Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Minciu napisał:

Ja mam 165zeta co miesiąc za gaz. Grzeje wodę i podłogę kondensatem. Ale woda przepływowa, więc tu bez kondensacji właściwie. 

2 tysie rocznie za 145m2 z grzanym garażem. Ale mam szerega. Wolnostojący w tym standardzie ogarnęłaby się za jakieś 2500zl rocznie.

26lat temu czyli izolacji nie za wiele? A dach jak nawet izolowany, to pewnie zawilgoconą wełną. Podłoga pewnie zero izolacji. Ściany jak nie ruszane, to 10cm styro byłoby mega sukcesem. Chociaż przed 2000 rokiem to nawet jak dał ktoś 5cm to już był burżuj. 

I ekscentryk.

Kupiłem wtedy stan surowy zamknięty z 5 cm styropianu. Dołożyłem wykończając 10 czy 12 cm wełny. W piwnicy podłogi słabo ocieplone a strop maks. 12 cm wełny. No i budynek 3 poziomowy.  

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kitu napisał:

Zastanawiałeś się nad jakąś termomodernizacją? Czy to w ogóle coś by poprawiło, jak to zrobić, jaki koszt, kiedy się zwróci? Jakieś tam ulgi i dofinansowania są, więc może nawet miałoby to sens.

Modernizacja, ocieplenie obecnie starych budynków kosztowo nie różni się od postawienia budynku od nowa. Remont budynku wolnostojącego z ~1970 roku miałem z rok temu, ~110m2 - ocieplenie, wymiana okien, wymiana drzwi, dołożenie pieca gazowego, struktura, odnowienie pokoi w środku, ocieplenie pokoi wełną, dach bez zmian - 100k zł. Dofinansowanie dostałem na poziomie ~30k zł :E Gdybym chciał zrobić generalny remont to nie wiem czy bym się nie otarł o koszty postawienia budynku od nowa...

Edytowane przez TheMr.
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety robienie elewacji i ocieplenia to po prostu iks de cenowe.

U mnie 38k w nowym budynku styro+tynk+cokół+parapety.

 

20cm grafitu.

Edytowane przez Kaiketsu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zwrotu kosztów. No, może za 30-40 lat :E Ale jest różnica kiedy trzeba płacić za gaz na "raty", a kiedy trzeba na "raz" zakupić 3-4t węgla....

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Kaiketsu napisał:

Niestety robienie elewacji i ocieplenia to po prostu iks de cenowe.

U mnie 38k w nowym budynku styro+tynk+cokół+parapety.

 

20cm grafitu.

Ćwierć wieku było aby to nadrobić. Teraz płać i płacz. Albo z torbami puści Cię energetyka.

Godzinę temu, tgolik napisał:

Kupiłem wtedy stan surowy zamknięty z 5 cm styropianu. Dołożyłem wykończając 10 czy 12 cm wełny. W piwnicy podłogi słabo ocieplone a strop maks. 12 cm wełny. No i budynek 3 poziomowy.  

Więc nie najgorzej, bo mogło nic nie być. 

Jeśli remont Cię przerasta, to sprzedaj to w cholerę i kup coś mniejszego ale nowoczesnego. 

Partia PiS nie będzie Cię wiecznie bronić. Oficjalnie stoją za Tobą murem, ale jak się nie patrzysz to przyklepuja po kilkaset % podwyżki. TVP reklamuje to zawsze jako Same Dobre Wiadomości, Podwyżki Jedynie 10x Wyższe Niż Kiedykolwiek. Cmoknijcie prezesa w rowa XD

Edytowane przez Minciu
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie ceny są szalone ale te 3-4 lata temu było o wiele taniej. Ja dałem 8.2k za styro, kleje, listwy, siatki. 190m2 grafit 15cm lambda 0.32. Na dom 120m2 wyszłoby pewnie max 6k. Za tynkowanie z materiałem dałem 4.5k. Pewnie jakby to ogarnął z 5 lat temu to poniżej 15k by wyszło na gotowo, zwróciłoby się w kilka lat. Ale teraz.. płać i płacz :) 

Edytowane przez bleidd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Minciu napisał:

Ćwierć wieku było aby to nadrobić. Teraz płać i płacz. Albo z torbami puści Cię energetyka.

Więc nie najgorzej, bo mogło nic nie być. 

Jeśli remont Cię przerasta, to sprzedaj to w cholerę i kup coś mniejszego ale nowoczesnego. 

Partia PiS nie będzie Cię wiecznie bronić. Oficjalnie stoją za Tobą murem, ale jak się nie patrzysz to przyklepuja po kilkaset % podwyżki. TVP reklamuje to zawsze jako Same Dobre Wiadomości, Podwyżki Jedynie 10x Wyższe Niż Kiedykolwiek. Cmoknijcie prezesa w rowa XD

Jest korzyść z tych podwyżek. W październiku pomontowałem sobie sterowniki WiFi do wszystkich głównych odbiorników prądu w domu. Dzięki temu udało mi się zbić udział dziennej taryfy z 40% do 17% co dało mi efektywny, całkowity koszt prądu 52gr brutto. Do tego obniżyłem zużycie o 20 %.

Dwa tygodnie temu dorzuciłem klimę jako główne źródło ciepła, a w przyszłym tygodniu dojdzie pompka ciepła do CWU. Myślę, że uda mi się ostatecznie zejść z 28 tys. kWh (ogrzewanie, chłodzenie non stop latem, ciepłe podłogi w łazienkach cały rok, dwie długie kąpiele dziennie) do 11 tys kWh. Dom 200m2.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28tys kWh rocznie to za dwa lata jedyne 60k rocznie na prund. Kto bogatemu zabroni jeszcze cieszyć się, że tak mało i tanio XD

Normalnie domy zjadają około 10k kWh rocznie na wszystko. Grzanie, woda, życie kilku osób. I uwaga, też się kąpią XD 

I to nie są mini domki 50m2

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Minciu napisał:

28tys kWh rocznie to za dwa lata jedyne 60k rocznie na prund. Kto bogatemu zabroni jeszcze cieszyć się, że tak mało i tanio XD

Normalnie domy zjadają około 10k kWh rocznie na wszystko. Grzanie, woda, życie kilku osób. I uwaga, też się kąpią XD 

I to nie są mini domki 50m2

 

Może nie doczytałeś, że spodziewam się w tym roku 11 tys. rocznie na wszystko.?

Teraz, kiedy grzeję klimą, ciepła woda (300 litrów dziennie) kosztuje mnie więcej niż główne ogrzewanie.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, tgolik napisał:

Może nie doczytałeś, że spodziewam się 11 tys. rocznie na wszystko.?

Teraz, kiedy grzeję klimą, ciepła woda (300 litrów dziennie) kosztuje mnie więcej niż główne ogrzewanie.

Zrozumiałem alem że chcesz zejść na 28k kWh rocznie XD

Masz link, poczytaj jak ludzie żyją. 

Korzystają z dotacji i inwestują. I Tobie też radzę. A nie jakieś urojone argumenty że PV zepsuje Ci dizajn chaty. Tak jakbyś w pałacu mieszkał i troszczył się o zabytek. 

Moim zdaniem 2kwp na dachu plus dotacja to minimum po które każdy posiadacz domu powinien wyciągnąć rękę. Dofinansowanie spore. Od podatku się odliczy trochę. 5k instalacja może nawet wyjść. Zwrot w dwa lata. 6 paneli dachu nie oszpeci. Można ewentualnie wiatę na auto nimi zadaszyc. To już jak gratis praktycznie będzie XD kilka belek tylko na stelaż.

 

https://m.facebook.com/groups/pompaipv/permalink/1256462875249564/?comment_id=1256631711899347

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Minciu napisał:

Zrozumiałem alem że chcesz zejść na 28k kWh rocznie XD

Masz link, poczytaj jak ludzie żyją. 

Korzystają z dotacji i inwestują. I Tobie też radzę. A nie jakieś urojone argumenty że PV zepsuje Ci dizajn chaty. Tak jakbyś w pałacu mieszkał i troszczył się o zabytek. 

Moim zdaniem 2kwp na dachu plus dotacja to minimum po które każdy posiadacz domu powinien wyciągnąć rękę. Dofinansowanie spore. Od podatku się odliczy trochę. 5k instalacja może nawet wyjść. Zwrot w dwa lata. 6 paneli dachu nie oszpeci. Można ewentualnie wiatę na auto nimi zadaszyc. To już jak gratis praktycznie będzie XD kilka belek tylko na stelaż.

 

https://m.facebook.com/groups/pompaipv/permalink/1256462875249564/?comment_id=1256631711899347

 

Dzięki za troskę ale pieniądze na te panele wydałem już na kartę graficzną. Uważam, że pompa ciepła jest bardziej ekologicznym źródłem energii niż fotowoltaika. Poszedłem więc w tym kierunku.

Edytowane przez tgolik
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to jak masz priorytety kupić zabawkę to na e bardzo rozumiem czemu płaczesz ze Ci dofinansowania brakuje? XD

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie dachu dwuspadowego wełną w zeszłym roku nie powiem wymiarów ale taki typowy średniak wyszło 28k zł materiały+ robocizna.

Edytowane przez Keken
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Minciu napisał:

Na to jak masz priorytety kupić zabawkę to na e bardzo rozumiem czemu płaczesz ze Ci dofinansowania brakuje? XD

Płaczę ze względu na niesprawiedliwość. Cena gazu do celów grzewczych wzrosła tylko o VAT a prąd grzewczy o 100% + VAT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dostałeś 1000zl. Ci od gazu nie dostali nic. Ci od prądu i od paneli też nic nie dostali. Tak jest sprawiedliwe już? 

Za prąd wszyscy płacą więcej. 

Mało tego, powiedziałbym że Ci od paneli i przeważnie PC zostali ukarani. A jakby mieli wywalone na wszystko i kupili sobie RTXa zamiast PV, to dostali by darmowe sianko! 

I z tego co rozumiem, to w Twoim świecie sprawiedliwością stałoby się e zadość, jakby cenę za gaz wywalili też pod sufit?bolą Cię za niskie podwyżki gazu, dobrze czytam między wierszami? XD

Bo o tych od ekogroszku i peletu nic nie piszesz, czyli tym już dobrze dorypali? 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Minciu napisał:

Ale dostałeś 1000zl. Ci od gazu nie dostali nic. Ci od prądu i od paneli też nic nie dostali. Tak jest sprawiedliwe już? 

Za prąd wszyscy płacą więcej. 

Mało tego, powiedziałbym że Ci od paneli i przeważnie PC zostali ukarani. A jakby mieli wywalone na wszystko i kupili sobie RTXa zamiast PV, to dostali by darmowe sianko! 

Ci od paneli i PC nawet, jeśli nie skorzystali z dotacji na montaż, to mają śmieszne rachunki i problem ich nie dotyczy. Darmowe sianko, to jest w zamrożonej cenie gazu i w tych 2000 kWh limitu na prąd.

Ten tysiąc zł, nie ma znaczenia przy skali podwyżki prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tgolik napisał:

Ci od paneli i PC nawet, jeśli nie skorzystali z dotacji na montaż, to mają śmieszne rachunki i problem ich nie dotyczy. Darmowe sianko, to jest w zamrożonej cenie gazu i w tych 2000 kWh limitu na prąd.

Ten tysiąc zł, nie ma znaczenia przy skali podwyżki prądu.

Jak pisałem, było PV kupić to byś się wymiksowal. Tak samo PC. COP pomp ciepła pozwala utrzymać średni koszt grzania zbliżony do gazu. Cena za prund w tym roku zamrożona jest bez limitu. 2000kwh masz w bonusie po starej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Keken napisał:

Ocieplenie dachu dwuspadowego wełną w zeszłym roku nie powiem wymiarów ale taki typowy średniak wyszło 28k zł materiały+ robocizna.

Ja u siebie pianowałem 65m2 10cm dobrej jakości piany za 2200zl. To tak dodatkowo na sufit strychu, gdzie jego podłoga lub też sufit poddasza miał 30cm wełny. 

Wcześniej jeszcze do drzwi pasywnych 2k dorzuciłem. 

Ostatnio też dalem PV na dach - 16k.

W domu mam podłogowe co kosztowało 10k dopłaty vs grzejniki poprawia sprawność kotła kondensacyjnego.

Zamontowałem klimę za 3.5k ( powietrze-powietrze PC)

Postawiłem kominek za dyszke. 

A teraz słyszę, że prawidłowo jest wtedy, kiedy farelka za 200zl czy maty w łazience ogrzeją chatę czysto elektrycznie 1:1 w cenie innych, nowocześniejszych źródeł ciepła.  

Zamordyzm i bandytyzm XD

Czy się stoi czy się leży, tanie grzanie się należy bo zabawki najważniejsze. XD

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Trepcia napisał:

A cena węgla wzrosła o 300%. Nie ma sprawiedliwości! Dojechać ogrzewających gazem i prądem i zafundować im wzrosty jak przy węglu! :E 

Przez węglarzy prund nam drożeje, bo do elektrowni brakuje, żeby farelka ludzie se grzali za bezcen z COP1 mając w pupie izolacje i remonty. XD

A ja i tak wiem o co chodzi, rtx 4090 prostowany klima latem będzie już dawno poza 2kkWh i żona w końcu podłapie co 5.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja to już w ogóle powinienem spłonąć w piekle, skoro za ogrzanie 60m2 mieszkania i "terenów wspólnych" wychodzi mi niecałe 200 złotych rocznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze o gwarancji ceny w moim zakładzie. Do mają mam święty spokój. Co też swoje kosztowało żeby nie było niespodzianek. 

I to chyba tyle na temat beztroskiego podejścia do swojego źródła ciepła i pretensji do świata, że innym mniej dowalili XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

Jak pisałem, było PV kupić to byś się wymiksowal. Tak samo PC. COP pomp ciepła pozwala utrzymać średni koszt grzania zbliżony do gazu. Cena za prund w tym roku zamrożona jest bez limitu. 2000kwh masz w bonusie po starej cenie.

Do grzania prądem służy taryfa nocna. Do grudnia kosztowała 40 groszy brutto z wszystkimi opłatami. Teraz kosztuje 1 zł brutto po przekroczeniu limitu. I ty nazywasz to zamrożeniem ceny?

20 minut temu, Minciu napisał:

Zapomniałem jeszcze o gwarancji ceny w moim zakładzie. Do mają mam święty spokój. Co też swoje kosztowało żeby nie było niespodzianek. 

I to chyba tyle na temat beztroskiego podejścia do swojego źródła ciepła i pretensji do świata, że innym mniej dowalili XD

Ok. Czyli uważasz, że likwidacja taryfy nocnej w G12w jest cacy, ważne, żeby były dotacje do gazu i Twojego PV i PC z moich podatków.

P.S.

Jak zwykle bardziej się zestresowałem na forum PC Lab niż opłacając fakturę za prąd.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to jakby były dotacje do RTXów oraz najbardziej głupiego sposobu ogrzewania domu jaki można sobie wymyślić. Na to się powinniśmy wszyscy zrzucać w podatkach i byłoby sprawiedliwie.

Edytowane przez bleidd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, bleidd napisał:

Najlepiej to jakby były dotacje do RTXów.

Masz rację. Bo jak się dobrze przyłożysz do grania, to połowę limitu mocy wykorzystasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, tgolik napisał:

P.S.

Jak zwykle bardziej się zestresowałem na forum PC Lab niż opłacając fakturę za prąd.

Witamy w internecie ;)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...