Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

To musze sie spieszyc z dokupieniem drugiego magazynu, póki ceny nie podskoczyly.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To krok w dobrą stronę ale najlepiej by było zakończyć dotowanie fotowoltaiki w ogóle. To już wg mnie spełniło swoją rolę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, RimciRimci napisał:

To musze sie spieszyc z dokupieniem drugiego magazynu, póki ceny nie podskoczyly.

Jakie masz teraz rachunki w sezon nie ze słońcem? Ile kWh zużywasz nap w maju?

Kiedy ostatnio wyczerpała magazyn energii do zera? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, RimciRimci napisał:

ceny beda spadac a moze nawet bedzie opcja rozbudowac obecna instalacje i dostac dotacje na kolejny magazyn

zakup teraz magazynu bez dotacji to totalna bzdura, chyba ze jakis custom z baterii od EV

lepiej kup bitcoiny za to

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Melodyman

Dolozenie kolejnego magazynu do mojej instalacji z magazynem to zwykle P&P. Magazyn 5kW Sofara jest za 8200 zl.

Gdyby byl jakis projekt  na dofinansowanie do rozbudowy magazynu to pewnie, ze sie wstrzymam :)

@Minciu

Praktycznie caly kwiecien bylem samowystarczalny, teraz w maju kupuje z Tauronnu po 0.2-0.3 kWh dziennie ale sa to straty wewnetrze wynikajace z zasilania falownika i magazynu, ponizej tego nie da sie zejsc.

Zwykle baterie rozladowuje po nocy do okolic 30-40% wiec ze wzgledu na trwalosc baterii przydaloby sie miec drugi magazyn :)

Edytowane przez RimciRimci

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

o tym wlasnie mowie, 5kW za 8200zl nie zwroci sie bez dotacji wiec wiekszy zysk kupujac bitcoiny :D

ja bym czekal, moze dadza dotacje na rozbudowanie instalacji, czyli 4100

a jesli drugi magazyn tylko dlatego ze rozladowujesz obecny do jedynie 30-40% to juz totalna glupota, zwrot nie 'kiedys' tylko 'nigdy'

Edytowane przez Melodyman

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiosna/jesienia pojedynczy magazyn ma regularne rozladowywanie do 15%. Pytanie, czy to zdrowe?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

15% to jest duzo bo:

pamietaj ze rozladowujac do 0% nie rozladowujesz go tak naprawde do 0%

ten sofar ma glebokosc rozladowania 90% i tylko 90% mozesz pobrac wlasnie zeby przedluzyc zywotnosc
z tych 90% i tak 15% jeszcze zostawiasz wiec bateria ma przyzwoite warunki

wiec jesli to jedyny powod do rozbudowy to nie ma sensu, w dodatku masz dluga gwarancje
poczekaj na dotacje albo wieksze spadki cen / nowe modele

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
50 minut temu, RimciRimci napisał:

Wiosna/jesienia pojedynczy magazyn ma regularne rozladowywanie do 15%. Pytanie, czy to zdrowe?

Capacity-loss-as-a-function-of-charge-an

najgorsze jest max ladowanie i niskie rozladowanie. DOD dla SOC 100-25%  najszybciej zabija ogniwa. optymalne wydaje sie byc 85-25% - ogniwa nie traca szybko pojemnosci, a mamy dostepny odpwiedni zapas energii.

BU-808: How to Prolong Lithium-based Batteries - Battery University

Edytowane przez mALEK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, RimciRimci napisał:

@Melodyman

Zwykle baterie rozladowuje po nocy do okolic 30-40% wiec ze wzgledu na trwalosc baterii przydaloby sie miec drugi magazyn :)

Czyli odkupujesz magazyn który nigdy się nie zwróci? Bezsensu.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ceny ogniw ładnie spadają, magazyn 14kWh można sobie zrobić samemu już za ~8000zł. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ceny ogniw spadają, ale markowy sprzęt stawia opór jak ceny na stacji paliw ;)

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/zakaz-montowania-piecow-na-gaz-i-obowiazkowa-termomodernizacja-nie-beda-dotyczyc-wszystkich-domow,545154.html

Czy piec gazowy w zabytkowym budynku których jest pełno w centrach miast np , zanieczyszcza inaczej powietrze od pieca w zwykłym budynku ?

Kompromitacja unii europejskiej mają was za idiotów 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no, po prostu logiczne, jak ktoś mieszka w starym domu to przecież przeważnie nie stać go na komplet ocieplenie, pompa, panele i magazyn bo przecie inaczej się nie opłaca. Ten plan to mem, tego nie da się zrealizować w naszych warunkach ekonomicznych. 

• Confused 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

On po prostu nie rozumie co to zero emisyjnośc czy balans :) 

• Confused 1
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W Polsce dążą do dywersyfikacji. Chyba jak wszędzie bo inaczej się nie da.
Część będzie miała na gaz, część na prąd, na ekogroszek, na węgiel, drewno i inne paliwa.

Nie da się zrobić że wszyscy lub chociaż połowa miała na prąd bo nikt zimą tego prądu nie wyprodukuje.

• Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temat był już opisywany tutaj wielokrotnie, przytaczałem fragmenty tego rozporządzenia, ale co jakiś portal wypuści kolejny raz artykuł o tym samym zaczyna się straszenie, jojczenie jaka to unia zła itd. To już na prawdę robi się śmieszne, bo możesz pisać, opisywać, zachęcać do zaciągnięcia wiedzy, a potem znów to samo...

Tak jakby uczyć kogoś że 2+2=4 a ktoś z uporem maniaka powtarzał że 5. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, voltq napisał:

Czy piec gazowy w zabytkowym budynku których jest pełno w centrach miast np , zanieczyszcza inaczej powietrze od pieca w zwykłym budynku ?

Kompromitacja unii europejskiej mają was za idiotów 

Sam z siebie robisz idiotę, Unia po prostu dba o zabytki bo w wielu nie da się zamontować pompy ciepła itp., stąd sensowny wyjątek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

MKiŚ wprowadzi całkowity zakaz ogrzewania domów kostką, orzechem i groszkiem. Od kiedy?

To rozporządzenie MKiŚ będzie dla wielu właścicieli domów cenową rewolucją w ogrzewaniu węglem i ekogroszkiem. Projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych zmienia wymagania dla asortymentów węgla, ale wprowadza też zakaz ogrzewania zwykłą kostką, orzechem, groszkiem i miałem od 1 lipca 2029 r. Zdaniem przedstawicieli PIGSW uderzy on w nas wcześniej.

https://www.farmer.pl/fakty/mkis-wprowadzi-calkowity-zakaz-ogrzewania-domow-kostka-orzechem-i-groszkiem-od-kiedy,146287.html

NfUen3y.png

442404653_466174282648719_19690784510293

https://www.facebook.com/igspw/posts/466174912648656?ref=embed_post

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Grozi nam trzykrotny wzrost opłat za remonty. Wyliczenia eksperta

Finansowo nie jesteśmy zupełnie przygotowani na przeprowadzenie tak dużych remontów. Obawiam się, że generalnie polskiego społeczeństwa w tej chwili nie stać na wdrożenie dyrektywy budynkowej – mówi w rozmowie z Business Insiderem Mariusz Łubiński, prezes spółki Admus, która specjalizuje się w zarządzaniu nieruchomościami. Podkreśla, że nie chodzi tylko o właścicieli domów, ale przede wszystkim mieszkańców bloków. Łubiński szacuje, że opłaty za fundusz remontowy mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie.

https://businessinsider.com.pl/prawo/polakow-na-to-nie-stac-zarzadca-nieruchomosci-wyliczyl-ile-zaplacimy-za-dyrektywe/5m0flyl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe że chcą pogrzebać węgiel w 2029r a PiS dał górnikom do 2040r zapewnioną sprzedaż węgla, wydobycie, emeryturki itd. :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, kalderon napisał:

Sam z siebie robisz idiotę, Unia po prostu dba o zabytki bo w wielu nie da się zamontować pompy ciepła itp., stąd sensowny wyjątek.

Inaczej byloby jak na Rumunii gdzie budynki maja zabytkowe ale wszystkie przylacza chamsko puszczone w bruzdach na elewacji i gzymsach.

Godzinę temu, TheMr. napisał:

Ciekawe że chcą pogrzebać węgiel w 2029r a PiS dał górnikom do 2040r zapewnioną sprzedaż węgla, wydobycie, emeryturki itd. :E 

A co stoi na przeszkodzie aby gorszy wegiel eksportowac?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No trochę taki że naszego węgla nie chcą nigdzie i leży w Polsce :E Mamy najdroższy węgiel na świecie, już z prawie każdej kopalni, każdego rodzaju. Opłacalnych zostało 10%? Może trochę więcej. 

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi