Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Minciu napisał:

Ale zakup to czysty SCAM

Zobaczymy do jakiego absurdu dojdzie w szczycie czyli czerwiec i lipiec. Zjadą do 0.10gr przy miesięcznym rozliczaniu? :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wątpliwe aby zjechali poniżej grosza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przecież panele to się montuje po to żeby podczas upałów klima mogła działać "za darmo".

Wy chcieli byście na tym zarabiać czy co? :E

Edytowane przez diggerx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niektórzy zamiast klimy mają pompę ciepła na zimę ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jak nie umieją policzyć ile słońca jest w zimie i teraz marudzą to trudno. :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, tgolik napisał:

Przy 0,25 za kWh w życiu inwestycja w panele się nie zwróci.

Szczerz, to na podatek chyba już brakuje przy zakupie, patrząc na to ile dają za 1kwh. Czysta parodia. 

13 minut temu, adashi napisał:

Wątpliwe aby zjechali poniżej grosza.

Kurła Ujemna cenę dowalą!! Będzie dymanie na całego. Frajerzy myślą że wysyłają energię i zarabiają, a tak na prawdę jeszcze będziemy dopłacać XD 

8 minut temu, diggerx napisał:

Przecież panele to się montuje po to żeby podczas upałów klima mogła działać "za darmo".

No ale to mi jeden panel na dachu by starczył z takim podejściem. Może dwa góra ;)

Wał jak się patrzy że sprzedaje energię i nie wiem czy mi się to opłaca. Dowiaduje się dopiero po miesiącu, że wzięli mnie bez mydełka XD 

Nie opłaca się montować paneli wcale. Magazyn nic nie zmieni. Doprowadzili do tego że nikt już nie będzie tego szajsu kupował bo i po co? XD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
43 minuty temu, diggerx napisał:

Klima to są grosze w porównaniu z ogrzewaniem. Do tego nie są potrzebne panele.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, diggerx napisał:

To jak nie umieją policzyć ile słońca jest w zimie i teraz marudzą to trudno. :E

Na starych zasadach w zimę odbierasz 80% kw wytworzonej produkcji w lato. Na nowych zasadach odbierasz złotówki za produkcję w lato i aby pokryć zimowe zapotrzebowania prosumemci przewymiarowali swoję instalację. 

W marcu wyprodukowałem 1050kwh za które zapłacą mi 250zł ale jak bym ja pobrał z sieci taką ilość energii to musiałbym zapłaci ponad 1450zł.

Edytowane przez DjXbeat
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I naprawdę ktoś wierzył że te zasady się nie zmienią? XDDD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Te zasady już dawno się zmieniły więc jak ktoś wchodził w PV to już na nowych zasadach dlatego ludzie przewymiarowali instalację aby nadrobić na okres zimowy s tu dają takie stawki że ledwo co okres letni pokrywa :E

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te stawki skądś się biorą. Z rynku chyba czyż nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Im większa produkcja z OZE tym ceny są niższe. Sęk w tym że w takie dni firmy energetyczne ponoszą zerowy koszt za produkcję energii bo nie muszą walić węgla, gazu czy biomasy a czerpią olbrzymie zyski. Sprzedają prąd po 1.4zl a płacą 0.25zł. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odkąd zmieniliśmy ogrzewanie z pieca na drewno/węgiel na gazowe o wiele przyjemniej się oddycha. Przez co rozumiem że trzeba pewne aspekty zmieniać pomału ale narzucanie wszystkim hurtowo takim zmian może mieć nieciekawe skutki.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-dyrektywa-budynkowa-wejdzie-w-zycie-ue-zdecydowala-w-sprawie,nId,7447414

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Patologia jest po stronie cen sprzedaży, a nie cen skupu. Pora rozstać się z obowiązkowym taryfowaniem. Jesteś na taryfie C?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja nie miałem takiej możliwości. W domu, który kupiliśmy był tylko kominek z płaszczem wodnym na grzejniki. Zmniejszyłem jedno pomieszczenie, wydzieliłem w nim małą kotłownię i zrobiłem ogrzewanie pompą ciepła 9kw. Sezon zimowy rozpoczęto we wrześniu zaliczyłem z wynikiem 3500kwh za ogrzewanie grzejnikami 165m2 i 600kwh na grzanie ciepłej wody. 

Niestety nie ma gazu w okolicy a butli nie chciałem po tym jakie perypetie miał brat z dostawami. 

6 minut temu, adashi napisał:

Jesteś na taryfie C?

Ja mam G12W. Jak do tej pory wychodziłem ponad 65% w taniej taryfie a reszta w drogiej. W styczniu już przekroczyłem limit 1500kwh i jadę po 1.4zł :E

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, sabaru napisał:

Odkąd zmieniliśmy ogrzewanie z pieca na drewno/węgiel na gazowe o wiele przyjemniej się oddycha. Przez co rozumiem że trzeba pewne aspekty zmieniać pomału ale narzucanie wszystkim hurtowo takim zmian może mieć nieciekawe skutki.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-dyrektywa-budynkowa-wejdzie-w-zycie-ue-zdecydowala-w-sprawie,nId,7447414

"Jak opisywaliśmy na łamach Interii, nowe przepisy oznaczają, że od 2030 roku nowe domy i bloki nie będą mogły być ogrzewane wyłącznie gazem ziemnym."

Straszne! Ciekawe jak prawacko-ruska propaganda to przekręci na takim na przykład wykopie.

• Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A nie czasem po niecałe 86 groszy? Skąd się bierze 1,4 zł na G12W?

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1500 kWh przekroczyłem po dwóch miesiącach :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
24 minuty temu, DjXbeat napisał:

Ja nie miałem takiej możliwości. W domu, który kupiliśmy był tylko kominek z płaszczem wodnym na grzejniki. Zmniejszyłem jedno pomieszczenie, wydzieliłem w nim małą kotłownię i zrobiłem ogrzewanie pompą ciepła 9kw. Sezon zimowy rozpoczęto we wrześniu zaliczyłem z wynikiem 3500kwh za ogrzewanie grzejnikami 165m2 i 600kwh na grzanie ciepłej wody. 

Niestety nie ma gazu w okolicy a butli nie chciałem po tym jakie perypetie miał brat z dostawami. 

Ja mam G12W. Jak do tej pory wychodziłem ponad 65% w taniej taryfie a reszta w drogiej. W styczniu już przekroczyłem limit 1500kwh i jadę po 1.4zł :E

Dom ok. 200 m, grzeję klimatyzatorem, od września zużyłem 3800 kWh. Też mam G12w w Enerdze. Mam 65% udziału taniej taryfy. Średnia cena z ostatnich faktur, po wyczerpaniu tarczy - 1,1 zł/kWh.

Edytowane przez tgolik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

65% udziału niskiej taryfy to bardzo dużo i chyba jest to możliwe tylko przy ogrzewaniu "elektrycznym". Ja uzyskuję 58-59% na niskiej, też przy G12W.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
10 minut temu, adashi napisał:

65% udziału niskiej taryfy to bardzo dużo i chyba jest to możliwe tylko przy ogrzewaniu "elektrycznym". Ja uzyskuję 58-59% na niskiej, też przy G12W.

Mam sterowniki WiFi z harmonogramem na wszystkim co możliwe. Ale w sumie decydujące są weekendy i ogrzewanie wody w bojlerze z pompą ciepła tylko w II taryfie.

Teraz grzeję klimą, jak używałem tylko grzejników elektrycznych konwektorowych i tradycyjnych bojlerów, miałem 70% taniej taryfy. 

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, tgolik napisał:

ogrzewanie wody w bojlerze z pompą ciepła tylko w II taryfie.

Dokładnie. Mam 200l bufor na ciepłą wodę i grzeję go w godzinach 22:00-6:00 i 13:00-15:00. Bardzo duży wpływ na większe zużycie w tańszej taryfie ma ogrzewanie ustawione według krzywej grzewczej. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę info   o " świetne  rozwijającym  się   rynku elektroaut"

Krach rynku samochodów elektrycznych! Sprzedaż znanego koncernu runęła

https://www.fxmag.pl/biznes/krach-rynku-samochodow-elektrycznych-sprzedaz-znanego-koncernu-runela

14 godzin temu, DjXbeat napisał:

Te zasady już dawno się zmieniły więc jak ktoś wchodził w PV to już na nowych zasadach dlatego ludzie przewymiarowali instalację aby nadrobić na okres zimowy s tu dają takie stawki że ledwo co okres letni pokrywa :E

I to jeden  z największych  błędów popełnianych przy PV  ,ale nie bierze  się on z ludzkiej głupoty  (inwestora)  i  pazerności  wykonawcy   .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie rozumiem tego narzekania na zbyt niskie ceny prądu. Jak się nie podobają to nie sprzedawać! Można np. zużyć ten prąd w dzień do kopania bitcoinów Antminerem. Albo kupić magazyn energii i zużywać zgromadzony prąd w nocy.

Edit: Można też kupić samochód elektryczny, w dzień go ładować a jeździć w nocy.

Edytowane przez Andree
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi