Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, LeBomB napisał:

@Minciu ale doczytaj ile tam rzeczy poszło źle w tym wypadku. Nie chodzi o eko. ..

Co chwila w jakimś kraju jakiś mądry u sterów blokuje elektromobilność. Tam chcą banować teraz rowery. W stanie, w którym w tym samym dniu samochody zabiły niewspółmiernie więcej osób. 

Zamiast regulować to zakazać. Ot takie podejście. 

4 godziny temu, lokiju napisał:

Zresztą u siebie w mieście też niejednokrotnie widziałem jak ludzie jeżdżą po chodnikach i ścieżkach rowerowych pojazdami, które bardziej przypominają masą i prędkością skuter niż rower. Mogę się tylko domyślać jakie byłyby skutki zderzenia z takim czymś.

Zakazać wszystkiego XD Tak Polonia stawiła czoło przeciwnościom narzucając najbardziej rygorystyczne zasady w Europie bo ktoś zgapić od sasiada nawet nie potrafił. 

5 godzin temu, lokiju napisał:

Czyli nie można ich w żaden sposób zarejestrować ani jako motorower czy skuter. 

I jaki jest pomysł aby coś z tym zrobić?  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, lokiju napisał:

Elektryczne rowery to idealny przykład jak prawo nie nadąża za technologią. Bodajże na YT są filmiki jednego typa chyba ze Szczecina, który właśnie ma taki rower i popierdziela po mieście z dużą prędkością. Nie ukrywa przy tym swojej niechęci do pieszych i niejednokrotnie łamie przepisy. Ludzie w komentarzach piszą, że chętnie by mu obili facjatę ale typ się chwali, że ma e-rower to bez problemu ucieknie.

Zresztą u siebie w mieście też niejednokrotnie widziałem jak ludzie jeżdżą po chodnikach i ścieżkach rowerowych pojazdami, które bardziej przypominają masą i prędkością skuter niż rower. Mogę się tylko domyślać jakie byłyby skutki zderzenia z takim czymś.

Tutaj dochodzimy do sedna. Powstała cała masa elektrycznych pojazdów co do, których nie wiemy czym tak na prawdę one są. Czyli nie można ich w żaden sposób zarejestrować ani jako motorower czy skuter. Więc teoretycznie można jeździć tylko po swoim prywatnym terenie. Co nie zmienia faktu, że można je kupić i ludzie niejednokrotnie tych pojazdów używają w przestrzeni publicznej.

To nie do końca tak, że prawo nie nadąża, bardziej powiedziałbym, że nie nadąża egzekwowanie tego prawa. W EU są dość ścisłe przepisy odnośnie rowerów elektrycznych, czyli np. moc silnika 250W, maksymalna prędkość wspomagania przy pedałowaniu do 25km/h.
Po prostu poszczególne kraje zlewają to i nie kontrolują co jeździ po ich ścieżkach.

W DE każdy taki e-rower co przekracza te parametry, ma manetkę, większą prędkość max na wspomaganiu, czy mocniejszy silnik w zasadzie traktowany jest jako motorower, musi mieć normalnie tablicę rejestracyjną i ma zakaz poruszania się po ścieżkach rowerowych, jedynie ulica. A jak ci zatrzymają takim pojazdem na ścieżce, wystarczy nawet zwykły, ale zmodowany rower elektryczny przekraczający dozwolone parametry to mandat 3000euro, konfiskata pojazdu do analizy i może nawet sprawa w sądzie :E

W USA te limity są wyższe niż w EU, ale tam w wielu stanach też nikt tego praktycznie nie kontrolował i doszło do tego, że ludzie praktycznie e-rowerami przypominającymi bardziej motorowery o znacznej mocy po prostu jeżdżą ścieżkami :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jeśli kierowcy i pasażerowie samochodów muszą jeździć przypięci pasami, a motocykliści używać kasków, to dlaczego rowerzyści są zwolnieni z tego obowiązku? Gdyby ta kobieta jechała w kasku, to by przeżyła, jeśli ten dzieciak był w kasku i przeżył. To że jechał na e-bike a nie na zwykłym rowerze moim zdaniem nie miało znaczenia dla przebiegu wypadku i banowanie e-bike'ów z tego powodu to absurd. Chociaż być może do tego wypadku by nie doszło, gdyby nie nadmierna prędkość osiągana przez e-bike.

Jest jeszcze trudna kwestia tych niebezpiecznych elektrycznych hulajnóg. Ja bym się nie odważył jeździć na czymś takim bez kasku, bo najechanie na np. krawężnik czy dziurę drogową musi skończyć się wywrotką. Ale młodzi myślą że są nieśmiertelni, cóż, ich sprawa, najwyżej będą jeszcze głupsi (jeśli przeżyją wypadek). Więc prawodawcy powinni za nich myśleć i nakazać jazdę w kasku.

Edytowane przez Andree

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Andree jak ktoś sam jest głupi to niech sobie będzie. Problem w tym, że tą głupotą może zabić innych. Dlatego tak, kaski powinny być obowiązkowe dla wszystkich jednośladów i innych małych pojazdów tego typu (jak rower będzie miał trzy kółka to dalej rower, potrzebne są konkretne definicje w prawie) niezależnie od rodzaju napędu.

@Minciu tu nie chodzi o zakazywanie elektromobilności. To że tam na to zganiają to po prostu wykorzystanie sytuacji do propagandy. W tym co ja napisałem mam na myśli wszystkie pojazdy, które nie wymagają rejestracji, a mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych, jezdniach czy ostatecznie chodnikach.

Tak w ogóle ciekaw jestem ilu rowerzystów wie, że obowiązuje ich ten sam przepis dotyczący przepuszczania pieszych na przejściu również w przypadku przejść dla pieszych oznaczonych pasami na ścieżkach rowerowych :D 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, lukadd napisał:

.

W DE każdy taki e-rower :E

Jest zakazany i go nie zarejestrujesz tak czy siak. Bo nie ma homologacji a bez homologacji nie ma rejestracji?  Nie tak to działa? 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Andree napisał:

Jeśli kierowcy i pasażerowie samochodów muszą jeździć przypięci pasami, a motocykliści używać kasków, to dlaczego rowerzyści są zwolnieni z tego obowiązku? 

Ja poszedłbym dalej. Dla czego rowerzyści jadący po drodze są zwolnieni z obowiązku wyposażenia roweru, rejestracji, ubioru, ubezpieczenia? Generalnie mają pełną dowolność poruszania się gdzie chcą i jak chcą. Droga, chodnik, ścieżka ciąg pieszo rowerowy. Możesz jechać po pijaku, pod prąd na autostradzie jak prawdziwy ninja bez świateł w deszczu po ciemku i w zasadzie nic Ci nie grozi, prócz jakiś żałośnie symbolicznych mandatów. Nawet prawka za to Ci nie zabiorą. 

Szczerze? Wszyscy mają to w nosie i nikomu nie chce się tego uregulować. Wszystko wygląda jak te nowe szlaki rowerowe w mieście, co skaczą miedzy stronami ulicy co 50 metrow, lepią je z kostki krzywej już w przetargu, nigdy nikt nie przejmuje się jak wjechać lub zjechać z takich szlaków. Byle w statystykach u włodarzy super to wyglądało. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Minciu napisał:

Jest zakazany i go nie zarejestrujesz tak czy siak. Bo nie ma homologacji a bez homologacji nie ma rejestracji?  Nie tak to działa? 

Dokładnie to nazywają je S-Pedelec. Prędkość do 45km/h i musi mieć homologację. Następnie musi być zarejestrowany, musisz mieć ubezpieczenie, prawko lub motorowerowe dostajesz tablice i jeździsz w zasadzie na tych samych zasadach co motorowerem/skuterem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, LeBomB napisał:

Tak w ogóle ciekaw jestem ilu rowerzystów wie, że obowiązuje ich ten sam przepis dotyczący przepuszczania pieszych na przejściu również w przypadku przejść dla pieszych oznaczonych pasami na ścieżkach rowerowych :D 

Same pasy nie wystarczą, musi być jeszcze oznaczenie pionowe, jeśli go nie ma to pieszy nie ma pierwszeństwa na tych niby pasach. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Camis a to też fakt i kolejna sprawa niedoprecyzowana w prawie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Bo to się bierze  i robi tylko i wyłącznie z dotacją.
Nie chce mi się wierzyć, że gość za swoje kupił.

Jakby komuś się nie chciało szukać to wydał 60k na magazyn.

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Keken

A czy przypadkiem nie trzeba spełnić jakiegoś kryterium dochodowego, żeby dostać dotację?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ludzie piszą że skupują w Chinach i w celu awaryjnego zasilania, a nie oszczędności. I jako hobby zamiast drogich samochodów XD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
32 minuty temu, Keken napisał:

Bo to się bierze  i robi tylko i wyłącznie z dotacją. 

Jak ktoś ma PV na nowych zasadach to po wejściu godzinowego rozliczania od 1 lipca 2024r  magazyn energii będzie "must have" i wtedy zrobi olbrzymią różnice. 

To instalacja PV bez magazynu będzie nie opłacalna! 

Sam mam 10kw na nowych zasadach i już myślę nad magazynem. Wyczekuję również nad tym co zaproponuje rząd. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

No dobra ale w takim wypadku gościowi razem z magazynem PV wyszło ponad 100k zł.
To dużo. Bez dotacji może być ciężko żeby się zwróciło.

Ale jak prąd mocno pójdzie w górę to różnie może być.

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli stać go by wywalić 100k to znaczy, że mało nie zarabia i z dotacji może dostać ochłapy albo nic. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja to rozumiem, że mógł sobie nawet dla zabawy zbudować i ma papiery lub ktoś mu to wszystko co zrobił podpisze.
Bo on w podsumowaniu nie ma ceny robocizny za magazyn.

Tylko jak wtedy patrzeć na opłacalność takiej instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
35 minut temu, Keken napisał:

No dobra ale w takim wypadku gościowi razem z magazynem PV wyszło ponad 100k zł.
To dużo. Bez dotacji może być ciężko żeby się zwróciło.

Ale jak prąd mocno pójdzie w górę to różnie może być.

100k PLN w plecy?  166zl co miesiąc przez 50lat. 

Aktualnie jakby te 100k PLN wrzucić w jakieś obligacje czy cokolwiek innego, to każdy 1% zysku dawałby 1000zl rocznie. 

6 minut temu, Keken napisał:

Ja to rozumiem, że mógł sobie nawet dla zabawy zbudować i ma papiery lub ktoś mu to wszystko co zrobił podpisze.
Bo on w podsumowaniu nie ma ceny robocizny za magazyn.

Tylko jak wtedy patrzeć na opłacalność takiej instalacji.

Pojemność magazynu dodawana jest do mocy przyłączeniowej paneli. Jeśli ma na ten magazyn papiery to fajnie. Ale ja szczerze wątpię. Energetyka podaje listę dozwolonych magazynów, nie wiem czy tam nie powinno się znajdować to co podpina do sieci.

39 minut temu, DjXbeat napisał:

Jak ktoś ma PV na nowych zasadach to po wejściu godzinowego rozliczania od 1 lipca 2024r  magazyn energii będzie "must have" i wtedy zrobi olbrzymią różnice. 

To instalacja PV bez magazynu będzie nie opłacalna! 

Sam mam 10kw na nowych zasadach i już myślę nad magazynem. Wyczekuję również nad tym co zaproponuje rząd. 

Instalacje ponad 2kwp są zwyczajnie nie opłacalne na nowych zasadach. Jedyna opcja aby miały sens to samochody elektryczne i najlepiej gdzieś daleko nocne zmiany 

Edytowane przez Minciu
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z energetyką to pół biedy bo za wiele ci nie zrobią. Problem to byłby z ubezpieczalnią jakby wybuchł pożar w domu.

Musisz mieć papiery na wszystko.

A gość musi się na tym znać i pewnie mieć papiery bo stopień skomplikowania tego magazynu nie jest mały.
Ciekawe ile by wyszła robocizna :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Domowej roboty magazyny energii, najlepiej składać poza domem. W pomieszczeniach gospodarczych, czy jak nie ma to postawić jakiś "garaż" choćby kontener. Tak by w pobliżu nie było nic łatwopalnego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma czegoś takiego jak domowej roboty magazyn energii on grid.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
15 minut temu, Keken napisał:

A gość musi się na tym znać

Oczywiście że się zna, to profesjonalny elektronik, samego sprzętu do pomiarów itp ma za dziesiątki tysięcy.

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakiej pojemności zrobił ten magazyn? Ponad 50kwh?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

30

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi