Skocz do zawartości
aureumchaos

Dark Rock Pro 4 zamiana na AiO NZXT Kraken X72 RGB 3x120mm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

W związku, ze moj rtx 3080 strix ma backplate tuz pod DRP4 (z 3 mm miejsca pomiedzy nimi) grzeja mi sie dosc mocno pamieci i pomyslalem czy nie zmienic tego kloca Dark Rock Pro4 na NZXT Kraken X72 RGB 3x120mm (może są lepsze w tej półce cenowej?). I moje pytanie jest w sumie czy CPU lepiej bedzie chłodzony?  Ktoś moze zamieniał z podobnego zestawu z DRP4 na wode? Bo niektorzy pisza ze wrecz na wodzie temp mieli wyzsze niz na powietrzu? CPU to i7 9700k podkrecony do 5,0 Ghz (5.1 za goraca juz bylo :()

Dzieki za info. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwietniu zmieniłem Macho RT na EK-AIO Basic 360 i z samej zmiany jestem zadowolony. W moim przypadku zmiana wynikała z braku możliwości zamontowania chłodzenia powietrzenego na płycie od Asrocka (wysokie radiatory).

Jeżeli chodzi o temperatury to w grach to ja nie widzę, żadnej różnicy, ale ja głównie gram w AAA. W syntetykach za to jest przepaść na powietrzu pobór powyżej 200W i temperatury do 100 dobijały w ekspresowym tempie. Na AIO temperatura wzrasta powoli i nawet przy wyższym napięciu nie ma tragedi na 10900K.

Do samych gier moim zdaniem zmiana trochę bez sensu, ponieważ procesor nie będzie wykorzystywany w 100%. Same różnice między topowymi chłodzeniami powietrznymi a AIO widać dopiero przy większych poborach mocy. Z tego co widzę to 9700K nawet po OC dobija do 140W, a z takim poborem to  DRP4 sobie spokojnie daje radę.

Odnośnie temperatur na pamięciach to ja na Suprim X nie zaobserwowałem żadnej różnicy. W przypadku 3080 to niestety wcześniej, czy później chyba bez wymiany termopadów się nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena tego Krakerna jest mocno przesadzona. Nie mówiąc o tym, że X72 nie miał praktycznie żadnej przewagi nad X62 pod względem wydajności. Do tego wyszła już nowsza seria Krakena, ale jej ceny są jeszcze bardziej przesadzone. ALF II 360mm jest wydajniejszy, ewentualnie EK AiO w wersji Basic czy D-RGB jak chcesz świecidełka, bardzo dobre chłodzenie. Moim zdaniem wymiana jednak niewiele Ci da i nie pomoże w kwestii temperatury VRAM. Przy 3090 mogłaby być różnica z racji modułów VRAM po drugiej stronie PCB, ale 3080 ma VRAM tylko od tej strony, gdzie jest rdzeń. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Hero586 napisał:

W kwietniu zmieniłem Macho RT na EK-AIO Basic 360 i z samej zmiany jestem zadowolony. W moim przypadku zmiana wynikała z braku możliwości zamontowania chłodzenia powietrzenego na płycie od Asrocka (wysokie radiatory).

Jeżeli chodzi o temperatury to w grach to ja nie widzę, żadnej różnicy, ale ja głównie gram w AAA. W syntetykach za to jest przepaść na powietrzu pobór powyżej 200W i temperatury do 100 dobijały w ekspresowym tempie. Na AIO temperatura wzrasta powoli i nawet przy wyższym napięciu nie ma tragedi na 10900K.

Do samych gier moim zdaniem zmiana trochę bez sensu, ponieważ procesor nie będzie wykorzystywany w 100%. Same różnice między topowymi chłodzeniami powietrznymi a AIO widać dopiero przy większych poborach mocy. Z tego co widzę to 9700K nawet po OC dobija do 140W, a z takim poborem to  DRP4 sobie spokojnie daje radę.

Odnośnie temperatur na pamięciach to ja na Suprim X nie zaobserwowałem żadnej różnicy. W przypadku 3080 to niestety wcześniej, czy później chyba bez wymiany termopadów się nie obejdzie.

No ja nie tylko gram, obrabiam tez video 4K na davinci resolve i tu tez cos cpu robi...  Po OC ten procek potrafi zezrec 220W... Zwlaszcza z moim beginnerowym kreceniu. Tym nie mniej moze karta by wiecej powietrza dostala bo teraz chyba tylko od dolu bo gora to jeden wielki kloc z Darka... 

5 minut temu, zawisztheblack napisał:

Cena tego Krakerna jest mocno przesadzona. Nie mówiąc o tym, że X72 nie miał praktycznie żadnej przewagi nad X62 pod względem wydajności. Do tego wyszła już nowsza seria Krakena, ale jej ceny są jeszcze bardziej przesadzone. ALF II 360mm jest wydajniejszy, ewentualnie EK AiO w wersji Basic czy D-RGB jak chcesz świecidełka, bardzo dobre chłodzenie. Moim zdaniem wymiana jednak niewiele Ci da i nie pomoże w kwestii temperatury VRAM. Przy 3090 mogłaby być różnica z racji modułów VRAM po drugiej stronie PCB, ale 3080 ma VRAM tylko od tej strony, gdzie jest rdzeń. 

Niby tak, ale jak kopalem i wiatrak byl na backplate (karte wyjalem na tasmie pci) to soadalo prawie 8 C... Tu wiatraka moze bym nie kladl do gier ale przewiew na bavkplate chyba jednak cos daje. Popatrze na te co poleciles. Dawno w kompie nie grzebalem a lubie to robic i katowac go w benczach wiec tez stad wieksza rozkmina z woda ktora nigdy nie mialem w PC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaleta Arctic Liquid Freezer II to wentylator w blokopompce. Zazwyczaj chłodzi sekcję VRM mobo. Gdybyś odwrócił jednak blokopompkę o 180 stopni, to wiałby wtedy na GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, zawisztheblack napisał:

Zaleta Arctic Liquid Freezer II to wentylator w blokopompce. Zazwyczaj chłodzi sekcję VRM mobo. Gdybyś odwrócił jednak blokopompkę o 180 stopni, to wiałby wtedy na GPU.

O i to pewnoe jest czego szukam :) Dzieki! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...