Skocz do zawartości
azgan

ASUS ROG Strix G15 G513QR czy MSI GP76 Leopard 11UG-059PL?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przymierzam się do zakupu nowego lapka do pracy ale będę na nim też czasem grać w jakieś starsze tytuły oraz strategie.

Obecny sprzęt jest już po gwarancji a na jesień może być znowu lockdown i jazda z COVID-19 więc wolę kupić coś rezerwowo.

Na oku mam MSI GP76 Leopard 11UG-059PL 

https://www.komputronik.pl/product/723703/msi-gp76-leopard-11ug-059pl.html

który wpadł mi ogólnie w oko, jest bardziej stonowany i wygląda "biznesowo" (sprzęt do pracy).

Wypatrzyłem też ASUS ROG Strix G15 G513QR w dobrej cenie 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-asus-rog-g15-g513qr-hf010t-r7-5800h-16g-1tssd-rtx3070-8-15-6-300-w10

i nie mogę się zdecydować który wybrać ?.

Czy MSI wart jest dopłaty? Możecie napisać coś od siebie co pomogłoby mi w podjęciu decyzji ??

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Msi typowo maszynka fo grania na kablu. Dość głośny i gorący. Asus lepiej sprawdzi się w zadaniach związanych z content creation i jest cichszy. Dłużej też wytrzyma na baterii. Minusem względem msi jest wielkość matrycy. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, seba84_2005 napisał:

Msi typowo maszynka fo grania na kablu. Dość głośny i gorący. Asus lepiej sprawdzi się w zadaniach związanych z content creation i jest cichszy. Dłużej też wytrzyma na baterii. Minusem względem msi jest wielkość matrycy. 

Mam jeszcze kilka pytań:

- gdzie jest lepsza klawiatura oraz touchpad?

- czy różnica w GPU będzie duża między TDP 115 a 140?

- który procek lepiej sobie radzi w tych konfiguracjach mobilnych?

- pomijając wielkość, w którym jest lepsza matryca?

PS>

Dzięki za pomoc i szybką odp. ?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawa będzie na podobnym poziomie jedynie asus ma numeryczną w touchpadzie. Oba lapki mają tochpad windows precision, więc też podobnie. Matryce mają podobne pokrycie srgb, asus ma jednie 300hz, ale to w laptopie i tak zbędne tak samo jak 240hz. 

Asus mam 130w gpu, msi 140w, różnica 5% wydajności na korzyść msi, ale asus nie ma mux switcha co przekłada się na ilość generowanych fps w grach na matrycy laptopa. Obejście optimusa w asusie jedynie przez podłączenia monitora po usb-c. 

Jaki ma wpływ brak mux switcha:

Porównanie i7-11800h vs r7 5800h - w zasadzie oba cpu są na podobnym poziomie. 

 

 

Edytowane przez seba84_2005
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, seba84_2005 napisał:

Klawa będzie na podobnym poziomie jedynie asus ma numeryczną w touchpadzie. Oba lapki mają tochpad windows precision, więc też podobnie. Matryce mają podobne pokrycie srgb, asus ma jednie 300hz, ale to w laptopie i tak zbędne tak samo jak 240hz. 

Asus mam 130w gpu, msi 140w, różnica 5% wydajności na korzyść msi, ale asus nie ma mux switcha co przekłada się na ilość generowanych fps w grach na matrycy laptopa. Obejście optimusa w asusie jedynie przez podłączenia monitora po usb-c. 

Jaki ma wpływ brak mux switcha:

Porównanie i7-11800h vs r7 5800h - w zasadzie oba cpu są na podobnym poziomie. 

 

Pięknie Ci dziękuję za pomoc 

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli różnica w ogólnej wydajności to tylko  około 5%? 

Orientujesz się może jak to wygląda jeśli chodzi o temperatury? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lucas09 napisał:

Czyli różnica w ogólnej wydajności to tylko  około 5%? 

Orientujesz się może jak to wygląda jeśli chodzi o temperatury? 

Zdecydowałem się jednak na propozycję od MSI i właśnie wjechał GP76 Leopard 11UG-059PL ale jeszcze się nim nie bawiłem 

20210719-151713

Dam znać jak już trochę posiedzę przy tym sprzęcie czy było warto dopłacać 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten lapek ma wysokie temperatury cpu.  96 i więcej stopni  to dla niego są khm... normą

Mam ten model od 24 maja czyli od premiery i do tych temperatur idzie sie przyzwyczaić tym bardziej że są one na jednym i tym samym poziomie (na szczęście)

Jestem natomiast ciekaw jak wypada ten procesor (i7-11800H) w innych laptopach. Jakoś nie chce mi się wierzyć aby tylko w msi pojawiały sie takie temperatury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Legion 5 z 5800H i też dobijał do ponad 90 stopni. W 3DMark miałem nawet 100 stopni raz. 

Ja w GP76 najchętniej wymieniłbym pastę, ale nie wiem jak z gwarancją. 

Wydaję mi się, że inni producenci blokują 11800H na 45W, dlatego mają mniejsze temperatury. 

Edytowane przez seba1995x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.07.2021 o 17:31, andrzej1971 napisał:

Ten lapek ma wysokie temperatury cpu.  96 i więcej stopni  to dla niego są khm... normą

Mam ten model od 24 maja czyli od premiery i do tych temperatur idzie sie przyzwyczaić tym bardziej że są one na jednym i tym samym poziomie (na szczęście)

Jestem natomiast ciekaw jak wypada ten procesor (i7-11800H) w innych laptopach. Jakoś nie chce mi się wierzyć aby tylko w msi pojawiały sie takie temperatury

 

W dniu 19.07.2021 o 17:33, seba1995x napisał:

Miałem Legion 5 z 5800H i też dobijał do ponad 90 stopni. W 3DMark miałem nawet 100 stopni raz. 

Ja w GP76 najchętniej wymieniłbym pastę, ale nie wiem jak z gwarancją. 

Wydaję mi się, że inni producenci blokują 11800H na 45W, dlatego mają mniejsze temperatury. 

Nie wiem czy widzieliście teścik z starszą wersją procesora Intel i7-10870H https://www.purepc.pl/test-msi-gp76-leopard-swietny-notebook-do-gier-z-intel-core-i7-10870h-oraz-karta-graficzna-nvidia-geforce-rtx-3070

Osobiście jestem póki co mega zadowolony z tego sprzętu i cieszę się że wybrałem jednak Leoparda od MSI (kawał solidnej elektroniki i świetna jakość wykonania?).

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz.... bo ten laptop jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Trzeba po prostu wiedzieć decydując sie na jego zakup że jego cpu osiąga wysokie temperatury. Na początku sam miałem z tym problem .  Na szczęcie seba84_2005 uświadomił mi że oddawanie go do sklepu będzie strzałem w kolano. Miał całkowitą rację. Co więcej. Wciąż uważam że w tej cenie nie kupię (nawet teraz na koniec lipca)  laptopa o identycznych parametrach i z taką jakością wykonania

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, andrzej1971 napisał:

wiesz.... bo ten laptop jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Trzeba po prostu wiedzieć decydując sie na jego zakup że jego cpu osiąga wysokie temperatury. Na początku sam miałem z tym problem .  Na szczęcie seba84_2005 uświadomił mi że oddawanie go do sklepu będzie strzałem w kolano. Miał całkowitą rację. Co więcej. Wciąż uważam że w tej cenie nie kupię (nawet teraz na koniec lipca)  laptopa o identycznych parametrach i z taką jakością wykonania

To jest absolutna prawda i ja również podzielam tą opinię. Teraz to się cieszę że w ostatniej chwili zrezygnowałem z Strixa od ASUSA ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, andrzej1971 napisał:

wiesz.... bo ten laptop jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Trzeba po prostu wiedzieć decydując sie na jego zakup że jego cpu osiąga wysokie temperatury. Na początku sam miałem z tym problem .  Na szczęcie seba84_2005 uświadomił mi że oddawanie go do sklepu będzie strzałem w kolano. Miał całkowitą rację. Co więcej. Wciąż uważam że w tej cenie nie kupię (nawet teraz na koniec lipca)  laptopa o identycznych parametrach i z taką jakością wykonania

Tak jest sam mam teraz aoursa i msi na intelu 11th. 

Wynik w time spy po oc gpu z poziomu aplikacji od msi. 

https://www.3dmark.com/spy/21621496

Niestety ta sztuka poszła na wymianę... miala bad piksele na samym środku matrycy i odklejał się touchpad. Aktualnie czekam na kolejną sztukę. Zrobiłem uv -75 na cpu z poziomu biosu i temp w grach nie przekraczała 85c na cpu.

Edytowane przez seba84_2005
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.07.2021 o 09:45, seba84_2005 napisał:

Tak jest sam mam teraz aoursa i msi na intelu 11th. 

Wynik w time spy po oc gpu z poziomu aplikacji od msi. 

https://www.3dmark.com/spy/21621496

Niestety ta sztuka poszła na wymianę... miala bad piksele na samym środku matrycy i odklejał się touchpad. Aktualnie czekam na kolejną sztukę. Zrobiłem uv -75 na cpu z poziomu biosu i temp w grach nie przekraczała 85c na cpu.

Czyli to nie wada skoro wszystkie mocno się grzeją.

Dla mnie jest to sprzęt idealny i jedyne na co mogę ponarzekać to właśnie temperatura procka. Z drugiej strony sprzęt jest piekielnie wydajny więc nie ma co się dziwić że lubi się grzać.

Póki co jestem bardzo zadowolony z wyboru. Sprzęt robi niesamowicie dobre wrażenie i czuć że to klasa Premium ?

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.07.2021 o 08:45, seba84_2005 napisał:

Tak jest sam mam teraz aoursa i msi na intelu 11th. 

Wynik w time spy po oc gpu z poziomu aplikacji od msi. 

https://www.3dmark.com/spy/21621496

Niestety ta sztuka poszła na wymianę... miala bad piksele na samym środku matrycy i odklejał się touchpad. Aktualnie czekam na kolejną sztukę. Zrobiłem uv -75 na cpu z poziomu biosu i temp w grach nie przekraczała 85c na cpu.

wgrywałeś jakiś nowy bios czy też jest możliwość zrobienia uv ze standardowego. Możesz podpowiedzieć jak to zrobić?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież msi daje standardowo bios z możliwością grzebania. Po prostu go sobie odblokuj. Prawy shift + prawy ctrl + lewy alt + f2. 

Edytowane przez seba84_2005
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, seba84_2005 napisał:

Przecież msi daje standardowo bios z możliwością grzebania. Po prostu go sobie odblokuj. Prawy shift + prawy ctrl + lewy alt + f2. 

wcześniej miałem omena (jako zastępczy lapek mam nitro) Kompletnie nie wiedziałem że msi daje takie pole do popisu

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrzej1971Jakbyś potrzebował zrobić uv cpu, a nie wiesz do końca jak wstawiam filmik. Jakby laptop się resetował na -70mv, albo nie dało wejść do biosu spinaczem do papieru od spodu zresetuj bios do fabrycznych nastaw. Możesz sprawdzić nawet -75mv. Jak się trafiła dobra sztuka cpu może być stabilnie. Czasem spokojnie ciśnie nawet -80mv. 

 

Edytowane przez seba84_2005
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, seba84_2005 napisał:

Przecież msi daje standardowo bios z możliwością grzebania. Po prostu go sobie odblokuj. Prawy shift + prawy ctrl + lewy alt + f2. 

Seba a mogę Cię prosić żebyś napisał co warto poustawiać lub pozmieniać odnośni tego Leoparda?

Jakieś rady na dobry początek? Nie siedzę w temacie laptopów i nie znam na tym tak dobrze jak Ty. Byłbym Ci bardzo wdzięczny za jakąkolwiek formę pomocy.

Co warto ustawić w systemie (Win10) pod lapka (praca/gry)? 

Czy lapka można bezpiecznie trzymać cały czas podłączonego na kablu nie zrujnuje to baterii? Czy lepiej wyciągnąć kabel jak nie korzystam. 

Da się obniżyć temperatury procka bez utraty wydajności?

Jest cała masa tych nowych technologii czy coś ręcznie trzeba ustawić/zmienić w sterownikach NVIDIA/Intel lub programach od MSI?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury właśnie obniżysz przez uv cpu tak jak na filmie. Na razie czekam na wymianę swojej sztuki, więc nie zagłębiałem się na tyle żeby harcorowo grzebać w biosie. Laptopa oddałem do sklepu po 2h od odebrania. Może być podłączony cały czas. Laptop po naładowaniu baterii odetnie jej zasilanie. Jeśli większość czasu używasz laptopa na kablu ustaw w aplikacji msi kartę graficzną na discrete mode. Wtedy masz pełną wydajność gpu na matrycy laptopa pomijając zintegrowane gpu. W przyszłym tygodniu odbieram po wymianie, więc dopiero coś więcej będzie można pogrzebać. 

Edytowane przez seba84_2005
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, seba84_2005 napisał:

Jeśli większość czasu używasz laptopa na kablu ustaw w aplikacji msi kartę graficzną na discrete mode. Wtedy masz pełną wydajność gpu na matrycy laptopa pomijając zintegrowane gpu. 

Gdzie to dokładnie jest w tej appce od MSI bo mam tylko tryb zbalansowany, oszczędzanie baterii ect. discrete mode nie widzę ??

3 godziny temu, seba84_2005 napisał:

W przyszłym tygodniu odbieram po wymianie, więc dopiero coś więcej będzie można pogrzebać. 

W takim razie czekam razem z Tobą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 23.07.2021 o 20:27, seba84_2005 napisał:

Temperatury właśnie obniżysz przez uv cpu tak jak na filmie. 

Na ile można bezpiecznie obniżyć żeby laptop wstał po tych zmianach ? -70 będzie dobrze?

PS> 

Warto wł. NVIDIA WHISPER MODE w GeForce Experience? Nie obniży to wydajności?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz temperatury podczas grania na tym bydlaku? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dawidoxx napisał:

Jakie masz temperatury podczas grania na tym bydlaku? :) 

W 4K z DLSS na GPU 75 stopni ale procek już potrafi pokazać 90. Mam świadomość że teraz jest fala upałów ale jak się da zejść do tych 85 to będę zadowolony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...