Skocz do zawartości
kibolkks

Arctic Liquid Freezer - coś lepszego 240mm?

Rekomendowane odpowiedzi

@PivoSH92

Masz na myśli tą wersję eisbaera? https://www.angela.pl/p12721,alphacool-eisbaer-280-cpu-black.html pompa to DC-LT 2600 Ultra, producent podaje info że może być używana z adapterem 7 lub 9v więc chodzi raczej o stałe oboty a nie zmienne, ja mam ustawione stałe 1032v co daje 2400rpm zamiast maksymalnych 2700 i wtedy jest już niesłyszalna w idle a wydajności nie trace nawet o 1 stopień :E to jest pompka DC, sterowanie poprzez ustawienie napięcia, pwm nie ma.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Send1N napisał:

@PivoSH92

Masz na myśli tą wersję eisbaera? https://www.angela.pl/p12721,alphacool-eisbaer-280-cpu-black.html pompa to DC-LT 2600 Ultra, producent podaje info że może być używana z adapterem 7 lub 9v więc chodzi raczej o stałe oboty a nie zmienne, ja mam ustawione stałe 1032v co daje 2400rpm zamiast maksymalnych 2700 i wtedy jest już niesłyszalna w idle a wydajności nie trace nawet o 1 stopień :E to jest pompka DC, sterowanie poprzez ustawienie napięcia, pwm nie ma.

No dobra, źle zrozumiałem :D Ale z tego co wiem, to moja płyta (Z490 TUF GAMING-PLUS WIIIIIII FIIIIIIIII) może ustawić złącze 4-pin oznaczone AIO_PUMP (chyba do 2A poboru, czyli przy 4W pompce z dużym zapasem) na sterowanie napięciem - pytanie tylko, czy pompka lubi się ze zmiennym napięciem... Anyway - jeśli ustawienie które uznam za bezgłośne da sobie radę również pod obciążeniem to nie wzgardzę i ustawię na sztywno, ale aktualnie pod Megahalemsem 10900 dochodzi mi do 75*C, więc zakładam, że z AIO 280mm poniżej 60 może być ciężko, szczególnie jeśli i wentylatory na chłodnicy będę chciał wyciszyć :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, PiVoSH92 napisał:

Ale z tego co wiem, to moja płyta (Z490 TUF GAMING-PLUS WIIIIIII FIIIIIIIII) może ustawić złącze 4-pin oznaczone AIO_PUMP (chyba do 2A poboru, czyli przy 4W pompce z dużym zapasem) na sterowanie napięciem - pytanie tylko, czy pompka lubi się ze zmiennym napięciem...:D

Źle to interpretujesz. Czwarty pin służy do sterownia pwm z poziomu oprogramowania. Napięcie sys_cpu/sys_aio/sus_pump etc. płyty jest stałe i wynosi ...

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kamilos69 napisał:

Źle to interpretujesz. Czwarty pin służy do sterowa pwm z poziomu systemu. Napięcie z sys_cpu/sys_aio/sus_pump etc. płyty jest stałe i wynosi 12V.

Dobrze interpretuję - jest opcja PWM albo DC, w tej drugiej mogę sterować napięciem podawanym z płyty. W ten sposób steruję wentylami 3-pin. A zakres regulacji jest szeroki, bo da się ustawić BQ z Pure Base 500 tak, żeby działały na ~280RPM a co lepsze płyta sama jest w stanie zbadać histerezę podpiętych wentylatorów i tak nimi wysterować, żeby kręciły się poniżej napięcia startowego. Szkoda mi wentyli tak męczyć ale da się ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temu właśnie służy 4 pin na mobo. Możesz się bawić obrotami wiatraków przy kawie z rana :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, PiVoSH92 napisał:

No dobra, źle zrozumiałem :D Ale z tego co wiem, to moja płyta (Z490 TUF GAMING-PLUS WIIIIIII FIIIIIIIII) może ustawić złącze 4-pin oznaczone AIO_PUMP (chyba do 2A poboru, czyli przy 4W pompce z dużym zapasem) na sterowanie napięciem - pytanie tylko, czy pompka lubi się ze zmiennym napięciem.:D

podpinasz pod pump fan i w biosie zmieniasz na tryb dc , na pwm regulacja nie bedzie dzialac, bedzie leciec na max obrotach. Zrob tak jak ja, ustaw stale np te 10v to daje 2300rpm a pompa jest cicha wydajnosc ta sama co na 12v (2700)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kończąc temat mojego chłodzenia to muszę dokupić jeszcze rozdzielacz PWM, żeby oddzielnie połączyć pompę i ustawić ją na 100% i oddzielnie sterować samymi wentylatorami w zależności do temperatury. Z tego co widziałem, to same wentylatory są połączone szeregowe więc wystarczy mi tylko 1 rozgałęźnik? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem ale potrzebuje Waszej pomocy.

Kupiłem rozgałęźnik, podłączyłem samą pompę pod gniazdo PUMP na płycie głównej, wentylatory oddzielnie do gniazda CPU i zastanawiam się teraz jak sprawdzić czy pompa działa na 100%?

W biosie ustawiłem tak:

bios.jpg

Czy jest na 100% PWM czy nie to i tak pompa nie wydaje żadnych dźwięków, ten mały wiatraczek na samej podstawce kręci się cały czas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałeś w trybie dc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W DC jakie napięcie powinienem ustawić w zakresie 0-12v? W ogóle jaki dźwięk wydaje pompa w takim chłodzeniu? Może ona jest niesłyszalna na pelnychc obrotach? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ustawiają na ok. 10V, pompa jest nieslyszalna, a różnica w temperaturach niemierzalna względem pełnych 12V.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kibolkks napisał:

W DC jakie napięcie powinienem ustawić w zakresie 0-12v? W ogóle jaki dźwięk wydaje pompa w takim chłodzeniu? Może ona jest niesłyszalna na pelnychc obrotach? 

jakby pompa nie działała wcale to byś zobaczył to po temperaturach szybko ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...