Skocz do zawartości
Camis

Transformacja energetyczna - OZE, Fit for 55, paliwa kopalne, ceny energii, limity CO2

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Trepcia napisał:

Mnie tylko ciekawi jak wielkim rykoszetem recesja w Niemczech cofnie rozwoj gospodarczy w Polsce.

Damy rade.:E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanie, czy tak damy rade jak z weglem? Czy bedziemy zielona wyspa :) Niestety ale Niemcy to najwazniejszy partner handlowy Polski. Niemcy stana - Polska tez stanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będzie grubo, masa firm stanie, ludzie potracą pracę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Czwarty wyciek z Nord Stream. Sejsmolog mówi o możliwej kolejnej detonacji

Odkryto czwarty wyciek gazu z Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Został zlokalizowany pomiędzy dwoma wcześniejszymi wyciekami na Nord Stream 1. Szwedzki sejsmolog Björn Lund nie wyklucza, że w pobliżu wycieków doszło nie do dwóch, ale trzech detonacji.

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-czwarty-wyciek-z-nord-stream-sejsmolog-mowi-o-mozliwej-kolej,nId,6315812#crp_state=1?utm_source=wykop.pl&utm_medium=link-6838073&utm_campaign=wykop-poleca

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, lukadd napisał:

Będzie grubo, masa firm stanie, ludzie potracą pracę. 

Jak sytuacja w Niemczech po wybuchu rurek? Jak samopoczucie? Cos ciekawe ludzie mowia/pisza?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Trepcia napisał:

Mnie tylko ciekawi jak wielkim rykoszetem recesja w Niemczech cofnie rozwoj gospodarczy w Polsce.

obraz.jpg

Oraz:

U5RktkpTURBXy8zMTljZDg3MmJlMDUwNWE5NjJhN

Z wyliczeń na kawałku zużytego papierka wynika, że aż ~15% naszego PKB jest  bezpośrednio wytwarzane dzięki relacjom gospodarczym z Niemcami. Pewnie i tak w rzeczywistości jest to jeszcze wyższy procent. Podsumowując: Andrzej, to j.... :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Trepcia napisał:

Jak sytuacja w Niemczech po wybuchu rurek? Jak samopoczucie? Cos ciekawe ludzie mowia/pisza?

Ja tam już 6ciopak zakupiony, zaraz kończę pracę i zaczynam długi weekend :E. Trzeba korzystać jak się jeszcze wszystko nie posypało. 

A nastroje niepewności mimo, że w Niemczech dalej jest około 1.5miliona pracowników poszukiwanych to ludzie się zaczynają zastanawiac czy to się nie odmieni. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli ktoś chce oszczędzać energię, to proponuję używać energooszczędnych laptopów, takich z APU 15W. A Niemcy sami sobie problem zrobili przez zamykanie elektrowni jądrowych zamiast budowania nowych. Za głupotę się płaci. Jak zwykle największym problemem jest ludzka głupota, a nie technologia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żebym się przesiadł w domu z PC na laptopa to chyba musiałoby dojść do całkowitych wyłączeń prądu, wtedy bym się skusił :E

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, lukadd napisał:

Żebym się przesiadł w domu z PC na laptopa to chyba musiałoby dojść do całkowitych wyłączeń prądu, wtedy bym się skusił :E

A nie zrobiłbyś sobie prędzej wielkiego UPS-a, który byłby w stanie podtrzymać PC przez kilka godzin i ładowałbyś go w godzinach włączenia prądu? :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie :E Nie kalkuluje się to. 

Jak ktoś ma panele to można myśleć o jakimś magazynie wpiętym w instalację.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Swoją drogą, chyba przydałoby się zmienić nazwę tematu na Kryzys energetyczny 2022+ albo stworzyć osobny temat do tego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oj, tak wygląda transformacja energetyczna po polskiemu pisowskiemu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A propos kryzysów - w Polsce zużywamy rocznie ok. 2,5 mln ton LPG, z czego połowa jest importowana z Rosji. Od 1 stycznia będzie obowiązywać embargo na LPG z Rosji. Zdaje się, że rząd jeszcze nic nie zrobił w celu zapewnienia alternatywnego źródła, a przynajmniej nic o tym nie słychać, 2/3 LPG idzie na tankowanie pojazdów, reszta w butle np. do kuchenek i do ogrzewania (jak ktoś nie ma w okolicy gazu ziemnego i się władował w zbiornik z ciekłym). Ale wróćmy do autogazu. Gdy na stacjach zacznie go brakować ludzie z musu przestawią się na benzynę. Według statystyk aut na gaz mamy niecałe 14%, ale wiadomo, że robią one większe niż średnia przebiegi, o w aucie na dojazdy do kościoła w niedzielę instalacja się nie opłaca. No i teraz pytanie czy jak sie nagle zagazowani rzucą na benzynę to czy rafinerie i logistyka ogarną skokowy wzrost, czy będziemy mieli kolejki jak za Jaruzelskiego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, 209458 napisał:

Zdaje się, że rząd jeszcze nic nie zrobił w celu zapewnienia alternatywnego źródła

Oj tam w nasz rząd nie wierzysz?. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, 209458 napisał:

A propos kryzysów - w Polsce zużywamy rocznie ok. 2,5 mln ton LPG, z czego połowa jest importowana z Rosji. Od 1 stycznia będzie obowiązywać embargo na LPG z Rosji.

To się przestawią na benzynę i będą jeździć jak inni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będzie pretekst do podbicia ceny o PB i wyrównania z ON.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.09.2022 o 09:00, Minciu napisał:

Chyba nie rozumiesz, nie mam ochoty jedzic do roboty godzinę przed. Wolę sobie wyjechać piętnaście minut wcześniej.

I nie mam zamiaru siedzieć na L4 ani zmieniać swojego trybu życia bo tak każą mi Ci, co latają odrzutowcami na dystansie 50km.

To pisz tak od razu, że wolisz jeździć samochodem, a nie wymyślaj bzdurne argumenty jakbyś szukał wymówki.
Nikt ci tutaj niczego nie kazał i nie zmuszał, sam się postawiłeś w pozycji obronnej i zacząłeś się ciskać, a teraz i w zasadzie wyzywać.

A jeżeli byle zgrzanie, byle wiaterek rozkłada, to poważnie zastanów się nad stanem zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, Bono[UG] napisał:

To pisz tak od razu, że wolisz jeździć samochodem, a nie wymyślaj bzdurne argumenty jakbyś szukał wymówki.
Nikt ci tutaj niczego nie kazał i nie zmuszał, sam się postawiłeś w pozycji obronnej i zacząłeś się ciskać, a teraz i w zasadzie wyzywać.

A jeżeli byle zgrzanie, byle wiaterek rozkłada, to poważnie zastanów się nad stanem zdrowia.

Ale co ja mam przemyśleć? Że jazda spoconym w deszczu na rowerze w 5-8*C jest czymś normalnym i powinno być praktykowane w celu czego? Hartowania sie? Jaki kurna byle wiaterek. Mam jechać 5km/h? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nadal nic nie wiadomo, ceny podane dotyczą taryf dla części wspólnych (klatek itp). 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyngla mamy kupować na raty, bo podobno wystarczy dla każdego w akceptowalnej cenie 996zł za tonę. 

Własnie dostarczyli pierwszą ratę węgla, akurat wystarczy na 6 godzin oszczędnego palenia, oby tylko było te 15 stopni bo moskwa powiedziała że tyle wystarczy :

mbToTH6.png

https://www.facebook.com/arkadiusz.karpeta.1/videos/1193264667889193/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Minciu napisał:

Ale co ja mam przemyśleć? Że jazda spoconym w deszczu na rowerze w 5-8*C jest czymś normalnym i powinno być praktykowane w celu czego? Hartowania sie? Jaki kurna byle wiaterek. Mam jechać 5km/h?

Dla wielu ludzi jazda przy takich temperaturach i przy opadach nie jest niczym dziwnym, to dla nich codzienność i nie chorują, nie rozkłada ich. Po prostu są przyzwyczajeni do przebywania na powietrzu.

Dla części jest to wręcz element kultury, tak zostali wychowani, że po prostu rower jest podstawowym środkiem transportu. Inni wybierają z przyczyn ekonomicznych, z wygody dojazdu, z mody, z pobudek ekologicznych. Dla zdrowia i hartowania się pewnie też, dla mnie to taki bonus "przy okazji" ale też motywacja do codziennej porcji ruchu.

Także twoje argumenty o pochorowaniu się, to totalne bzdury powtarzane przez "wyśmiewaczy" rowerów lub po prostu totalne zaniedbanie swojego zdrowia.
Argumenty o wygodzie potrafię zrozumieć, sam wybieram rower z wygody, czy bardziej swobody poruszania się. Że ciężko dojechać, bo drogi niebezpieczne, kiepskie, że dystans jednak za duży, też w sumie ok ale tutaj już trzeba na to bardzo indywidualnie patrzeć co to za okolica, jakie są możliwości, jakie potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Camis napisał:

oby tylko było te 15 stopni bo moskwa powiedziała że tyle wystarczy :

Ależ proszę nie kłamać! Mówiła o 17 stopniach i (aż!) 19 stu w przestrzeżeniach bardziej użytkowych. Kusiło mnie i w ramach testu przetestowałem owe 17 stopni. Niestety powiem wam, że trochę lipa jednak jest w tej temperaturze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi