Skocz do zawartości
iziDeV

Router do domu (światłowód)

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam światłowód (150/15, pewnie w przyszlosci 600/60 lub moze 1000) poprowadzony do domu wolnostojącego, wchodzi do jakiegos malutkiego konwertera, dalej do modemu dostawcy i do mojego routera (TP-LINK WD-8970V3).
Szukam czegoś z lepszym zasięgiem (o ile jest) i lepszą stabilnoscia, bo czasami mam jakiegos mikrorozlaczenia neta albo przymulanie i chce wyeliminowac problem sprzetu.
Dodatkowo zastanawialem sie czy jest jakas opcja na rynku która pozwoli mi pozbyc sie konwertera i modemu? Zeby wszystko bylo w routerze, a nie 3 pierdoły na szafce.

Jesli chodzi o zasotoswanie to: dom parter+1p+2p router na 1p mniej wiecej na srodku. Urządzenia: TV, dekoder, konsola, 5 laptopów, 3 stacjonarki, 6 telefonów z takich rzeczy na codzień.
Najbardziej zalezy mi na predkosci i stabilnosci po kablu (ethernet) bo 3 stacjonarki mam własnie tak podlaczone. Nie zalezy mi na turbo predkosci po WiFi. 

Więc pytanie: co kupić ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

UDM Pro + wkładka SFP kompatybilna żeby podłączyć bezpośrednio światło, informacja od dostawcy, jak to potem skonfigurować (czasami się nie da, czasami oni muszą zrobić coś po swojej stronie, czasami potrzebne są konkretne ustawienia w routerze jak na przykład VLANy itp.)
A do WiFi access pointy po jednym na piętro, na przykład U6-Lite lub starsze UAP-AC-Lite (teraz wszyscy się wyzbywają po kupnie nowszej wersji, wiec całkiem tanio chodzą na Allegro używki).
https://eu.store.ui.com/products/udm-pro
https://eu.store.ui.com/products/unifi-ap-6-lite

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
59 minut temu, narmiak napisał:

UDM Pro + wkładka SFP kompatybilna żeby podłączyć bezpośrednio światło, informacja od dostawcy, jak to potem skonfigurować (czasami się nie da, czasami oni muszą zrobić coś po swojej stronie, czasami potrzebne są konkretne ustawienia w routerze jak na przykład VLANy itp.)
A do WiFi access pointy po jednym na piętro, na przykład U6-Lite lub starsze UAP-AC-Lite (teraz wszyscy się wyzbywają po kupnie nowszej wersji, wiec całkiem tanio chodzą na Allegro używki).

pozbycie się skrzyneczki chyba nie jest dla mnie warte 320 euro i wielkiej skrzyni :D A samego modemu da się chociaż pozbyć przy routerze xDSL? 
Co do AP, na razie się obejdzie. Byle ten router miał taki zasięg jak mój TPlink jesli nie da się lepszego. 

Zastanawiałem się nad czymś takim, tylko nie wiem wgl czy jest sens płacić więcej, bo z tego co widziałem to te wszystkie routery juz roznia sie co najwyzej predkoscia WiFi miedzy 300-1500zł.
https://www.x-kom.pl/p/545317-router-tp-link-archer-ax50-3000mb-s-a-b-g-n-ac-ax-usb.html

Edytowane przez iziDeV

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
58 minut temu, iziDeV napisał:

A samego modemu da się chociaż pozbyć przy routerze xDSL?

Nie bardzo bo jakoś trzeba będzie do tego podłączyć światłowód. Routery xDSL dostępne w sklepach nie mają zazwyczaj odpowiedniego gniazda lub miejsca na wkładkę SFP.
Różnica w cenach routerów to nie tylko prędkość WiFi. Mocniejszy procesor lepiej sobie poradzi z większą ilością połączeń, większymi prędkościami, będzie lepiej sobie radził jak uruchomisz na nim VPN, włączysz QoS, firewall czy inne zabezpieczenia.
Do prędkości 400-500 Mbps wystarczy w zasadzie cokolwiek, ale przy szybszych może się okazać, że na sam router trzeba będzie jednak wydać więcej kasy.

Edit: Co do zasięgu WiFi to nowe routery z większą ilością anten też nie są lepsze od starych. 5 GHz jest mocno tłumione, więc dobrą prędkość będziesz miał w zasadzie tylko w promieniu kilku metrów od routera (i to najlepiej w tym samym pokoju), a przy 2,4 GHz też trzeba będzie wybierać między większą prędkością, albo stabilnością przy słabszym zasięgu (szerokość pasma 20 MHz da lepszy zasięg, a 40 MHz większą prędkość, analogicznie w wypadku 5 GHz)

Edytowane przez narmiak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, narmiak napisał:

@iziDeVNie tyle wkładka SFP co GPON w postacie wkładki SFP.  Ale wątpię aby jakikolwiek operator dla zwykłego konsumenta oferował możliwość pominięcia ichniejszego GPONa. Dla klienta biznesowego co ma łącze za nieco inne pieniądze to już trochę inna bajka.
UDM Pro do zastosowań domowych to też przerost formy. Dla łącza 1Gbps  dużo tańszy Unifi USG styknie. Tu można sobie obejrzeć test prędkości. Jeśli chodzi o AP to dużego wyboru nie ma jak chcemy WiFi6 to jest tylko Unifi ap 6 lit.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

UDM i tak odpada, nie bede robil serwerowni z salonu 😂
Dobra skoro ani konwertera, ani modemu nie da się zastąpić jednym urzadzeniem, to poważnie zastanawiam się, czy wgl. decydować się na zmianę routera - bo jak znam życie jak zawsze problemy są po stronie ISP
Co prawda kusi WiFi6 pod jakies przyszłe telefony, ale tak na prawde co mi z tego ze blisko routera bedzie duzo szybciej, skoro pietro wyzej i tak polowa predkosci spierdziela razem z zasiegiem.
Te routery maja okropnie małe zasiegi, a nie chce bawic sie w repeatery.

Nie sprzedają gdzieś w chinach sprzętu z lepszym zasiegiem? 😅

Ps. To prawda że pasmo 20mhz daje lepszy zasieg? Bo chyba mam caly czas na 40 ustawione

Edytowane przez iziDeV

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, iziDeV napisał:

Ps. To prawda że pasmo 20mhz daje lepszy zasieg? Bo chyba mam caly czas na 40 ustawione

Mylisz szerokość kanału z jego częstotliwością. 20Mhz to podstawowa szerokość kanału i jego wielokrotności 40, 80 czy 160MHz powstaje z połączenia kilku kanałów dzięki czemu uzyskujemy wyższą prędkość połączenia. Natomiast to o co pytasz to częstotliwość działania WiFi i w tym przypadku odpowiedź brzmi tak. Sieć 2,4Ghz ma lepszy zasięg bo fala jest dłuższa niż sieć 5Ghz gdzie fala jest krótsza przez co bardziej tłumiona przez przeszkody.

Jeśli nie chcesz bawić się w dedykowane AP które są najlepsza opcją to kup jakikolwiek router z formowaniem wiązki (Beamforming) i korekcją sygnału poprzez zastosowanie kilku anten. Sam beamforming robi sporą różnicę w sile sygnału w stosunku do routera bez tej funkcji. 
Z tańszych routerów z WiFi6 możesz sobie poszukać testów takich urządzeń jak :
- Huawei AX3 / Huawei AX3 Quad-Core
- TP-Link Archer AX10/AX1500, AX20
- Xiaomi AX3600
- Totolink X5000R (jak się nie mylę to ma możliwość wgrania OpewnWRT)

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, iziDeV napisał:

Nie sprzedają gdzieś w chinach sprzętu z lepszym zasiegiem? 😅

Chcesz się usmażyć?

Zasięg ogarniasz zwiększeniem ilości Access pointów a nie zwiększeniem mocy WiFi jedynego AP (np. takiego wbudowanego w router).

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
12 godzin temu, SeN81 napisał:

Mylisz szerokość kanału z jego częstotliwością. 20Mhz to podstawowa szerokość kanału i jego wielokrotności 40, 80 czy 160MHz powstaje z połączenia kilku kanałów dzięki czemu uzyskujemy wyższą prędkość połączenia. Natomiast to o co pytasz to częstotliwość działania WiFi i w tym przypadku odpowiedź brzmi tak. Sieć 2,4Ghz ma lepszy zasięg bo fala jest dłuższa niż sieć 5Ghz gdzie fala jest krótsza przez co bardziej tłumiona przez przeszkody.

Jeśli nie chcesz bawić się w dedykowane AP które są najlepsza opcją to kup jakikolwiek router z formowaniem wiązki (Beamforming) i korekcją sygnału poprzez zastosowanie kilku anten. Sam beamforming robi sporą różnicę w sile sygnału w stosunku do routera bez tej funkcji. 
Z tańszych routerów z WiFi6 możesz sobie poszukać testów takich urządzeń jak :
- Huawei AX3 / Huawei AX3 Quad-Core
- TP-Link Archer AX10/AX1500, AX20
- Xiaomi AX3600
- Totolink X5000R (jak się nie mylę to ma możliwość wgrania OpewnWRT)

Dzięki, poczytam i ogarne. Bo tematem routerów nigdy sie nie interesowałem ponad to co miałem.

6 godzin temu, Qwinto napisał:

Chcesz się usmażyć?

Zasięg ogarniasz zwiększeniem ilości Access pointów a nie zwiększeniem mocy WiFi jedynego AP (np. takiego wbudowanego w router).

Dlaczego mam się usmażyć? Bo normy UE tak twierdzą? Mój 1 router jednoantenowy lata temu miał lepszy zasięg niż ten aktualny WD8970 :D Jakoś dalej żyje :P
Także dalej twierdze ze normy odnosnie routera to #JakSprzedać4sprzętyKowalskiemuDoJednegoDomu. Biznesik się musi kręcić, to prawie jak ekologia :D

W 2019 chcieli nawet dokręcić śrubę konsumentom, ale coś chyba nie przeszło ;) Albo przeszło jako martwy przepis.
https://antyweb.pl/modyfikacja-firmware-w-routerach-to-czesto-koniecznosc-a-ue-chce-tego-zakazac/

To już prędzej usmaży Cię godzinna rozmowa przez telefon, bo to ona jest o wiele bardziej szkodliwa ;)

Edytowane przez iziDeV

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, iziDeV napisał:

Dlaczego mam się usmażyć? Bo normy UE tak twierdzą? Mój 1 router jednoantenowy lata temu miał lepszy zasięg niż ten aktualny WD8970 :D Jakoś dalej żyje :P

Bo stary i nowy router dalej działają z taką samą mocą... A zasięg to subiektywna sprawa, zbyt wiele czynników na to wpływa.

Także dalej twierdze ze normy odnosnie routera to #JakSprzedać4sprzętyKowalskiemuDoJednegoDomu. Biznesik się musi kręcić, to prawie jak ekologia :D
W 2019 chcieli nawet dokręcić śrubę konsumentom, ale coś chyba nie przeszło ;) Albo przeszło jako martwy przepis.
https://antyweb.pl/modyfikacja-firmware-w-routerach-to-czesto-koniecznosc-a-ue-chce-tego-zakazac/

Ale te normy to wytyczne homologacyjne, więc każde urządzenie musi je spełniać. Tak samo jest dla np. urządzeń CB czy nawet samochodów. A ten zakaz zmiany oprogramowania to nie dokręcanie śruby konsumentom tylko ochrona urządzeń producentów. De facto nie znajdziesz routera SOHO w którym producent chwaliłby się że zaleca oprogramowanie alternatywne...

To już prędzej usmaży Cię godzinna rozmowa przez telefon, bo to ona jest o wiele bardziej szkodliwa ;)

Szkodliwość na podobnym poziomie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.07.2021 o 21:18, iziDeV napisał:

Daje pewniejsze połączenie przy słabszym zasięgu. Moc sygnały dalej będzie taka sama ale jeżeli będziesz w miejscu oddalonym od nadajnika (routera lub AP) i w okolicy nadaje kilka sieci WiFi na kanałach pokrywających się z tym zakresem to może się okazać, że połączenie jest mniej stabilne. Oczywiście jeżeli nie masz innych sieci w okolicy, to nie ma to większego znaczenia ale w chwili obecnej nawet w domach jednorodzinnych można często odbierać sygnały od sąsiadów albo od dostawców internetów radiowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi