Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka lat? Kilkanaście minimum, akumulatory litowo-jonowe to stara i dojrzała technologia, która obecnie jest tylko szlifowana z minimalnymi wzrostami wydajności, podczas gdy potrzebna jest rewolucja. Dopóki ta nie nadejdzie (a ogniwa ze stałym elektrolitem nie wydaja się być bliżej niż kilka lat temu) wiele się nie zmieni.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lukadd napisał:

Większość tych elektryków robi ~300-350km po autostradzie przy takich prędkościach 120-130. Pojedziesz 140-150 i zasięg skutecznie się zmniejszy. A jak przyszalejesz to już szkoda gadać. 

masz racje. BEV nie jest dla polakow. bo ci zawsze musza "zap, bo bez siku do chorwacji" sie nie da dojechac. no takim to nikt, nigdy nie dogodzi ;)

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jakie bez siku :E. Na siku nie zatrzymuję się co 2h na 30-40minut :E
To musiała by być gruba sraka, aby co 2 godziny tyle czasu spędzać na kiblu :E


Zjeżdżam sobie na jakim zjedzie mi się podoba jeśli jest potrzeba i zwykle na 5-10 minut i nie co 2h. Tak samo jak mam ochotę zjeść to wybieram sobie restaurację w jakiej ja chce zjeść, a nie taką która ma ładowarkę :E

Każdego roku od lat robię ~2 tripy z rodzinką i załadowanym autem głównie po autostradach(90%+ trasy) gdzie w jedną stronę mam minimum 1100-1300km.
To nie jest jeszcze czas na elektryka na takie wypady. Koniec i kropka.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, mALEK napisał:

masz racje. BEV nie jest dla polakow. bo ci zawsze musza "zap, bo bez siku do chorwacji" sie nie da dojechac. no takim to nikt, nigdy nie dogodzi ;)

Co dwie godziny sikasz? Ja bym sugerował udać się do urologa.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, BladyPL napisał:

Co dwie godziny sikasz? Ja bym sugerował udać się do urologa.

Mało tego, jemu się wydaje, że po przekroczeniu granicy ładowarki są co 50km:rotfl:. Dawno takich bzdur nie czytałem. Podobnie jak to, że tylko w Polsce jeździ się z prędkością powyżej 120-130km/h. Wybierając się do np. Chorwacji to tam planuje odpoczynek a nie marnować dwa-trzy dni po drodze w jedną stronę. W Chorwacji też pewno ładowarki przy każdym słupku autostradowym:boink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, BladyPL napisał:

Co dwie godziny sikasz? Ja bym sugerował udać się do urologa.

Jak masz elektryka to sikasz i jesz co 2h ;) 

Bo co innego robić w trasie? Jechać się przecież nie da... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, galakty napisał:

Jak masz elektryka to sikasz i jesz co 2h ;) 

Masz absolutną rację, to by wszystko tłumaczyło ;) Czyli masz problemy urologiczne to kupujesz elektryka

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, BladyPL napisał:

 Czyli masz problemy urologiczne to kupujesz elektryka

Raczej na odwrót, kupujesz elektryka i zaczynają się problemy urologiczne, zdążę, nie zdążę, będzie wolna czy nie będzie, zasięg wystarczy czy nie.:E

A lekarze zwracają uwagę na fakt, że stres jest też istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju bardzo groźnych dla zdrowia chorób przewlekłych, takich jak: miażdżyca (prowadząca do zawałów i udarów), nowotwory. otyłość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, B@nita napisał:

A lekarze zwracają uwagę na fakt, że stres jest też istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju bardzo groźnych dla zdrowia chorób przewlekłych, takich jak: miażdżyca (prowadząca do zawałów i udarów), nowotwory. otyłość

Jak na razie to tu więcej widzę bulwersów, w rodzaju "No kutwa co za bęcwał jedzie mi środkowym 130 jak bym spokojnie 140 poleciał. Przez tego pojeba będę w Chorwacji ŋodzinę i 15minut później."

P.S. Nie mam elektryka, ani w ogóle samochodu, siedzenie za kołkiem nie sprawia mi przyjemności. Najdłuższa trasa jaką zrobiłem w życiu to Warszawa-Kraków

P.P.S Robię siku co 2 godziny, taki urok leków na ciśnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat jak ktoś chce jechać wolniej to od tego jest prawy pas... A nie jedzie środkowym poniżej limitu, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale to łamanie przepisów ruchu drogowego :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, galakty napisał:

Akurat jak ktoś chce jechać wolniej to od tego jest prawy pas... A nie jedzie środkowym poniżej limitu, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale to łamanie przepisów ruchu drogowego :E

No i u nas trzy pasy to jeszcze rzadkość. Na A1 ledwo kawałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, B@nita napisał:

No i u nas trzy pasy to jeszcze rzadkość. Na A1 ledwo kawałek.

Dokładnie.

Nie ma nic bardziej irytującego niż jazda 140 km/h lewym pasem i nagle Ci się 3@%~@#!@$! z prawego z prędkością 100 km/h... Żeby to zrobił jeszcze z kilometrowym odstępem, nie, tuż przed maską. I kto tu nie może wytrzymać ciśnienia? Ten co jedzie przepisowo, czy dyliżans na prawym pasie wyprzedzający TIRa z różnicą 10 km/h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wasze komentarze, powinienem się cieszyć, że policja jeszcze nie zabrała mi prawa jazdy za te 110km/h na autostradzie :D

Ze względu na brak doświadczenia za kierownicą robię przerwy co 2-2.5h, więc teoretycznie akurat pod elektryka, przez prędkość nawet z zapasem. Ale co z tego, że na autostradzie będę mógł się podładować, skoro nie naładuję ani pod swoim blokiem, ani pod blokiem, do którego jadę te 100-200km. Nawet gdybym naładował się w trasie i zaparkował z 90% bateriami, przez to, że zdarza mi się 3 tygodnie nie ruszać samochodu, mógłbym się zdziwić po takim czasie ;)

Fajnie by było mieć elektryka, ale na razie mało kto może sobie na to pozwolić logistycznie, nie tylko finansowo. Jakoś nie widzę stawiania tysięcy ładowarek pod blokami z lat 70. i 80. Na razie bardziej bezproblemowe dla użytkowników byłoby przejście na paliwa syntetyczne, przynajmniej dopóki produkcja prądu nie będzie tańsza i mniej emisyjna, a same akumulatory mniej problemowe (porzućmy w końcu ten lit). Z drugiej strony, jak na razie produkcja paliw syntetycznych w ilości wystarczającej do zastąpienia paliw ropopochodnych jak na razie chyba jest poza naszym zasięgiem bez zaorania połowy świata. Niby są prace nad bioreaktorami produkującymi etanol/metanol, ale mimo bodajże tysiąckrotnego wzrostu uzysku w ostatnich latach, wciąż są za mało wydajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, galakty napisał:

Akurat jak ktoś chce jechać wolniej to od tego jest prawy pas... A nie jedzie środkowym poniżej limitu, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale to łamanie przepisów ruchu drogowego :E

Jazda lewym gdy prawy wolny - tak, wyjeżdżanie na lewy z wymuszeniem przed maskę - owszem, wyprzedanie TIR-a jadąc 110 - niby czemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, lukadd napisał:

Jeszcze kilka lat, obecnie te zasięgi są za niskie, aby komfortowo podróżować elektrykiem na dłuższe tripy. No chyba, że jak wyżej Blady napisał ktoś lubi co 2h zatrzymywać się na obiadek :E 

Ludzie którzy w tym siedzą od lat mówią zdecydowanie, że kupowanie tego jest bez sensu, tylko lizing/wynajem. Automotive w tej sferze tak szybko się zmienia, że pojeździsz rok i już masz coś z innej epoki. Dołóż do tego problemy z bateriami teraz i po dłuższym czasie i już nawet nie trzeba wspominać o innych nie mniej istotnych.

Godzinę temu, galakty napisał:

Dokładnie.

Nie ma nic bardziej irytującego niż jazda 140 km/h lewym pasem i nagle Ci się 3@%~@#!@$! z prawego z prędkością 100 km/h... Żeby to zrobił jeszcze z kilometrowym odstępem, nie, tuż przed maską. I kto tu nie może wytrzymać ciśnienia? Ten co jedzie przepisowo, czy dyliżans na prawym pasie wyprzedzający TIRa z różnicą 10 km/h?

A żebyś wiedział jak wk.... jest jak lecisz 180 i Ci taki dzban jadący 140 nie chce zjechać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, 209458 napisał:

Jazda lewym gdy prawy wolny - tak, wyjeżdżanie na lewy z wymuszeniem przed maskę - owszem, wyprzedanie TIR-a jadąc 110 - niby czemu?

Wyprzedzanie TIRa jest połączone z wpieprzeniem się na lewy pas, gdy widzi w lusterku że się zbliżasz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, 209458 napisał:

P.P.S Robię siku co 2 godziny, taki urok leków na ciśnienie.

Zmień tabletki, serio. U mnie dopiero przy trzecim podejściu do zdobyczy farmacji ten problem zniknął ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, BladyPL napisał:

Zmień tabletki, serio. U mnie dopiero przy trzecim podejściu do zdobyczy farmacji ten problem zniknął ;) 

Sorry, ale bardziej ufam swojemu kardiologowi niż randomowi z internetu. Poza tym nie pracuję na tirze ani nie siedzę w pampersie na kasie w markecie. Nie muszę bić rekordów liczby godzin bez wc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, 209458 napisał:

Sorry, ale bardziej ufam swojemu kardiologowi niż randomowi z internetu. Poza tym nie pracuję na tirze ani nie siedzę w pampersie na kasie w markecie. Nie muszę bić rekordów liczby godzin bez wc.

A czemu jesteś taki opryskliwy i niegrzeczny? Przecież wiadomo, że takie decyzje podejmuje się w konsultacji z lekarzem. Mój mi kilkukrotnie zmieniał tabletki aż dobraliśmy takie, po których ciśnienie jest w normie i nie muszę biegać do toalety częściej, niż muszę. Przecież tu nie chodzi o bicie rekordów w ilości wyjść to toalety, tylko poprawę komfortu życia. Ale widzę, że pan nadęty się trafił, więc nie ma co dalej prowadzić merytorycznej dyskusji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własna e wpadła faktura za gaz na 600zl.. hmmm. Interesujące... Co jest przyczyną cena X3 ? Kto zgadnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grzebie i grzebie. To wychodzi mi że zamiast prognozować jak zawsze, to zrobili zużycie ponad 3x wyższe. 

Coś ich piecze chyba tylko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny gazu utrzymane z sierpnia-września, a o co chodzi? :E Przez cały rok będziemy płacić, nawet jak gaz będzie po 30$ na rynku, czempiony weszli długofalowo na 150-200 ;) Wzięli sobie do serca - kupuj na górce :E 

 

A przy okazji, wiaterek zablokowany, pieniędzy z KPO nie będzie bo kamieni milowych się nie spełni. Będzie drogi prąd podczas lata :) 

21 godzin temu, 209458 napisał:

Sorry, ale bardziej ufam swojemu kardiologowi niż randomowi z internetu. Poza tym nie pracuję na tirze ani nie siedzę w pampersie na kasie w markecie. Nie muszę bić rekordów liczby godzin bez wc.

Zbyt częste wizyty w toalecie przy tabletkach na ciśnienie to skutek uboczny podawanych leków, dobrze ci radzi, zmień leki bo wysiądźcie ci cały układ moczowy przy zbyt częstym sikaniu ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Minciu napisał:

Własna e wpadła faktura za gaz na 600zl.. hmmm. Interesujące... Co jest przyczyną cena X3 ? Kto zgadnie?

Te 600 zł to za jeden czy dwa miesiące?

Przy prądzie zmienna za dystrybucję wzrosła o 50% - może w gazie jest podobnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...