Skocz do zawartości
mati8686

B550 vs X570 - ilosc linii pcie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na maxa sie waham ktory chipset musz emiec pod swoje zapotrzebowanie.

Znalazlem taki wpis przez tlumacza:

"

  • X570 ma więcej linii PCIe 4.0:  nie należy mylić z gniazdami PCIe do podłączania dysków SSD i GPU/innych kart, X570 ma więcej linii PCIe 4.0 (takich jak połączenia) dostępnych na procesorze, a także wykorzystuje linie PCIe 4.0 do łączenia Procesor i chipset (w B550 to łącze chipsetu korzysta z linii PCIe 3.0). Zasadniczo oznacza to, że X570 ma szybsze i bardziej elastyczne wejście/wyjście z wieloma podłączonymi urządzeniami. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany i zastanawiasz się, ile więcej linii PCIe 4.0 oferuje X570 (powiedzmy, czy budowanie komputera PC SLI/NVLink, w którym linie mogą być ważne), procesor Ryzen 3000 trzeciej generacji zapewnia 24 linie PCIe 4.0 na procesorze i z X570 można użyć wszystkich 24 (16 dla GPU, 4 dla przechowywania, 4 dla łącza chipsetu), podczas gdy 20 może być użytych z B550 (16 dla GPU, 4 dla przechowywania)."

Oprocz planowanego dysku M2 posiadam juz Sound Blaster AE7.

Tzn grafika 16linii, a m2 plus powyzsza karta to 4+4 linie? czyli 24linie zajme?

W takim razie po co tyle zlacz w plytach jesli dajac grafike,dzwiekowke i jeden m2 juz nic wiecej nie podlacze nawet na X570?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, jak byś miał obawy przy Intel 10 generacji lub starszym, gdzie mostek jest podpięty do CPU z prędkością PCI-E x4 3.0, a pod ten mostek jest wpięte prawie wszystko (łącznie z systemowym, szybkim SSD).

Przy B550 jest inny świat. B550 ma osobne linie dla SSD M.2, więc magistrala główna ma luuuuuz.

Przy B550 będziesz miał GPU na osobnych 16 liniach, następnie M.2 na kolejnych osobnych 4 liniach, natomiast reszta z kartą dźwiękową będzie wpięta w mostek, który ma kolejne swoje własne osobne linie, łączące go z CPU.

Nic Ci się nie zapcha. Będzie luz o jakim Intel 10900K + + + blink blink bang bang edition może sobie tylko pomarzyć.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha to wytlumaczysz mi o co chodzi z tymi liniami?

Ja myslalem ze w B550 jest 20linii i je sie liczy na kazda dodatkowy podzespol podlaczany w plyte.

Tj myslalem ze wpinam karte zajmuje 16linii, wpinam M2 zajmuje +4 i juz mam 20linii zajete, a na zewnetrzna karte dzwiekowa juz zabraknie linii i nie zadziala albo obetnie linie z karty na 8, zeby uwolnic dla karty dzwiekowej..

A jak jest w rzeczywistosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzna karta dźwiękowa będzie wpięta w mostek B550, który jest podpięty do CPU za pomocą kolejnych linii. Nie będzie to miało najmniejszego wpływu na GPU czy SSD na M.2 z liniami PCI-E, wpiętego w odpowiednie złącze na płycie (bo GPU jak i SSD nie będą wpięte w mostek, tylko bezpośrednio w CPU).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz tak bardziej "obrazowo", u siebie na B550 mam wpiętą grafę, 2 x M.2, zewnętrzny dźwięk i wszystko działa :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz wytłumaczyć jak to będzie działać na przykładzie tej płyty co recenzował Black bo nie zbardzo rozumie:

Mówi o tym od 4 minuty

Dobrze rozumiem że jeśli podłącze do złącza grafiki kartę o pcie 4 oraz dysk rowniez obsługujący pcie-4 to oba złącza będą pracować w 16 liniach ?

No i jeśli dołożę np 2 dysk ale już z obsługą pcie-3 to mimo wszystko obetnie mi linie w GPU i 1 slocie M2 i będzie pracować wszystko w X8 ?

Dobrze to rozumiem ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest najprostszy excel do czytania ale https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504 tu jest praktycznie każda płyta. 
Ta o którą pytasz ma takie ograniczenia jak na screenie poniżej

Tak jak Ci kolega wyżej wyjaśniał. Karta graficzna i główne M.2 są niezależnie od całej reszty i podłączone bezpośrednio do CPU (na niebiesko na zdjęciu poniżej) i niezależnie co podłączysz nie ma to wpływu na ich działanie. Drugi i trzeci slot PCIE 3.0 zachowują się różnie w zależności od tego ile dysków M.2 lub SATA podłączysz Każda płyta ma to trochę inaczej rozwiązane, X570 pozwala na więcej niż B550. Największą praktyczną różnicą jest możliwość podpięcia drugiego dysku PCIE 4.0 x16 w X570, w płytach B550 masz tylko jeden taki slot. 


Drugi slot PCIE 3.0 pracuje x16 tylko jeżeli nie używasz drugiego/trzeciego slotu M.2, jeżeli używasz to ten slot będzie pracował x8

Trzeci slot PCIE 3.0, który normalnie pracuje max x4 zwolni do x2 jeżeli będziesz używał 5 i 6 portu SATA.

akurat ta płyta choć to "tylko B550" ma to mega rozwiązane, np. mój Asus jeżeli użyje drugiego dysku M.2 to wyłączy mi 5 i 6 port SATA a i tak mam teraz:

1. Gafika PCIE 4.0 x16

2. dysk M.2

3. 4 dyski na SATA

3. Karta dźwiękowa Sound Blaster Z 

4. Sieciówkwa WiFI AX 

i ciągle mógłbym podłączyć jeszcze 2 dyski SATA lub 1 M.2. Karta dźwiękowa np. potrzebuje pewnie tylko PCIE 3.0 x1 


AM-JKLUu9eKYMu9HXpc6VtI76xKmaKptj_cv1E4d

 

EDYTA: no dobra obejrzałem ten film Blacka i spojrzałem jeszcze raz w excela i ta płyta faktycznie ma to dziwnie rozwiązane. Wszystkie 3 sloty na dyski M.2 są podłączone do procesora i jeżeli użyjesz 2 lub 3 to będą ograniczenia jak pisałem powyżej. 

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki czyli mam rozumieć żę jeśli podłącze następujące rzeczy to będzie pracować to tak:

1.Gpu pcie 4.0 x16

2. Dysk m2 pcie 4.0 (zakładając ze dysk i grafa obsluguje pcie 4)

No i jestli zostanie tak to wszystko pracuje z "pełna mocą" ?

ale jak dołożę już 2 dysk na m2 do drugiego slotu(np pcie-3.0) to z automatu obetnie mi kartę do x8?

Temu pytam bo wychodzi na to ze w innych płytach B550 jest to lepiej rozwiązane niż w tej bo jak w dowolnej płycie B550 podłącze GPU i 1 DYSK M2  na pcie-4 oraz w drugi slot dysk na pcie-3.0

to nie utnie mi lini na Gpu i nadal będzie pracować w x16 a w przypadku tego Aorusa jest inaczej?

Sory że pytam konkretnie o tą płytę ale mam okazję ją kupić w dobrych pieniądzach więc wole dopytać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dołożenie drugiego dysku obetnie Ci kartę do PCIE 4.0 x8 czyli jak dobrze pamiętam odpowiedni PCIE 3.0 x16 = bez znaczenia dla wydajności. Plusem jest, że ten drugi dysk m.2 też może być PCIE 4.0 x4 i będzie pracował z pełną szybkością. Nie ma znaczenia, że wsadzisz wolniejszy. 

Faktycznie dziwnie to rozwiązali, bo ja też bym wolał tak jak mam obecnie grafika m.2 niezależnie pcie 4.0, a drugi m.2 PCIE 3.0 

Master to już przekombinowany model, nie wiem czy nie zostałbym przy Aours Pro + dołożyć sieciówkę jak Ci WiFi potrzeba, i tak powinno być finansowo podobnie. Tam ograniczenia wyglądają tak, że jak używasz drugiego M2 i 5-6 SATA to Ci wyłączy dwa z czterech slotów PCIE 3.0 

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. To jeszcze zapytam o  1 kwestie bo nie znalazłem informacji w tym pliku z exela jak tutaj jest to rozwiązane.

Chodzi mi głownie o tą płytę bo najbardziej mi odpowiadała :

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-meg-b550-unify-8227776/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Tutaj są aż 4 sloty na m2 ale nie wiem jak onr pracują i czy ucinają Gpu również jak zapełnię sloty

znalazłem tylko taką informację:

 

 

pcie.jpg

Ogólnie ta płyta pasuje mi najbardziej bo nie ma wentylatorka i wiem ze jest droga jak na b550 ale nie m a to znaczenia dla mnie.

Głownie mi chodzi o to jak rozszyfrować te sloty na m2 ..

bo albo ją kupię albo poczekam jeszcze chwile na x570s bez smigla..

Edytowane przez Tomass1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Tomass1988 napisał:

Temu pytam bo wychodzi na to ze w innych płytach B550 jest to lepiej rozwiązane niż w tej bo jak w dowolnej płycie B550 podłącze GPU i 1 DYSK M2  na pcie-4 oraz w drugi slot dysk na pcie-3.0

to nie utnie mi lini na Gpu i nadal będzie pracować w x16 a w przypadku tego Aorusa jest inaczej?

Sory że pytam konkretnie o tą płytę ale mam okazję ją kupić w dobrych pieniądzach więc wole dopytać

Dobrze rozumiesz, na Aorusie jak podepniesz oba M2 to obetnie Ci PCIe z GPU na x8/

" W przypadku instalacji jednej karty graficznej na złączu PCI Express należy upewnić się, że karta podłączana jest do złącza PCIEX16 zapewniającego optymalną wydajność.
* The PCIEX16 slot shares bandwidth with the M2B_CPU and M2C_CPU connectors. The PCIEX16 slot operates at up to x8 mode when a device is installed in the M2B_CPU or M2C_CPU connector."

U mnie na MSI jest inaczej tzn jeden ze slotów PCIE zostaje wyłączony jak podłącze drugi dysk M2. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardziej widać w storage section, będzie ok bo wszystkie dodatkowe sloty M.2 są PCIE 3.0 
w miarę dokładania dysków M.2 będzie Ci gasił kolejne sloty PCIE 3.0 i dwa z sześciu portów SATA

edit: Ostatecznie jak wsadzisz 4 dyski m.2 to nie będziesz miał gdzie dźwiękówki podłączyć.. 

 

  • 6x SATA 6Gb/s ports 1 2
  • 4x M.2 slots (Key M)
    • M2_1 slot (from CPU)
      • Supports PCIe 4.0/ 3.0 x43
      • Supports SATA 6Gb/s
      • Supports 2280/ 22110 storage devices
    • M2_2 slot
      • Chipset support mode (default, from Chipset ) - supports PCIe 3.0 x2
      • CPU support mode (From CPU) - supports PCIe 4.0/ 3.0 x4 3
      • Supports 2280 storage devices
    • M2_3 slot
      • Chipset support mode (default, from Chipset ) - supports PCIe 3.0 x2
      • CPU support mode (From CPU) - supports PCIe 4.0/ 3.0 x4 3
      • Supports SATA 6Gb/s
      • Supports 2280/ 22110 storage devices
    • M2_4 slot
      • Supports PCIe 3.0 x4
      • Supports 2280 storage devices
  1. The SATA5 port will be unavailable when installing M.2 SATA SSD into M2_3.
  2. The SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing M.2 PCIe SSD into M2_3
  3. M.2 specifications may vary depending on the CPU installed.
Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głownie chodzi mi o to czy jak podłącze gpu +3dyski m2 to czy będzie to pracować w takiej konfiguracji:

Gpu pcie 4.0 x16

1 slot .dysk m2 pcie 4.0

2 slot.  dysk m2 pcie 3.0

3 slot. dysk m2 pcie.3.0

4 slot dysk m2- pusty slot zostanie

Dokładnie chodzi mi o to czy przy tej płycie b550 msi mogę uzyskać takie podłączenie jak powyżej czyli gpu +3dyski (w tym 1 pcie 4.0) przy zachowaniu x16 na gpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to powinno działać, jedyne co to nie używaj slotu M2_4 bo to Ci wyłączy ostatnie złącze PCIE do którego najlepiej podłączyć kartę dźwiękową. I jak źle te dyski poukładasz to już przy 3 sztukach da się zablokować wszystkie porty PCIE poza grafiką.
Ta płyta jak widzę ma switch dla M.2 między chipset/procesor więc jak będą działać w tym domyślnym trybie chipset to nie będzie miało wpływu na to ile linii zostaje dla grafiki. https://ngolongtech.net/configure-m-2-and-pcie-lane-on-b550-unify-unify-x-motherboard/ inny model co prawda ale ta sama funkcjonalność 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Zapytam jeszcze na forum MSI. Może jest tam ktoś kto potwierdzi to bo jest to dla mnie istotne

Chciałbym miec gpu x16 1 dysk pcie4 oraz 2 sloty m2 na pcie 3.0

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Alyjen napisał:

Tak to powinno działać, jedyne co to nie używaj slotu M2_4 bo to Ci wyłączy ostatnie złącze PCIE do którego najlepiej podłączyć kartę dźwiękową. I jak źle te dyski poukładasz to już przy 3 sztukach da się zablokować wszystkie porty PCIE poza grafiką.
Ta płyta jak widzę ma switch dla M.2 między chipset/procesor więc jak będą działać w tym domyślnym trybie chipset to nie będzie miało wpływu na to ile linii zostaje dla grafiki. https://ngolongtech.net/configure-m-2-and-pcie-lane-on-b550-unify-unify-x-motherboard/ inny model co prawda ale ta sama funkcjonalność 

Napisałem do Msi , zobaczymy co powiedzą.

Czyli ogólnie wychodzi na to że ta płyta różniłaby się tylko tym od modelu x570 ze w modelu x570 mógłbym dołożyć 2 dysk pcie 4.0 m2 i w zasadzie niczym więcej?(poza usb z tylu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Tomass1988 napisał:

Napisałem do Msi , zobaczymy co powiedzą.

Czyli ogólnie wychodzi na to że ta płyta różniłaby się tylko tym od modelu x570 ze w modelu x570 mógłbym dołożyć 2 dysk pcie 4.0 m2 i w zasadzie niczym więcej?(poza usb z tylu)

Trochę tak, X570 ma link do chipsetu również PCI_E 4.0 i wtedy dyski podłączone przez chipset też mogą być PCI_E 4.0 w B550 zawsze jest coś za coś, albo masz 3.0 albo zabierasz z linii grafiki. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Tomass1988 napisał:

Dzięki. Zapytam jeszcze na forum MSI. Może jest tam ktoś kto potwierdzi to bo jest to dla mnie istotne

Chciałbym miec gpu x16 1 dysk pcie4 oraz 2 sloty m2 na pcie 3.0

Pierwszy slot x16 i pierwszy M.2 "ciągną" linie PCIe bezpośrednio z CPU i niezależnie co tam sobie dalej poupychasz to zawsze będziesz miał 16 linii dla GPU i 4 linie dla pierwszego M.2 (no chyba, że upchniesz jakieś APU, to pierwszy slot PCIe dostanie 8 linii). Reszta to już zależnie od tego jak chipset i mostki na płycie rozdzielą i ustawią priorytety.

Edytowane przez Jenot
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jenot napisał:

Pierwszy slot x16 i pierwszy M.2 "ciągną" linie PCIe bezpośrednio z CPU i niezależnie co tam sobie dalej poupychasz to zawsze będziesz miał 16 linii dla GPU i 4 linie dla pierwszego M.2 (no chyba, że upchniesz jakieś APU, to pierwszy slot PCIe dostanie 8 linii). Reszta to już zależnie od tego jak chipset i mostki na płycie rozdzielą i ustawią priorytety.

Jest dokładnie tak jak pisaliście bo odpisali mi z MSI.

2 i 3 slot na tej płycie pracuje w pcie-3.0 ale 2linie.

Temu wolałem zapytać bo się zmylilem tym aourusem bo tam to jest inaczej rozwiązane i 2 i 3 slot obcina GPU na 8 linii.

Ogólnie wybiorę ta płytę bo bardzo mi odpowiada no chyba że w ciągu miesiąca wejdą w końcu do sprzedaży dobre modele x570s

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Tomass1988 napisał:

 

Temu wolałem zapytać bo się zmylilem tym aourusem bo tam to jest inaczej rozwiązane i 2 i 3 slot obcina GPU na 8 linii.

 

Taka sytuacja jest możliwa na płytach z SLI. Wtedy faktycznie linie z procesora mogą być dzielone między sloty PCIe, np. moja poprzednia X570 Taichi mogła pracować w konfiguracjach 16+0+0, 8+8+0 lub 8+4+4. Generalnie to dobra opcja dla kogoś kto pakuje kilka kart graficznych, potrzebuje więcej niż 3 szybkie nvme lub ma np. kontroler RAID/SAS na x4 czy x8.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.. też mam zamiar wziąć tą płytę ale szczerze to już się pogubiłem ? Najprościej, jeżeli na chwilę obecną, załączę tam kartę graficzną na 3.0 i dysk w pierwszym slocie na 3.0 to będzie w jakiej konfiguracji chodzić? ??‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCIe jest kompatybilne w obie strony, czyli urządzenia w niższej wersji włożysz do gniazda w wersji wyższej i odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w tej konfiguracji na 3.0 również będzie 16 linii GPU? i ile w takim wypadku będzie na pierwszym M.2? dwa, jeśli w pierwsze m.2 włożę dysk, a drugi dysk ssd podłącze już na  PCIe to również będą spadki na linii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy od CPU slot PCIe x16 ma zawsze 16 linii z procesora (niezależnie od generacji PCIe urządzenia, które podłączasz, chyba że to płyta z SLI wtedy te 16 linii można podzielić miedzy 2-3 gniazda), pierwszy od CPU slot M.2 ma zawsze 4 linie z procesora (niezależnie od tego jakiej generacji PCIe dysku użyjesz). Niezależnie od chipsetu, od chipsetu będzie zależeć czy będzie tam PCIe 4.0 czy 3.0 - w zasadzie to od CPU, ale na chipsetach niższych niż B520/550/570 możliwość użycia PCIe 4.0 jest wyłączona przez AMD.

Edytowane przez Jenot
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...