Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

No rower powinien być promowany. Jak i wywalanie samochodów z centrów miast.
Tylko rowerem nie powinien być pojazd ważący kilkadziesiąt kg z silnikiem którym można jechać 50km/h.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Camis bardzo dobry pomysł z tym OC wiec w Polsce on nie przejdzie !

P.S Każdy kto chodził do szkoły podstawowej mial taki przedmiot jak Środowisko czy Biologia na którym zazwyczaj nauczycielka uczyła ze do wzrostu roślin potrzebne jest CO2 a im więcej CO2 tym większa roślina a brak CO2 to śmierć rośliny , śmierć roślin to śmierć zwierząt i ludzi , ten handel emisjami CO2 to czysty biznes bo jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ze chodzi o pieniądze , wiec te pomysły z redukcja CO2 to czysty debilizm który wprowadzony w życie zlikwidował by wszelkie życie na ziemi

Edytowane przez voltq
  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzymajcie się za portfele, Niemiec i kacap Tfusk kazał podwyższyć rachunki.

Będę płacił 400-430zł za samą energie elektryczną miesięcznie, a jeszcze kilka lat temu było to około 150-180zł.

Cytat

Dostałem fakturę z Tauronu, i powiem, że bardzo niemiło się zaskoczyłem. W drugim półroczu po likwidacji tarczy rządowej koszt prądu podskoczy o 100%. Poniżej moja FV

tauron-jpg.6757010

https://www.skyscrapercity.com/threads/polska-i-Świat-ceny-i-rynek-paliw-ropa-gaz-wungiel-chrust-w-tym-ceny-energii.1769978/post-187417453

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ceny mniej więcej takie jak był zapowiadane pod koniec 2022r.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To że czasowo są dużo niższe wynika z tego, że były wybory parlamentarne, a teraz będą samorządowe i do PE.

Po nich prawdopodobnie koniec dopłat i będą normalne ceny.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A wiadomo coś czy obligo giełdowe wróci?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja tam liczę, że cena energii w drugiej połowie 2024 znacząco spadnie w stosunku do kontraktów na pierwsze półrocze i ceny, po uwolnieniu rynku wzrosną np. tylko o 30-40%.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Camis napisał:

Będę płacił 400-430zł za samą energie elektryczną miesięcznie, a jeszcze kilka lat temu było to około 150-180zł.

Ale o co chodzi? Cos przespałeś? Przecież od ponad roku pisze o tym że ceny energii sie zesrały. Pisiory przyklepały nam stawki po prawie 2zł. I tak masz promocję i spuścili 30% z ceny. Tylko że najpierw podnieśli ją o 400%. Były osłonki podwójne to tego nie widziałeś. Stara cena do zuzycia + maksymalna cena. Wklejałem cenniki z Taurona chyba z 10 razy w tym temacie jak to wygląda :D Pis Ci nasrał w rachunki. Mało tego, jeszcze z budżetu z podatków dosypywali do spółek energetycznych jakieś wyrównania. Firmy to wciąż mają chyba 3-4zł za kwh kiedy cena rynkowa to 30-40groszy za kwh. Walą wszystkich równo ale nikt jakoś nie płacze XD 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ci z pompami i bez PV na starych zasadach mogą mieć ciepło.

Już nie mówiąc o tych co grzeją samym gołym prądem, sąsiad nade mną płaci za energie elektryczną w zimę po 1000-1200zł za miesiąc. 

1 minutę temu, Minciu napisał:

Ale o co chodzi? Cos przespałeś? Przecież od ponad roku pisze o tym że ceny energii sie zesrały.

Nie wychwyciłeś...

1 minutę temu, Minciu napisał:

Pis Ci nasrał w rachunki.

TUSK niemiec jeden a nie PIS!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Badalaman napisał:

Po nich prawdopodobnie koniec dopłat i będą normalne ceny.

haha :D Będa ceny jak latem w 2022 roku, tyle że mamy już 2024 a ceny ze szczytów wszechczasów przyklepali nam w urzędach które niby chronią konsumentów. To jest czysta patologia, będa trzymać te zboczone ceny ile się da, żeby ludzie dobrowolnie przeszli na stawki godzinowe. Tak sie u nas rozwiązuje "problemy" utrudnionego zdzierania siana.

2 minuty temu, Camis napisał:

TUSK niemiec jeden a nie PIS!

Przecież te stawki z dupy zostały ustalone za pisu. W 2022 roku wpisali je w cenniki na 2023 rok. Teraz w 2023 roku już po wyborach była obniżka cen na rok 2024 względem tych z 2023. Ale to dalej KILKASET PROCENT WIĘCEJ niż w przed 2021 rokiem. 

Wydymali wszystkich i schowali wał za tymczasową osłonką, która ma pokazać prawdziwą twarz Tasaka :D A to jedna banda, jedne frędzle.. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

:pijacy:

Edytowane przez tgolik
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@tgolik

To był sarkazm ze strony Camisa. Proponuję dalej nie ciągnąć tego wątku. Emocje w kraju kipią, udziela się każdemu. Napijmy się piwa :beerchug:

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Idą zawzięcie w bana. 

Jak babka powiedziała, że tamta zmarła bo nie jechała na rowerze w kasku to ja wywalili z sali.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze, że odesłałem tego Radeona :E

Ciekawe jaki jest próg bólu po którym ludzie się wkurzą i zrobią porządek z zielonymi debilami z Brukseli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym zrozumiał wszystko gdyby nie to, że przyszedł nowy rząd wymienił kadry. Starych poklepał po plecach, dał wysokie odprawy na do widzenia za to, że tak ładnie kradli a nowych powsadzał na stanowiska żeby ciągnęli ile wlezie póki mogą.
Firmy energetyczne mają dziesiątki dyrektorów od wszystkiego i niczego. Masa etatów tylko do dojenia kasy.

Na razie z wielkich działań wielkie nic.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

58 minut temu, Minciu napisał:

Przecież te stawki z dupy zostały ustalone za pisu.

Teraz rządzi KO! I to KO podniesie ceny a nie PIS. Złodzieje z PIS pozwolili monopolom kraść i schowali to za osłoną (płatną z podatku), ale KO nie musi kraść dalej. To, że Kaczyński ukradł to nie znaczy, że Tuskowi też wolno. Za dużo gadania o domach, za mało o firmach, które szalone ceny wliczają w swoje ceny.

Godzinę temu, tgolik napisał:

po uwolnieniu rynku wzrosną np. tylko o 30-40%.

Ja i stonoga mamy średnio po 51 nóg, a średnia pensja wynosi ok. 7777 zł na miesiąc. Ty się nie masz co bać jako heavy user i pewnie dostaniesz +20%, bo już teraz płacisz zawyżone 693. Podwyżka od zaniżonej ceny 409-412 wyjdzie większa, ale najgorzej dla tych blisko limitu. Rachunek wyżej pokazuje cenę 1,52 za 1 kWh (miało być 1,56). Powtarzam rozwiązanie: marża max 30% dla monopoli (to bardzo dużo). Albo kara 10x cena za ceny monopolowe, tu 15,2 zł za każdy 1 kWh sprzedany przez Tauron (z marżą powyżej 30%).

2 minuty temu, michaelius33 napisał:

Ciekawe jaki jest próg bólu po którym ludzie się wkurzą i zrobią porządek z zielonymi debilami z Brukseli.

Progiem bólu jest gaz, rachunki za prąd są niewielkie, podwyżka z 300 na 500 nie robi takiego wrażenia, jak podwyżka za gaz z 1000 na np. 5000 (póki co raczej 1500, ale Obajtek chciał w lipcu marży ponad 200% więc ok. 3000). Zaś idioci z UE traktują czysty gaz tak samo jak brudny węgiel, a gołym okiem i nosem widać i czuć ogromną różnicę, wcale nie 2:1.

PS. przypominam zimę 2023 gdy ludzie marzli w domach z powodu ceny węgla i co? Gucio. Nikt nie zorganizował protestów, teraz rolnicy są lepiej zorganizowani, a Putin im pomaga (ot dać lewakowi Camisowi milion na protest w sprawie globalnego ocieplenia i zaraz wyjdzie na ulicę, a teraz mimo GO w wersji hardcore w lutym wszyscy siedzą cicho, to że ktoś ma 10 stopni w pokoju to nie znaczy że wyjdzie, najpierw takie 10 mln marznących trzeba zorganizować).

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy ktoś wie, kiedy i w jaki sposób Energa da mi 10% ustawowego rabatu za oszczędność w zużyciu prądu? Nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, tgolik napisał:

Czy ktoś wie, kiedy i w jaki sposób Energa da mi 10% ustawowego rabatu za oszczędność w zużyciu prądu? Nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi.

Za rok 2023? Czy za 2024? Bo jak za 2023 to w podsumowaniu rocznym powinno być. Chyba, że masz prognozy więc w prognozie na 2024r. Tak to powinno działać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Minciu napisał:

Przecież te stawki z dupy zostały ustalone za pisu.

Nie no co ty, ehh.

dee1a81757835717ee7eaba065fc67bfba9c9ab0

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Camis napisał:

https://www.skyscrapercity.com/threads/polska-i-Świat-ceny-i-rynek-paliw-ropa-gaz-wungiel-chrust-w-tym-ceny-energii.1769978/post-187417453

Z całym szacunkiem ale nie będzie podwyżek energii o 100% jak masz w wyliczeniach Tauronu. Producent energii wysyła prognozowane wyliczenia a na chwile obecną mamy tarczę do połowy roku więc dalej Tauron uznał, że tarczy już nie będzie. Ot tyle

Z informacji jakie się już pojawiają od lipca realna podwyżka za energie nie przekroczy 15%. W ten sposób będą stopniowo odchodzić od zamrożonych cen energii. 

Jednorazowe uwolnienie rynku spowodowałoby drastyczny wzrost cen energii i duży wzrost inflacji w 2025r więc będą robić to z głową i stopniować odejście od zamrożenia. ;) 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a mnie ciekawi w jaki sposob operatorzy ladowarek, beda chceli wytlumaczyc ewentulna podwyzke cen energii ladowania, jak juz teraz maja ceny na poziomie reszty europy :lol2: bedzie zabawny ten rok 🍿

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Camis ale Donald Tusk zrobił dobrze usuwając tą tarcze to czysty socjalizm ,  nie rozumiem krytyki na siłę jak zrobił cos dobrze , jeszcze jakby 800+ zlikwidował  , 300+ i inne zasiłki to byłby to bardzo dobry kierunek

@Keken przecież platforma to druga strona tej samej monety co pis , już towarzysz z PZPR Andrzej Rzepliński bardzo mądrze powiedział cytuje "Musimy dokonać takich zmian żeby było tak jak było"

P.S zwolennicy koalicja obywatelskiej  i trzeciej drogi , gdzie ta kwota wolna 60 tysięcy od dochodowego? , juz pomijam ze najlepiej było by zlikwidować dochodowy i nic by się złego nie stało

Edytowane przez voltq

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Camis napisał:

Nie no co ty, ehh.

dee1a81757835717ee7eaba065fc67bfba9c9ab0

Ja seria myślałem że tęsknisz za PiSiorami? Ale Tasak jakoś świata nie naprawił. Mało tego, wypiął klatę i czeka do połowy roku na zniszczenie. Plan PiS realizacja 1000%

50 minut temu, voltq napisał:

@Camis ale Donald Tusk zrobił dobrze usuwając tą tarcze to czysty socjalizm ,  nie rozumiem krytyki na siłę jak zrobił cos dobrze , jeszcze jakby 800+ zlikwidował  , 300+ i inne zasiłki to byłby to bardzo dobry kierunek

Nie przywrócił cen do poziomu rynkowego a kasuje tarcze. Co w tym dobrego? Jakby miał choć minimum pomyślunku to wykonałby oba ruchy na raz. 

2 godziny temu, DjXbeat napisał:

Z informacji jakie się już pojawiają od lipca realna podwyżka za energie nie przekroczy 15%. W ten sposób będą stopniowo odchodzić od zamrożonych cen energii. 

Masz przecież cennik na stronę w taurona. Jakie 15%? Jak nawet z osłonkami ceny już były zawyżone od aktualnych 30-40gr. 

4 godziny temu, tgolik napisał:

Ja właśnie dostałem po roku nowa FV do zapłaty z Enea. Nie mam pojęcia jak oni to tam liczą na tych nowych zasadach. Na pewno wspaniałe coś w stylu 30+30+.....=6.13

Informujemy o wystawieniu nowej faktury o numerze P/239xxxx/0001/24

na kwote 6,13 zl. Termin platnosci uplywa 01.03.2024 /Enea S.A.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Minciu napisałem jedynie że to dobry kierunek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
34 minuty temu, Minciu napisał:

Masz przecież cennik na stronę w taurona. Jakie 15%? 

Przeczytaj moją całą wypowiedź. To jest prognozowana cena, która uwzględnia całkowite odblokowanie cen. 15% będziesz miał w stosunku do tego co jest dzisiaj na zamrożonym rynku. 

Przed 2 połową roku i po decyzji rządu odnośnie 2 połowy będziesz miał aktualizację cennika. 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi