Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Flik napisał:

Takie pytanie mi przyszło do głowy.

Czemu fotowoltaiki nie montuje się powszechnie (przynajmniej tu gdzie mieszkam nie widuje) w budynkach typu szkoły, przedszkola, szpitale urzędy itp budynki samorządowe...? Tak teraz samorządy narzekają na ceny prądu.  Ja rozumiem, ze fotowoltaika mogłaby się nie sprawdzić w przypadku przemysłu, ale tu?

Jest jakiś zakaz prawny, ze tylko domy jednorodzinne mogą być zasilane panelami, czy względy techniczne? Duże koszty instalacji?

Mam wątpliwości, czy panele dałyby radę z zasileniem np dużego szpitala, ale już np z zaopatrzeniem w prąd przedszkola samorządowego, czy szkoły chyba nie powinno być problemu.

Koszta+za mało swoich firm weszło w FV. Pewnie w następnym roku będą montować gdzie się da.

Do tego u nas podobno są za słabe linie żeby hurtowo montować FV. Jakby 1/4 domów miała FV to byłby częste blackouty. Przepiliśmy kasę i czas na usprawnienia energetyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Keken napisał:

Jakby 1/4 domów miała FV to byłby częste blackouty. Przepiliśmy kasę i czas na usprawnienia energetyczne.

Nie byłoby prądu bo byłoby za dużo prądu? XD Lepiej to odstaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Minciu napisał:

Nie byłoby prądu bo byłoby za dużo prądu? XD Lepiej to odstaw.

Tak. Przeciążenia linii.
Nie wiem co w tym skomplikowanego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że po prostu instalacje będą się wyłaczać jak za gęsto z fotowoltaiką domów się uzbiera. 

1/4 domów z instalacją, to ta przeciążona sieć byłaby konsumowana u 3/4 somsiadów obok. Nie trzebaby przesyłać dziesiąt/setki kilometrów tej energii do 4 domów, bo jeden dom zasiliłby cztery :) 

A tak na serio, to po prostu powinna być promowana fotowoltaika pod autokonsumpcję. A nie 2-10kWp.. jak ktoś chce 1kWp to musi założyć 2kWp bo i tak taniej mu wyjdzie niż montowanie tyle ile potrzebuje.  

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pytałem o domy jednorodzinne, a o placówki należące do samorządu i obiekty użyteczności publicznej- tak już nieco rozszerzając.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to w ogóle za jakaś nowa moda, że minister od spraw X wypowiada się o sprawach Y?? Niech jeszcze Czarnek się o węglu wypowie i minister zdrowia.

Gdzieś nam wsiąkło 600 tys. ton węgla

https://www.money.pl/gielda/wegla-w-polsce-brakuje-to-jeden-z-powodow-6815129647332192a.html

Czyżby szykowała się afera respiratorowa bis (tyle, ze tu o węgiel idzie)?

11 minut temu, Camis napisał:

 

To może będziemy palić jabłkami??

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Flik napisał:

To może będziemy palić jabłkami??

Najpierw ktoś musi je zebrać. Cena ponoć tak niska, że większość sadowników ma problem z opłacalnością. Wiadomo, mantra powtarzana od lat ogólnie przez producentów nie tylko jabłek, ale w poprzednich latach płacili więcej za kilogram niż teraz, a koszty nie zmalały, a wzrosły. Także pelet z jabłek odpada :P 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest w materiale, że jeżeli masz PV to nie należy ci się dodatek 1000zł

Od 4 minuty

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Keken napisał:

A coś Ty wygrzebał za niusa sprzed roku?? To jakis element propagandy zlecony przez szefa?:E

To, że mamy przestarzałą sieć to zasługa wszystkich rządzących. Nawet w bogatych niemczech siec nie jest idealna.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Camis warto zaznaczyć, że okres zagrożenia dotyczy zasadniczo samych elektrowni, by te były przygotowane na dostarczenie zakontraktowanej mocy oraz tych przedsiębiorstw, które mają w umowie, że w tej sytuacji zobowiązują się do zmniejszenia zapotrzebowania. 

Czyżby dziś miałby być problem z uzupełnieniem mocy z importu? ?

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgla też miało wystarczyć :E A jak jest każdy widzi. Wszystko wyjdzie w praniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Można w 17 siedzieć, ja w 15 (stopniach) siedzę".

"Ja cała zimę nie włączam ogrzewania"

"nie może być wysoka temperatura bo będzie kwiatek wiądł

 

 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, ja ustawiam 24 stopnie w dzień i 21 na noc. Nie mam zamiaru zmieniać tego w tym roku.

 

 

Policja:

Za rażące złamanie zasad systemu zaufania społecznego "social credit" otrzymuje obywatel żółtą kartę oraz z konta "social credit" zostaje obywatelowi zabrane 100pkt (-100pkt)

Obywatelu! wzywamy do poprawy swojej postawy i współpracowania z systemem.

Obey.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Minciu napisał:

Tylko że ponoć brakuje przepustowości na rurce w którą spięli baltikpie.

https://www.money.pl/gospodarka/sprawdza-sie-czarny-scenariusz-ws-baltic-pipe-mamy-niewygodne-dane-6815098101103456a.html

Według dziennikarzy z money...wcześniej siali panikę, że zabraknie gazu..może taka ich rola? Sianie paniki wśród inwestorów w Polsce.Jaki sens miałby kontrakt bez możliwości przesyłu?

17 godzin temu, lukadd napisał:

Węgla też miało wystarczyć :E A jak jest każdy widzi. Wszystko wyjdzie w praniu.

Ale to nie są obietnice sasina czy pinokia tylko komunikat PGNiG.

15 godzin temu, Minciu napisał:

https://filarybiznesu.pl/nasz-news-polskie-sieci-elektroenergetyczne-oglosily-stan-zagrozenia-na-rynku-mocy-sprawdz-co-oznacza-ta-decyzja/a17127

Gazu nie braknie. Węgla nie braknie. Prądu nie braknie. Nikt nie odczuje problemów z energią. Bez zmian. 

 

No i co to oznacza dla typowego kowalskiego? Nic, zwykłe sianie paniki przez pismaków.

10 godzin temu, Trepcia napisał:

Halo, policja? Zglaszam przestepce temperaturowego! :E

 

 

Policja:

Dziękujemy za donos obywatelski.

Otrzymuje obywatel 1pkt  (+1pkt) na swoje konto "social credit".

Donos obywatelski obowiązkiem każdego obywatela (za donos na członka rodziny podwójna premia).

Ja czekam aż w urzędach przykręcą temperaturki na te 19st. Po sejmie pismaki też pewno będą latać z termometrami.:rotfl:

Edytowane przez B@nita
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, adashi napisał:

Nie mam zamiaru zmieniać tego w tym roku.

A na początku przyszłego? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za logika, że szkoły mają w zimie iść znowu w zdalne nauczanie bo nie będzie czym ogrzać szkół, a co jeżeli ludzie nie będą mieli jak ogrzać domów, na to samo wyjdzie ... Siedzieć w kurtce w szkole czy w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka, że to nie samorząd/państwo będzie płacić.

Ludzie będą mieli jak, nie koniecznie za co ale będzie się dało ogrzać. Jeżeli ma być nauczanie zdalne, to musi być prąd, a wtedy farelka to nie problem.
Poza tym, czysto praktycznie, to w mieszkaniu/domu prawie zawsze ktoś będzie w takiej sytuacji. Człowiek też grzeje, więc łatwiej o utrzymanie temperatury w pomieszczeniu. Szkoły przez około połowę doby stoją puste, dodatkowo w dni wolne.

Poza tym, to nie byłby pierwszy przypadek zamknięcia szkół z powodu zimna. Bywały takie mrozy, że lekcji nie było, wątpię, żeby wtedy w domach/mieszkaniach było cieplutko i komfortowo.

 

Czasami mam wrażenie czytając różne komentarze i narzekania, że ludzie stali się bardzo leniwi, wrażliwi na brak komfortu, wręcz mamy pokolenie miękiszonów niepotrafiących ogarnąć się w ciut trudniejszej sytuacji.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...