Skocz do zawartości
mosorzaty

pc gry [bez gpu] [6-8k]

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chciałbym się doradzić przy zestawie, a raczej "bazie" bez gpu ogółem idąc w stronę gier, dużo rzadziej streamu, a kończąc na multitaskingu? (lubię często robić x rzecxy na raz)

Zestaw raczej na dłuższe lata.

Intel/Amd - aktualnie nie interesuję się tym, a ludzie są tak bardzo podzieleni, że z mózgu mam sieczkę także bez żadnej różnicy dla mnie - byleby wydajność nie zawiodła. Tylko taka notka, bo będzie mowa już raczej o topowych procesorach to chciałbym prosić o uzasadnienie np. dlaczego ten intel, a nie amd czy na odwrót.

Bez gpu - mam czas więc jeżeli zobaczę jakąś okazję to kupie coś typu 3080/90

Nie posiadam żadnych własnych części.

Cena może się różnić mniej znacząco od tej w nazwie tematu.

Zestaw może być składany na 1 stronie, zakup jest planowany na wrzesień, liczą się podzespoły, czas na szukanie się znajdzie.

 

Z góry dziękuję!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ryzen 5900X - 2600zł

2. NZXT Kraken X63/be quiet Silent Loop 2 280/Corsair H115i Pro XT/Alphacool Eisbaer 280 - 550/600zł

3. MSI B550 Tomahawk - 600/650zł

4. Goodram IRDM Pro 2x16GB 3600CL17 800zł

5. Kingston KC2500 1TB 560zł / 2TB 1100zł

6. Corsair 4000D Airflow 440zł

7. Corsair TX750M lub TX850M 400/500zł

Wyjasnienia:

1. 5900X bo to najlepsze połączenie wydajności jednowątkowej i wielowątkowej wśród topowych jednostek.

2. AIO 280mm są wydajniejsze niż 240mm i chłodzenia powietrzne oraz wejdą do obudów nie będącymi wielkimi kobyłami. Powyższe modele mają dobry stosunek wydajności, ceny oraz poziomu hałasu (tańsze AIO potrafią hałasować pod obciążeniem).

3. Dopóki nie cudujesz ze szczególnymi wymaganiami chipset B550 jest w zupełności wystarczający dla 99% użytkowników, a Tomahawk to bardzo solidna płyta, dobrze wyposażona, z mocną sekcją zasilania itp.

4. RAM - niski profil (przyda się przy wciskaniu AIO), wysoka wydajność po wyjęciu z pudełka (kości dual rank), dobra cena.

5. Topowa wydajność na poziomie Samsunga czy WD Black, przyzwoite temperatury, jeszcze nie przyłapany na kantowaniu z podzespołami.

6. Po prostu dobra i przewiewna buda.

7. Bebechy świetnego RMx w niższej cenie, świetne parametry elektryczne, półmodularny ale dwa podłączone na stale kable i tak musisz podpiąć do płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rm850x jest dalej za 559zl z kodem Cors21 w morele

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mosorzaty napisał:

zobaczę jakąś okazję to kupie coś typu 3080/90

Nie posiadam żadnych własnych części.

Może lepiej najpierw kup GPU a później za resztę dobieraj zestaw. 

Na wstępnie, RTX 3090 sobie daruj bo to kompletnie nieopłacalny zakup. RTX 3080 / RTX 3080 Ti - ok, ale jaki do tego jest monitor albo jaki będzie. Jak nie ma tutaj 1440p, to też zakup tak wydajnej karty nieco mija się z celem. 
 

Jeżeli chodzi o CPU do gier, pod 1440p, to tam nawet słabsze procki dadzą sobie radę, przy których można zaoszczędzić nieco kasy. Blisko 1000 zł taniej od 5900X masz i9 10900 z 10 rdzeniami i 20 wątkami, który też na miękko ogarnie temat. Do samego grania, to i nawet 5600X. Podczas domowego "multitaskingu" rdzeni i wątków i tak tutaj nie zabraknie. No chyba, że masz na myśli pracę typu render, eksport + granie w tym samym czasie 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Caps napisał:

Może lepiej najpierw kup GPU a później za resztę dobieraj zestaw. 

Na wstępnie, RTX 3090 sobie daruj bo to kompletnie nieopłacalny zakup. RTX 3080 / RTX 3080 Ti - ok, ale jaki do tego jest monitor albo jaki będzie. Jak nie ma tutaj 1440p, to też zakup tak wydajnej karty nieco mija się z celem. 
 

Jeżeli chodzi o CPU do gier, pod 1440p, to tam nawet słabsze procki dadzą sobie radę, przy których można zaoszczędzić nieco kasy. Blisko 1000 zł taniej od 5900X masz i9 10900 z 10 rdzeniami i 20 wątkami, który też na miękko ogarnie temat. Do samego grania, to i nawet 5600X. Podczas domowego "multitaskingu" rdzeni i wątków i tak tutaj nie zabraknie. No chyba, że masz na myśli pracę typu render, eksport + granie w tym samym czasie 

 

 

 

Tutaj przyznam się do błędu, pisałem temat zmęczony i nie wspomniałem o tym, że po zakupie wrzucę 970, dlatego w temacie jak i opisie jest bez gpu, oczywiście do czasu wyłapania jakiejś okazji. Na ten moment ta karta będzie wystarczająca. 

Ale oczywiście dziękuję za poradę, pieniądze nie są problemem, a o tej 3090 dobrze usłyszeć - będę celować w to o czym napisałeś.

Monitor prawdopodobnie będzie kupiony 1440p, ale to już w swoim czasie.

 

Tak jak mówiłem wcześniej o tych procesorach, pc ma być bardziej w miare przyszłościowy i tutaj mam pytanie - czy warto dopłacić te 1k do ryzena czy tak jak mówisz zostać przy intelu? Nie chodzi nawet o użytek typu gry etc, bo kto będzie wiedział do czego posłuży komputer za np. rok czy dwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, mosorzaty napisał:

czy warto dopłacić te 1k do ryzena

W przypadku 1440p dopłata taka kompletnie nie ma sensu. Wydajność w tej rozdzielczości w dużej mierze będzie się opierać o GPU, a różnice wydajności CPU będą się mocno zacierać praktycznie oferując takie same osiągi. Moim zdaniem kompletnie nie ma to sensu. Wolałbym za tego tysiaka mniej wziąć Intela który w grach da to samo, a pieniędze te przeznaczyć na dopieszczenie zestawu albo po prostu schować je w kieszeń. 

 

Za 4700 zł masz już spoko maszynę https://proline.pl/koszyk/9da79fd9 gdzie w budżecie 6000 zł mieścisz się razem z https://proline.pl/gigabyte-m27q-gaming-27-cali-qhd-170hz-0-5ms-p6716081

Zasilacz masz w 80 zł taniej w promocji https://proline.pl/?n=odpalamy-promocyjne-ceny-na-ciche-niezawodne-zasilacze-seasonic
Jak chcesz te 32 GB DDR4 to jw https://proline.pl/pamiec-goodram-irdm-pro-2x16gb-ddr4-3600-cl17-19-19-czarna-irp-3600d4v64l17-32gdc-p1403807

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kalderon napisał:

Na choinkę 10 rdzeni do gier w 1440p?

 

22 godziny temu, kalderon napisał:

1. Ryzen 5900X - 2600zł

Pytasz kiedy poleciłeś wcześniej 12 rdzeni? ?

24 minuty temu, mosorzaty napisał:

czy warto dopłacić te 1k do ryzena

Dlatego poleciłem i9 10900 zamiast 5900X. 

15 minut temu, kalderon napisał:

Koszyk za 3600 z Ryzenem 5600X

5600X pod 1440p nie ma żadnej przewagi względem i7 10700F który daje więcej rdzeni i wątków. 
Modecom Volcano z 36 miesiącami gwarancji  kiedy za kilka dyszek więcej jest Seasonic Focus GX 750W z 10 latami? Też mocno na siłę taki zasilacz. 
Praktycznie w tej samej cenie będzie miał zestaw z i7 10700F 8/16 na B560 z Focusem 750W

https://proline.pl/koszyk/33cb0336 zasilacz 80 zł taniej w promocji z kodem QSTV4HQ i jak weźmie KC2500 w niższej cenie na x-kom, to cena praktycznie tak sama. Taka sama wydajność w 1440p, jednak na plus dochodzą dwa rdzenie, 4 wątki w i7. 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo najpierw chciał wszystko co najlepsze i żeby starczyło na długo. Więc do samych gier 10 rdzeni niej est potrzebne, ale już do multitaskingu i streamowania Ryzen robi robotę.

11 minut temu, Caps napisał:

5600X pod 1440p nie ma żadnej przewagi względem i7 10700F który daje więcej rdzeni i wątków. 

Co samo w sobie nie jest żadną przewagą.

Co do zasilacza to ja proponuję Corsaira, a nie Modecom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, kalderon napisał:

Wybacz, ale tutaj masz Modecoma. TX 850W z 7 latami za 550 zł też średnio bo w tej samej cenie jest Focus 850 z 10 latami GW

https://proline.pl/?n=odpalamy-promocyjne-ceny-na-ciche-niezawodne-zasilacze-seasonic

27 minut temu, kalderon napisał:

Bo najpierw chciał wszystko co najlepsze i żeby starczyło na długo

I dałeś to z dopłatą dodatkowych 1000 zł z 5900X a ja praktycznie to samo w cenie 1000 zł niższej. 

27 minut temu, kalderon napisał:

Co samo w sobie nie jest żadną przewagą.

Dla Ciebie nie, dla mnie tak. W grach może nie, przyjdzie render to tak, przyjdzie stream po CPU tak, przyjdzie nagrywanie tak, przyjdzie multitasking tak. 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kalderon napisał:

Bo najpierw chciał wszystko co najlepsze

 

34 minuty temu, kalderon napisał:

Na choinkę 10 rdzeni do gier w 1440p?

Mimo wszystko sam sobie przeczysz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, mam małe uczulenie na Ciebie wciskającego wszędzie piekarniki od Intela. 10900 pod obciążeniem ciągnie blisko 300W, tyle samo co odblokowane modele, nawet Noctua NH-D15 jest tam na styk, a najlepiej bez AIO nie podchodź.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kalderon napisał:

Nie, mam małe uczulenie na Ciebie wciskającego wszędzie piekarniki od Intela

Intel jest obecnie znacznie lepiej wyceniony i nic z tym nie zrobisz. 

8 godzin temu, kalderon napisał:

10900 pod obciążeniem ciągnie blisko 300W

Raczej bez limitów mocy coś na poziomie 200W a to spora różnica. 
W testach ppc  10900K podczas obciążenia 257W, w idle 50W. Odejmij to od siebie + odejmij od tego sprawność zasilacza, bo pomiar na wyjściu z gniazdka.
W testach na techpowerup, podczas obciążęnia MAX Turbo 263W przy czym 50W w idle + podobnie jak wyżej. 

Są to wartości dla całych platform testowych tak więc rzeczywisty pobór prądu przez i9 10900 stock będzie nawet mniejszy niż 200W. 

https://forums.tomshardware.com/threads/intel-i9-10900k-10-core-flagship-cpu-tested-runs-very-hot-consumes-235w-at-4-8-ghz-with-over-90c-temps.3605203/

"The Core i9-10900K can hit 250W when all the cores are pushed to 5.2 GHz (at 1.3V+ voltage). 5.1 and 5.0 GHz speeds can also be achieved with lower voltages of 1.22-1.25V, with the power consumption being in the range of 220-230W, resulting in slightly lower temperatures too"


 

 

 

 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...