Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Pod koniec przyszlego miesiaca planuje zrobic upgrade mojego komputera za okolo 1200zl. Oto specki mojego obecnego kompa:

CPU: Intel Core i5-6600 @ 3.3 GHz
GPU: Palit GeForce GTX 1070 GameRock
MOBO: Gigabyte H110M-S2H Intel H110 Micro ATX
RAM: G.SKILL Ripjaws V Series 16GB (2x8GB) @ 2400 MHz
PSU: EVGA SuperNova 650W G2
HDD: Western Digital Blue 1TB
SSD: Kingston HyperX Fury 240GB
CASE: NZXT Source 340
OS: Windows 10 Pro

Przede wszystkim, zalezy mi na wymianie procka i przy okazji plyty glownej. Moze jeszcze jakies chlodzenie do procka. Z tego co patrzylem, i5-11400f wydaje sie byc dosyc dobra opcja (chyba ze jest cos lepszego). Co do plyty, czy powinienem patrzec na drozsze plyty B560 czy tansze H410M? Jaki konkretny model by tu najbardziej pasowal?

Edytowane przez bta929

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu do wymiany jest jeszcze RAM, chociaż podaj może dokładny model tych kostek. Płyta B560 będzie lepsza, bo obsłuży szybszy RAM, a on da dobrego kopa wydajności

https://proline.pl/koszyk/43dd10a8
Wychodzi 500 ziko drożej, ale warto. Sprzedaj swój proc i płytę za jakieś 300-350 ziko i dołóż ze dwie stówki
Różnica między RAMem 2400 a 3733 będzie znacząca

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując w innych sklepach będzie taniej. 3733 to za dużo dla Intela 11 generacji. Ballistixy 3200CL16 kosztują na niemieckim Amazonie 310zł (a z aplikacją jak to twój pierwszy zakup 270zł) i bez problemu da się je podkręcić do 3600CL16.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon

Rzeczywiście przy obecnych cenach te cruciale to bajka (zwłaszcza jeśli mowa o OC), aukcja o której mowa to Crucial Ballistix . Gwarancja jest dożywotnia ale niestety warto zaznaczyć, że promocja o której mówisz już nie funkcjonuje, więc finalnie zapłacimy za nie ponad 320zł.

Jeśli nie zależy Ci na oc, to świetne tutaj będą Patriot DDR4 16 GB 3200-CL16 - Dual-Kit - Viper 4 Red PV416G320C6K w NET-S.pl, zwłaszcza, że zapłacisz 257.61 zł

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Promocja dalej jest, dodatkowe 10 euro zniżki jest jeśli pierwszy raz kupujesz przez aplikację Amazona na telefonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sam korzystałem z tej promocji, była dość dobrze opisana na Pepper.pl i z tego co jest tam napisane, promocja trwała do 27 lipca włącznie, nawet wchodząc na podany link jest już nieaktywny. Teraz kwestia tego czy jest jakaś równoległa promocja albo czy ją ponowili ale nic o tym nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mario_990

A co bys powiedzial o plycie MSI B560M-PRO? Wychodzi okolo 40zl taniej, bedzie mi prosciej dozbierac na jakis lepszy ram.

@kalderon@ttolay

W przeliczeniu na zlotowki za te ballistixy bez promocji wychodzi ~305zl. Warto wedlug was dokladac te 5 dyszek czy brac patrioty? swoja droga chyba sa juz niedostepne w sklepie net-s z tego co widze.

A i czy polecilibyscie jakies budzetowe chlodzenie do tego procka? Wkurza mnie montaz/demontaz tego intelowego, najlepiej cos z backplatem zeby to ulatwic.

Edytowane przez bta929

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 11400F będzie ciepło ale powinna wytrzymać.

Promocja na Patrioty szybko nie wróci, cena była niższa o 100zł od rynkowej, możliwe że to błąd sklepu. Ballistixy to druga najlepsza opcja i możesz spróbować podkręcania.

Chłodzenie - SilentiumPC Fera 5. Ciut taniej Spartan 4 MAX.

Edytowane przez kalderon
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon

Wedlug tego filmiku MSI B560M-PRO wydaje sie byc najlepsza budzetowa opcja dla tego procka, wiec chyba sie na nia zdecyduje. Ramy ballistixy 3200mhz.

Co do chlodzenia, to czy bez problemu zmiesci sie SilentiumPC Fera 5 na tej plycie i nie bedzie zawadzal o ramy itd? Zawsze uzywalem stockowego chlodzenia od intela, wiec nie wiem jak to wyglada.

Czy jak bede wymienial czesci na nowe to na cos konkretnego musze uwazac? Dysku z windowsem chyba nie musze formatowac z tego co czytalem, bo windows 10 sam wykrywa nowe komponenty i instaluje sterowniki, ale nie wiem jak to dziala w praktyce.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obok DS3H to najtańsza płyta która utrzymuje zegary procka po zdjęciu limitów mocy:

Fera 5 to wąski cooler, będzie daleko od RAMów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon

Faktycznie. A w ogole teraz ogladam ten filmik i wychodzi na to, ze Gigabyte B560M DS3H (AC to ten sam model?) ma nizsze temperatury i znacznie nizszy pobor mocy, ale jest ciut drozszy. Ktora plyte bys ostatecznie wybral jakbys wybieral dla siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego w DS3H procesor nie osiąga 4200MHz na wszystkich rdzeniach tylko siedzi na 4195 mimo stosunkowo niskiej temperatury sekcji zasilania. Do tego plusem MSI jest radiator na dysk M.2. Może pobór mocy w B560M Pro to kwestia aktualizacji BIOSu?

BTW. W outlecie X-komu można kupić DS3H za 350zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon

Jednak mam dylemat odnosnie tych plyt B560, ten ziomek z hardware unboxed pisze zeby brac bazooke i omijac B560M Pro do procka i7-11700. Nawet na i5-11400f ta temperatura 83 stopni mnie lekko przeraza (nie wiem czy powinna), bazooka ma 56. Cena sie rozni okolo 150zl, wiec nie wiem czy warto doplacic, ale duzo ludzi ogolnie poleca bazooke. Ma tez 4 sloty na ramy jakbym chcial zrobic upgrade do 32GB. Co myslisz?

i jeszcze chcialem sie dopytac odnosnie mojego PSU, czy wszystko bedzie pasowac? Nie za bardzo ogarniam jak te piny dzialaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ty nie kupujesz płyty do 11700 tylko 11400, który zużywa 60-80W mniej. Temperaturę sekcji w B560M Pro może obniżyć aktualizacja BIOSu bo najpewniej płyta podaje nieco za duże napięcie. 

Dużo ludzi poleca Bazookę bo to solidna płyta, jej równie dobra wersja z mniejszymi radiatorami to B560M Pro-VDH. Czy warto dopłacać? Wg mnie niespecjalnie, wątpię też żebyś w takim kompie potrzebował więcej niż 16GB RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, kalderon napisał:

Temperaturę sekcji w B560M Pro może obniżyć aktualizacja BIOSu bo najpewniej płyta podaje nieco za duże napięcie. 

A wszędzie na około krzyk o sekcje zasilania, że nie wyrabiają, a teraz już spokój? Przecież o te same testy za każdym razem podważany tutaj był wybór B460 Asrock. 
Zdecydowanie unikałbym tego golasa na sekcji bez żadnego radiatora i brałbym MSI z radiatorem. Setka więcej a ile możliwych problemów mniej

13 minut temu, kalderon napisał:

Ale ty nie kupujesz płyty do 11700 tylko 11400, który zużywa 60-80W mniej.

Na teraz do 11400. 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten golas jednak utrzymał pełne 4200MHz po zniesieniu limitów więc do 11400 wystarcza. 150zł przy założonym budżecie to ponad 10%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na zaś i tak warto dołożyć, a tym bardziej patrząc na NZXT Source 340, która ma autor i która jest niezłym piekarnikiem 
Wolałbym teraz MSI nawet na boxie i samo chłodzenie zmienić sobie za jakiś czas. 

Edytowane przez Caps
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej wymiany procka zbyt predko nie planuje, nie jestem zbyt wymagajacy - sprzet wymieniam co dobre pare lat.

Bardziej mi chodzi o roznice okolo 30 stopni w temperaturach pomiedzy plyta MSI B560M PRO i MSI B560M Bazooka. Nie za bardzo sie na tym znam, wiec nie wiem na ile ta roznica moze mi sprawic klopotow, szczegolnie ze faktycznie moja obudowa chyba nie ma najlepszego chlodzenia.

A co byscie powiedzieli o plycie ASUS PRIME B560M-A?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbliżony model Prime B560M-K mimo radiatora na sekcji zasilania w teście wypadł fatalnie. Jeden z użytkowników tego forum przekonywał mnie że M-A ma inaczej zbudowaną i przez to wyraźnie lepszą sekcję zasilania jednakże to zestawienie:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1_ZGSXi1deJEXhHZNcm3bGvP-r8KkNKKPdTuBoFPctH4/edit#gid=262608602

Pokazuje minimalną różnicę więc podchodził bym do niej sceptycznie.

Z drugiej strony na papierze Asus Pro4 powinien mieć przyzwoitą sekcję zasilania (+ duży radiator), a mimo to w teście wypadł blado. Asrock Steel Legend jest niby jeszcze lepszy, ale skończyła się już promocja (489zł w morele).

Jest jeszcze Gigabyte B560M D3H - taki DS3H tylko z radiatorem na sekcji (ale niestety nie na dysku) co może poprawić temperatury.

Także de facto za bardzo nie ma z czego wybierać, następną w hierarchii (po B560M Pro) płytą B560, sprawdzoną i godną polecenia jest B560M Pro-VDH, również od MSI.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, bta929 napisał:

Raczej wymiany procka zbyt predko nie planuje, nie jestem zbyt wymagajacy - sprzet wymieniam co dobre pare lat.

Bardziej mi chodzi o roznice okolo 30 stopni w temperaturach pomiedzy plyta MSI B560M PRO i MSI B560M Bazooka. Nie za bardzo sie na tym znam, wiec nie wiem na ile ta roznica moze mi sprawic klopotow, szczegolnie ze faktycznie moja obudowa chyba nie ma najlepszego chlodzenia.

A co byscie powiedzieli o plycie ASUS PRIME B560M-A?

Nie oszczędzaj na sekcji zasilania nawet jak nie planujesz prędko up'a. Z czasem może się to zmienić i będziesz pluć sobie w brodę. Dodatkowo masz piekarnik obudowę i temperatury na tej sekcji mogą być jeszcze wyższe niż w teście wyżej - oczywiście podczas takiego samego obciążenia, obciążenia którego w grach nie osiągniesz na 100%. Mimo wszystko kiedy za 520 zł masz mobo, która w 110% rozwiązuje problem, to raczej na Twoim miejscu bym się nie zastanawiał. Jak nie masz z czego dołożyć, to zostaw teraz CPU na chłodzeniu box, dorzuć do płyty a chłodzenie zmień sobie za miesiąc czy dwa jak wpadnie Ci te 100 zł w kieszeń. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...