Skocz do zawartości
halomistrz

zakłócenia wi-fi ,dobór routera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam internet z lokalnej telewizji kablowej ,rok temu się przeprowadziłem i przeniosłem internet z telewizją pod nowy adres.Problem polega na tym że jest to wieżowiec z bardzo dużą ilością sieci wi-fi które wzajemnie się zakłócają.Poprzednio mieszkałem w mniejszym budynku i tego problemu nie miałem (internet od tego samego operatora).Do miejsca gdzie stoi komputer niestety nie mogę doprowadzić skrętki ,muszę mieć bezprzewodowy.Do modemu mam podpięty nowy router (tp-link archer C20 AC750) wiem że to tanie urządzenie ,ale pod poprzednim adresem miałem prosty routerek i wszystko było ok,ale był już stary to kupiłem nowy (chyba przesadziłem z oszczędnością).Na paśmie 5GHz mam z kolei za słaby sygnał.Router od komputera dzieli jakieś 15m i trzy ściany po drodze.Czy mogli by koledzy polecić jakiś router który znacząco lepiej będzie sobie radził w tych warunkach? no i cena żeby " nie powaliła za bardzo".Czy są szanse na znaczącą poprawę?Próbowałem ręcznie ustawiać kanał transmisji ,ale pomaga to na kilka godzin ,czasem dni.Jestem bliski rezygnacji z tego internetu i myślałem nad netem z sieci gsm (jak udostępniam internet z telefonu i leży on np. metr od kompa to wszysko jest ok) Ale wolałbym internet stacjonarny,proszę o radę.

Edytowane przez halomistrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten C20 to dość archaiczny technologicznie sprzęt, on nawet nie ma portów gigabitowych. Zapewne nie ma też żadnych opcji poprawiających jakość sygnału wifi jak np Beamforming czy korekcji sygnału dzięki 2 antenom/ częstotliwość. Także jak chcesz mieć lepiej działające WiFi to musisz go wymienić. Ja byłem bardzo zadowolony z mocy sygnału WiFi w Totolink a3002ru ewentualnie HUAWEI WiFi WS5200 też ma wyszystkie pożądane technologie a jest nawet kilka zł tańszy. 

Jeśli okaże się że z tymi routerami nadal moc sygnału jest za słaba to możesz użyć dodatkowo tego C20 jako Access Pointa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, halomistrz napisał:

[..]Na paśmie 5GHz mam z kolei za słaby sygnał.Router od komputera dzieli jakieś 15m i trzy ściany po drodze.Czy mogli by koledzy polecić jakiś router który znacząco lepiej będzie sobie radził w tych warunkach?

Fizyki nie oszukasz. Tutaj tylko kabel i na końcu dopiero jakiś Access point. Ewentualnie powerline po instalacji elektrycznej o ile są warunki (TP-Link).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo mozesz wifi rozciagnac po mesh'u

inwestycja troche wieksza ale bedzie dzialac na 100%

moze np. Deco M4 polecane w innym temacie

Edytowane przez xede

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@xede Deco M4 to nie żaden mesh. Te urządzenia oferują tylko routing klienta między punktami ale z siecią mesh nie mają nic wspólnego. W tych urządzeniach jest jeden punkt centralny do którego łączą się pozostałe a nie jak w sieci mesh każdy z każdym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten mój tp link był kupiony pół roku temu i jest aktualnie w sprzedaży (ma 3 anteny).Wskazane totolink i huawei kosztują poniżej 200zł czy są dużo lepsze od mojego tp linka? ; może ktoś zasugeruje jeszcze jakiś inny model routera.Do powerline mam warunki ,ale tam będę miał obciętą znacznie prędkość.Coraz bardziej zastanawiam się nad internetem mobilnym.Najbardziej interesowałby mnie jednak nowy router (cena do 500zł ,ale musiałbym mieć pewność że podoła on zadaniu)

Edytowane przez halomistrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SeN81 moj blad

 

jeden router nie poprawi sytuacji jesli nie bedzie w centralnym punkcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mam problem,mieszkanie jest po remoncie i nie mam możliwości przesunięcia routera w inne miejsce,po drodze do komputera jest duży przedpokój i tam nie mogę dać nic pośredniego z racji braku miejsca do zasilania do ewentualnego mostu.Trzeba by instalować korytka na przewody ,a to nie wchodzi w grę.Mam dwa wyjścia : albo nowy super router ,lub internet z sieci komórkowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, halomistrz napisał:

Ten mój tp link był kupiony pół roku temu i jest aktualnie w sprzedaży (ma 3 anteny).Wskazane totolink i huawei kosztują poniżej 200zł czy są dużo lepsze od mojego tp linka? ; może ktoś zasugeruje jeszcze jakiś inny model routera.Do powerline mam warunki ,ale tam będę miał obciętą znacznie prędkość.Coraz bardziej zastanawiam się nad internetem mobilnym.Najbardziej interesowałby mnie jednak nowy router (cena do 500zł ,ale musiałbym mieć pewność że podoła on zadaniu)

Tu nie chodzi o to kiedy był kupiony tylko co oferuje dany router, a ten C20 to technologiczny dziadek. IMO router z beamformingiem i 2 antenami które umożliwiają korekcję jakości odbieranego sygnały powinien dać rade w mieszkaniu. No chyba że po drodze będzie łazienka czy kuchnia (ceramika czy lodówka dość mocno tłumi sygnał), ale wtedy można się wspomóc tym C20. Zestawić most po wifi (WDS) między C20 a nowym routerem, a ten postawić w centralnym punkcie mieszkania tak aby miał jak najlepszy zasięg do C20. Połączenie WiFi to nie będzie 1Gbps po kablu ale jak nie masz netu kilkaset Mbps to powinno takie rozwiązanie dać radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Routera nie mogę dać w centralnym punkcie mieszkania (nie mam jak pociągnąć do niego sygnału z modemu i zasilania) Gdybym mógł przestawić fizycznie C20 to bym to zrobił i też zapewne była by poprawa,ale nie mogę.Te zakłócenia pojawiają się najbardziej popołudniami oraz w weekendy (dodatkowo na budynku obok jest antena krótkofalowca i kolejny budynek to policja i mnóstwo anten na jej dachu) te dwa obiekty może też się dokładają i mają wpływ na moje wi-fi ? tym bardziej że wspomniane anteny są na wysokości mojego mieszkania (jestem na 7 piętrze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to że pierwszy router został by tam gdzie jest a drugi, ten nowy totolink czy jaki tam kupisz, dał byś gdzieś bardziej centralnie. Potrzebne mu tylko gniazdko elektryczne bo połączenie między C20 a nim będzie poprzez WiFi. Stracisz jedno pasmo do połączenia między routerami, ale nowy router umieszczony bardziej centralnie powinien objąć całe mieszkanie. O ile nie poradzi sobie nowy router sam zamiast C20. 
Ewentualnie przed zakupem może popytaj znajomych może ktoś ma jakiś router obsługujący beamforming, może by ci udostępnili na chwilę to byś sobie sprawdził działanie u siebie, aby nie kupować w ciemno.
Radiostacje służb czy krótkofalowcy to kompletnie inne częstotliwości więc one nie mają żadnego wpływu na WiFi. Wpływ ma natomiast ilość ilość urządzeń korzystających z WiFi. Wieczorem czy w weekendy więcej ludzi siedzi w domach więc i eter bardziej zapchany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem w 100%,z tym gniazdkiem do zasilania też będzie problem ,ale może coś wymyślę.Proszę w takim razie o sugestie co do zakupu najlepszego do tej roli routera (oprócz już wspomnianych).Oczywiście na początku będzie próba postawienia go w miejsce C20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie wybrałem takie routery tp-link: C80, C1200, C2300,AX20,AX1500. Który brać? Czy może coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można pokusić się o AX bo ma już WiFi6. AX1500 to chyba starsza wersja AX10. AX20 ma nieco wyższe transfery względem AX10. Natomiast z routerów WiFi 5 to najszybszy z tej tróki jest C2300, ale jest też i sporo droższy, bo posiada MU-MIMO 4x4, C80 3x3. C1200 to dziadek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze zapytam, co tak konkretnie się dzieje, bo tylko ogólnie piszesz o zakłócaniu.
Rwie połączenie, zamula?
Przydało by się też sprawdzić czy problemem jest komputer (gubi sygnał, próbuje przełączyć się na inną sieć), czy router (np. nie wyrabia się z odfiltrowaniem pakietów z innych sieci).

Jak komputer ma wyprowadzoną antenę WiFi? To PC z kartą wpiętą do płyty lub na USB, laptop z wbudowaną? Antena jest gdzieś na wierzchu czy upchana przy ścianie, czy w ogóle jest jakaś antena zewnętrzna?
Patrzyłeś jak wygląda moc sygnału twojej sieci i innych np. w inSSIDer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...