Skocz do zawartości
k_krk

Zestaw do gier w WQHD pod RTX 3070ti, 8-9k pln

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Planuję niedługo złożyć zestaw, głównie pod gry, czasami też na nim popracuję - głównie programowanie, jakieś Visual Studio, ewentualnie Unity czy rzadko nagrywanie/montaż video. Stosunek gry/praca jakieś 80%/20%.

Komputer będzie podłączony do monitora WQHD (3440x1440) 144hz.

Na pewno chciałbym, żeby zestaw zawierał RTX 3070ti, natomiast co do reszty prosiłbym Was o poradę. Bazując na innych tematach/stronach skleiłem takie 2 zestawy:

Do tego dołożyłbym RTX 3070ti, którego planuję kupić za <4000zł, już w sumie teraz poza x-kom można za tyle złapać, ale zamawiał będę za jakieś 2 tygodnie i mam cichą nadzieję, że jeszcze ceny nieco spadną 😩 

I teraz pytanie - która z opcji AMD/Intel brzmi lepiej? Co ewentualnie w nich zmienić? Jeśli chodzi o obudowę to wielkich wymagań nie mam, nie zależy mi jakoś na LEDach, byle by była dobra.

Z góry dzięki za wszelką pomoc :)

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie wiem czy Fera wystarczy do 11700K, a do zestawu na Ryzenie możesz też dać tańszą obudowę i różnica cenowa rośnie do poziomu gdzie możesz dać 5800X który jest lepszy od i7 pod niemal każdym względem.

W grach to karta będzie wąskim gardłem, cały czas mówimy o różnicy w produktywności.

Edytowane przez kalderon
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

5600X spoko ale patrząc na 3440x1440 niemiałbym parcia na ten CPU a raczej szukałbym właśnie czegoś z większą ilością rdzeni i wątków. Różnic wydajności w grach pomiędzy CPU w takiej rozdzielczości i tak za bardzo nie doświadczysz. 

11700K na B560 nie ma kompletnie sensu. Albo 11700K na Z490/Z590 pod OC, albo i7 11700, i7 10700 na B560 bez OC. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A gdybym do tego zestawu z AMD włożył 5800x, to Fera 5 poradzi sobie z chłodzeniem? Podkręcać nie planuję, zresztą chyba ten procek jest już fajnie fabrycznie podkręcony.

Jeśli tańszą obudowę, to jaką najlepiej? Czy może warto jednak dołożyć do lepszej (tej co w zestawie, lub innej w podobnym zestawie cenowym)? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Fera 5 to ciut za mało do 8 rdzeni. Teoretycznie radzi sobie z 5800X:

Ale robi się wtedy z niej odkurzacz, a sam procesor miał sztywno ustawione dość niskie napięcie. Z drugiej strony w grach będzie mniejsze obciążenie niż w benchmarkach. Tak czy owak Fera jest mocno na styk.

Co nie zmienia faktu, że wg mnie do gier w takiej rozdzielczości nie ma sensu dokładania do 8 rdzeni.

13 minut temu, k_krk napisał:

Jeśli tańszą obudowę, to jaką najlepiej?

RG6V.

Edytowane przez kalderon
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli wqhd i nie będziesz kręcił ja bym rozważył jednak Intela ze względu na cenę. Do zestawu z koszyka wrzucić 10700f puki są jeszcze ostatnie sztuki i będzie git (w X-kom akurat już nie ma), a i fera 5 nawet to ogarnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

10700F nie wychodzi taniej niż znacznie chłodniejszy 5600X. A wystarczył by nawet 11400F.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, kalderon napisał:

10700F nie wychodzi taniej niż znacznie chłodniejszy 5600X. A wystarczył by nawet 11400F.

Wychodzi podobnie cenowo do 5600x, a jednak 2 rdzenie 4 wątki więcej. niektóre sztuki 5600x też się grzeja różnice sięgają 10-12 stopni szt vs szt. - przy cieplejszych ustawienie na sztywno pomaga. Tak czy siak to raczej przyjemny problem co wybrać.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, kalderon napisał:

Ale robi się wtedy z niej odkurzacz

Fera nie jest odkurzaczem nawet na pełnych obrotach. 

https://proline.pl/koszyk/83666089 ~4500 zł z i7 10700F na której ściągniesz sobie limity mocy i będzie 8/16 @ 4,6 GHz
Zasilacz jeszcze dodatkowo 80 zł taniej https://proline.pl/?n=odpalamy-promocyjne-ceny-na-ciche-niezawodne-zasilacze-seasonic

CPU oraz SSD dostępne w oddziałach. Zaoszczędzoną kasę ciułaj do GPU

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Drigi  Drogi dysk, zasilacz itp. Zestaw pod AMD wychodzi taniej bo płytę można mieć za 400zł (B550 TUF z cashbackiem), do chłodzenia starczy Fera, Corsair TX750M w X-komie kosztuje 399zł.

23 minuty temu, Bobson89 napisał:

Wychodzi podobnie cenowo do 5600x, a jednak 2 rdzenie 4 wątki więcej

Które nic nie zmieniają oprócz dwukrotnie większego zużycia energii.

15 minut temu, Caps napisał:

Fera nie jest odkurzaczem nawet na pełnych obrotach. 

Jest, a przynajmniej tak twierdzi nasz forumowy kolega MarcoSimone który testował dokładnie taką kombinację.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wentyl leci pod 1800 RPM, dobry wentyl wiec do odkurzacza jeszcze mu daleko, jak nawet i nie bardzo daleko. 

3 minuty temu, kalderon napisał:

Które nic nie zmieniają oprócz dwukrotnie większego zużycia energii.

Teraz nie, w graniu nie ... ale może z czasem 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, z czasem też nie. Tak samo wieszczono przy Ryzenach 1000, a wszystkie modele 3600 zrobił naokoło, a dokładnie to samo teraz robi 5600X z Ryzenami 3000. Do tego rozmawiamy o wysokiej rozdzielczości gdzie i tak karta będzie wąskim gardłem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, kalderon napisał:

Do tego rozmawiamy o wysokiej rozdzielczości gdzie i tak karta będzie wąskim gardłem.

No to właśnie po co brać CPU 6/12 skoro można mieć w tej cenie 8/16 i z tą samą wydajnością. Jaki jest tutaj sens zakupu 5600X? 
Przy Intelu ma ten zapas 2/4, który może wykorzysta, może nie. Przy Ryzenie tego nie ma a w grach wydajności oferowane w takim układzie będą niemal identyczne. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale jaki zapas jak wydajność jest taka sama? A sens jest ekonomiczny - tańsze płyta i chłodzenie pozwolą urwać 400zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

i7 10700 też można posadzić na B560 za 520 zł + Fera 5. Zapas wątków i rdzeni może się przydać z czasem, przy innych zastosowaniach. 

5600X ma sens do 1080p z wysokim odświeżaniem ekranu. Dalej jego sens zakupu spada wg mnie znacznie w dół. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem czy Fera uciągnie 10700, a w wyższych rozdzielczościach oba mają taki sam sens - wąskim gardłem i tak będzie karta, Ryzen przynajmniej zużywa dużo mniej prądu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 minut temu, kalderon napisał:

Nie wiem czy Fera uciągnie 10700,

Uciągnie. Radzi sobie z OC i5 10600K to i poradzi sobie z i7 bez limitów mocy gdzie CPU będzie pobierać około 120W. Nie przesadzajmy

w wyższych rozdzielczościach oba mają taki sam sens

No nie mają takiego samego sensu skoro cena za taki konfig praktycznie taka sama, wydajność taka sama ale Intel oferuje 2 rdzeni i 4 wątki więcej

Ryzen przynajmniej zużywa dużo mniej prądu.

Kit nie argument. Po pierwsze nie porównuj zużycia prądu w syntetykach a patrz na gry gdzie różnice są znikome. W przeliczaniu na ilość godzi grania na miesiąc i na zużycie kWh to moim zdaniem kiepski argument, mocno przekłamujący. Na rachunku nie rozróżnisz czy to za kompa czy za zostawione zapalone światło w kuchni na jedną noc na miesiąc. 

power-gaming.png

Edytowane przez Caps
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Test ewidentnie robiony w miejscu naciskającym GPU, a nie CPU, nie ma bata żeby różnice między wszystkimi prockami były tak małe (9900KS zużywający tyle samo prądu co 3300X?!).

1 godzinę temu, Caps napisał:

No nie mają takiego samego sensu skoro cena za taki konfig praktycznie taka sama, wydajność taka sama ale Intel oferuje 2 rdzeni i 4 wątki więcej

Co nie jest wartością dodaną samą w sobie.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
10 godzin temu, kalderon napisał:

Test ewidentnie robiony w miejscu naciskającym GPU, a nie CPU,

Ile w danej grze będziesz mieć miejsc, które naciskają mocniej na CPU? To będą chwilowe ewentualne peaki zużycia. Lokacji w grach które w 100% obciążą 16 wątków raczej nie znajdziesz. Nawet jak się trafi ile czasowo będzie to trwać? Przekładanie różnic z syntetyków na gry nie ma sensu, bo to zupełnie inne wartości tak czy siak. Procesory w grach nie będą nigdy pobierać nawet zbliżonej ilości energii do tej, jaką pobierają podczas zapętlonych syntetyków z AVX. 

10 godzin temu, kalderon napisał:

Co nie jest wartością dodaną samą w sobie.

Skoro dostajesz tą samą wydajność, w tej samej cenie + więcej rdzeni i wątków, to jest to wartość na pewno na plus. 

Edytowane przez Caps
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dzięki za wyczerpującą dyskusję! Skłaniam się na ten momentu ku opcji z i7-10700F, w zestawie Capsa podmieniłem jedynie RAM na wcześniej polecane 32GB od GoodRam.

https://proline.pl/koszyk/e28c9c49 (-80zł pod wpisaniu kodu na zasilacz)

Mam jeszcze pytanie - jaka tutaj jest przewaga płyty głównej z zestawu nad jakąś B560, np. tą: https://proline.pl/msi-mag-b560m-bazooka-ddr4-s-1200-p8078399

Edytowane przez k_krk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na tej B560 puścisz limity mocy luzem więc w zasadzie z tym CPU większej różnicy nie będzie. 

Z590 może bardziej na przyszłość pod ewentualne zmiany CPU z odblokowanym mnożnikiem, co raczej tutaj chyba i tak nie nastąpi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jednak samemu złożę komputer, więc nie ma potrzeby, żeby wszystko było z jednego sklepu. Bazując nadal na tym zestawie: https://proline.pl/koszyk/e28c9c49 

W proline: i7 10700F + Gigabyte z590 GAMING X wychodzi 1199zł + 719zł = 1918zł

Natomiast w x-kom płyta https://www.x-kom.pl/p/619974-plyta-glowna-socket-1200-asus-tuf-gaming-z590-plus.html po obniżce 280zł kosztuje 879zł, dodatkowo przy kupnie procesora Intel jest 340zł zwrotu (https://promotion.asus.com/pl/pl/q2gamingweeks#). W wyniku czego w x-kom:

ASUS Z590-PLUS + intel i7-10700KF: 1888zł (wersja F niedostępna)

i ewentualnie...

ASUS Z590-PLUS + intel i7-11700: 2088zł
ASUS Z590-PLUS + intel i7-11700K: 2238zł

Dzięki czemu teoretycznie lepsza płyta i minimalnie lepszy (KF) procek wychodzą wręcz taniej, a za 200zł więcej może być 11700, pytanie tylko czy wtedy Thermalright Macho Rev. C poradzi sobie z chłodzeniem. 

Co o tym sądzicie?

Edytowane przez k_krk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie było żadnej obniżki na TUFa w X-komie, 879zł to normalna cena, na Morele jest jeszcze 10zł mniej.

Procki serii K są podkręcalne, a 11 generacja to jeszcze większy grzejnik niż 10 więc Macho będzie miał bardzo dużo roboty.

Tu ponownie na białym koniu wjeżdża AMD - Ryzen 5600x kosztuje 1280zł, cooler to tania Fera 5 za 115zł, a Asus TUF B550 Gaming kosztuje 505zł w Vobisie i jest na niego 180zł cashbacku więc sumarycznie wychodzi 325zł. Czyli płyta+CPU za 1600zł, a w 1440p i tak karta graficzna będzie cię ograniczać. Jeszcze raz - w tej rozdzielczości nawet Ryzen 3600 wystarcza do RTX3080.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz rację, cena w Morele nawet bardziej atrakcyjna. Co do zestawu z Ryzenem to wiem, jest wystarczający do gier, po prostu chciałem jeszcze dopiąć wersję zestawu pod Intela i zdecydować czy chcę dołożyć do tej nieco większej poza-growej wydajności. Więc jeśli można, to ostatnie dwa pytania i już nie zawracam głowy :)

1) Pod zestaw z Intelem rozważam w tym momencie dwie płyty - Gigabyte Z590 GAMING X oraz ASUS TUF GAMING Z590-PLUS (ze zwrotem 340zł). Która z nich jest lepsza?

2) Na Morele i7-11700 kosztuje 1399zł, więc z płytą Asusa (i zwrotem) wychodzi dokładnie tyle ile zestaw z i7-10700F i płytą Gigabyte. Wersja procka niepodkręcalna, ale wciąż 11gen - być może dzięki temu Macho Rev. C ogarnie temat? Ma to sens, czy wymagało by lepszego chłodzenia? Różnica pomiędzy zestawem AMD, a zestawem z I7 (10/11 gen) to około 400zł wliczając oszczędności na Fera 5. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Obie to dobre płyty. Cashback Asusa dostajesz nawet kupując 10700F.

11700 ma niższe zegary niż 10700 (4,4GHz na wszystkich rdzeniach zamiast 4,6GHz), ale mimo to zużywa więcej energii. Wymaga przynajmniej równie mocnego chłodzenia.

Edytowane przez kalderon
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi