Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

Sami sobie dali w stopę. Mogli uwzględnić ten VAT w maksymalnej stawce netto wpisanej w ustawie.A o ile pamiętam, to ustawa opiera się na cenie netto, prawda? Także teraz może się okazać, że cena prądu to nie będzie 696 tylko 856 brutto + narzuty = około 1.30 za 1kWh brutto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta strona jest związana z PIS (niczym inna eksperta TVPIS opłacana przez Orlen)? Bo bzdury na temat gazu niczym z PIS i szykowanie monstrualnych podwyżek. Ogrzewanie jest dużo droższe, w tym koszt paliwa, dla prądu dali łącznie stare ceny a tu bez dodatków. Realnie to będzie z 6000 zł na taki dom (z cenami z 1 stycznia 2022 po podwyżce o 84%).

34 minuty temu, BladyPL napisał:

to ustawa opiera się na cenie netto, prawda?

Zawsze mogą zmienić, ale PIS to oszuści, umawiali się z samorządowcami na CENĘ, a nie bez Vat. Przypomnę, że kryminalnie wysokie marże PIS na poziomie 260% obniżyli samorządowcy opozycji strajkiem w Warszawie. Ze strony PIS nastąpił gigantyczny atak trolli, nie tylko TVPiS, ale nawet gazeta.pl (wp itp) była zdominowana przez kłamstwa PIS (np. by się brali do roboty i płacili 2,5-3 zł za 1 kWh). Jednak dość szybko PIS się poddał i obniżył marże z obłąkańczych na potwornie wysokie, a teraz jeszcze sobie dodali 23% - liczą, że samorządowcy nie przyjadą drugi raz.

Spodziewana cena to było 1.22 zł dla domów. Teraz oszuści z PIS udają, że to wina "listu" UE, gdy od dawna wiadomo że chcą zlikwidować tarczę. Że mają dzięki 17,9% inflacji o 17,9% większe dochody, inflacja jest im na rękę (nauczycielom dadzą 4,4% i mają ogromny zysk). Oczywiście UE to wspólny rynek i jasne, że może się czepiać równej konkurencji i że VAT nie może być mniejszy niż najniższy. Najgorsze, że skandaliczne pomysły odnośnie prądu chcą rozszerzać, monstrualne podwyżki dla rodzin, zerowe dla emerytów (dla nich inflacji brak, w przypadku węgla niektórzy emeryci mają nawet deflację 200%).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, BladyPL napisał:

Sami sobie dali w stopę. Mogli uwzględnić ten VAT w maksymalnej stawce netto wpisanej w ustawie.A o ile pamiętam, to ustawa opiera się na cenie netto, prawda? Także teraz może się okazać, że cena prądu to nie będzie 696 tylko 856 brutto + narzuty = około 1.30 za 1kWh brutto.

A węgiel na to 996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Camis napisał:

to tak nie dziala. jezeli patrzymy sezonowo na sprawnosc urzadzen, to kotly  na paliwo stale, dalekie sa od tych 70-80%. blizej im 50%

Moc a sprawnosć kotła węglowego

jednoczesnie  w przypadku PC, SCOP, jest przynajmniej o 1 wyzej. i wtedy bedzie sie to schodzic z tym jak to u mnie wyglada po przejscu z "ekogroszku" na PC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PC najlepiej mieć z opcją wsparcia z kondensata albo kominka.

Węgiel w okresie przejściowym jest maksymalnie nie komfortowy.

Na liście zresztą brakuje kondensata. Gdzie jest on niemal standardem dzisiaj.

Kominki chyba też mają wyższa sprawność papierkowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Minciu napisał:

A węgiel na to 996

Racja. Ileż to ja już razy się uśmiałem z tego, że są dwie ustawy i nie wiadomo, która lepsza. Czy ta, która na składach miała zabetonować cenę węgla na poziomie 996, czy ta, która pozwala samorządom sprzedawać węgiel nie drożej niż za 2000 :)

No ale jak ma się debili ekonomicznych, populistów, to niestety takie kwiatki są na porządku dziennym. Oby do kolejnych wyborów. O ile sami się nie pozagryzają i nie będzie wcześniejszych wyborów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hurra.. na coś się w końcu zalapie XD

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na kijek od kaszanki , na pewno XD


wiec podsumowujac "dzialalnosc" tego rzadu
- masz PV, nie dostaniesz dofinasowania do energii.el
- masz PV+PC, nie zalapiesz sie na 10% obnizke rachunku, za oszczedzanie energii. chyba, ze masz wplyw na pogode
- masz PC+PV, nie dostaniesz dofinasowania do wegla i gazu. do energii el. tez nie
- masz EV, dostaniesz wyzsze stawki za energie el, bo przekroczysz "jakies" limity.  

i tutaj wchodzi na bialo Konstytucja RP, Art32. p.2

"Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny."

ciekawe, kiedy sie ktos nad tym pochyli. :poke:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Minciu napisał:

Hurra.. na coś się w końcu zalapie XD

@Flik też się załapie i się "ucieszy". Wczoraj gdy zobaczyłem te 6000 zł to myślałem, że to dopłata do gazu, że podniosą rachunki za typowy dom (parter piętro, jak 80% na "prowincji") z 7 tys na 30 tys i dzięki dopłacie będzie "tylko" 24 tys.

Bandziory z PIS planują kryterium dochodowe - oficjalnie, nieoficjalnie ma być 80 gr za 1 kWh gazu (podwyżka z 20 gr które były podwyżką o 84%). Więc para emerytów się zmieści i zapłacą 500 zł za luty, a ich dzieci i wnuki 4000 zł. Wszystko zgodnie z zasadą PIS 1=4, 1 osoba potrzebuje tyle samo co 4-os rodzina.

Ponadto: https://www.money.pl/gospodarka/awaryjny-przetarg-w-kancelarii-prezydenta-chodzi-o-ponad-7-mln-zl-na-prad-6835203098872480a.html "Cena prądu ma wynieść teraz ok. 2724 zł za MWh." Przypomnę, że szalone ceny 2000 były krótko pod koniec sierpnia, potem w okolicach 500 zł, średnia długoterminowa na oko rzędu 700-800 zł (choć nadal zawyżona, oderwana od kosztów). Przypominam też, że to bandyci z PIS postawili na rynkowe ceny gazu, a ogromnych skoków było 5 w 21 lat i to bez wojny. W okradaniu Polaków idą już na chama licząc, że tłum z koktajlami mołotowa nie rozszarpie Kaczyńskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, sino napisał:

@Flik też się załapie i się "ucieszy"

Ale mówicie o tych dopłatach 500 zł dla gazowników? Ja chyba nawet na tym wniosku widziałem dopisek, że nie przysługuje on do gazu ziemnego.

Ponoć ma być jeszcze coś takiego jak zamrożenie cen gazu, ale nie wiem jak to obecnie wygląda w szczegółach. O tym mowa?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zniosą tarcze antykryzysowe i będzie śmiesznie. Chcę czytać te artykuły POLSKA MA NAJTAŃSZE PALIWO W EU. Chcę słuchać jak Obsrajtek mówi, że to wina EU że tarcze zabrali i wcale nas nie golą XD 

 

28 minut temu, Flik napisał:

Ale mówicie o tych dopłatach 500 zł dla gazowników? Ja chyba nawet na tym wniosku widziałem dopisek, że nie przysługuje on do gazu ziemnego.

Ponoć ma być jeszcze coś takiego jak zamrożenie cen gazu, ale nie wiem jak to obecnie wygląda w szczegółach. O tym mowa?

 

 

mówimy o 6tys zamiast 4tys dopłaty do fotowoltaiki. Czyli jak dla mnie to moze będzie za pół ceny, bo jeszcze od PITa się odlicza

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz PV? Jak nie to warto wrzucić jakiekolwiek 2kwp i zrobić kumulację dopłat XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Minciu napisał:

mówimy o 6tys zamiast 4tys dopłaty do fotowoltaiki. Czyli jak dla mnie to moze będzie za pół ceny, bo jeszcze od PITa się odlicza

no i trzeba pamietac, ze odliczenie w PIT ulgi termo, mozna dokonac w ciagu 3 lat od pierwsszego wydatku. tak wiec najlepiej zaplanowac sobie kolejne 2 lata, aby w calosci wykorzystac ulge i przyslugujacy limit odliczenia - 53k pln lub 106k jak rozliczamy sie wspolnie 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Minciu napisał:

Z PiSem taniej!

"Synek kto tyle dal?"

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Trepcia napisał:

za PISu będziemy milionerami!

 

ah-shit-here-we-go-again-ah-shit.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płacę minimalną od przyszłego roku będziemy mieli taką samą jak w 1982 bodajże. Także historia kołem się toczy.

No ale "kto tyle dał" :) Dziadkowie zniszczą świat swoich wnuków, tylko jeszcze to do nich nie dotarło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Trepcia napisał:

Za Tuska zarabialiśmy w tysiącach, za PISu będziemy milionerami!

W tysiącach bo kurła 5 zer z banknotów wywalili :P Sam pamiętam zakupy paczki zapałek za 50-100zł w kiosku.

Pis usunie Inflację z edukacji w szkołach. Zrobi denominację i znowu będziesz w setkach zarabiał

 

A tak przy okazji, to tymi setkami wszystkie dzieci się bawiły. Tysiączki  też za łepka pamiętam w szufladach pokoików dziecięcych się zbierało. Dziesięć tysięcy to już raczej nie. Kilka sztuk tylko tego się miało.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są nowe stawki za gaz: https://www.money.pl/podatki/nizsze-rachunki-za-gaz-w-2023-r-jest-zielone-swiatlo-od-rzadu-6836706976377536a.html

Lepsze niż się spodziewałem. Nie wykończą nas i nie będzie buntu. Podwyżka o 23% (VAT) czyli zbliżona do inflacji. Zaś w ponad rok ok. 1,44 x 1,23 : 1,08 = 1,64 raza. Jednak nadal są głupki które protestują chcąc dopłat, dać im stawki dla firm i 3 tys dopłaty jeśli złożą wniosek, matematyka jest im obca więc sobie kiedyś policzą. Ogólnie ogrzewanie gazem nadal droższe niż węglem (czy pompą), ale nie rujnujące. Oczywiście to spłacimy w podatkach, na raty jak chciałem i to się wymiesza z niskimi cenami (średnia wieloletnia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sino napisał:

Podwyżka o 23% (VAT) czyli zbliżona do inflacji.

Inflacja to 17%... według pisich obliczeń bo realna to nawet 25-35%. 

Kosz zamrożenia cen gazu to ponad 30 miliardów, a co będzie po wyborach w 2024?. Zlikwidują wszelkie tarcze i dopiero będzie bieda :E.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PIS stanie na głowie przed wyborami, aby stwarzać pozory. Tylko co z tego jak ta kasa się nie bierze z powietrza, tu 30 miliardów, tam 30 miliardów, 10 na wungiel, 13-14-15 emerytury, jeszcze niech podniosą 500+ na 800 to będzie kolejne 60mld+ itd.

Razem te wszystkie dotacje, socjale etc. pochłoną 150mld+ :EZ podatków tego nie wezmą bo w budżecie nie ma czyli na kredyt. A kto to będzie musiał spłacać, przecież nie PIS no Kowalscy oczywiście. Prawdziwa katastrofa dopiero przed nami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Camis napisał:

a co będzie po wyborach w 2024?. Zlikwidują wszelkie tarcze i dopiero będzie bieda :E.

Jeśli Tusk chce żyć to przedłuży, ale ceny spadną, tu wykres długoterminowy: https://tradingeconomics.com/commodity/natural-gas

Przypominam też Grecję, gdzie rząd szybko upadł i chyba ze 3 razy szybkie wybory, w końcu doszedł do władzy komunista ala Zandberg i musiał realizować brutalne cięcia rynkowe. Drastyczne podwyżki gazu w UE to nie to samo co u nas, oni mają tak drogo jak my przed podwyżkami. Jeśli zarabiają we dwoje netto 20-30 tys zł to podwyżka z 1 na 4 tys w lutym to nie problem, choć też protestują. U nas gdy dwoje zarabia średnio ok. 7 tys taka podwyżka to morderstwo i pewność linczu.

3 godziny temu, lukadd napisał:

czyli na kredyt

Lepiej na kredyt niż podwyżka gazu z 7 tys na 28 tys rocznie. To takie uśrednienie kontraktowe, a nie szalone skoki jak na wykresie.

Przypominam moją kultową symulację cen energii: 1 1 1 2 2 2 10, średnia 2.7. Jak widać niemal zawsze tracimy (jak za Pawlaka), ale nie dopada nas mordercze 10. A zwykle można liczyć na 1 w sierpniu i 10 w lutym. Tak więc sztucznie zaniżona cena na 20 gr będzie potem zawyżona na 20 gr gdy rynkowa cena będzie 5-10 gr  itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dopłatę 3000 która utrudnia porównania, bo jedni mają węgiel za darmo (lub nawet w ujemnej cenie) a inni drogo, tym drożej im więcej ton. 5 ton węgla to 10 tys - 3 tys = 7 tys, ale trzeba doliczyć ogrzewanie wody i gotowanie (węglowe pewnie zwykle prądem). Więc łączna cena węgla i gazu powinna być podobna na poziomie 8,7 tys rocznie. Ponadto ceny węgla spadną, a gaz trzeba będzie spłacać latami (gdy będzie tani). Więc gdy będziesz kupował 5 ton za 4 tys (+woda, gotowanie), to ja nadal 8,7 tys.

Dziś w Polsacie Prezydenci Premierzy były ciekawe wypowiedzi Pawlaka, że Elektrownia Bełchatów będzie mieć 2 mld zł straty (dzięki rozporządzeniu PIS). Ponadto wiatraki i fotowoltaika mają limity na 300-350 zł co je wykańcza. No i ogólnie o gazie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Rządowego węgla wciąż nie ma, ale wątpliwości przybywa. "To wymuszenie"

Dystrybutorzy "rządowego" węgla w Szczecinie mają wątpliwości. Chodzi przede wszystkim o odpowiedzialność za jakość surowca, którą strona rządowa przerzuciła na samorządy i lokalne firmy. - To irytujące, bo w mediach rząd chwali się, że to jest węgiel super jakości, a w umowach zapisy są takie, by odpowiedzialność zrzucić na nas — mówi Onetowi szef szczecińskiego "Węglobudu".

https://wiadomosci.onet.pl/szczecin/rzadowego-wegla-wciaz-nie-ma-ale-watpliwosci-przybywa-to-wymuszenie/cenf41p?srcc=ucs&utm_v=2

 

Cytat

Limit zakupu węgla. Rząd zmienia zasady. "Nie chcemy, aby Polacy byli pod presją"

Rząd uelastycznia zakupy węgla. Limit 3 ton na gospodarstwo domowe będzie można zrealizować zarówno przed, jak i po Nowym Roku. "Te zakupy można odłożyć na termin po Nowym Roku. Nie chcieliśmy takiej sytuacji, że Polacy są postawieni przed wyborem, czy wydać pieniądze na węgiel, czy na święta" — zaznaczył wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/zakup-wegla-od-gminy-rzad-zmienia-zasady-nie-chcemy-aby-polacy-byli-pod-presja/2r5xevv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...