Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuje złoźyć komputer w xkom i potrzebuje pomocy specjalistów. Komputer będzie mi służył głównie do gier.

Mam już na oku zestaw:

*CPU - i5 10600KF

*GPU - posiadam rx470 4gb, ale jeśli tylko stanieją karty wymienie na rtx 2060 lub lepszy

*Ram - Hyperx 16gb 2666mhz cl13 predator

*Chłodzenie - SPC Grandis 3

*Płyta główna -  MSI Z490-A PRO

*Obudowa - SPC Signum SG1 TG

*Dysk - brak

*zasilacz juz mam vero l3 700w

Cena tego zestawu na xkom - 2435zł + dysk załóżmy ok. 300zł

Takie podzespoły mi polecono na grupie FB, podobno ten procesor, płyta główna i chłodzenie mają ze sobą się dobrze zgrywać, obudowę i ram dobrałem sam. 

Czy w tym zestawie pasuje coś wymienić? Najlepiej żeby cena nie uległa zmianie

Proszę o dobranie mi dobrego dysku, oczywiście ssd, 512 GB mi wystarczy. podobno pcie m2 są najszybsze, ale nie znam się za bardzo. 

 

 

Edytowane przez TommyShelby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie w tej samej cenie (10600kf + z490) masz Ryzen 5600x + Gigabyte b550 Elite V2 gdzie wystarczy tańsze chłodzenie fera 5 (swoją drogą ta fera jest ciut lepsza od grandisa 3) ponadto grandisa 3 do sg1 będzie ciężko zmieścić bo koliduje z większością ramów (z Predatora mi na pewno) więc jeden wentyl musi iść w górę, a na to brakuje miejsca. Ryzen ciągnie mniej prądu i z pudełka jest jak wykrecony na max 10600kf. Dysk weź sobie Kingston a2000 (M2 NVMe są szybsze ale w grach względem SSD sata różnicy nie zauważysz tyle że kabli mniej przy składaniu i ceny podobne). Zmień ram, bo 2666mhz będzie kastrować procka tj. crucial ballistix 2x8gb 3600cl16, dołożyłbym do obudowy rg6v lub vt4v. W twoim zestawie nie widzę zasilacza

Edytowane przez Bobson89
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tę pamięci RAM to jakieś nieporozumienie, są dobre ale na płytę z czipsetem B460. Tutaj Masz Z490 więc możesz wsadzić coś lepszego np. jakieś crucial ballistixy 3600/CL16 czy 3000/3200 Cl15/cl16 i mozna tez je podkręcic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to 5600x który był za 1160zl w xkom wyszedł, ballistixy zostały tylko czerwone

https://www.x-kom.pl/lista/3ep2g8yq9 w innych sklepach procka można kupić spokojnie 100zl taniej (np. https://www.krsystem.pl/amd_ryzen_5_5600x_box_na_magazyne_od_reki-item-64336.html?64336&utm_source=ceneo&utm_medium=referral ) 

Ram masz w super cenie na niemieckim Amazonie https://www.amazon.de/dp/B083V93HJG?language=pl_PL&tag=pepperpl09-21

no i co z zasilaczem? Jakie konkretnie docelowo planujesz GPU?

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie tego 10600KF masz I5 11400. Jeśli nie interesuje cię OC to rozważyłbym zamianę. Nowsza generacja.

Dysk np Kingston KC 2500, albo WD BLACK SN 750. Do tego ostatniego może być konieczny radiator, ale to dobry dysk.

RAM przynajmniej 3200 Mhz (2x8 GB), optimum-3600Mhz.

Miej świadomość, że ta płyta ma słaby kodek dźwięku, ale sama w sobie jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2368zł https://www.x-kom.pl/lista/krwhgrypb  na Intel i5-11400, bez sensu jest przepłacać za Ryzena 5600x. Cena w koszyku zmniejszy się, bo kod na gry Intela spadnie z 299zł na 1 grosz. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, xtn napisał:

2368zł https://www.x-kom.pl/lista/krwhgrypb  na Intel i5-11400, bez sensu jest przepłacać za Ryzena 5600x. Cena w koszyku zmniejszy się, bo kod na gry Intela spadnie z 299zł na 1 grosz. 

Fakt 11400f zbliża się do 5600x i jest ciut tańszy, ale dalej ciągnie więcej prądu i dalej 5600x jest lepszy. Idąc w tą stronę dorzucilbym jeszcze te 140zl do płyty MSI b560m bazoka

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Bobson89 napisał:

Fakt 11400f zbliża się do 5600x i jest ciut tańszy, ale dalej ciągnie więcej prądu i dalej 5600x jest lepszy. Idąc w tą stronę dorzucilbym jeszcze te 140zl do płyty MSI b560m bazoka

Przy RTX2060, czy nawet 3060 nie będzie żadnej róznicy pomiędzy tymi procesorami. Gdzieś przy 3080 może się pokazac róznica kilku %. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bobson89 napisał:

W zasadzie w tej samej cenie (10600kf + z490) masz Ryzen 5600x + Gigabyte b550 Elite V2 gdzie wystarczy tańsze chłodzenie fera 5 (swoją drogą ta fera jest ciut lepsza od grandisa 3) ponadto grandisa 3 do sg1 będzie ciężko zmieścić bo koliduje z większością ramów (z Predatora mi na pewno) więc jeden wentyl musi iść w górę, a na to brakuje miejsca. Ryzen ciągnie mniej prądu i z pudełka jest jak wykrecony na max 10600kf. Dysk weź sobie Kingston a2000 (M2 NVMe są szybsze ale w grach względem SSD sata różnicy nie zauważysz tyle że kabli mniej przy składaniu i ceny podobne). Zmień ram, bo 2666mhz będzie kastrować procka tj. crucial ballistix 2x8gb 3600cl16, dołożyłbym do obudowy rg6v lub vt4v. W twoim zestawie nie widzę zasilacza

zapomniałem dopisać. 3 tygodnie temu kupiłem vero l3 700w

 

Godzinę temu, Bobson89 napisał:

Fakt 11400f zbliża się do 5600x i jest ciut tańszy, ale dalej ciągnie więcej prądu i dalej 5600x jest lepszy. Idąc w tą stronę dorzucilbym jeszcze te 140zl do płyty MSI b560m bazoka

na grupie FB ludzie mi pisali, że do gier lepszy jest intel, czy to prawda? jeśli tak to wolałbym intela zdecydowanie. z tą kartą to nie wiem jakie będą ceny za kilka miesięcy, jeśli ulegną znacznej zmianie w dół to kupie możliwie najlepszą za 1800-2000, nie wiem jaka to będzie, jeśli nie ulegną zmianie to kupie gtx 1660ti lub Super

Edytowane przez TommyShelby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xtn napisał:

2368zł https://www.x-kom.pl/lista/krwhgrypb  na Intel i5-11400, bez sensu jest przepłacać za Ryzena 5600x. Cena w koszyku zmniejszy się, bo kod na gry Intela spadnie z 299zł na 1 grosz. 

te procesory różnia się  znacznie taktowaniem, czy to ma spory wpływ na gry? oczywiście chciałbym procesor bez integry, wiec bedzie i5 11400f.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, TommyShelby napisał:

zapomniałem dopisać. 3 tygodnie temu kupiłem vero l3 700w

 

na grupie FB ludzie mi pisali, że do gier lepszy jest intel, czy to prawda? jeśli tak to wolałbym intela zdecydowanie. z tą kartą to nie wiem jakie będą ceny za kilka miesięcy, jeśli ulegną znacznej zmianie w dół to kupie możliwie najlepszą za 1800-2000, nie wiem jaka to będzie, jeśli nie ulegną zmianie to kupie gtx 1660ti lub Super

Przy kartach typu 1660/2060/3060 to w zupełności wystarczy Intel i5-10400F za 650zł, który jest praktycznie 2 razy tańszy od Ryzen 5600x, a z takimi kartami żadnej róznicy w grach nie będzie. Kompletnie bez sensu jest pakowanie kasy w płyte z490 z i5 10600KF, bo przy takich kartach, nie bedzie to miało żadnego przełożenia na wydajnośc. Lepiej jest zaoszczędzona kasę dołożyć do GPU. 

 

1 minutę temu, TommyShelby napisał:

te procesory różnia się  znacznie taktowaniem, czy to ma spory wpływ na gry? oczywiście chciałbym procesor bez integry, wiec bedzie i5 11400f.

Bez integry nie ma w x-kom obecnie, dlatego zaproponowałem 11400. Z tymi kartami co wymieniasz do 2000zł różnic poza pojedynczymi fpsami nie będzie nawet z i5-10400f. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xtn napisał:

Przy kartach typu 1660/2060/3060 to w zupełności wystarczy Intel i5-10400F za 650zł, który jest praktycznie 2 razy tańszy od Ryzen 5600x, a z takimi kartami żadnej róznicy w grach nie będzie. Kompletnie bez sensu jest pakowanie kasy w płyte z490 z i5 10600KF, bo przy takich kartach, nie bedzie to miało żadnego przełożenia na wydajnośc. Lepiej jest zaoszczędzona kasę dołożyć do GPU. 

 

https://www.x-kom.pl/lista/krwhgrypb  

ten zestaw jest fajny, więc załóżmy, że wymienie procka na  10400f to reszta podzespołów nie ulegnie zmianie ? 

jaki dysk do tego dobrać? Ktoś wyżej pisał, że w grach SAtA a pcie nie widać różnicy. Sata widziałem ma odczyt/zapis zazwyczaj 500mb/s a pcie mają po 2k+ opłaca się brać te pcie?

 

zapomniałem dopisać, że już mam zasilacz (mam vero l3 700w) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, TommyShelby napisał:

https://www.x-kom.pl/lista/krwhgrypb  

ten zestaw jest fajny, więc załóżmy, że wymienie procka na  10400f to reszta podzespołów nie ulegnie zmianie ? 

jaki dysk do tego dobrać? Ktoś wyżej pisał, że w grach SAtA a pcie nie widać różnicy. Sata widziałem ma odczyt/zapis zazwyczaj 500mb/s a pcie mają po 2k+ opłaca się brać te pcie?

 

zapomniałem dopisać, że już mam zasilacz (mam vero l3 700w) 

Możesz podmienic na i5-10400F i bedzie wszystko działać. Zasilacz masz dobry. Mam kompy na nvme na system i SATA tez z systemem. Ja nie odczuwam róznicy ale sa tacy co ja czują. W benchmarkach róznica jest wyraźna. Jak nie planujesz w kompie przynajmniej 2 dysków nvme to bym brał SATA tylko jak największy. 1TB za 299zł https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-western-digital-wd-1000-gb-1tb-2-5-10888141504 do zwykłego domowego uzytku i gier jest ok.  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, xtn napisał:

Możesz podmienic na i5-10400F i bedzie wszystko działać. Zasilacz masz dobry. Mam kompy na nvme na system i SATA tez z systemem. Ja nie odczuwam róznicy ale sa tacy co ja czują. W benchmarkach róznica jest wyraźna. Jak nie planujesz w kompie przynajmniej 2 dysków nvme to bym brał SATA tylko jak największy. 1TB za 299zł https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-western-digital-wd-1000-gb-1tb-2-5-10888141504 do zwykłego domowego uzytku i gier jest ok.  

https://www.x-kom.pl/koszyk + https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-western-digital-wd-1000-gb-1tb-2-5-10888141504

Czyli rozumiem, że ten zestaw będzie ładnie działał, ale jeszcze mam kilka pytań:

dlaczego ten dysk jest taki tani? czy możliwe, że on po roku/dwóch może mi się popsuć? (jak by się dało fajnie by było żeby dysk dobrać też z xkom) faktycznie 1tb będzie pewniejszy niż 512gb

w parametrach płyty głównej pisze, że typ obsługiwanej pamięci max ddr4 3200mhz, czy to się dotyczy ramu? bo ram jest 3600mhz. 

wiem, że im mniej cl w ramie to tym lepiej, więc lepiej będzie mniej mhz i mniej cl czy wiecęj mhz i więcej cl? 

mój zasilacz ma sporo kabli, w tej obudowie jest na to miejsce? nie będzie żadnych komplikacji w montażu? obudowa na pewno dobra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, TommyShelby napisał:

Czyli rozumiem, że ten zestaw będzie ładnie działał, ale jeszcze mam kilka pytań:

O ile dr 4 pro wejdzie w budę, a raczej będzie problem.

Intel już nie jest lepszy do gier. 

1933zl kosztuje i5 10600kf + z490 a pro + dr4 pro

5600x + b550 Elite + fera 5 kosztuje 1939zl ceny xkom gdzie dopiero podkręcony 10600kf może być na podobnym poziomie co 5600x. Nawet i7 wyjdzie podobnie jak dasz 10700f (ok. 1250zl nie dostępny w xkom) + b560m bazoka (ok 550zl) + fera5 (ok 115zl)

Podsumowując 5600x albo taniej 11400/f lub jeszcze taniej 10400f.

WD green jest tani bo jest słaby.

W grach nie uświadczysz większej różnicy między M2 NVMe i SSD sata. M2 NVMe warto wziąć dlatego że masz mniej kabli (dysk montowany na płycie) i ceny są podobne (dobrych SSD sata)

18 minut temu, TommyShelby napisał:

parametrach płyty głównej pisze, że typ obsługiwanej pamięci max ddr4 3200mhz, czy to się dotyczy ramu? bo ram jest 3600mhz. 

Tak ruszy 3600mhz jak i więcej zobacz opis płyty  dokładnie. Opisami przy prockach się nie sugeruje.

Co do opisów b560 też ruszy szybciej niż 3200mhz. W obu przypadkach trzeba włączyć xmp w bios (raptem 2-3 kliknięcia)

 

50 minut temu, xtn napisał:

Przy kartach typu 1660/2060/3060 to w zupełności wystarczy Intel i5-10400F za 650zł, który jest praktycznie 2 razy tańszy od Ryzen 5600x, a z takimi kartami żadnej róznicy w grach nie będzie. Kompletnie bez sensu jest pakowanie kasy w płyte z490 z i5 10600KF, bo przy takich kartach, nie bedzie to miało żadnego przełożenia na wydajnośc. Lepiej jest zaoszczędzona kasę dołożyć do GPU. 

Tyle że procki rzadziej się zmienia niż GPU przez co 5600x ma trochę sensu, a z procków 6/12 wydajnościowo jest najlepszy.

Oszczędzając lepiej już 11400/f na b560 niz 10600kf na z490 i trochę więcej zostanie na GPU.

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie przyjęło się, że jak do gier ( i ogólnie rozumianej rozrywki) to Intel. Praca i zastosowania profesjonalne-AMD-.  Ryzeny mają opinie bardziej uniwersalnych.

Co bardziej się liczy (Mhz, czy CL)? To też właśnie zależy. Do gier wyższe Mhz, programy niskie CL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Flik napisał:

Co bardziej się liczy (Mhz, czy CL)? To też właśnie zależy. Do gier wyższe Mhz, programy niskie CL.

W obu przypadkach liczy się możliwie najwieksze MHz i najniższe cl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Bobson89 napisał:

 

Podsumowując 5600x albo taniej 11400/f lub jeszcze taniej 10400f.

 

będzie duża różnica  w grach między zestawami:

5600x + rtx 2060/1660s ?

vs

i5 10400f +  rtx 2060/1660s ?

różnica między cenami procesorów to 700zł

opłaca mi się dopłacać? xtn pisał, że nie 

Edytowane przez TommyShelby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Bobson89 napisał:

W obu przypadkach liczy się możliwie najwieksze MHz i najniższe cl

Ok. Może to co napisałem już nieaktualne jest. Nie będę się wykłócał.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, TommyShelby napisał:

będzie duża różnica  w grach między zestawami:

5600x + rtx 2060/1660s ?

vs

i5 10400f +  rtx 2060/1660s ?

różnica między cenami procesorów to 700zł

opłaca mi się dopłacać? xtn pisał, że nie 

Fakt przy 1660s/2060 różnice będą małe.

Czy opłaca się dopłacać i tak i nie. 

Jak cię kusi 10600kf to lepiej dopłacić do 5600x lub i7 10700f.

Jak chcesz mieć dobry sprzęt za niewielkie pieniądze to 10400f tylko na b560 z ramem 3600 

Po środku (cenowo bo wydajnościowo bliżej 5600x) tego wszystkiego jest 11400/f ale w koszyku od xnt zmieniłbym ram na te ballistixy i płytę na MSI b550m bazzoka lub pro-vdh ewentualnie jak Gigabyte to d3h (bez "s" w środku). 

W komputroniku masz 11400f za 800zl i ballistixy w kolorze czarnym cenowo wyjdzie podobnie jak xkom (całość)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Bobson89 napisał:

Jak chcesz mieć dobry sprzęt za niewielkie pieniądze to 10400f tylko na b560 z ramem 3600 

 

Czy ja dobrze rozumiem, że to tylko dlatego, że mobo oparte o  B 560 jest generalnie tańsze od płyty na Z 490?

Z  490 umożliwia OC, ale przy I5 10400 F oraz I5 1140 F i tak się to do niczego nie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Flik napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, że to tylko dlatego, że mobo oparte o  B 560 jest generalnie tańsze od płyty na Z 490?

Z  490 umożliwia OC, ale przy I5 10400 F oraz I5 1140 F i tak się to do niczego nie przyda.

Tak tylko dlatego ze jest tańsze i pozwala na szybki ram. Ponadto na z490 są skopane biosy pod 11 gen

Edit: zamiast dopłacać do płyty lepiej do procka lub GPU albo zaoszczędzić. OC i tak daje wymierne korzyści (10600kf akurat da się ładnie kręcić tyle że to zbyteczne - kwestia cen/wydajnosci o których pisałem wcześniej)

Edytowane przez Bobson89
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem jaki wybrać dysk, najwygodniej by mi było dobrać z xkomu, ale widze, że na allegro są tańsze.

xnt polecał ten: https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-western-digital-wd-1000-gb-1tb-2-5-10888141504

czy on jest w porządku? Jeśli macie jakieś inne godne polecenia to poproszę. 

Pisaliście mi, że najlepszy będzie Sata, tylko nie wiem jaki model? nie wiem czy m2 czy zwykły?

 

EDIT: też widziałem, że niektóre dyski po zapełnieniu 50/70% zaczynają zwalniać, więc takiego bym nie chciał

Edytowane przez TommyShelby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer złożysz sam czy ma być gotowy zestaw z jednego sklepu? Jak z kilku i zdecydujesz się na Ryzena to Vobis ma płytę Asus B550 TUF Gaming za ~505zł, ale Asus daje na nią 180zł cashbacku więc końcowo świetna płyta wychodzi za ~325zł.

Godny polecenia, ale stówkę droższy:

https://digicomp.pl/p/70/4536/dysk-ssd-kingston-kc600-1tb-sata3-2-5-dyski-twarde-akcesoria-komputerowe.html

18 minut temu, TommyShelby napisał:

Pisaliście mi, że najlepszy będzie Sata, tylko nie wiem jaki model? nie wiem czy m2 czy zwykły?

Nie najlepszy tylko najtańszy, a różnica w szybkości względem M.2 NVME będzie nieduża (szybszy nvme urwie tu i ówdzie po 1-2 sekundy).

2 godziny temu, Flik napisał:

Generalnie przyjęło się, że jak do gier ( i ogólnie rozumianej rozrywki) to Intel.

To już nieaktualne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może po prostu wez tego a2000 1tb, a jak będzie mało dołożysz kolejny z czasem.

Edit: w woli ścisłości wcześniej proponowane przeze mnie b560 w przyszłości spokojnie dadzą radę z i7 11700/k 

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...