Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

@lokiju dzięki, bardzo fajna praca. Ja wiem jak to działa i wiem, że nie ma w sumie większych obaw ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tą Unie to już całkowicie w niektórych tematach powaliło. Nie dawno reklamowali że ogrzewanie gazowe jest fajne i nawet dofinansowania dawali. A teraz jest be. Z możliwości ogrzewania domu chyba zostały te nieszczęsne pompy ciepła i fotowoltaika.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-koniec-z-ogrzewaniem-na-gaz-i-wegiel-w-budynkach-ue-pracuje-,nId,7197385

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gazowe jest ble, bo teraz zalegają im w magazynach pompy, a biznes musi się kręcić. 

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, sabaru napisał:

Tą Unie to już całkowicie w niektórych tematach powaliło. Nie dawno reklamowali że ogrzewanie gazowe jest fajne i nawet dofinansowania dawali. A teraz jest be. Z możliwości ogrzewania domu chyba zostały te nieszczęsne pompy ciepła i fotowoltaika.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-koniec-z-ogrzewaniem-na-gaz-i-wegiel-w-budynkach-ue-pracuje-,nId,7197385

Już kilka lat temu pisałem że Unia Europejska robi 90% dobrych rzeczy 10% złych ale zaczyna być jak Korwin i ten procent zaczyna się odwracać z roku na rok teraz to może byc 90% złych 10% dobrych

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, sabaru napisał:

Gaz z Rosji do Niemiec nie płynie więc przestał być eko - czego tu nie rozumieć?? :)

1 godzinę temu, galakty napisał:

Gazowe jest ble, bo teraz zalegają im w magazynach pompy, a biznes musi się kręcić. 

Pompy super sprawa dopóki nie ma mrozu na dworze...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, voltq napisał:

https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-urzednicze-samozaoranie-w-warszawie-zamiast-rowerow-kupia-no,nId,6771188

Gotowi porzucić swoje pojazdy spalinowe na rzecz elektrycznych hulajnóg i rowerów xD 

No to teraz przyjąć 10k hindusów i dać im te riksze, a niech nas wożą :D Uber Riksza na telefon i ogień w pedały :D Ekologia to nieskończone źródło kreatywnych pomysłów. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
41 minut temu, Klakier1984 napisał:

Są super dopóki masz tani prąd i dotacje do PV. Jak to się skończy (a skończy) to będzie kwik ostry na ceny prądu. 

To samo będzie z elektrykami. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, voltq napisał:

https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-urzednicze-samozaoranie-w-warszawie-zamiast-rowerow-kupia-no,nId,6771188

Gotowi porzucić swoje pojazdy spalinowe na rzecz elektrycznych hulajnóg i rowerów xD 

Jak dobrze zrozumiałem to miał być taki eksperyment gdzie urzędnicy mieli by się przesiąść na rower lub hulajnogę żeby

Cytat

"podróżując rowerami będą mogły realnie ocenić możliwość i komfort podróżowania jednośladem po Warszawie", a także - dzięki rezygnacji z aut służbowych - "lepiej poznają realia i mankamenty komunikacji miejskiej". Za projektem przemawiał też jego pozytywny wpływ na środowisko.

ale ich tłumaczenia są fajne

Cytat

"prezydent i kierownictwo Urzędu zwyczajowo korzystają z samochodów, które gwarantują im sprawne zarządzanie miastem", a "rezygnacja z tego standardu wiązałaby się z ryzykiem obniżenia efektywności działań zarządczych - w szczególności w sytuacjach kryzysowych".

albo

Cytat

poruszanie się kierownictwa Urzędu rowerami w czasie np. niekorzystnych warunków atmosferycznych, w szczególności warunków na drogach, podnosi ryzyko utraty zdrowia lub życia w możliwej kolizji drogowej; korzystanie z samochodu mającego liczne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa jest w tym kontekście rozwiązaniem znacznie korzystniejszym.

i tu też ciekawy argument

Cytat

konieczne byłoby podjęcie kroków zmierzających do podniesienia ogólnego stanu zdrowia i tężyzny fizycznej pracowników, niezbędnych do sprawnego i szybkiego poruszania się rowerem/rikszą.

nam wciskają eko ściemę. Ograniczają coraz bardziej poruszanie się, np. pojazdami ale sami się za nic do tego nie chcą stosować. I tu nie jest odosobniony przypadek bo tak jest w też w innych częściach kraju, a i nawet w innych krajach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież jak będziesz miał auto spełniające odpowiednią normę EURO to nikt Ci nie zabroni jeździć autem po Warszawie... ale widzę że po prostu dziś grubą warstwę betonu wylali na forum...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, galakty napisał:

Są super dopóki masz tani prąd i dotacje do PV. Jak to się skończy (a skończy) to będzie kwik ostry na ceny prądu. 

To samo będzie z elektrykami. 

ale masz swiadomosc, ze jak skocza ceny pradu, to kwik bedzie wszedzie? czy nie? :)

Godzinę temu, LeBomB napisał:

Przecież jak będziesz miał auto spełniające odpowiednią normę EURO to nikt Ci nie zabroni jeździć autem po Warszawie... ale widzę że po prostu dziś grubą warstwę betonu wylali na forum...

wczesniej to zbrojenie kladli, teraz poszedl beton, wiec praktycznie nie do ruszenia ;)

Edytowane przez mALEK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@mALEK no dziś wyjątkowo, bo grzanie tematów, np. pieców gazowych, o których była już tutaj dyskusja z pół roku temu, dokładnie o tym samym. Czyli o tym, że montaż gazówek po którymś tam roku będzie niemożliwy w nowym budownictwie, potem w starym, jeżeli ma stanowić jedyne źródło ciepła danej nieruchomości. Było tłumaczone wraz z odniesieniem do konkretnych miejsc w projektach przepisów jak to ma wyglądać, czemu, dlaczego nie wszystkich obejmie i że korzystanie z pieca po tam 2028 czy 2030 roku nie zostanie zakazane, dotyczy to wyłącznie montażu nowych urządzeń tego typu. 

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Minciu napisał:

Nie bede sie slucha jakiegos z forum 😜 

I vice versa. Te krótkie filmiki(bo zagadnienie jest raczej na dyskusję kilkugodzinną) zawierają zwykle wiele manipulacji, bo trzeba przytoczyć kilka raportów, cytować długie fragmenty(a nie te pasujące pod tezę), itd. Dlatego masz dostępne opracowania w pdfie po kilkadziesiąt stron, gdzie np. uczelnie i zespoły badawcze rozbijają na czynniki pierwsze tego typu strefy. Masz twarde dane, z którymi zapoznasz się w 10-15 minut(np. z Berlina - bez stref i Berlina ze strefami). Nie chcę mi się dyskutować z kimś, kto nie poświęci 10-15 minut na research, a swoją wiedzę opiera na filmie z youtube(są tam też wartościowe materiały), ale wolę jednak bardziej badawczo do tak skomplikowanych zagadnień podchodzić :D. Jeden youtube i w 20 minut niby wszystko wie, drugi kilka godzin wertowana dokumentów. Co kto lubi, ale raczej ta druga metoda jest lepsza :D.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Klakier1984 napisał:

Gaz z Rosji do Niemiec nie płynie więc przestał być eko - czego tu nie rozumieć?? :)

Z całym szacunkiem ale odejście od gazu było jednym z wytycznych pakietu klimatycznego "Fit for 55", który tworzony był już 5 lat temu a ostatecznie został przyjęty przez UE w lipcu 2021 ;)

Ustalenia odejścia od gazu pojawiły się na długo przed rozpoczęciem wojny.

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadza się. Dlaczego więc ludzi jeszcze całkiem niedawno zachęcali żeby z piecy węglowych przechodzić na gaz? Papucie na lać kazali zamieniać ?

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@voltq no i bardzo dobrze zasądził bo korytarze migracyjne ptaków też powinno się uwzględniać przy budowie. Wiadomo że bezinwazyjne do końca się nie da, ale nie róbmy też szkód większych niż to niezbędne. Tak samo beznadziejne jest wycinanie lasu pod wiatraki. 

https://fpg24.pl/niemcy-wycinaja-basniowy-las-braci-grimm-pod-wiatraki/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 10.12.2023 o 12:13, sabaru napisał:

nam wciskają eko ściemę. Ograniczają coraz bardziej poruszanie się, np. pojazdami ale sami się za nic do tego nie chcą stosować. I tu nie jest odosobniony przypadek bo tak jest w też w innych częściach kraju, a i nawet w innych krajach. 

I tak i nie.
W Gdańsku kupowali rowery dla urzędników ale nie śledziłem jak to poszło i jakie jest faktyczne wykorzystanie.

Trzeba przyznać, że w Warszawie ładnie się zaorali.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, wyjaśniona sprawa z Tauronem. Kwota depozytu napisana na fakturze to maksymalna kwota jaką mogą mi wypłacić w formie pieniężnej czyli 188zł. Dostałem oficjalne pismo, że na swoim wirtualnym koncie wciąż mam 1800zł, które mogą przeznaczyć na zakup prądu. Ale informacji o tym - brak. Spryciule.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, RimciRimci napisał:

Ok, wyjaśniona sprawa z Tauronem. Kwota depozytu napisana na fakturze to maksymalna kwota jaką mogą mi wypłacić w formie pieniężnej czyli 188zł. Dostałem oficjalne pismo, że na swoim wirtualnym koncie wciąż mam 1800zł, które mogą przeznaczyć na zakup prądu. Ale informacji o tym - brak. Spryciule.

XD.. to skąd masz wiedzie. Ile jeszcze masz do konsumpcji wirtualnej floty? Masz pisać do debili raz na miesiąc, żeby rozpisali każdy miniony miesiąc? Może w Enea też jest jakiś taki Kruczek ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, Minciu napisał:

XD.. to skąd masz wiedzie. Ile jeszcze masz do konsumpcji wirtualnej floty? Masz pisać do debili raz na miesiąc, żeby rozpisali każdy miniony miesiąc? Może w Enea też jest jakiś taki Kruczek ;)

Nie wiem. Naprawde dziwne to :) dostalem dzisiaj dlugiego maila od pelnomocnika Tauronu ds sprzedazy. W wiadomosci jest taki zapis:

„ Depozyt, który powstał w rozliczanym okresie od 1.12.2022 r. do 31.10.2023 r. wynosi 1 808,30 zł. Na fakturze za ten okres mogliśmy rozliczyć 188,05 zł z zgromadzonego depozytu.  
Pozostały depozyt jest wciąż dostępny na Pan koncie”

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rzuciłem okiem do swojej eneji i mam jeszcze jeden majdufk. Oni dalej nie naliczyli mi żadnego zużycia kWh od ponad roku.. czy te pajace zaraz nie przeleją mi 20% a resztę nie skasują systemowo? A za kolejne kilka miesięcy wyślą mi rachunki do zapłaty?

Teraz tak mnie tknęło, co się może stać jako efekt czekania bez końca. Przecież mogą rozliczyć mój depozyt tylko do 12 miesięcy. A już zaczynam wchodzic w okres posiadania instalacji ponad 12 miesięcy..

Auyomonsumpcja moja. 80% przepada. 20% mi prześlą z fakenem w kopercie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z depozytem jest jak z kolejka FIFO (First In, First Out). Czyli zlotowki, ktore jako pierwsze wchodza sa pierwszymi, z ktorych oplacany jest zakup pradu. Jesli nazbieraja sie zlotowki, ktore maja wiecej niz 12 miesiecy to dopiero z tych zlotowek jest wyplacany zwrot na konto.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 10.12.2023 o 20:26, Klakier1984 napisał:

Dlaczego więc ludzi jeszcze całkiem niedawno zachęcali żeby z piecy węglowych przechodzić na gaz? 

Bo w danym momencie gaz był jeszcze "eko" a węgiel nie. Im więcej osób przeszło na eko gaz tym lepiej wyglądały statystyki, którymi można było się pochwalić przed UE, że jednak coś robimy z CO2 ;) Niebawem gaz również będzie beee, zresztą już od 2 lat widać tendencję promowania pomp ciepła czyli podobna sytuacja jak wcześniej z gazem. Ja się tylko zastanawiam czy za jakiś czas posiadacze eko pomp nie zostaną obdarowani jakimś "podatkiem" tylko do głowy mi  nie przychodzi z czego mogli by tutaj ciągnąć kasę. Może wyjdzie, że jednak za dużo prądu ciągną i powyżej 5tyś kwh rocznie będzie podatek od poboru :E

W dniu 10.12.2023 o 10:43, Klakier1984 napisał:

A jak jest mróz to co? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi