Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, voltq napisał:

@Minciu napisałem jedynie że to dobry kierunek

Nie, to strzał w kolano w tej formie. Wszystko zwalą na PO.

Czekam jeszcze na realizację 100 obiecanek plus rehabilitację z 23%. Mają okazję ogłosić koniec kryzysu rocznego który ogłosili 10 lat temu?

6 minut temu, DjXbeat napisał:

Przeczytaj moją całą wypowiedź. To jest prognozowana cena, która uwzględnia całkowite odblokowanie cen. 15% będziesz miał w stosunku do tego co jest dzisiaj na zamrożonym rynku. 

Przed 2 połową roku i po decyzji rządu odnośnie 2 połowy będziesz miał aktualizację cennika. 

Czyli musieliby dalej trzymać się osłonek. Dla mnie mogą se to w buty wsadzić, nie po to blokują komunistyczne rynek cen, żeby odwalać to co odwalają. Przecież ten urząd od regulacji cen ma zapobiegać dojeniu przez monopolistów i co sobie z tego robią? Jakiś cyrk.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, Minciu napisał:

Czyli musieliby dalej trzymać się osłonek. 

Dokładnie tak. Oni będą stopniowo luzować rynek cen bo całkowite odmrożenie będzie skutkować drastycznym wzrostem cen energii co przełoży się na ponowny wzrost inflacji w 2025r. Jak dla mnie rozsądne i logiczne rozwiązanie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie logiczne jest dopłacanie mi monopolistom z budżetu pod pretekstem drogiego prądu kiedy jest tani. Nie płacisz bezpośrednio za złodziejskie stawki tylko z budżetu przelewają tam siano. Z firmami to już masz w ceny produktów wpompowane podwyżki. 

Łoja na każdym kroku miliardy i co dalej? Płaczą że więc energetyczna nie wyrabia i każą zwykłym ludziom montować magazyny energii za prywatne siano? 

Z tym prądem to jest taki potwarz że nie da się tego opisać.

Jaka jest aktualnie cena energii a jakie są stawki? Dla Kowalskiego 1500zl a dla firm 3000zl za 1mwh. Jak to się ma do dzisiejszych cen i to nie z weekendu i bez słońca. Wiatrów też jakiś ogromnych nie ma.

https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-dobowe-z-funkcjonowania-rb/podstawowe-wskazniki-cenowe-i-kosztowe/rynkowa-cena-energii-elektrycznej-rce

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Minciu napisał:

Ja właśnie dostałem po roku nowa FV do zapłaty z Enea. Nie mam pojęcia jak oni to tam liczą na tych nowych zasadach. Na pewno wspaniałe coś w stylu 30+30+.....=6.13

Informujemy o wystawieniu nowej faktury o numerze P/239xxxx/0001/24

na kwote 6,13 zl. Termin platnosci uplywa 01.03.2024 /Enea S.A.

Aktualizacja, wewnątrz faktury do zapłaty mam wpisane 333zl. Ale w systemie jest 6zl. Nie wiem co Enea bierze, ale opłaca się u nich zostać prosumentem nawet z jednym panelem. Już półtora roku nie płacę prawie nic za prąd na nowych zasadach. Widać przerastają ich bardziej niż mnie.

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

10 godzin temu, Minciu napisał:

Nie logiczne jest dopłacanie mi monopolistom z budżetu pod pretekstem drogiego prądu kiedy jest tani.

Nie do końca rozumiesz sytuację. Cena rynkowa prądu jest niższa ale w tej cenie rynkowej nie masz uwzględnionego podatku ETS, który w Polsce jest najwyższy w całej Unii.  W obecnej sytuacji Państwo zamrażając ceny dopłaca monopolistą do ETS a resztę Oni sami pokrywają ze swojego budżetu. Dzięki temu, że Państwo dopłaca masz finalnie niższą cenę.  Po odblokowaniu rynku energii firmy energetyczne bez wsparcia z budżetu cały ETS przerzucą na klientów czyli na mnie i na Ciebie a to jest blisko 27mld zł  do zapłaty za 2023r. I nawet jak wyrównają cenę MWh z ceną rynkową to doliczony ETS finalnie da Ci olbrzymi wzrost cen szacowany na ~70%. Taki drastyczny skok cen odbije się negatywnie na inflacji i na gospodarce więc chcą powoli odblokowywać rynek. Na początek 15%. 

10 godzin temu, Minciu napisał:

Już półtora roku nie płacę prawie nic za prąd na nowych zasadach.

I Ty jeszcze marudzisz? 8:E

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, DjXbeat napisał:

I Ty jeszcze marudzisz? 8:E

Nie wiem czy mi durnie nie wyślą FV na 20 tysięcy za kolejne 2 lata np :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Załóż sobie konto u operatora (ja mam na Enerdze) i sam sobie spisuj licznik i wystawiaj faktury na bieżąco.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, DjXbeat napisał:

Nie do końca rozumiesz sytuację8:E

A powiem Ci że nie wiedziałem.. Czyli ja jak oddaję energię to dają mi siano bez uwzględnienia ETSu ale odsprzedają juz po uwzględnieniu dodatkowej opłaty. Aha czyli dymają mnie na cenie i na ETSie na raz :D Dobrze wiedzieć.. Bo te kilowaty co ja niby odsprzedaję, to ktoś inny opłaca z opłata ETSową przecież. I ze zmiennymi opłatami sieciowymi za przesył setek kilometrów kablami, mimo iż idzie to do somsiada co ma przyklejony licznik energii do mojego w jednej skrzynce XD

7 minut temu, tgolik napisał:

Załóż sobie konto u operatora (ja mam na Enerdze) i sam sobie spisuj licznik i wystawiaj faktury na bieżąco.

hyhy :D

Świetna rada.. mam iść co godzinę spisać stan bezprzewodowego, dwukierunkowego licznika trójfazowego i wysłać go do dostawcy XD
Błagam.. jak to niby widzisz? :D 

Oni tam mają u mnie na rachunku niby wszystko rozpisane, tylko nie mam bladego pojęcia co i jak. Nawet tak prostej rzeczy nie rozumiem jak DO ZAPŁATY 333, W systemie wisi 6zł przy fakturze do zapłaty. 

image.png.3d84f89438fc6de60c2885f6d2188d54.png 

image.png.80106776f21ef5bcb9820e2c13e3ba41.png 

image.png.ee6c3babe09b340e73d4e6172b5a866f.png

image.png.85c38415cb9d10c0140150e286cbeb76.png

Ta nadpłata to też nie wiem z czego sie wzięła :D ponad rok temu coś im tam przelałem za stare abonamenty (też systemowo płaciłem - Zapłać Teraz) itp co mi zmieniali zasady. Dałem ich chyba ze 300zł za 3 miesiące i już dalej to jakiś kosmos. Totalna abstrakcja.. Ważne że wynik 1+2-3-4 = 332,81 słownie Sześć złotych i trzynaście groszy.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spisuję licznik raz w miesiącu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam panele fotowoltaiczne na nowych zasadach z rozliczaniem godzinowym i bilansowaniem miedzy fazowym.  Co mam sobie spisać raz w miesiącu jak to oni musza sobie z godzinowych odczytów wszystko wyliczyć na 3 fazy w oba kierunki XD 

Zresztą masz czarne na szarym i czarne na białym do zapłaty ponad 332,81. Płatność w systemie 6,13zł za tę fakturę na 332,81. Paneli mam 2.4kwp a prądu ciągnę na jakieś 3000kwg rocznie, na pewno produkuje mniej niż zjadam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie wiem, nie znam się. Ale takie bilansowania to chyba robi licznik? W takim razie powinien dostarczyć dane potrzebne do wystawienia faktury.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi Tauron raz na rok wystawia prognozy zużycia prądu (taki totalnie z czapy), piszę do nich maila z prośbą o korekcję na zeszłoroczne zużycie i podaje wprost liczby, jakie mają dać do prognozy. Za 2 dni zawsze jest korekcja prognoz na dany rok. Jeden mail.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
43 minuty temu, Minciu napisał:

A powiem Ci że nie wiedziałem.. Czyli ja jak oddaję energię to dają mi siano bez uwzględnienia ETSu ale odsprzedają juz po uwzględnieniu dodatkowej opłaty. Aha czyli dymają mnie na cenie i na ETSie na raz :D Dobrze wiedzieć.

ETS dotyczy nieodnawialny źródeł energii z których powstaje prąd. Nikt nie jest w stanie obliczyć czy pobierając prąd z sieci korzystasz z prądu z OZE czy z prądu powstałego przy spalaniu węgla więc wszyscy konsumenci mają doliczony ETS.  

43 minuty temu, Minciu napisał:

Ta nadpłata to też nie wiem z czego sie wzięła :D 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zobowiązało dostawców energii do obniżenia rachunków za prąd swoim odbiorcom. Kwota została ustalona odgórnie – jest to 12 proc. iloczynu średniej ceny energii elektrycznej za 2022 rok, zgodnie z publikacją Urzędu Regulacji Energetyki. Maksymalna kwota zwrotu to 125 zł

Najśmieszniejsze jest to, że początkowo ta kwota zwrotu czy tam nadpłaty była dostępna dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku u dostawcy energii i ludzie po kilka godzin stali w kolejkach. Na koniec wszyscy dostali, nawet Ci co nie składali :E 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, tgolik napisał:

Nie wiem, nie znam się.

Liczniki te nowe i przy PV są połączone online i na bieżąco wysyłają dane do operatora więc nic nie trzeba spisywać. 

Wymóg UE jest chyba taki że do 2030 każdy będzie musiał mieć wymieniony licznik na taki ze zdalnym odczytem. 

Więc już teraz operatorzy wymieniają kilkaset takich liczników dziennie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Camis napisał:

Liczniki te nowe i przy PV są połączone online i na bieżąco wysyłają dane do operatora więc nic nie trzeba spisywać. 

Tak, to prawda. Online mogę podejrzeć godzinową produkcję prądu. Dane za wczoraj, po zbilansowaniu. Strona online Taurona.

1654729724_Zrzutekranu2024-02-23112024.thumb.png.cbcbfbb3c5857b7d83828af8d0c095ba.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak się pogoda nie zmieni, to w lutym będę miał wyprodukowane mniej energii niż w styczniu ;) Niezłe jaja

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
32 minuty temu, Camis napisał:

Wymóg UE jest chyba taki że do 2030 każdy będzie musiał mieć wymieniony licznik na taki ze zdalnym odczytem. 

Więc już teraz operatorzy wymieniają kilkaset takich liczników dziennie. 

Mam nowy licznik, który rejestruje dane (wymieniłem go kwartał temu). Jednak kiedy chcę sobie wystawić fakturę, muszę wprowadzić stan licznika, który odczytuję ze strony Energi Operator (Mój Licznik) i wpisuję go na stronie Energi Obrót, która wystawia mi fakturę.

Tyle, że nie mam żadnych paneli, po prostu kupuję prąd w całości.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
45 minut temu, DjXbeat napisał:

ETS dotyczy nieodnawialny źródeł energii z których powstaje prąd.

ja jestem w stanie obliczyć. Płaca mi za energię 30-40GR a mi każą płacić półtorej zeta, to oczywiste dla mnie jest to że albo prąd kosztuje 30gr albo 5 razy więcej. Niech płacą mi 5x więcej albo niech nie każą mi płacić 5x więcej. Nie interesuje mnie w każdym razie ETS. Póki co nie widzę u nas nic rynkowego i uczciwego.

To że każą mi płacić 6zł to tez nie jest uczciwe, ale z kolei w druga stronę XD 

12 minut temu, tgolik napisał:

Mam nowy licznik, który rejestruje dane (wymieniłem go kwartał temu). Jednak kiedy chcę sobie wystawić fakturę, muszę wprowadzić stan licznika, który odczytuję ze strony Energi Operator (Mój Licznik) i wpisuję go na stronie Energi Obrót, która wystawia mi fakturę.

No to nie masz rozliczania godzinowego. Ja jestem rozliczany ze stanu licznika godzinowego rozpisanego na 3 fazy (czyli 3 stany licznika poboru co godzinę) oraz na dwie strony (czyli +3 stany licznika wysyła w sieć energii).

Jestem rozliczany godzinowo, trzy fazowo, dwukierunkowo. Tyle tylko że nie mam Faktury vat co godzinę a co kij wie ile. Niby ustawiłem raz na 12 miesięcy pełne rozliczenie, ale i tak co miesiąc powinna być prognoza czy coś. Ja tam nic nie mam. raz na pół roku coś tam się chyba dzieje na moim koncie z fakturkami. 

12 minut temu, tgolik napisał:

Jakbys był w ENEA, to musiałbyś założyć chociaż jeden panel PV żebyś zrozumiał o czym piszę :D 

Co prawda nie wiem czemu ale nie widzę nic z 21 i 22 lutego. Ale do 20 lutego mam rozpisane wszystko w takiej skumulowanej formie godzinowej już bez podziału na fazy. Może w CSV byłby ten podział. Nie wiem.. Jak niby chciałbyś podawać dane spisując stan licznika? Dzień dobry mam spisane za ostatni miesiąc 24h*3fazy*30dni*2kierunki=4320 stanów licznika, mogę Pani podać bo jestem ze średniowiecza? Czy może chciałbyś, żebym podał im jeden stan licznika z obrotów kółka najlepiej takiego analogowego? I oni ten jeden stan rozpisaliby sobie na 4320 pozycji?
Niestety ale to akurat Ty przespałeś.. ja przespałem info że w cenach giełdowych nie ma niby ETSa, chociaż nie jestem pewien. Potwierdzenia jeszcze nie znalazłem :) 

image.thumb.png.24b6eadfce2f4da41e828e958c76b247.png

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Ceny gazu spadły w lutym poniżej 25 USD za MWh (50% mniej niż w lutym 2023, do poziomu cen z lata 2023). Przewiduje się możliwość dalszych spadków gdy przyjdzie wiosna i lato. UE ma nadal magazyny gazu zapełnione w ponad 65,9%. W 2025 ma być już znaczna nadpodaż gazu LNG na rynku z uwagi na uruchomienie nowych dużych terminali.

Cytat

European natural gas prices plummet: Is the energy crisis finally over?

https://www.euronews.com/business/2024/02/20/european-natural-gas-prices-plummet-is-the-energy-crisis-finally-over

Cytat

Ależ spadek cen! Gaz tylko w dół

W czwartek ok. godz. 18.00 gaz w holenderskim hubie TTF taniał w kontraktach na marzec o blisko 5 proc. do 22,8 euro za MWh. O ponad 4 proc. taniały również kontrakty na kwiecień i maj. Ropa na giełdach towarowych drożała, ale w sposób umiarkowany

W czwartek po południu kontrakty marcowe taniały o ponad 4,7 proc. do 22,8 euro za MWh. O ponad 4,5 proc. taniał też gaz z dostawą w kwietniu, i kosztował 22,9 euro za MWh. O ponad 4 proc. taniały kontrakty majowe, które były wyceniane na 23,1 euro za MWh

W środę na zamknięciu kontrakty marcowe wyceniane były na blisko 24 euro za MWh.

W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh.

https://wgospodarce.pl/informacje/138505-alez-spadek-cen-gaz-tylko-w-dol

Gaz jest tańszy niż w 2016r.

aodHqss.png

Cytat

Od połowy roku wiele samorządów będzie mieć potężny problem z cenami prądu

Zamrożenie cen prądu, obejmujące też samorządy i ich jednostki, będzie obowiązywać tylko do połowy roku. Potem wiele samorządów będzie mieć potężny problem, polegający na drastycznym wzroście cen energii elektrycznej. Dlatego zwróciły się one o pomoc w tej sprawie do rządu.
Zamrożenie cen prądu, obejmujące też samorządy i ich jednostki, zostało przedłużone do 30 czerwca tego roku. Potem samorządy będą musiały kupować prąd już po zupełnie innych, dużo wyższych cenach.
Zwrócił na to uwagę Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który zgłosił się o pomoc w tej sprawie do minister klimatu i środowiska.
Zaapelował do niej o wprowadzenie dwóch rozwiązań, które uchroniłyby samorządy i ich jednostki przed drastycznymi podwyżkami cen energii elektrycznej po 30 czerwca 2024 r.

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/od-polowy-roku-wiele-samorzadow-bedzie-miec-potezny-problem-z-cenami-pradu,525194.html

W marcu rząd ma zadecydować co do kontynuowania tarcz osłonowych, są pogłoski że tarcze zostaną tylko dla najbiedniejszych. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, voltq napisał:

@Camis ale Donald Tusk zrobił dobrze usuwając tą tarcze to czysty socjalizm ,  nie rozumiem krytyki na siłę jak zrobił cos dobrze

Słabo czytałeś swego ukochanego Korwina. W tym najgorszy monopol to prywatny (tu E.on i 3,5281 zł za 1 kWh, marża ok. 600%).

19 godzin temu, DjXbeat napisał:

To jest prognozowana cena, która uwzględnia całkowite odblokowanie cen. 15% będziesz miał w stosunku do tego co jest dzisiaj na zamrożonym rynku.

ŚREDNIO! Tego dotyczył mój wpis, że ja i stonoga mamy średnio po 51 nóg. Tak samo wg Kaczyńskiego rodziny: 1 osoba i 4 osoby potrzebowały po 2000 kWh więc średnio połowa się zmieściła.

Tutaj średnią zaniżą tgolik i najubożsi, w dodatku ta średnia z d*. On dostanie +20%, oni np. +0% (zwykle 1-osobowe "rodziny"), cała reszta dużo więcej np. 45% i średnia wyjdzie 15% (1 osoba 0%, 1 osoba 0%, 5 osób 45%, średnia 45%:3=15%). W dodatku to nadal będzie szalony socjalizm, nadal sztuczne ceny. Mają być rynkowe, ale nie monopolowe, ja się ceny 500 nie boję, ja się boję ścierw z E.on i 3500 (kto im zabroni 35 tys?, w Teksasie ceny wzrosły niemal 100x z winy winnych, którzy nie przewidzieli zimy zimą, ale to oni na tym zarobili).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panele a zaraz będzie branża automobile jak się nie obudzą z letargu. 

Cytat

Największa w Europie fabryka fotowoltaiki kończy działalność. Wykończyły ją tanie panele z Chin

Największy europejski producent paneli słonecznych w Freiburgu zostanie całkowicie zamknięty z końcem kwietnia. Szwajcarska firma Meyer Burger zarzuca rządowi niemieckiemu bezczynność wobec masowego importu tanich paneli z Chin. 

O sprawie informuje Die Zeit. Proces wygaszania fabryki we Freiburgu będzie przebiegać wieloetapowo. Firma Meyer Burger oświadczyła, że produkcja zostanie wstrzymana w pierwszej połowie marca, natomiast cały zakład przestanie funkcjonować z końcem kwietnia – podaje niemiecki tygodnik.

Przyczyny zamknięcia
Przedsiębiorstwo tłumaczy, że nie jest w stanie konkurować z importem tanich paneli słonecznych z Chin i zarzuca niemieckim władzom polityczną bezczynność w tej sprawie. Według przedstawicieli firmy zaangażowanie rządu jest niezbędne do ochrony europejskiego przemysłu fotowoltaicznego oraz do usunięcia aktualnych zakłóceń na rynku, w tym nadpodaży i stosowanie cen dumpingowych przez importerów. Zamiast rozwijać produkcję w Europie, Meyer Burger planuje zwiększyć produkcję w Stanach Zjednoczonych, czytamy w Die Zeit.

...

https://300gospodarka.pl/news/najwieksza-w-europie-fabryka-fotowoltaiki-konczy-dzialalnosc-wykonczyly-ja-tanie-panele-z-chin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aptiv w Krakowie zwolnil z godziny na godzine 10% zalogi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

^

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pracowalem w tamtym Aptiv 4 lata temu. Na szczescie firma preferowala UoP. Z tego co mi znajoma mowila, ktora tam dalej pracuje, kazdy zwolniony ma placone za okres wypowiedzenia oraz odprawe. Firma po prostu zwalniala ze swiadczenia pracy w trybie natychmiastowym (godzina na spakowanie i wyjscie). Zwalnianie pracownikow bylo losowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi