Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

skup sie na szukaniu bmw, audi, vw, mb ale uprzedzam, mozesz przezyc szok. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, zdunzdun napisał:

Nie widzę jednak wielu modeli mających na karku ponad 20 lat. Takich gdzieś w wieku 25 to już w ogóle jest garstka, nie trzeba do tego statystyk. 

Samochody mające ponad 20 lat to np. Audi A4 B6 albo Golf IV. Passat B5 to już 25 latek. Tego jest jeszcze sporo na drogach.

Edytowane przez RimciRimci

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mają ocynkowaną blachę, dlatego jeszcze jeżdżą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, RimciRimci napisał:

Samochody mające ponad 20 lat to np. Audi A4 B6 albo Golf IV. Passat B5 to już 25 latek. Tego jest jeszcze sporo na drogach.

Ale były produkowane również wyraźne po 2000 roku i stąd tego nie wliczam. Poza tym wiadomo, że A4 B6 była naprawdę spoko zrobiona, to jeszcze latami się będzie turlać po nie biodegraduje za bardzo. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co to znaczy "wyraźnie po 2000 roku"? B6 była produkowana w latach 2001-2004 więc już za 28 dni wszystkie B6 będą co najmniej 20-latkami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, mALEK napisał:

skup sie na szukaniu bmw, audi, vw, mb ale uprzedzam, mozesz przezyc szok. ;)

Żadnego szoku. E36 już wyraźnie wymiera, jeździ tego coraz mniej i najczęściej są to ewidentnie truchła, chyba w znacznej mierze w kompocie, a potem w sedanie z młodymi za kółkiem. W202 mało, W201 również. Nie widzę zalewu tych aut na naszych drogach. Audi 80 B4 również coraz rzadziej widoczne, mimo naprawdę bardzo porządnej budzie. 

Oczywiście wszystkie wyżej wymienione widuję znacznie częściej niż młodsze Corsy, Alfy, Nissany, Mazdy (tutaj to już pierwsza szóstka staje się unikatowa :E)... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Audi 80 B4 mimo dobrej blachy widuję już rzadko, pewnie pojechały na wschód. A4 B5 jeszcze można zobaczyć, Golfów IV też jeszcze sporo jeździ, Passatów B5 także sporo jeździ.

Starych BMW i Mercedesów (ponad 20 letnich) już mało jeździ z powodu korozji. BMW E46 jeszcze są, ale E36 już bardzo rzadko można spotkać.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, RimciRimci napisał:

Co to znaczy "wyraźnie po 2000 roku"? B6 była produkowana w latach 2001-2004 więc już za 28 dni wszystkie B6 będą co najmniej 20-latkami.

Chodziło mi o fakt, że aut z przełomu zostało mało. Tych robionych jeszcze kilka lat po 2000r jeszcze trochę jeździ. Golfa i Passata tłukli jeszcze ciut dłużej. Były to auta robione też relatywnie długo oraz jakościowo pod pewnymi względami stojące wyżej od konkurencji i stąd widuje się tego sporo. Kolejna sprawa popularność modelu. Generalnie jeżeli chodzi o Paska B5, czy Golfa IV to pewnie zostaną z nami jeszcze ładnych kilka lat i będą podbijać statystyki wieku aut na naszych drogach. Tak samo jak przez naprawdę długi czas robił to Golf II, a nie robiło takie Vento gnijące na potęgę ;) 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, zdunzdun napisał:

Nie widzę jednak wielu modeli mających na karku ponad 20 lat. Takich gdzieś w wieku 25 to już w ogóle jest garstka, nie trzeba do tego statystyk. 

Z tego co wnioskuję po Twoich różnych wypowiedziach mieszkasz w Łodzi lub w okolicach. Nie wiem jak często poruszasz się w inne miejsca w kraju. Ja dosyć często i mam zupełnie inne wrażenia.

Ty zakładasz auta z przełomu czego? Wieku? W sensie 2000 rok? To też nie łapie się docelowo na strefy, bo EURO 4 jest z 2006 roku. Zatem wszystko starsze niż 18 lat odpada, a tego jest. Mowa przecież dalej o samochodach benzynowych niespełniających EURO 4. Diesli niespełniających EURO 6 to już w ogóle będzie bardzo dużo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 2.12.2023 o 20:55, DjXbeat napisał:

received_1097283077933048.jpeg

Po co powielać te szuryzmy z kont konfederatów, altprawaków i różnych przygłupów.

Seicento wydziela więcej raktwórchych syfów niż taki Ram i to jest sedno problemu SCT, a nie redukcja emisji CO2. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, LeBomB napisał:

Diesli niespełniających EURO 6 to już w ogóle będzie bardzo dużo.

Nawet niespełniających Euro 5 będzie sporo, mój na przykład ma Euro 4, ale nie wymieniam bo się nie chce psuć i jest tani w utrzymaniu. Jak mnie przepisy zmuszą to benzyna wpadnie, najpewniej z Japonii. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, galakty napisał:

Jak mnie przepisy zmuszą to benzyna wpadnie, najpewniej z Japonii. 

Jak już japońska benzyna to szarpnij się na hybrydę. Automatycznie w mieście -50% do spalania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego Kraków podszedł do tego z głową i jeżeli takie auto zmieniło właściciela przed 1 marca 2023 to będzie mogło wjechać do SCT w Krakowie do końca czerwca 2026. Jak zmieniło właściciela po 1 marca 2023 to wjazd tylko do 30 czerwca 2024. Dlaczego tak? Żeby ukrócić kombinatorstwo celowane pod SCT.

Ogólnie jak kogoś temat wjazdu do Krakowa dotyczy to jest udostępniona strona

Sprawdź swój samochód – ZTP Kraków

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, zdunzdun napisał:

W przypadku benzyn, ale nie w przypadku diesli. Teraz jeszcze jedna kwestia, ile tak naprawdę jest tych starszych aut? Przecież to będzie znikomy odsetek. Naprawdę ten mały procent tak bardzo przeszkadza, że trzeba na tych ludzi nakładać obowiązek wnoszenia codziennej opłaty? 20 lat to często graniczny wiek używalności, zostają same trupy bez podłogi bądź progów (to skutecznie powinny eliminować badania okresowe) albo naprawdę porządnie wyglądające wyjątki od kogoś kto naprawdę dbał. 

Dla mnie totalny absurd. Gdybym miał żyć w takim miejscu, że gdzie obowiązuje taka restrykcja to mega bym się wkurzył. Ja po prostu lubię stare auta i chciałbym móc weekendowo odpalać coś co ma na karku grubo ponad 20 lat. Może od tego jest tam odstępstwo, ale już przyznaje nie wnikałem w te przepisy na wyspach. 

W Warszawie i obwarzanku 10% aut nie wjedzie. W samym mieście ponad 7%

https://www.money.pl/gospodarka/co-dziesiate-auto-nie-wjedzie-do-centrum-warszawy-6965810688731840a.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jedynie może boleć że po marcu 2023 jest taki krótki termin, ale o tej strefie czystego transportu w Krakowie wałkuje się chyba już od 2-3 lat, więc... 

Poza tym to Kraków :E

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kraków zrobił bardzo dużo by zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. 

Kiedyś o Katowicach krążył żarcik, że tam jest dobre powietrze, pod warunkiem że się je dobrze pogryzie. Potem ten żart słyszałem że przeszedł też na Kraków. Jeszcze to nie jest co powinno się osiągnąć, ale ostatnie lata to było dużo zmian i jakoś nie było masowego zwiększania ubóstwa czy wyprowadzania się ludzi z Krakowa. Turystów też jakoś raczej nie ubyło. Bardziej zniechęcają ceny towarów i usług związane z kosztami prądu i pracy. Pozostaje dalsza walka z pyłem którego w miastach małopolskiego trochę jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, LeBomB napisał:

Ty zakładasz auta z przełomu czego? Wieku? W sensie 2000 rok? To też nie łapie się docelowo na strefy, bo EURO 4 jest z 2006 roku. Zatem wszystko starsze niż 18 lat odpada, a tego jest. Mowa przecież dalej o samochodach benzynowych niespełniających EURO 4. Diesli niespełniających EURO 6 to już w ogóle będzie bardzo dużo.

Ależ ja zupełnie do tego się nie odnosiłem. Pisałem tylko o bzdurnych danych w CEPIKU, który na szczęście niedługo ma być oczyszczony z aut, które już dawno się nie poruszają po naszych drogach. Ciągle piłem do tych statystyk wieku aut, który uważam za bardzo zawyżony, a czego przykłady są w wielu (naprawdę wielu) artykułach na ten temat. 

28 minut temu, Kapuczino napisał:

No właśnie, reszta zgniła. Napęd wyremontujesz budę i podłogę już niekoniecznie.

Otóż to i jest to głównym czynnikiem długiej używalności auta. Oczywiście nie zawsze, bo mogą Cię zniechęcić częściami. Bardzo chciałem w końcu kupić volvo 480 (typowo w roli weekendowego auta dla funu) ale zniechęcił mnie stres związany z poszukiwaniem podstawowych rzeczy...

Ten brak części znacznie 480 tkę zarzyna i nawet wieloletnim miłośnikom zaczyna już to ciążyć. 

Edytowane przez zdunzdun

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uwielbiam takie odpowiedzi.

- Obejrzyj sobie.

- To daj link.

- Znajdź sobie!

(edit: co innego gdyby to była jakaś dłuższa dyskusja i wymagałoby to streszczania kilku lub kilkunastu stron wątku, ale tu mowa o konkretnym materiale)

No i oczywiście wspomnienie że gdzieś tam kiedyś coś było, tylko żeby teraz odkopać to trzeba przegrzebać kilkadziesiąt stron wątku. No i jeszcze zarzut, że pewnie nie obejrzałem (bo przecież dokładnie pamiętam co w Internecie oglądałem z miesiąc temu). Wszystko po to, żeby w razie czego móc powiedzieć, że obejrzałem nie ten materiał co trzeba :P 

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te normy odnośnie benzyn nie są restrykcyjne, dopiero dla diesli to ma jakiś realne przełożenie. Z drugiej strony do 2026 jest sporo czasu, wystarczy kupić benzynę i problem z głowy (i wcale nie musi być nowa). 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, mALEK napisał:

nikt nie kaze kupowac nowego auta, wystarczy kupic mlodsze, no ale dopoki "status" okresla marka, a nie wiek, to nie ma sie co dziwic, ze jest jak jest.

Po pierwsze jak ktoś posiada sprawdzone, sprawne auto które się nie psuje to nie będzie go wymieniał na młodsze tylko po to by mieć młodsze. Dla takich osób to wyrzucanie pieniędzy w błoto a takich osób jest bardzo dużo.

Po drugie nowsze auta często szybciej padają i są droższe w naprawię - to ludzie mają w głowie. Sam materiał wykorzystywany do produkcji jest gorszej jakości. Porównaj sobię blacharke ocynkowana z lat 90 do obecnie nowych samochodów. Stara zadbane Audi 80 przeżyje nie jednego nowego Forda i Mazdę. 

Po trzecie bardzo dużo osób nie traktuję  samochodu jako wyznacznika statusu społecznego. 

• Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgoda ale jak ktoś ma benzynę Euro 4 to zmieniać nie musi. Tylko posiadacze diesli bodajże sprzed 2010 roku, a tu wymiana na benzynę wyjdzie raczej na korzyść, bo naprawy diesli nie są tanie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Kapuczino napisał:

Może wystarczy uważnie czytać forum zamiast sarkazmu?

Już sobie znalazłem i można było tak od razu.

Obejrzałem.

Moim zdaniem materiał to po prostu próba uargumentowania konkretnego zdania. Czyli dostarczenie sobie dowodów na słuszność tego co tam uważają. 

Zaczyna od czepiania się że konsultacje społeczne były w małym gronie, a każdy głos na nie został zbyty. No to polecam zapoznać się czym są konsultacje społeczne. Nie ma się co dziwić, że głosy których docelowy wydźwięk dążył do klasycznego "nie, bo nie" były odrzucane. Można było konsultować zmiany, pomysły itp. tylko jak widać przejęło się tym ile, ze 3 tysiące osób? W prawie dwumilionowym mieście. Zatem klasyka, najpierw nikt się nie interesuje, a potem wszyscy nagle znawcy.

Następnie moim zdaniem następuje sugestia, że sejmik woj. mazowieckiego, który przecież znajdując się w budynku, w którym urzęduje Trzaskowski to pewnie realizuje wyłącznie jego wolę  Nie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Radni_sejmików_województw_VI_kadencji

Podział mandatów jest dość ciekawy, ale pada zarzut, że to "nasi" w sensie że tylko Trzaskowskiego.

Kolejne założenie odgórne, że prawdopodobnie SCT nie zmieni nic lub niewiele. 

Policzenie aut spoko, tylko jeden problem. Przy wnioskach założyli najpierw liczbę aut które obejmie jedynie pierwszy etap. Na tej zasadzie już sugerują, że to nie ma sensu.

Po czym jasno mówi, że z tego co policzyli 85% aut problem nie dotyczy na ten moment.  W perspektywie kilku lat 6% to auta, które nie wjadą, a prawie 9% to auta, które być może nie wjadą.  Po czym po przyjęciu że połowa to benzyniaki a połowa to diesle to nagle robi im się 91% aut, które będą mogły korzystać z SCT a 9% nie. No dziwna matematyka, bo mi wychodzi, że w perspektywie kilku lat to będzie stosunek 70% do 30%, albo niech określą skąd im się wzięło te 91%, albo niech sprecyzują wyliczenia.

Co do argumentu SCT vs ogrzewanie to przypominam, że modernizacja systemu ogrzewania w Warszawie też trwa, zatem dane sprzed roku mogą być już mocno nieaktualne:

Cytat

Dodatkowo od 1 października 2023 r., w granicach administracyjnych m.st. Warszawy wprowadzono zakaz stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla.

https://um.warszawa.pl/kopciuchy

Przyznać muszę rację przy przeglądach, że wielu rzeczy się nie sprawdza. 

Natomiast przy analizie kto stoi za wspieraniem takich inicjatyw, to nie wiem czego się spodziewa, że producenci czekolady, czy mebli będą zajmowali się tematem? Oczywistym jest,  że to jest interes branży motoryzacyjnej, tylko irytuje mnie znowu robienie ze wszystkiego spisku.

Także materiał ma potencjał, ale osobiście uważam, że ma też wady.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, voltq napisał:

I bardzo dobrze demokratyczna większość wybrała powolna likwidację samochodów spalinowych i przejścia w 100% na elektryki więc trzeba to realizować 

Jakieś referendum mnie ominęło? Możesz dać linka do oficjalnych wyników tego referendum?

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, Minciu napisał:

Jakieś referendum mnie ominęło? Możesz dać linka do oficjalnych wyników tego referendum?

Wszyscy poza konfederacja są za tym , więc 1.5 mln ludzi przeciwko, reszta za

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi