Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad 4k za tonę :E Mają rozmach :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to Onet miał podobno rozpuszczać fejki, wszystko jak na razie się sprawdziło, dziś poleciało dwój kolejnych asów. Ba teraz twierdzą że naprawa potrwa kilka tygodni. 

Pisowski państwo w pigułce. 

 

:rotfl::rotfl:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Pierwsze takie ostrzeżenie. Operator przyznaje: zimą sytuacja może być trudna. Prądu z polskich elektrowni może zabraknąć

Lawina awarii i nieplanowanych postojów największych bloków energetycznych sprawiła, że w lipcu dostępne rezerwy mocy wytwórczych chwilami spadały niemal do zera. Obecnie sytuacja jest niewiele lepsza, ale najgorsze czeka nas już za kilka miesięcy. — W przypadku okresów z niskimi temperaturami i niską wietrznością sytuacja bilansowa może być trudna — ostrzega operator krajowej sieci energetycznej PSE. W praktyce oznacza to, że polskie elektrownie nie wyprodukują wystarczającej ilości prądu, by w pełni pokryć krajowe zapotrzebowanie na energię. Co więcej, istnieje ryzyko, że tej zimy ratowanie systemu prądem kupionym od sąsiadów nie będzie możliwe.

Koncerny energetyczne przykręcają moce swoich elektrowni, by oszczędzać węgiel na zimę. Do tego dochodzą usterki w nowym bloku w Jaworznie, co razem mocno uszczupla dostępne rezerwy mocy w systemie
Operator dostrzega ryzyko, że w okresie jesienno-zimowym mogą wystąpić problemy ze zbilansowaniem systemu, a więc z zabezpieczeniem dostaw energii wszystkim odbiorcom
Sytuację pogorszyć mogą gospodarstwa domowe, które z powodu problemów na rynku węgla i gazu przerzucą się na ogrzewanie elektryczne lub pompy ciepła
Nie ma też pewności, czy w związku z sytuacją na innych rynkach układ cen pozwoli na import energii — dodają PSE

Problemy z dostępnością węgla na polskim rynku i lawina ubytków mocy w największych krajowych elektrowniach każą zastanowić się, czy zimą, gdy zapotrzebowanie na prąd jest największe, wystarczy nam energii. Jak dotąd emocje studziły Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator krajowej sieci, który dba o to, by nie zabrakło nam prądu. Dziś mówi wprost, że przy niesprzyjających warunkach pogodowych utrzymanie rezerw mocy na bezpiecznym poziomie może być trudne.

— Sytuacja bilansowa jesienią i zimą 2022/2023 zależy w znacznym stopniu od warunków pogodowych, w tym przede wszystkim temperatury, wpływającej na poziom zapotrzebowania na energię elektryczną, oraz wietrzności, od której zależy poziom generacji z farm wiatrowych. W przypadku okresów z niskimi temperaturami i niską wietrznością sytuacja bilansowa może być trudna — mówi Business Insiderowi Maciej Wapiński z biura prasowego PSE.

Co więcej, nie wiadomo, czy Polska będzie mogła liczyć na import prądu z zagranicy. Do tej pory to było jedno z głównych narzędzi, po jakie sięgały PSE, by zbilansować system. Gdy energii z krajowych elektrowni było zbyt mało, operator interwencyjnie kupował energię od sąsiadów. Jednak w tym roku, gdy cała Europa zmaga się z kryzysem energetycznym, ceny mogą być zaporowe.

— Nie ma pewności, czy w związku z sytuacją na innych rynkach energii układ cen pozwoli na import — przyznaje Wapiński.

...

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/pse-przyznaja-zima-sytuacja-moze-byc-trudna-pradu-z-polskich-elektrowni-moze/k4v6dml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne "bicie piany przez pismaków", "nie ma żadnej awarii":

Tauron jednak twierdzi że jest awaria.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wam powiem, że zawsze preppersów uważałem za dziwaków, ale ostatnimi czasy... No nie, nie będę kopał ukrytego bunkra w lesie, ale od jakiegoś czasu trzymam w domu solidny zapas świeczek, zapałek, kuchenkę na paliwo stałe, żeby chociaż na pastylkach ciepłą wodę na herbatę zagotować œ razie blackoutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Trepcia napisał:

Ja mam agregat pradotworczy :)

Myślałem kiedyś o tym, ale za dużo zachodu. Od czasu do czasu warto przepalić, benzynę w miarę świeżą mieć itd. Do mieszkania w bloku prędzej kupię sobie jakiś duży akumulator i przetwornicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Trepcia napisał:

Ja mam agregat pradotworczy :)

Ja powerbanki trzymam naładowane :E Do switcha i smartfonów styknie na kilka dni.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

U nas niedługo to samo. 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może będzie trzeba się przeprosić z Rosją i kupić gaz za ruble.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XuUJawo.png

OuczLN0.png

 

Nie no to jest tragikomedia co się wyprawia w PISpanstwie. 

 

:rotfl:

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, B@nita napisał:

Onety wiedzą lepiej...

A wcześniej jak było z Jaworzno, pisowcy grzmieli że to fejki i nie ma żadnej awarii.

A co się okazało?.

Bardziej wierze menelowi z pod budki z piwem niż temu rządowi oraz spółką skarbu państwa. Wszytko się dopiero okaże jak już załatwią, jak na razie nic nie załatwili. 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Camis napisał:

A wcześniej jak było z Jaworzno, pisowcy grzmieli że to fejki i nie ma żadnej awarii.

A co się okazało?.

A co się okazało?

Ktoś spartolił kocioł to winą obarczaja kiepski węgiel?  W innych elektrowniach też padły te odżużlacze czy tylko w tym oddanym niedawno?

Co do gazu, pismaki maja wgląd do negocjacji między PGNiG a strona norweską że takie farmazony wypisują?

A jak przyjdzie zima i gazu nie zabraknie zgodnie z tym co podawałeś, to odszczekasz? Ja będe pamietał a Ty?

Cytat

Bardziej wierze menelowi z pod budki z piwem

To nie mam więcej pytań, skoro to twoje zaufane źródło informacji.:E

 

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, B@nita napisał:

A co się okazało?

Że jednak była awaria?, Tauron jeszcze dzień wcześniej zarzekał się że nie ma żadnej awarii. 3 ludzi z zarządu zdymisjonowali za nic?.

 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Pokazówka 

W dniu 16.08.2022 o 21:24, Trepcia napisał:

Wystawilem ekogroszek z tamtej zimy, po 70zl za worek. Poszlo w 20 min. Takze ten...

Filantrop jesteś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

expert super expresu? To czekamy teraz na ekspertów pudelka...:rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem założyć ankietę, czy myślicie że politycy powinni wymienić wygodne ławki w sejmie na rowerki do produkcji energii czy też jednak blackout nas nie dotyczy ? :D Ale widzę że tutaj już raczej nikt im nie wierzy?

W dniu 16.08.2022 o 12:14, Camis napisał:

Ciekawe jak te nasze tajne umowy som już podpisane? ?

 

Nawet jeśli podpiszą, to zapotrzebowanie na ten sezon w gaz miał uzupełnić Baltik. Szacowany niedobór gazu to roczna maksymalna przepustowość Baltika. Na początku Baltik miał lecieć na pół gwizdka. Od przyszłego roku pełną rurą. Czyli w kilka miesięcy nasz rząd wyliczył, że odbierzemy tyle ile trzeba, bo rocznie da się przesłać tyle co potrzeba.. 

Dodatkowo w kalkulacji nie była uwzględniona Ukraina, która też tą rurką ma dostać gaz i mają już podpisane ponoć umowy? :D 

 

To jest jakiś czeski film.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, B@nita napisał:

expert super expresu? To czekamy teraz na ekspertów pudelka...:rotfl:

Tak ekspert nie Super Expresu tylko ogólnie.

 

Cytat

 

Bogusław Grabowski (ur. 15 listopada 1959 w Łodzi) – polski ekonomista, menedżer, były wicewojewoda łódzki i członek Rady Polityki Pieniężnej I kadencji (1998–2004).

W 1984 ukończył studia na Uniwersytecie Łódzkim (ekonometria i statystyka), a w 1991 ekonomię na University of Windsor w Kanadzie. W 1992 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Od 1985 był pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Ekonomii (m.in. jako adiunkt). Pod koniec lat 80. odbywał staże naukowe w Departamencie Analiz i Prognoz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego oraz na Uniwersytecie Sussex w Wielkiej Brytanii.

Brał udział w różnych programach badawczych, publikował prace z zakresu polityki pieniężnej, systemu bankowego i teorii bilansu płatniczego. Zajmuje się także teorią makroekonomii.

 

 

Tutaj za to masz "ekspertów" TVPiS, jakie oni maja wykształcenie?:

 

Jakimowicz, ekspert od napadów na pocztę oraz wykorzystywaniu małolat:

r5Q91yy.png

 

 

Christian Paul, niby AMERYKAŃSKI projektant mody, z tym że to Polak:

Q4AITFp.png

 

 

Najman - niby pięściarz:

A8OaHSc.png

 

 

Cytat

 

Zestawienie wypowiedzi „ekspertów” Wiadomości TVPiS w 2021 r.

20 najbardziej popularnych ekspertów TVPis w 2020 roku

Trochę mnie nie było, więc miałem czas na przejrzenie swojej bazy screenshotów. Powstała z tego największa analiza występów pisowskich komentatorów pokazywanych przez wiadomości TVPis. 20 ekspertów, 347 wydań Wiadomości, 1484 wypowiedzi - w dość interaktywnej formie.

 

https://ekspercitvpis.info

 

 

Ale wy pisowcy jesteście głupi. 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...