Skocz do zawartości
chartkor

Obiektyw traci ostrość przy dłuższej ekspozycji + zoom

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zauważyłem taki problem z moim kitowym Canonem 55-250 że przy użyciu nawet niewielkiego zbliżenia przy wszstkich czasach ekspozycji od około powyżej 1/4s zdjęcia wychodzą nieostre. Obiektyw normalnie łapie ostrość przed zdjęciem, a zdjęcie wychodzi rozmyte dosyć mocno. Dodam że używam statywu i zdalnego spustu. 

Edit: 
Sprawdziłem sobie teraz dokładnie meta wszystkich zdjec i wychodzi na to że nawet czas ekspo ma chyba mało do rzeczy tutaj tylko zoom. zdjęcia robione przy f/5 i ekspozycji 1/15 też wychodzą rozmazane jeśli użyty był zoom

Edytowane przez chartkor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... może jednak nie łapie ostrości? (bo np. uszkodzony). Poza tym, kitowymi obiektywami to trudno zrobić na prawdę >ostre< zdjęcie sądząc po samplach które oglądałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Kyle_PL napisał:

... może jednak nie łapie ostrości? (bo np. uszkodzony). Poza tym, kitowymi obiektywami to trudno zrobić na prawdę >ostre< zdjęcie sądząc po samplach które oglądałem ;)

Nie mówimy tutaj o naprawdę ostrym zdjęciu nawet, tylko naprawdę rozmytym :E
Kto wie może już się zużył, jakby nie było już prawie 10 lat go mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jest rozmyte przez brak właściwego ostrzenia, czy po prostu poruszone?

Spróbuj jak będzie jak postawisz na czymś na prawdę stabilnym (blat biurka?) i tak żeby było widać jak się rozkłada głębia ostrości.

Jeżeli zdjęcia są poruszone, to może padł układ stabilizacji? 1/15s to sporo dłużej niż zalecany czas 1/ogniskowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcia: 

- na krótkim czasie np. 1/500s i sprawdź jak wygląda;

- z wyłączonym IS, również na krótkich czasach;

- na odległości sporo większej od odległości minimalnego ostrzenia, cały czas na krótkim czasie;

- czegoś pochyłego, co pozwoliloby ocenić, czy ostrość nie jest ustawiona przed/za miejscem, w które ostrzyłeś i czy z tego powodu zdjęcia tracą na detalu;

Do tego możesz poobserwować pracę mechanizmu ostrzenia - czy silnik STM równo ostrzy pomiędzy granicami minimum - nieskończoność.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...