Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2, samochody elektryczne

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, B@nita napisał:

Ile płacicie za pelet drzewny? Jakie ceny macie w kraju?

Jesienią netto 1800 za tonę, teraz 1200 zł/t. Pomorze środkowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, B@nita napisał:

Na obecnych warunkach przyłączenia pv nawet prawie nie wykonalne. Bo gdy przyjdzie zima słońca ni ma. A latem raczej nie ma potrzeby ogrzewania domu.;)

Obecny model to opcja na mocne obniżenie rachunków a nie na ich wyzerowanie. Argument o tym, że słońca nie ma jest o tyle zabawny, że nawet jak nie ma słońca, to w portmonetce w ZE odłożyła się już jakaś sumka pieniędzy za czasy, kiedy tego słońca było wystarczająco dużo, aby pokryć bieżące potrzeby + jeszcze coś tam sprzedać. U mnie do dzisiaj instalacja trochę ponad 6kWp wyrobiła za Styczeń 23 150kWh energii - może to niewiele, ale to nadal jest 150kWh, które musiałbym pobrać z sieci - niezależnie od systemu rozliczeń. Listopad 22 - 180kWh, Grudzień 22 - 120kWh. Także za te zimowe okresy, kiedy podobno słońca nie ma ( co samo w sobie jest dość zabawnym stwierdzeniem ) jakoś się uzbierało 450kWh energii ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, tgolik napisał:

Jesienią netto 1800 za tonę, teraz 1200 zł/t. Pomorze środkowe.

Czyżby u kropelki? ;)

6 minut temu, Trepcia napisał:

Pellet 2700zl za tone.

Matko boska, u mnie idzie kupić za 1200zł netto...ładnie was tam.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Trepcia napisał:

 Generalnie w moich stronach pellet nie jest specjalnie popularny bo Slask jest 30km obok.

Jak Śląsk blisko to może węgiel tańszy czy też drogo? Ponoć w Czechach niewiele ponad 1000zł za tonę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warszawa, pellet 1700-1800 z certyfikatem za tonę, 1200 bez. Chociaż można i za 1100 kupić np https://www.olx.pl/d/oferta/certyfikowany-pellet-drzewny-6-mm-a1-CID628-IDSxmc9.html?reason=extended_search_extended_distance

27 minut temu, tgolik napisał:

Za rok-dwa wróci nocna taryfa, która jest korzystniejsza wg mnie niż PV.

Co przez to rozumiesz? G12 - G12w jest przecież nadal, tylko w 2023 stała się mało atrakcyjna.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kaiketsu napisał:

Warszawa, pellet 1700-1800 z certyfikatem za tonę, 1200 bez. Chociaż można i za 1100 kupić np https://www.olx.pl/d/oferta/certyfikowany-pellet-drzewny-6-mm-a1-CID628-IDSxmc9.html?reason=extended_search_extended_distance

Co przez to rozumiesz? G12 - G12w jest przecież nadal, tylko w 2023 stała się mało atrakcyjna.

Rozumiem przez to, że taryfa nocna, w normalnych czasach jest z kosztami dystrybucji o połowę tańsza niż dzienna. W 2023 taryfa nocna "dotuje" tę dzienną, co zaburzyło mechanizm korzystania z niej.

Edytowane przez tgolik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno powodem zmian jest to, że za dużo osób ładowało te milion aut elektrycznych w godzinach nocnych, przez co nawet wtedy trzeba było importować energię z zagranicy ;) To położyło taryfy G12 ;) A tak mówiąc poważnie, to podobno dysproporcje pomiędzy stawką dzienną i nocną drażniły podniebienia ZE od dłuższego czasu. Może im w ZE się budżety zaczęły rozjeżdżać między projekcją zysku a faktycznymi wpływami. Ogólnie nie nastawiałbym się za mocno na to, że szybko wrócimy do tak atrakcyjnych, dla ogrzewających prądem, stawek, jakie były w 2022 i poprzednich. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, BladyPL napisał:

Podobno powodem zmian jest to, że za dużo osób ładowało te milion aut elektrycznych w godzinach nocnych, przez co nawet wtedy trzeba było importować energię z zagranicy ;) To położyło taryfy G12 ;) A tak mówiąc poważnie, to podobno dysproporcje pomiędzy stawką dzienną i nocną drażniły podniebienia ZE od dłuższego czasu. Może im w ZE się budżety zaczęły rozjeżdżać między projekcją zysku a faktycznymi wpływami. Ogólnie nie nastawiałbym się za mocno na to, że szybko wrócimy do tak atrakcyjnych, dla ogrzewających prądem, stawek, jakie były w 2022 i poprzednich. 

Korzystający z taryfy G12 tworzą jeden z najtańszych magazynów energii. Pakujemy moc w bojlery i płyty podłogowe w godzinach pozaszczytowych. Myślę, że podział na taryfy był rynkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, w tym sensie. To się zgadzam, słabiutka jest teraz.

Tak sobie kminię, że jeśli za parę lat ruscy nie najadą i sytuacja się ustabilizuje, to gaz powinien jednak zacząć tanieć (bo nowe domy już nie będą podłączane do sieci gazowej, przemysł też ma dość zmienności). Ale do 2027 na bank będzie w Polsce drożeć przez taryfy.

Prąd natomiast będzie na 100% drożał do 2050 o ile czegoś nie zmienią w systemie handlu emisjami w EU.

Różnie jeszcze może być, ale ogólnie loteria: jeden rok lepsza jest pompa ciepła, w drugi kocioł gazowy... w sumie najlepiej mieć obie :E I tak zamierzam mieć docelowo ;) W tym roku PC mogą już nie drożeć mocno, może nawet zaczną tanieć, bo chętnych pewnie będzie dużo mniej, niż w 2022.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kaiketsu napisał:

jeden rok lepsza jest pompa ciepła, w drugi kocioł gazowy... w sumie najlepiej mieć obie

Przebijam :szczerbaty:, najlepiej mieć PC + Kocioł gazowy i awaryjnie kocioł węglowy. Wtedy jesteśmy w pełni zabezpieczeni, bo nawet do kotła gazowego można awaryjnie podpiąć gaz z butli...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Trepcia napisał:

mozna sie przytulic.

I nie tylko:

 

FDaKmnK.png

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Camis napisał:

awaryjnie kocioł węglowy

Ja bym dał awaryjnie kominek. Raz, że podnosi wartość domu, a dwa, że chrust to od biedy pójdziesz i z lasu zawiniesz.

U siebie nie robiłem, bo skąpię na wszystkim. Ale pewnie zrobię w docelowym domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rury CO brzydkie, panele na dachu brzydkie, prąd drogi, jak żyć w tym kraju?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, tgolik napisał:

Wiem, że tacy goście jak Wy, grzejecie wodę i domy za półdarmo. Ale gdyby ktoś, jak ja miał jeszcze bojlery elektryczne do ciepłej wody, to mam ciekawe spostrzeżenie. Od dwóch tygodni grzeję sobie dom klimatyzacją (zamiast grzejników konwektorowych wiszących, które stosowałem przez lata). Został mi do rozwiązania problem ciepłej wody (2 bojlery 100l, 2 kąpiele dziennie + normalne zużycie). Okazało się, że teraz to ciepła woda odpowiada za zużycie prawie połowy mocy - ok. 20kWh/dobę, co oznacza 7tys. kWh rocznie!!! Liczę, że pompka ciepła do CWU, którą planuję podłączyć do tych bojlerów zmniejszy mi zużycie dobowe z 20 kWh do 5-7kWh.

https://www.castorama.pl/podgrzewacz-elektryczny-ariston-lydos-hybrid-pionowy-100-l-id-1096312.html

Kup sobie po prostu 1 boiler 100l nowy. Albo dwa jak nie masz wyjścia. Normalnie napisałbym, żeby kupić pompę ciepła z zasobnikiem CWU. Ale to już zupełnie inna półka cen. Z drugiej stryny jakbyś klim teraz na gwałt nie skupował to powymieniałbyś bojlery + miał grzanie i chłodzenie w bardzo zbliżonej cenie co teraz bulisz za wszystko osobno. 

Te Twoje stare boilery to pewnie wisza na ścianie tyle czasu ile dom stoi. Grzałek raczej też nie wymieniasz ani katody? :)  Zgaduję w ciemno, że mają spore straty energi na izolacji. Dwa zbiorniki 100l zamiast jednego większego na pewno tracą więcej. Zakamienione grzałki po ćwierć wieku też dalekie będa od tego co by się myślało.

Nie wiem, nie znam się. Grzałka z kamieniem ciągnie waty z COP na pewno dużo nizszym niż 1. U siebie w mieszkaniu zmieniałem kocioł gazowy stary na nowy - spadek zużycia gazu był 3 krotny. Oba tej samej firmy i tej samej technologii. Dwa termety z otwartą komorą spalania. Plus ten nowy grzał mi wodę przepływowo, boiler poszedł w odstawkę ;) A i co ważne, grzał też wodę użytkową. Generalni różnica była KOSMICZNA. Instalację musiałem jeszcze zrobić zamkniętą z otwartej, więc kociołek węglowy poszedł do wywalenia. Grzanie starym gazem i węglem/drewnem samego mieszkania było 3x droższe niż grzanie samym gazem mieszkania i wody. 

 

Ale zanim to zrobiłem to wymieniałem jeszcze boiler elektryczny nieco wcześniej. I tutaj było też podobnie. Stary zdjęty, nowy założony, spadek rachunków za prund o jakieś 100zł  z 300 na 200. Ale przy zupełnie innych stawkach ;) Po wymianie boilera na przeplywowy gazowy kociołek spadło zuzycie prundu o kolejna stówkę. Z niecałych 300 na niecałe 200. Tak.. 2-3 lata minęły między modyfikacjami znowu rachunki wróciły na stary poziom, ale nie przez kamień i boiler tylko ceny energii.

 

Możesz wierzyć lub nie, ale grzanie wody czy domu starym złomem, to jest jakbyś banknotami odpalał fajki ;) 

ps. tak miałem w mieszkaniu te wszystkie graty. Wymiana kotła gazowego zwróciła się w 2-3 miesiące XD  Bo jeszcze uzywkę za chyba 500-700zl kupiłem. Wymiana boilera wcześniejsza zwóciła się też podobnie. Bo to zwykły boiler był za 3 stówki a nie coś z pompą ciepła wbudowana na COP 2. 

 

 

 

11 godzin temu, Kaiketsu napisał:

Ja bym dał awaryjnie kominek. Raz, że podnosi wartość domu, a dwa, że chrust to od biedy pójdziesz i z lasu zawiniesz.

U siebie nie robiłem, bo skąpię na wszystkim. Ale pewnie zrobię w docelowym domu.

Ja mam i lubię. Obok kominka pod schodami wchodzi mi 1,4m przestrzennego drewna. Kupiłem posiekane w tym roku w workach. Wrzucam kominka kilka wartst. Na przedostatniej zostawiam miejsce na kosteczkę mała podpałki. Odpalam sobie głównie na weekendy. Albo jak za oknem mocno targa. 

Mam nadzieję że brykiet siądzie z ceny, bo chciałem brykiet w tym roku testować ale się nie udało ;) 

Drewutni nie mam i jakoś nie chce mi się jej stawiać. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cudowny kraj, najlepiej zainwestować w 3 źródła ciepła, mieć PV. A jak system przejdzie na net billing to ze dwa wiatraki :tse:

I nadal będziesz miał za duży ślad węglowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Minciu napisał:

https://www.castorama.pl/podgrzewacz-elektryczny-ariston-lydos-hybrid-pionowy-100-l-id-1096312.html

Kup sobie po prostu 1 boiler 100l nowy. Albo dwa jak nie masz wyjścia.

Bojlery wymiałem już przynajmniej raz ale widzę, że bojler do wstępnego podgrzewania działa już kiepsko i albo go wymienię albo wezwę fachowca, żeby usunął kamień.

Używam dwóch bojlerów szeregowo, żeby dało się zrobić dwie kąpiele w tym samym czasie bez wahań temperatury wody.

Planuję w najbliższych dniach zastąpić w nich ogrzewanie elektryczne taką pompką ciepła.

Wczoraj w ramach testów odłączyłem bojlery i zużycie dobowe prądu na cały dom spadło mi z 55kWh na 31 kWh. W tych 31 kWh 15,5 kWh stanowiło zasilanie klimatyzatora, którym grzeję w tej chwili cały dom.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tgolik napisał:

Bojlery wymiałem już przynajmniej raz ale widzę, że bojler do wstępnego podgrzewania działa już kiepsko i albo go wymienię albo wezwę fachowca, żeby usunął kamień.

Używam dwóch bojlerów szeregowo, żeby dało się zrobić dwie kąpiele w tym samym czasie bez wahań temperatury wody.

Planuję w najbliższych dniach zastąpić w nich ogrzewanie elektryczne taką pompką ciepła.

Tylko jaki to ma sens, jak nowe boilery z wbudowana pompą ciepła są tańsze? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Minciu napisał:

Tylko jaki to ma sens, jak nowe boilery z wbudowana pompą ciepła są tańsze? 

Mają małą moc i małą pojemność i nie każdy pozwala na odprowadzenie wentylacji poza dom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 litrów :) Tak jak Twoje. Mała moc? 24h po tych dwóch kompielach masz czasu na ponowne dogrzanie. Im wyższa moc tym niższe COP. 

Latem odprowadzać wentylacji poza dom nie musisz. Będzie klimatyzować tam gdzie stoi. 

Ten podgrzewacz nie jest przystosowany do pracy z bojlerami, które u Ciebie wiszą i tak. Tam potrzeba jeszcze sporo instalacji dorobić, patrz schemat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Minciu napisał:

100 litrów :) Tak jak Twoje. Mała moc? 24h po tych dwóch kompielach masz czasu na ponowne dogrzanie. Im wyższa moc tym niższe COP. 

Latem odprowadzać wentylacji poza dom nie musisz. Będzie klimatyzować tam gdzie stoi. 

Sezon grzewczy trwa 5-6 miesięcy - w tym czasie będę sobie wychładzał dom.

Po dwóch porannych kąpielach woda musi być gorąca w ciągu paru godzin - najpóźniej w czasie taryfy II w godzinach 13-15.

Im później rano nagrzeję wodę, tym mniejsze straty ciepła przez bojlery. Tym Aristonem musiałbym grzać 6-7 godzin. Kromlerem podgrzeję w półtorej godziny np. od 4:30-6:00 (w taniej taryfie).

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.ariston.com/cms/s3Downloader/?sku=lydos_hybrid_wifi&locale=pl-pl&file=Instrukcja obsługi.pdf

W trybie eco 12h się dogrzewa w tych modelach 100 litrowych. Ale to od zera. A do zera ich nie wyssiesz. Musiałyby iść równolegle żeby rozłożyło się obciążenie. Albo większą lochę postawić :P 

COP (A) 2,02 1,89 Czas nagrzewania (A ) h:min 9:21 (GREEN) 5:25 (i-MEMORY) 2:34 (BOOST) 12:18 (GREEN) 7:03 (i-MEMORY) 3:13 (BOOST) Pobór energii grzewczej (A ) kWh 1,592 (GREEN) 2,820 (i-MEMORY) 3,420 (BOOST) 2,078 (GREEN) 3,554 (i-MEMORY) 4,255 (BOOST) Maksymalna ilość ciepłej wody w jednym pobraniu Vmax ( A ) ustawionej na 53°C l 90 118

Tak na szybko jakaś loszka:

https://allegro.pl/oferta/nuos-primo-200-12888250661?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrzewanie_pla_pmax&ev_campaign_id=17303547827&network=x&placement=&test=pmax&category=heating&gclid=CjwKCAiAleOeBhBdEiwAfgmXf5st4K5nOSDy6rMdfOZsIa1McjFN8ZPVYYBs87a6dUKldkYrH350OhoCIP0QAvD_BwE

I tak patrzac na to ile chcesz wpakowac w jeden modół to ciągle tanio. Dwa boliery opchniesz na olx to Ci zrówna się ceną z samą pompą do podpinaną do zasobnika CWU którego NIE MASZ :) 

To wyżej to tylko przykład oczywiście. Na pewno jest jeszcze 100 innych podobnych opcji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Minciu napisał:

https://www.ariston.com/cms/s3Downloader/?sku=lydos_hybrid_wifi&locale=pl-pl&file=Instrukcja obsługi.pdf

W trybie eco 12h się dogrzewa w tych modelach 100 litrowych. Ale to od zera. A do zera ich nie wyssiesz. Musiałyby iść równolegle żeby rozłożyło się obciążenie. Albo większą lochę postawić :P 

COP (A) 2,02 1,89 Czas nagrzewania (A ) h:min 9:21 (GREEN) 5:25 (i-MEMORY) 2:34 (BOOST) 12:18 (GREEN) 7:03 (i-MEMORY) 3:13 (BOOST) Pobór energii grzewczej (A ) kWh 1,592 (GREEN) 2,820 (i-MEMORY) 3,420 (BOOST) 2,078 (GREEN) 3,554 (i-MEMORY) 4,255 (BOOST) Maksymalna ilość ciepłej wody w jednym pobraniu Vmax ( A ) ustawionej na 53°C l 90 118

Dwa 10-12 minutowe prysznice praktycznie opróżniają dwa bojlery a w każdym razie woda robi się już letnia. COP 2 jest dość słaby, chciałbym osiągnąć COP 3,5, żeby oszczędność była konkretna.

Przyglądałem się tym bojlerom z pompą i stwierdziłem, że 15 kWh chłodu, który dostanie się do domu z pompy ciepła za bardzo zmniejsza opłacalność tego rozwiązania.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://domwroc24.pl/pl/products/atlantic-egeo-2-wifi-250l-pompa-ciepla-do-wody-3022.html?country=1143020003&utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping

Tu masz inna lochę. 

COP wysokie to trudny temat, bo raz zależy od temperatury w której pracuje pompa. A dwa to zależy od docelowej temperatury wody. Trzy to zależy od wydajności jaką oczekujesz. 

Bardziej profesjonalne instalacje to już prawdziwe splity. Które potrafią też zasilić dom w ciepło.

Wyobraź sobie tą swoją wymażoną pompkę do zasobnika. Powtarzam do ZASOBNIKA nie do BOILERA. I teraz podepnij tą pompkę do DWÓCH BOILERÓW. Co to będzie za drut? Juz dwa boilery spięte szeregowo to drut :) 

10 minut temu, tgolik napisał:

.. COP 2 jest dość słaby, chciałbym osiągnąć COP 3,5, żeby oszczędność była konkretna.

Dobra teraz już kumam, napaliłeś się na COP z dupy XD 

  • Współczynnik COP: ~ 3,2 - 4,5
     
  •  ekonomiczne grzanie wody użytkowej, roczna oszczędność energii do ogrzewania wody na poziomie 50-60%.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Minciu napisał:

https://domwroc24.pl/pl/products/atlantic-egeo-2-wifi-250l-pompa-ciepla-do-wody-3022.html?country=1143020003&utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping

Tu masz inna lochę. 

COP wysokie to trudny temat, bo raz zależy od temperatury w której pracuje pompa. A dwa to zależy od docelowej temperatury wody. Trzy to zależy od wydajności jaką oczekujesz. 

Bardziej profesjonalne instalacje to już prawdziwe splity. Które potrafią też zasilić dom w ciepło.

Wyobraź sobie tą swoją wymażoną pompkę do zasobnika. Powtarzam do ZASOBNIKA nie do BOILERA. I teraz podepnij tą pompkę do DWÓCH BOILERÓW. Co to będzie za drut? Juz dwa boilery spięte szeregowo to drut :) 

Planuje pompą ciepła podgrzewać tylko pierwszy bojler w szeregu. Drugi, ten z którego ciepła woda trafia do mieszkania będzie w ogóle bez zasilania.

Sprawdzę najpierw, czy taki system zadziała na obecnych bojlerach i na prądzie, przed zakupem pompy ciepła.

8 minut temu, Minciu napisał:

Wyobraź sobie tą swoją wymażoną pompkę do zasobnika. Powtarzam do ZASOBNIKA nie do BOILERA. I teraz podepnij tą pompkę do DWÓCH BOILERÓW. Co to będzie za drut? Juz dwa boilery spięte szeregowo to drut :) 

Co masz na myśli pisząc "drut"?

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...