Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, Trepcia napisał:

Ogolnie jestem bardzo zadowolony.

No dobra, a jaki próg wejścia z $? Magazyn jakiejś firmy, czy składak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się opłaci a może nie. Zależy kto jaką ma instalacje itp. Ja obstawiam, że u mnie nie będzie sensu magazynowania. 3,5kwh wyszłoby mnie niby nie dużo, bo połowę oddaje MójPrąd? Ale i tak zwrot inwestycji byłby tylko wtedy, jakbym za dnia oddawał za darmo prund. Sprawność magazynu to z 70-80%? 3Kwh żaby odkuć za jakieś 7tys zł, to musiałoby wychodzić dużo lepiej niż odsprzedaż.

https://www.sunsystem.com.pl/pl/banki-energii/625-bank-energii-enphase-encharge-3t-35kwh.html

2 minuty temu, kogut199109 napisał:

No dobra, a jaki próg wejścia z $? Magazyn jakiejś firmy, czy składak?

u mnie taki: https://www.sunsystem.com.pl/pl/banki-energii/625-bank-energii-enphase-encharge-3t-35kwh.html

:)

 

2 minuty temu, kogut199109 napisał:

No dobra, a jaki próg wejścia z $? Magazyn jakiejś firmy, czy składak?

u mnie taki: https://www.sunsystem.com.pl/pl/banki-energii/625-bank-energii-enphase-encharge-3t-35kwh.html

:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymasz go w domu? 

Miał bym stresa jak z butlami na gaz do kuchni.

Edytowane przez kogut199109

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kogut199109 napisał:

Trzymasz go w domu? 

Miał bym stresa jak z butlami na gaz do kuchni.

Ja nie mam. Taki by mi pasował do instalacji. Ale wyliczyć opłacalność i sens to już nie lada wyczyn. 

Od strony bezpieczeństwa to easy. Bezpieczne akumulatory. Bezpieczny system porządnej firmy. Porfesjonalne podpięcie i zero obaw. 

Jakbym miał go montować to w garażu by wisiał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kogut199109 napisał:

Co za modele? serio 140km zasięgu?

Opel Zafira, Peugeot e-Traveller.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, kogut199109 napisał:

Trzymasz go w domu? 

Miał bym stresa jak z butlami na gaz do kuchni.

Przecież to jest Li-FePO4, dużo bardziej bezpieczne niż Li-Ion.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Trepcia napisał:

U mnie montaz paneli i magazynu to 57 tys, zwrotu mam 24.5 tys wiec kosztuje mnie to 32.5 tys. Panele o mocy 8.3 kW, magazyn 5.12 kWh.

A same panele z montażem ile wyszły i jaki jest teraz zwrot?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, może się przyda. Urzędy skarbowe ( głównie mój ) zaczyna niebezpiecznie iść w kierunku takim, że ulga termomodernizacyjna nie przysługuje, jeśli zamienia się wyłącznie jeden sposób ogrzewania na inny, ale nadal zasilany "brudną" energią. A jeśli ktoś chce się powoływać na to, że zmieniając węgiel, albo gaz, na PC uzyska "zmniejszenie zapotrzebowania" to może zostać poproszony o dostarczenie świadectwa energetycznego uwiarygadniającego taki stan rzeczy. To z ostatniego szkolenia "starszych inspektorów". Punktem wyjścia była interpretacja wydana przez KIS 0113-KDIPT2-2.4011.1091.2021.3.AKU, gdzie wyraźnie zaznaczono, że ulga przysługuje wtedy, kiedy zmniejsza zapotrzebowanie na paliwa kopalniane ale nie przysługuje, jeśli zamienia się jeden "brudny" sposób zasilania na inny. 

"Wydatki te należy jednak interpretować przez pryzmat definicji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, określonej w art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji I remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, do której odsyłają przepisy ustawy o PIT. Zgodnie z tą definicją, do kategorii wydatków na termomodernizację nie można zakwalifikować wydatków na urządzenia i systemy, dzięki którym podatnik ogranicza zużycie energii z jednego “brudnego” źródła, zastępując ją energią z innego “brudnego” źródła – stwierdza Piotr Prokocki."

U mnie na szczęście nie spodziewam się problemów, bo najpierw odliczyłem instalację pv a w tym roku system klimatyzacji. Za rok 2023 odliczę kolejny, tym samym wyczerpię pule przysługującego odpisu.

TO NIE SĄ formalne wytyczne, podpowiadam jedynie o czym się mówi w kwestii dokuczenia obywatelom ;) Być może wyłącznie na szkoleniach się zakończy, ale znając życie, jak się o czymś mówi, to się wcześniej czy później zaczyna wdrażać to w życie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było widzieć 30, byłby to poziom 2021 roku przed "szantażem" Putina. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, TheMr. napisał:

Fajnie by było widzieć 30, byłby to poziom 2021 roku przed "szantażem" Putina. 

 

PGNiG popiera Twoją wizję fajności. Bo im wykres zysków wychodzi w negatywie do ceny gazu :D 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymajcie się, rozkręcają się na całego.


 

Cytat

Od marca ceny za ciepło 40 proc. wyższe. Jest decyzja

Zgodnie z ustawą o wsparciu odbiorców ciepła, prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował w czwartek maksymalne ceny dostaw ciepła poszczególnych dostawców, które będą obowiązywać od 1 marca 2023 r. Są to ceny obowiązujące 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc.

...

Przepisy przewidują ponadto, że jeśli cena wyliczona według nowych zasad okaże się niższa niż płacona przez odbiorców od początku października 2022 r., to ich rachunki zostaną wstecznie skorygowane.

Wszyscy odbiorcy ciepła, których rachunki ulegną obniżeniu w związku z wprowadzeniem nowych zasad, zostaną o tym poinformowani przez przedsiębiorstwa ciepłownicze. Z kolei wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie, jako klienci firm ciepłowniczych, muszą poinformować swoich lokatorów o nowych cenach i stawkach opłat za ciepło — podkreślił URE.

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/wielkie-podwyzki-cen-za-cieplo-od-marca-decyzja-juz-zapadla/vq59det

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2023 o 15:02, Trepcia napisał:

Moj Prad 4.0 dziala o dziwo calkiem sprawnie. Instalacja fotowoltaiczna zalozona koncem grudnia 2022, cala papierkologia zamknieta w polowie stycznia 2023, wczoraj dostalem maila, ze pieniadze zostana wyplacone w ciagu 5 dni. A ponoc ci z Moj Prad 3.0 dalej czekaja na przelew :E 

Z drugiej strony - Moje Cieplo strasznie sie wlecze. Wszystkie dokumenty zlozone i zaakceptowane koncem listopada 2022 i... cisza.

Miałeś jakieś maile i zmiany statusu w trakcie czekania? Czy tak po prostu mail Ci wpadł że siano w drodze? Tam niby jest napisane że mają maile przychodzić. 

Widzę na stronce że mam status wniosku przyjęty w funduszu. Wydaje mi się że był wcześniej inny ale nie jestem pewien. Maili nie dostałem żadnych od czasu rejestracji. A status chyba się zmienił. Z tego co napisałeś, to czekałeś miesiąc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z was uzywa pompki obiegowej do cieplej wody? Jak szacujecie dodatkowy koszt zwiazany z wychladzaniem w ten sposob wody w buforze/bojlerze.

Kiedys uzywalem pompki do bojlerow elektrycznych ale chyba byla w stanie wychlodzic zupelnie wode w zbiorniku w ciagu paru godzin i zrezygnowalem z niej z 10 lat temu.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 24.02.2023 o 21:08, Trepcia napisał:

 

 

W dniu 24.02.2023 o 20:09, Minciu napisał:

 

Panowie, mogę prosić o poradę bo się nie orientuje w temacie..
W ubiegłym roku skończyłem budowę, miesiąc temu budynek oddany, dom jednorodzinny 125m ocieplony 20cm, ocieplone piętro i dach.
Opłaty za gaz poniżej (ogrzewanie, grzanie wody, kuchenka gazowa)
Zapłaciłem łącznie za gaz 3200zł od początku września do początku marca.
Dalibyście mi radę czy w obecnej sytuacji dobrze bym zrobił inwestując w pompę ciepła, jak tak to jaką i z jakiego dofinansowania mogę ewentualnie skorzystać?
Fotowoltaikę należy w przypadku pompy traktować jako konieczność? by znów za prąd nie zapłacić krocie.
Dziękuję.

edit

Być może dla kogoś interesującym faktem będzie iż, porównując zużycie z ostatnich dwóch i pierwszych dwóch miesięcy roku i rachunek jest spora różnica, zapłaciłem ok. 28% więcej za ok. 6% więcej zużycia.

 

01-09-2022 - 31-10-2022
Zużytych kWh: 1843kWh
01-11-2022 - 31-12-2022
Zużytych kWh: 4656kWh
01-01-2023 - 28-02-2023
Zużytych kWh: 4905kWh
Edytowane przez esloqu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Trepcia napisał:

@esloqu

Jak Cie nie „swedza” pieniadze w potrfelu to nie szedlbym w pompe ciepla. Za gaz duzo nie placisz, biorac pod uwage ze wszystko masz na gaz. Jedynie co najwyzej mala instalacje fotowoltaiczna bym sobie zrobil i przygarnal 6k dofinansowania. Ale taka mala, 3-4 kW. Jak przejdziesz na PC to i tak bedziesz placil za gaz na gotowanie oraz grzanie wody. Z doswiadczenia wiem, ze samo grzanie wody to 70-100zl na miesiac. Do tego gotowanie. Niezaleznie od tego czym bedziesz grzal to za pol roku na gaz dasz przynajmniej te okolice 1000zl.

Dziękuję, nie swędzą. A w inwestycje powiązane z decyzjami rządu w tym kraju nie wierzę, dlatego podchodzę do tego z wątpliwościami.
Sprawdziłem rachunki za prąd, zużycie mam średnio 300  [kWh/kW] na dwa miesiące liczone.
Rozumiem że mówisz o małej instalacji ale same panele czy do tego również jakieś magazyny itp. (nie wiem o czym mówie :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
43 minuty temu, esloqu napisał:

 

Panowie, mogę prosić o poradę bo się nie orientuje w temacie..
W ubiegłym roku skończyłem budowę, miesiąc temu budynek oddany, dom jednorodzinny 125m ocieplony 20cm, ocieplone piętro i dach.
Opłaty za gaz poniżej (ogrzewanie, grzanie wody, kuchenka gazowa)
Zapłaciłem łącznie za gaz 3200zł od początku września do początku marca.
Dalibyście mi radę czy w obecnej sytuacji dobrze bym zrobił inwestując w pompę ciepła, jak tak to jaką i z jakiego dofinansowania mogę ewentualnie skorzystać?
Fotowoltaikę należy w przypadku pompy traktować jako konieczność? by znów za prąd nie zapłacić krocie.
Dziękuję.

edit

Być może dla kogoś interesującym faktem będzie iż, porównując zużycie z ostatnich dwóch i pierwszych dwóch miesięcy roku i rachunek jest spora różnica, zapłaciłem ok. 28% więcej za ok. 6% więcej zużycia.

 

01-09-2022 - 31-10-2022
Zużytych kWh: 1843kWh
01-11-2022 - 31-12-2022
Zużytych kWh: 4656kWh
01-01-2023 - 28-02-2023
Zużytych kWh: 4905kWh

To nie jest wysoki rachunek. Kilowatogodzina w prądzie jest 5 razy droższa niż w gazie więc opłacalność pompy ciepła jest w tym roku porównywalna z kotłem gazowym.

Pewnie przegapiłeś fakt, że od stycznia VAT na gaz wzrósł z bodajże 0% na 23% stąd różnica w rachunkach. W przypadku prądu różnica jest wielokrotnie większa, bo oprócz wzrostu VAT na 23% doszła podwyżka kilowatogodziny i przesyłu o 80%.

 

Edytowane przez tgolik
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Trepcia napisał:

@esloqu

Jak Cie nie „swedza” pieniadze w potrfelu to nie szedlbym w pompe ciepla. Za gaz duzo nie placisz, biorac pod uwage ze wszystko masz na gaz. Jedynie co najwyzej mala instalacje fotowoltaiczna bym sobie zrobil i przygarnal 6k dofinansowania. Ale taka mala, 3-4 kW. Jak przejdziesz na PC to i tak bedziesz placil za gaz na gotowanie oraz grzanie wody. Z doswiadczenia wiem, ze samo grzanie wody to 70-100zl na miesiac. Do tego gotowanie. Niezaleznie od tego czym bedziesz grzal to za pol roku na gaz dasz przynajmniej te okolice 1000zl.

Można wiedzieć, czy dofinansowanie o którym piszesz ma jakieś kryterium dochodowe czy przysługuje wszystkim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Trepcia napisał:

Czyste Powietrze ma kryterium dochodowe (3 poziomy sa). Moj Prad 4.0 nie ma zadnego kryterium.

Podalem dwa programy bo tu i tu mozna uzyskac dofinansowanie. Bardziej oplacalny jest Moj Prad 4.0 dla paneli, dla pompy ciepla Czyste Powietrze.

Miałem nadzieję na dofinansowanie do pompy ciepła ale nie załapałem się ze względu na kryterium dochodowe - 35 ha ziemi przekracza 100 000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Trepcia napisał:

A czemu przeliczasz ha na wartosc pieniezna? Tutaj chodzi tylko i wylacznie kwote, jaka masz wpisana w PICie za poprzedni rok.

Rolnik nie ma pitów a dochód określa się jako urzędowa stawka na dany rok za hektar (w tym roku ponad 3 000 zł) razy ilość hektarów.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jeszcze stawka zależy od klasy gruntu.

Co do gazu to tata odkąd ma ogrzewanie gazowe (ponad 10 lat) spisuje sobie stany licznika co miesiąc i kiedyś bawiłem się w robienie wykresów i statystyk z tego. Nie mam tych danych pod ręką, ale z tego co pamiętam:

  • Po jednym roku ciężko wyciągać wnioski, przebiegi zużycia w różnych latach mocno zależą od pogody, na wykresach było dobrze widać, kto©ego roku był zimny wrzesień, kiedy ciepło aż do świąt itd.
  • Zużycie miesięczne na gotowanie i ciepłą wodę widać wyraźnie w lato, ale dla naszej rodziny to i tak wychodziło mniej niż roczne wahania związane z pogodą.
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 minut temu, Trepcia napisał:

Ooo. Tego nie wiedzialem. Dzieki za wyjasnienie!

Muszę się pochwalić, że w ciągu miesiąca ogarnąłem koszty ogrzewania i ciepłej wody w moim domu (200m2).

Miałem od lat ogrzewanie elektryczne domu i ciepłą wodę z bojlera. Roczne zużycie (łącznie z prądem bytowym) ok. 26 000 kWh rocznie.

Teraz, kiedy głównym moim źródłem ciepła stał się klimatyzator z funkcją grzania (mam go od połowy stycznia) a dwa 100-litrowe bojlery elektryczne zastąpiłem bojlerem 200 l z pompą ciepła, za luty zużyłem 1100 kWh, kiedy rok temu miałem 2500 kWh.

Spodziewam się 12 000 kWh za cały 2023 rok.

Edytowane przez tgolik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Trepcia napisał:

 

A jakiś konkretny moduł i falownik zarekomendowałbyś ? Jest jakiś blacklist czego unikać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Trepcia napisał:

No to swietnie z tym pradem!

A ten klimatyzator ogrzewa Ci ile pokoi?

Mam dom 3 poziomowy (półpiętra). Nagrzewnica jest na klatce schodowej (nawiew skierowany jest na podłogę), na poziomie kuchni, łazienki, korytarza i głównego salonu - ten poziom jest bardzo dobrze dogrzany. Ciepło unosi się ku górze i nagrzewa dwa pokoje, sypialnię i łazienkę do ok. 19C. Dwa nieużywane pokoje na samej górze mają ok 15C w piwnicy (nieogrzewanej) jest ok 10-12C.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...