Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt wpadła aktualizacja do 2.0.26.0 i teraz tab działa poprawnie. 

Ja używam DP > miniDP także nie pomogę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.10.2023 o 12:56, SkubiDoo napisał:

Wcale bym nie był zdziwiony, jeżeli to zostało zrobione celowo ;) W końcu dziwne, żeby tak nagle wydajność spadła.. 

I to jeszcze od tylu wersji sterowników to trwa więc coś może być faktycznie, nie wieże że od tak długiego czasu tego nie poprawili 🤔

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Hejka. Dawno już tutaj nie zaglądałem a jest dobra okazja żeby odświeżyć temat 😁

Słuchajcie. Mam okazję żeby zrobić Upgrade sprzętu z Leoparda na Vectora. Starego MSI mogę oddać i nówka sztuka na gwarancji w pudełku z i9hx 13gn, 16gb, 1tb SSD, 16 cali 2560x1600, rtx 4080, win 11 home jest do łyknknięcia za 5000 zł.

Moje pytanie do Was - brać i się nie zastanawiać? Cena jest kusząca. 

Dajcie znać co o tym myślicie bo zależy mi na czasie. Jutro mogę już mieć ten sprzęt.

Na coś warto zwrócić uwagę? Jak wypadają te nowe modele? 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Daj znać jak wrażenia. BTW jakbyś jeszcze miał taką opcję wymiany to chętnie mojego raidera podmienię na coś nowszego, bo się pomału znudził :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@SkubiDoo

Dużo się nim jeszcze nie bawiłem ale generalnie to jestem zadowolony z Upgrade zwłaszcza w takiej cenie

https://ibb.co/VNczxcX

Wydajność jest na + i pozytywnie mnie zaskoczyła.

Na minus równomierność podświetlania matrycy w Leopardzie było praktycznie idealnie a nowy Vector niestety już tak dobrze nie wygląda ale za to rozdziałka lepsza i też 240Hz. 

Liczyłem na OLED w tym roku od MSI bo 16 były już w tamtym roku na nim ale niestety dali IPS tyle dobrze że z fajnym pokryciem kolorów i 500 nitów.

Nowe Raidery to droga zabawa gdybyś chciał bawić się w Upgrade i wymieniać starszego Raidera na Raidera w nowszej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak patrzyłem na testy to ten z moblilnym rtx 4090 to jest poziom desktopowej 4070 super. Karty za 2800zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mobilny RTX4090 to okolice desktopowego 4080 więc bardzo możliwe że jest też blisko Superka. Tak czy siak tutaj płaci się za mobilność. Taki sprzęt wkładasz do plecaka i można go zabrać praktycznie wszędzie. W łóżku też można pograć. Dla mnie lepsze rozwiązanie niż STEAM Deck. Można też postawić z tyłu za TV i pograsz jak na konsoli, dodatkowo w lepszej jakości niż GeForce NOW.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczególnie jak zatkasz kocem czy kołdrą otwory wentylacyjne grając w łóżku :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Od tego jest podstawka 😉

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

według testów do 4080 to bardzo daleko tej mobilnej karcie.

za to dalej jest to wysoka wydajność przy 175W

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Keken jak podeślesz linka to chętnie poczytam

Z testu na PurePC (link do całości jest wyżej)

"NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU to flagowy układ graficzny obecnej generacji dla przenośnych komputerów. Nie ma on jednak nic wspólnego z desktopową kartą GeForce RTX 4090. Zamiast tego zdecydowano się na zachowanie specyfikacji tożsamej z desktopowym GeForce RTX 4080. Otrzymujemy zatem niemal pełny rdzeń AD103 z 9728 rdzeniami CUDA FP32, 76 rdzeniami RT 3. generacji oraz 304 rdzeniami Tensor 4. generacji. Sama architektura Ada Lovelace jest taka sama dla desktopów jak i laptopów. Otrzymujemy zatem m.in. wydajniejsze rdzenie CUDA, przebudowane rdzenie RT do akceleracji obliczeń związanych ze śledzeniem promieni, a także nowe rdzenie Tensor z obsługą techniki Frame Generator oraz korzystających z układu Optical Flow Accelerator. Całość doprawiono 16 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej magistrali".

Z drugiej strony to nie jestem przekonany czy się opłaca dopłacać tyle do Raidera z RTX4090 dla 10% różnicy w wydajności względem Vectora z RTX4080 

"Aktualizacja do RTX 4090 powinna zwiększyć wydajność graficzną o około 10 procent, podczas gdy spadek do konfiguracji RTX 4070 i RTX 4060 powinien zmniejszyć wydajność odpowiednio o około 30 do 35 procent i 40 do 45 procent".

Źródło: https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-laptopa-MSI-Vector-16-HX-Wydajnosc-Tytana-bez-ceny-Tytana.800149.0.html

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety ciężko o podobne testy nawet na samym PPC.
Widocznie ktoś zabronił testować w tych samych miejscach testowych i z tymi samymi ustawieniami.
Ta karta może i jest układem podobna do desktopowej 4080 ale ma dużo niższy limit mocy. 175W.

https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-nvidia-geforce-rtx-4080-super-vs-amd-radeon-rx-7900-xtx-troche-wiecej-wszystkiego-w-troche-nizszej-cenie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Keken napisał:

Ta karta może i jest układem podobna do desktopowej 4080 ale ma dużo niższy limit mocy. 175W.

To dla mnie akurat na jest na plus, mniejsze rachunki do płacenia będą i pomieszczenie nie będzie się tak bardzo ocieplać podczas grania 😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak tylko to jednocześnie mocno obniża wydajność karty.

Desktopowa rtx 4080 ma 320W.
Oczywiście te 175W rtxa 4090m to i tak bardzo wysoka wydajność przy tym poborze.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 minut temu, Keken napisał:

Desktopowa rtx 4080 ma 320W.
Oczywiście te 175W rtxa 4090m to i tak bardzo wysoka wydajność przy tym poborze.

Zgadzam się. Niemniej jednak:

"Procesor graficzny NVIDIA GeForce RTX 4090 do laptopów (nazwa kodowa GN21-X11) to wysokiej klasy procesor graficzny do laptopów. Bazuje on na układzie AD103, tak jak desktopowy RTX 4080 i wykorzystuje architekturę Ada Lovelace. Układ AD103 oferuje maksymalnie 10,752 shaderów, z których wykorzystywanych jest tylko 9728 (np. RTX 4080 Desktop wykorzystuje 9,728) oraz 256-bitową magistralę pamięci. Mobilny RTX 4090 wykorzystuje 16 GB dedykowanej pamięci graficznej GDDR6 z taktowaniem 20 Gb/s (efektywnie). TGP (Total Graphics Power) można skonfigurować w zakresie od 80 do 150 W (+ 15 W Dynamic Boost z CPU), co prowadzi do różnych poziomów wydajności (desktopowy RTX 4080 wykorzystuje 320 W do porównań). 

Wydajność zależy od ustawień TGP, które definiują maksymalne taktowanie boost (1455 MHz dla 80 W i do 2040 MHz dla 150 W). Przy 150 W wydajność powinna być w regionie RTX 4080 dla komputerów stacjonarnych, a zatem najlepiej nadaje się do 4k60 lub 2k przy 120 fps w wymagających grach. Do raytracingu potrzebne są niższe rozdzielczości lub DLSS.

W naszych recenzjach, przeciętny RTX 4090 jest wyraźnie najszybszym mobilnym GPU i z łatwością pokonuje RTX 4080 Laptop GPU i mobilny RTX 3080 Ti. GPU 4090M z niższym limitem mocy mogą jednak stracić do 20% wydajności.

W grach szybkie modele RTX 4090 pozwalają na rozgrywkę w 4k przy maksymalnych detalach. Dodanie Raytracingu może prowadzić do liczby klatek na sekundę poniżej 60 fps (np. F1 23), dlatego zaleca się korzystanie z DLSS lub obniżonych ustawień.

Układ AD103 w mobilnych RTX 4090 jest produkowany w ulepszonym procesie technologicznym 5 nm w TSMC (4N)".

Źródło: https://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-NVIDIA-GeForce-RTX-4090-Laptop-GPU.771535.0.html

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To wygląda na jakąś ściemę. Nie wiem czy celowo czy nie.

Przy 150W jakby ta karta miała wydajność 4080 desktop to by była rewolucja na rynku. Ponad dwukrotnie niższy pobór prądu.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Keken

Sam widzisz gdzie, co i na jakich stronkach z testami piszą bo zamieściłem linki do źródła. Dwa niezależne źródła a zbierzność w tym co podają jest spora.

Kolejne źródło:

"GeForce RTX 4090 Laptop wykorzystuje jądro krzemowe AD103, tzn. to samo, które napędza GeForce'a RTX 4080 w wersji dla pecetów. Układ ten wytwarzany jest w fabrykach tajwańskiego TSMC w procesie technologicznym 5 nm, a konkretniej w opracowanej z myślą o NVIDII wersji tej litografii o nazwie 4N. Na pokładzie mamy 45,9 mld tranzystorów, które zajmują powierzchnię równą ok. 379 mm2. Co do liczby bloków SM, laptopowy GeForce RTX 4090 ma dostępnych 76 sztuk, a to przekłada się na taką samą liczbę tzw. rdzeni RT, 304 Tensory oraz 304/9728 jednostki teksturujące i cieniujące. Innymi słowy, dostępne zasoby obliczeniowe są takie same jak dla GeForce'a RTX 4080 dla komputerów osobistych. Różnica pojawia się za to w temacie podsystemu VRAM, bo co prawda oba GPU mają 16 GB pamięci graficznej, ale model dla pecetów bazuje na kościach GDDR6X, podczas gdy dzisiejszy bohater oparty jest o zwykłe GDDR6, co oznacza spadek teoretycznej przepustowości - z 717 GB/s do 576 GB/s. Ponadto zieloni wyraźnie obniżyli TDP, z 320 W do zakresu 80-150 W, rzecz jasna z uwagi na mniejsze możliwości chłodzenia komputerów przenośnych, gdzie nie ma miejsca na rozbudowane radiatory. Przy czym warto dodać, że Razer Blade 16, który posłużył do wykonania testów, ma PL ustawione na dopuszczalne maksimum, tj. 150 W".

https://ithardware.pl/testyirecenzje/rtx_4090_laptop_vs_desktop_test_recenzja_opinia-26456.html

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak nawet w tym teście co wrzuciłeś jest pokazane, że ma dużo niższą wydajność niż desktopowe 4080.

Mniej więcej poziom 4070S ma ten 4090 mobile.  Może ciut wydajniejsza jest.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tylko zauważ że Raider i Vector ma 175W a nie 150W jak np. ten Razer Blade i nie bez powodu w testach piszą że MSI ma jedne z najlepszych GPU w lapkach 

Z testu Vectora - więc sprzęt, sprzętowi nie równy i zależy co się testuje 😉

"Duży rozmiar i głośne wentylatory nie poszły na marne, ponieważ model ten wyróżnia się pod względem wydajności. Procesor graficzny RTX 4080 o mocy 175 W GeForce PROCESOR GRAFICZNY RTX 4080 jest o około 10 procent szybszy niż przeciętnie, dzięki czemu dorównuje nawet niektórym laptopom wyposażonym w RTX 4090. Sam ten fakt prawdopodobnie przyciągnie łowców wydajności, którzy nie mają nic przeciwko poświęceniu odrobiny przenośności dla tej dodatkowej mocy. Gruba obudowa jest również sztywna i ma mocną pokrywę, czego nie można powiedzieć o wielu cieńszych alternatywach".

Źródło: https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-laptopa-MSI-Vector-16-HX-Wydajnosc-Tytana-bez-ceny-Tytana.800149.0.html

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak dla mnie taki laptop spokojnie mógłby być wyższy o 1-2cm (żeby upchać tam wydajniejsze chłodzenie) mimo, że mam go zawsze na kolanach i zawsze z podstawką chłodzącą. Co z tego, że mamy tyle mocy, jak wentylator będzie musiał chodzić na maxa i hałasować zniechęcając do wykorzystywania pełni możliwości. Ewentualnie jakieś wymienne pokrywy dolne/przystawki (co kto potrzebuje)  z większymi wentylatorami lub większą ich ilością i kierownicami powietrza.
Z tego co widzę, to chyba tylko Acer w swoim Heliosie 700 zaczął kombinować coś w tym kierunku.

Edytowane przez Aligator911

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi