Skocz do zawartości
bubaluki

Nowy PC - Prośba o radę

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wszystkim. Składam obecnie PC i proszę o radę odnośnie brakujących części.

 

Na tą chwilę mam zakupione:

Corsair CX650F RGB White 650W 80+ Bronze,

Corsair CUE 4000X RGB TG Midi Tower,

ASUS TUF GAMING X570-PLUS WIFI,

Samsung EVO 500GB,

 

Chce jeszcze dokupić

Procesor: AMD Ryzen 9 3900X, ~1930 zł

RAM - Nie wiem co wybrać, chce 32 GB, nie wiem czy ilość kości będzie miała tu znaczenie? Chciałbym przeznaczyć do 1000zł

AIO - Też nie wiem co wybrać, myślałem o ARCTIC Liquid Freezer II 280mm ale nie wiem czy wystarczy na ten procek?

Grafika też jeszcze nie wiem co, chce na nią wydać max 2500zł.

 

Komputer ma służyć do renderingu + granie. Myślę że 70% rendering/30% gry.

Prośba o radę co mógłbym kupić z elementów których jeszcze nie mam zakupionych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM - Googdram 2x16GB 3600 CL17 (koniecznie CL17, nie CL18) - szybkie na starcie, dual rank dodaje kilka % za friko.

Arctic Liquid Freezer może mieć problemy ze zmieszczeniem się na górze obudowy (a na czoło nie radzę - ogranicza i tak już słaby przepływ powietrza). A może ciche chłodzenie powietrzne jak Dark Rock 4 Pro?

GPU - RTX2060, na 3060 będzie trochę za mało PLN.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, bubaluki napisał:

Myślę że 70% rendering/30%

W czym dokładnie ten rendering? Jakie silniki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do RAM-u to  może lepiej np  Crucial Ballistix 3600 MHz CL 16. Ma niższy ten parametr od  Goodrama.

Co do grafiki to w tej cenie teraz faktycznie tylko RTX 2060. Jak chcesz lepiej, to może poczekaj jeszcze chwile z zakupem. Grafiki teraz tanieją.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ballistixy w kościach po 16GB mają inny typ pamięci do tego single rank - ich wydajność jest mocno przeciętna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.07.2021 o 23:04, kalderon napisał:

RAM - Googdram 2x16GB 3600 CL17 (koniecznie CL17, nie CL18) - szybkie na starcie, dual rank dodaje kilka % za friko.

Arctic Liquid Freezer może mieć problemy ze zmieszczeniem się na górze obudowy (a na czoło nie radzę - ogranicza i tak już słaby przepływ powietrza). A może ciche chłodzenie powietrzne jak Dark Rock 4 Pro?

GPU - RTX2060, na 3060 będzie trochę za mało PLN.

 

Czy przy tej płycie obsłużę 3600? Nie powinienem patrzeć na 3200?

Dlatego myślałem też o wersji 280mm, ale zerknę tą co poradziłeś. Dzięki!

Kartę odłożę na wrzesień/październik, w sierpniu planuje procek, ram i chłodzenie.

Odpalę go na razie bez grafy. Albo przeniosę kartę z starego PC, tam chyba mam GeForce GTX660

W dniu 23.07.2021 o 08:17, Caps napisał:

W czym dokładnie ten rendering? Jakie silniki? 

ArchiCad, Autocad, Artlantis, 3DMax, sketchup może Revit w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsługa RAMu zajmuje się kontroler pamięci w procesorze, a 3600MT/s to dla niego pestka.

Niezależnie od wersji Liquid Freezer ma bardzo gruby radiator co przynajmniej utrudnia, a najczęściej uniemożliwia montaż na górze w obudowie innej niż monstrualna.

Nie odpalisz Ryzena bez grafiki bo nie ma on integry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kalderon napisał:

Obsługa RAMu zajmuje się kontroler pamięci w procesorze, a 3600MT/s to dla niego pestka.

Niezależnie od wersji Liquid Freezer ma bardzo gruby radiator co przynajmniej utrudnia, a najczęściej uniemożliwia montaż na górze w obudowie innej niż monstrualna.

Nie odpalisz Ryzena bez grafiki bo nie ma on integry.

Polecasz inne wodne które mogło by wejść w tą obudowę i wystarczyło by żeby słodzić AMD Ryzen 9 3900X.

Wszystkie chłodzenia powietrzne jakie miałem zawsze mi buczały po jakimś czasie;/ Może to tylko złe wspomnienia z danych lat ale jakoś źle mi się kojarzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Be Quiet! Silent Loop 2 280, NZXT Kraken X63, Corsair H115i Pro XT, Alphacool Eisbaer 280. Alternatywnie ich wersje 240mm. Tańsze typu SilentiumPC Navis czy BQ Pure Loop też sobie poradzą ale potrafią być sporo głośniejsze.

Dziwne ze buczały ci chłodzenia powietrzne, a wodne, (które mają takie same wentylatory) już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 240 raczej bym się nie pakował i szedłbym w stronę normalnego chłodzenia wieżowego. Niepotrzebnie brałeś X570. Można było wziąć B550 TUF i praktycznie byłoby na 5900X zamiast 3900X. Jak do 2500 zł masz brać RTX 2060, to już lepiej machnij na RTX 3060, którego idzie dorwać czasami niewiele drożej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dziś:

Ryzena 3900X, Pamięć DDR4 GOODRAM IRDM PRO 32GB(2x16GB) 3600MHz CL17 1,35V White,  i ARCTIC Liquid Freezer II 280mm. Jak się nie zmieści to najwyżej odeśle i pójdę w Dark Rock 4 Pro ale po wstępnym wymierzeniu wygląda na to że powinien się zmieścić.

Do środy powinno przyjść wszystko, wtedy wrzucę jakieś zdjęcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prośba jeszcze o radę w kontekście pasty termoprzewodzacej. Razem z ARCTIC Liquid Freezer II 280mm jest pasta MX-4, myślicie że wystarczy czy lepiej iść w coś droższego? Czy ilość dodawana do AIO jest wystarczająca czy powinienem taj pasty jeszcze dokupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszło chłodzenie i procek, oba zamontowane. Weszło na styk xd

Poniżej link do zdjęć:

https://ibb.co/album/PvR8f3

Czekam jeszcze na RAM ;/ Mieli wysłać w 48h a tu cały tydzień i jeszcze nie ma;/

Myślę czy nie zamówić jednak grafiki jeszcze w tym miesiącu do 3500. Do tej kwoty co byście polecili?

Miałbym jeszcze dwa pytania:

Co ile powinno wymieniać się pastę pod prockiem?

Czy jeśli mam płytę Asus to grafika też musi być Asus?

Z obudowy wychodzi mi przewód( jest na zdjęciu) od czego to może być?

 

Edytowane przez bubaluki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale że się Liquid Freezer 280 zmieścił do 4000D to nowość.

2 minuty temu, bubaluki napisał:

Myślę czy nie zamówić jednak grafiki jeszcze w tym miesiącu do 3500. Do tej kwoty co byście polecili?

Coś jak najmocniejszego, min. 3060 ti. Na 3070 w tej cenie raczej nie ma co liczyć (choć bywało że schodziły poniżej 4k).

2 minuty temu, bubaluki napisał:

Czy jeśli mam płytę Asus to grafika też musi być Asus?

Nie.

2 minuty temu, bubaluki napisał:

Z obudowy wychodzi mi przewód( jest na zdjęciu) od czego to może być?

Najpewniej gniazdo/gniazda USB na froncie.

5 minut temu, bubaluki napisał:

Co ile powinno wymieniać się pastę pod prockiem?

Co kilka lat, niektórzy zmieniają co roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kalderon napisał:

Ale że się Liquid Freezer 280 zmieścił do 4000D to nowość.

Coś jak najmocniejszego, min. 3060 ti. Na 3070 w tej cenie raczej nie ma co liczyć (choć bywało że schodziły poniżej 4k).

Nie.

Najpewniej gniazdo/gniazda USB na froncie.

Co kilka lat, niektórzy zmieniają co roku.

Moja obudowa to 4000X a nie wiem czy 4000D ma te same wymiary. Jedynym problemem było wystający panel na płycie, gdyby ten panel tak nie odstawał nie byłoby żadnego problemu.

To muszę tego 360 TI, albo 3070 poszukać, widziałem że niektóre marki kart są sporo tańsze od konkurencji np. PNY, którejś marki powinienem unikać, czy nie ma to znaczenia?

Najgorsze że nie widzę na płycie gniazda żeby ją wpiąć poszukam na necie.

Myślisz że będę musiał robić jakieś update biosa?  Czy będzie wszystko śmigać domyślnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają identyczne wymiary, to ta sama obudowa tylko 4000D ma przepływ powietrza.

42 minuty temu, bubaluki napisał:

którejś marki powinienem unikać, czy nie ma to znaczenia?

Liczą się konkretne modele nie marki, jak znajdziesz coś taniego to poszukaj recenzji czy przypadkiem nie jest to głośny odkurzacz.

43 minuty temu, bubaluki napisał:

Myślisz że będę musiał robić jakieś update biosa?

Do Ryzena serii 3000 nie trzeba aktualizować BIOSu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw złożony :) właśnie z niego piszę. Na razie wrzuciłem do niego mojego starego GTX 660 żeby go uruchomić ale cały czas myślę o zakupie: GeForce RTX 3060.

Czy jeśli mam płytę z TUF to kartę grafiki(ASUS GeForce RTX 3060 12GB TUF GAMING) z tej samej marki i serii da mi jakiś bonus?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Poluj na okazje na Radeona RX 6600 XT, ma wydajność między 3060 i 3060Ti, a da się upolować poniżej 2500zł. Chyba, że renderujesz na GPU, a nie CPU to wtedy nVidia.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po sofcie, GPU raczej będzie wykorzystywana ale to warto jeszcze potwierdzić. Nawet jak render będzie szedł po CPU, to do pracy (nawet do projektowania) rozglądałbym się bardziej za NV, co jednak może nie być takie łatwe na chwilę obecną i przyszłą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...