Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
23 minuty temu, Qrdello napisał:

chodziło mi o GPU mobilne

 

17 godzin temu, Qrdello napisał:

między rtxem 3xxx i 4xxx aż takiej różnicy w wydajności nie ma. To raczej zwiększenie wydajność termo i dodanie dlss3 sprawiło, że te karty są szybsze - ale nie jakoś super szybsze od swoich poprzedników.

No ale to chyba logiczne, że poprawa architektury wpływa na zwiększenie efektywności co w konsekwencji zwiększa wydajność ;) Różnica jest spora, ma na nią wpływ budową architektury i zastosowanie nowych rozwiązań w postaci DLSS 3 z FG. Dla przykładu podam, że bez DLSS  4070 z limitem 90W osiąga wydajność zbliżoną do 3070Ti z limitem 140W. Te 50W różnicy jest mocno odczuwalne na korzyść 4070 w postaci znacznie cichszej pracy i sporo niższych temperatur. Jak włączysz DLSS3 z FG to różnica wydajności sięga 60% na korzyść 4070, Mało? 

W Dying Light 2 z RT  3070Ti 140W z DLSS2 generuje ~70fps a 4070 z DLSS3 + FG w tej samej lokacji ma ponad 110fps. 

Po wyłączeniu DLSS obydwie karty generują ~45fps z tą różnicą, że 3070Ti wciąga 140W a 4070 90W, 

 

Po między 3080Ti 175W a 4080 175W są jeszcze większe różnice. 

Edytowane przez DjXbeat
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

O.K zweryfikowałem i faktycznie jest taka oferta w Orange https://www.orange.pl/esklep/laptopy-i-konsole/msi/laptop-msi-vector-gp68hx-(i9-13950hx--rtx4080--16gb-ram--1tb-ssd)?

Jeśli z tego miejsca pochodzą te Vectory sprzedawane np. na OLX po 7,3 tys. zł o których wspomina w temacie @fabiax oraz @pbesc to nic tylko brać 👍

EDIT:

Poprawka, były bo szybko poznikały i zostały te drożej wystawione po 8-9K :szczerbaty:

Ludzie szybko reagują jak jest coś dobrego w fajnej cenie 😉

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DjXbeat swoje przemyślenia opieram o porównanie RTX3060 i 4060. Dla mnie te karty są bardzo do siebie zbliżone pod kątem surowej wydajności, różnica in plus dla 4060 to mniej niż 10%. Pod kątem temperaturowym 4060 w 15 calowym A15 przy maks obciążeniu nie przekracza 73-75C zależenie od sytuacji (dociążony procesor lub nie), w 3060 w 17 calowym aorusie to już temperatury lekko powyżej 80C, przy czym głośność aorusa daje się we znaki nawet w normalnych sytuacjach a nie syntetykach. Oczywiście odpalenie DLSS a szczególnie z FG wysuwa wyraźnie 4060 (przykładowo sam dlss w Dead Space Remake to różnica 80 fps 3060 na maks detalach FHD vs 110 fps) ale dla mnie te dwie funkcje to ostatnia deska raturnku i korzystam z niej raczej przy 1440p na monitorze zewnętrznym a na ekranie laptopa zawsze mam off. Jedyna gra, ktora mnie zmusiła do dlssq to Alan Wake 2.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, azgan napisał:

@pbesc to nic tylko brać 👍

Okej rozumiem, że warto brać póki jest, tylko na początku w pierwszych postach Autor nie sprecyzował, że chce wziąć laptop od kogoś z drugiej ręki. Już wszystko jasne, pozdrawiam.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo 4070 to, głównie przez małą ilość vram, takie 4060ti :/ lub super, lub zwał jak zwał. Trochę wydajniejsze ale niestety j*bnie w sufit na równi z 4060 bo ma tylko 8gb vram a powinno chociaż 12 :/ poza tym 4070 wchodzi już powolutku w pułapy cenowe 4080, więc tutaj no brainer że lepszym wyborem będzie laptop z 4080. To tak samo jak 4050 vs 4060. Dopóki laptopy z tym drugim kosztowały o 1,5k za dużo to opłacało się nawet za 4,5-5k brać 4050 bo jest wyraźnie szybszy od 3050, nawet zegar w zegar, i ma 6gb vram. Ale odkąd 4060 zaczyna kosztować <5k, 4050 już nie jest takim super wyborem - no chyba że do budżetówek w granicach 3,5k-4k.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Qrdello napisał:

Poza tym 4070 wchodzi już powolutku w pułapy cenowe 4080, 

Gdzie? 

Laptopy z 4070 zaczynają od 6500zl a 4080 od ponad 10500zl. Różnica w cenie nadal jest zachowana z premiery. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś powód musi tego być 

Coś musi zachęcać ludzi do zrobienia Upgrade sprzętu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie. W sensie, to wszystko zależy od potrzeb. Wyobrażam sobie że do pracy biurowej na dzień dzisiejszy, gdyby nie degradująca z czasem bateria, nawet leciwa już 10th gen intela czy 3rd gen amd wystarcza w zupełności. Tak samo jak ktoś gra tylko w klasyki to spokojnie obejdzie się z takim gtxem 1650 lub 1660, które okupowały pewnie z 50% laptopów gamingowych w okresie pandemicznym.

Tymczasem jeżeli ktoś chce utrzymać przynajmniej 1080p/60/high to musi co najmniej co drugą generację, czyli raz na 2,5-3 lata zmieniać laptopa czy kartę w stacjonarce. Bo, szczerze powiedziawszy, różnica wydajności procesorów aż tak duża nie jest. Zawiesiliśmy się na 8/16 i 4,5ghz jako złotym środku i póki nie wyjdzie ps6 i xbox series XZ :E więcej nam nie potrzeba.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mała poprawka bo wkradł się błąd odnoście pamięci RAM - jest to DDR5 5600MHz a nie DDR5 4800MHz 

Mój błąd wynika z tego że starszy model 12VH https://pl.msi.com/Laptop/Vector-GP68-HX-12VX posiada pamięć RAM 4800MHz oraz procesor Intela 12 generacji. Nowsza wersja 13VH którą posiadam ma już RAM DDR5 5600MHz oraz procesor 13 generacji https://pl.msi.com/Laptop/Vector-GP68-HX-13VX

Sprostowanie 

20 godzin temu, DjXbeat napisał:

Gdzie? 

Laptopy z 4070 zaczynają od 6500zl a 4080 od ponad 10500zl. Różnica w cenie nadal jest zachowana z premiery. 

Ceny tego Vectora GP68 HX 13V zwalają z nóg w sklepach 

Blisko 13 tys. zł :szczerbaty:

https://www.morele.net/laptop-msi-vector-gp68-hx-13vh-272pl-i9-13950hx-32-gb-1-tb-w11-rtx-4080-240-hz-13136755/?CID=product

https://proline.pl/laptop-vector-gp68hx-13vh-272pl-16-cali-qhd-240hz-i9-13950hx-1tb-ssd-32gb-rtx-4080-12gb-dlss-3-win11-home-p8120298

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, azgan napisał:

Blisko 13 tys. zł :szczerbaty:

Na premierę było ponad 17tyś ale większość laptopów z 4070, 4080 i 4090 od premiery do teraz staniała o 3.5-4tyś zł zachowując przy tym premierowy dystans po między poszczególnymi kartami. 

Asus ROG StriX G16 z 4070, który posiadam na premierę kosztował 10.5 tyś zł a wersja z 4080 i nieco lepszym procesorem 13.5 tyś zł. Dzisiaj wersja z 4070 kosztuje 7.5tyś a z 4080 10,5tyś. 

Przez chwilę pomyślałem nad tym Vectorem ale ROG jest dla mnie idealny i dla samej wydajności nie widzę sensu zmiany tym bardziej, że do Asusa jest świetne oprogramowanie ważące 2MB czyli G-Helper w którym można wszystko zdziałać i ustawić sobie pracę procesora, karty czy wentylatorów. 

 

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, DjXbeat napisał:

 

Przez chwilę pomyślałem nad tym Vectorem ale ROG jest dla mnie idealny i dla samej wydajności nie widzę sensu zmiany tym bardziej, że do Asusa jest świetne oprogramowanie ważące 2MB czyli G-Helper w którym można wszystko zdziałać i ustawić sobie pracę procesora, karty czy wentylatorów. 

 

 

 

MSI też ma dobry soft do tego https://pl.msi.com/Landing/MSI-Center

A co do ASUSA vs MSI nie wiem ile w tym prawdy ale 

15CN4Nw.png

Zwycięski laptop w plebiscycie czytelników
3 lata z rzędu – od 2021 do 2023 roku – PCMAG.com

„Na tle silnej konkurencji, MSI nadal zapewnia najwyższy poziom satysfakcji swoim klientom, dzięki czemu firma zdobyła trzecią z rzędu nagrodę czytelników”.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
38 minut temu, azgan napisał:

MSI też ma dobry soft do tego https://pl.msi.com/Landing/MSI-Center

Tak tylko, że ja nie miałem na myśli oprogramowania od producenta ;) 

Asus ma Armoury Crate a MSI MSI-Center. Obydwa oprogramowania strasznie mulą, są pamięciożerne, powolne bez możliwości ingerencji w domyślne profile.  Na Asusie masz ten plus, że wyrzucasz Armoury Crate,  pobierasz zewnętrzne oprogramowanie G-Helper, które waży zaledwie 2MB i w nim wszystko ustawisz łącznie z edytowaniem profili.

GitHub - seerge/g-helper: Lightweight Armoury Crate alternative for Asus laptops and ROG Ally. Control tool for ROG Zephyrus G14, G15, G16, M16, Flow X13, Flow X16, TUF, Strix, Scar and other models 

 

Ja zrobiłem sobie 3 profile

Cichy: CPU 20W limit, 4070 - 1700/8000Mhz 

Balans: CPU 30W Limit, 4070 - 2200/8000Mhz 

Turbo: CPU 45/90W Limit, 4070 - 2500/8300Mhz

 

Obecnie gram w Dying Light 2 z maksymalnym RT, DLSS3 + FG i na profilu Cichy mam ponad 80fps a laptop jest niesłyszalny! Grając bez słuchawek głośność laptopa ustawiona na 30% i nie usłyszysz pracy wentylatorów ;) Temperatura procesora 70-75C a karty 70C. 

 

Edytowane przez DjXbeat
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, GHelper to takie małe cudo, co to po tym jak się z niego skorzysta niemalże każde oprogramowanie czy to do stacjonarek czy laptopów wydaje się idiotycznie zaprojektowane :/ 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...