Skocz do zawartości
Ravenik

Który switch powinien być lepszy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie którego switcha 2.5GbE byście radzili nabyć (o ile w ogóle się zdecyduję, bo są drogie):
Edimax GS-1005BE
Qnap QSW-1105-5T
Jak dotąd nie miałem produktów żadnej z tych firm. Potrzebuję do mieszkania. Bardziej podoba mi się Edimax (jest mniejszy i trochę tańszy) jednak mam pytanie który jest lepszy, nie grzeje się, nie szumi wiatrakami, nie brzęczy cewkami itp? (jeśli by brzęczały cewki to musiałbym odsyłać sprzęt). 

Edytowane przez Ravenik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie potrzebujesz przesyłać codziennie setek GB danych to szkoda kasy i lepiej kupić jakiś gigabitowy typu https://www.x-kom.pl/p/127182-switche-tp-link-5p-tl-sg105-metal-5x10-100-1000mbit.html , albo po taniości https://www.x-kom.pl/p/578799-switche-mercusys-5p-ms105g-5x10-100-1000mbit.html

Jak potrzebujesz przesyłać codziennie setki/tysiące GB, to... też szkoda kasy jak można trochę dołożyć (koszt modułów SFP+) i mieć 10 Gbit - https://www.ceneo.pl/90204794

Generalnie w te 2,5 Gbit będzie sens się bawić jak wyjdzie następna generacja switchy co będzie zużywać połowę mniej prądu i kosztować < 200 PLN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby wykorzystac te lacza kazde urzadzenie w sieci ktore ma przesylac taka ilosc danych tym zlaczem musi byc kompatybilna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xede napisał:

zeby wykorzystac te lacza kazde urzadzenie w sieci ktore ma przesylac taka ilosc danych tym zlaczem musi byc kompatybilna

Nie musi. Wystarczy, że dwa będą. Reszta może mieć nawet karty 100 Mbps a i tak te dwa które mają karty 2.5 Gbps między sobą będą komunikować się z taką prędkością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@narmiak zle sie zrozumielismy, oczywiscie ze masz racje ale zeby wykorzystac to lacze w przesylaniu danych np. miedzy kompem a NASem to obie musza miec karty wykorzystujace 2,5Gbit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. A czy można podłączyć NAS (ma akurat drugie gniazdko 2.5GbE wolne) do laptopa (2.5GbE) kablem bezpośrednio bez żadnego switcha? Chyba nic się nie zepsuje bez tego switcha po drodze?

Czy na laptopie jednocześnie z 2.5GbE mogę mieć włączone WiFi i mieć Internet z WiFi razem z dostępem 2.5GbE do NASa? Windows 10 Home. Z tym że NAS pod nazwą Ashare występuje też pod WiFi więc laptop musiałby wiedzieć że ma się komunikować z NASem nie po WiFi tylko po Ethernecie jeśli go podepnę, a z Internetem po Wifi.

Edytowane przez Ravenik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ravenik napisał:

Czy na laptopie jednocześnie z 2.5GbE mogę mieć włączone WiFi i mieć Internet z WiFi razem z dostępem 2.5GbE do NASa?

Można. W zależności jednak od tego, ile kart sieciowych ma NAS może się okazać, że tylko laptop będzie miał do niego dostęp w takim wypadku (jedna karta sieciowa).
Jeżeli NAS ma dwie sieciówki, to jedną wpinasz normalnie do switcha/routera, a drugą do laptopa. Potem ustawiasz ręcznie IP i maskę (nic więcej!) na laptopie i na NASie żeby były w sieci innej niż ta, którą tworzą inne urządzenia i łączysz się z NASem po IP bez problemu.
Jeżeli do NASa dostęp ma mieć tylko laptop, to postępujesz tak samo, czyli ręcznie ustawiasz IP z innej sieci na karcie sieciowej laptopa i NASa, a następnie łączysz się z NASem używając jego IP.
Załóżmy, że masz w domu sieć 192.168.0.0/24 (24 = maska 255.255.255.0). Ustawiasz więc ręcznie na NAS i laptopie adres dla przewodowej karty sieciowej na przykład na 10.0.0.2 i 10.0.0.3 z maską 255.255.255.0 i tyle. Powinno zacząć działać od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, narmiak napisał:

Powinno zacząć działać od razu.

NAS będzie działał, ale odłączy go od internetu. Przewodowa karta sieciowa w Windows ma wyższy priorytet niż karta WiFi.

@Ravenik zobacz mój wpis na ten temat. U mnie się to sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...