Skocz do zawartości
TommyShelby

Taktowanie Ramu a płyta główna

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje złożyć komputer w którym będę miał tę płytę główną: https://www.x-kom.pl/p/626615-plyta-glowna-socket-1200-gigabyte-b560m-ds3h.html (ew.B560m Bazooka), problem leży przy dobraniu taktowania kości ram

Ram planuje kupić ten: https://www.x-kom.pl/p/550271-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-2x8gb-3600mhz-cl16-ballistix-black.html lub ten: https://www.x-kom.pl/p/593708-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3600mhz-cl18-viper-blackout.html

Te ramy mają 3600Mhz taktowania, a w specyfikacji płyty głównej pisze, że obsługiwane taktowanie jest max. 3200Mhz. Do tego parę dni temu gdy przeglądałem płytę B560m ds3h, widziałem ostrzeżenie, że ta płyta może być niekompatybilna z ramem 3600Mhz.

Czy kupując tą płytę i któryś z tych ramów, (możecie doradzić który) to czy po włączeniu xmp w biosie te ramy będą kompatybilne z tą płytą? Czy lepiej będzie mi kupić po prostu 3200Mhz??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą być problemy. Z tego co widziałem, ro obie płyty obsługują max 3200 Mhz. Jeśli tylko te płyty wchodzą w grę to kupiłbym RAM 3200 Mhz (Cruciale) i ewentualnie zrobił OC do 3600 Mhz. One mają fajny

potencjał do OC. Jak będą problemy to najwyżej wróciłbym do fabrycznych taktów.

Albo kupił te Cruciale z linka i obniżył im takty do tych 3200 Mhz. W razie czego to masz 14 dni na ewentualny zwrot (od razu mówię, nie wiem czy to zadziała).

Czemu te płyty?  3600 Mhz to chyba jednak nie pójdzie na nich.  Jaki procesor do tego?

Krótko mówiąc: jeśli ta płyta to RAM 3200Mhz. Chyba, że chce ci się bawić w ewentualne zwroty.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Flik napisał:

 

Czemu te płyty?  3600 Mhz to chyba jednak nie pójdzie na nich.  Jaki procesor do tego?

 

Takie mi polecono w innym temacie, masz jakieś inne warte uwagi, które dadzą rade z ramem 3600mhz ? najlepiej do ok. 500zl

taki zestaw stworzył blackwhitetv http://xkom.me/PC-Black-4800, czy ta płyta była by dobra? w niej też jest ograniczenie do 3200mhz a on mimo to dał ram 3600mhz

Procesor: i5 10400f

Tak jak pisałem, w innym temacie ludzie mi pomogli  złożyć komputer i w tym był właśnie ten ram.

Edytowane przez TommyShelby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, TommyShelby napisał:

Takie mi polecono w innym temacie, masz jakieś inne warte uwagi, które dadzą rade z ramem 3600mhz ? najlepiej do ok. 500zl

taki zestaw stworzył blackwhitetv http://xkom.me/PC-Black-4800, czy ta płyta była by dobra? w niej też jest ograniczenie do 3200mhz a on mimo to dał ram 3600mhz

Procesor: i5 10400f

Tak jak pisałem, w innym temacie ludzie mi pomogli  złożyć komputer i w tym był właśnie ten ram.

Ja do swojej MSI B560m Bazooka kupiłem Ram HyperX Predator 2x8GB 3200Mhz CL16 właśnie ze względu na możliwą niekompatybilność z szybszą pamięcią. Jak procek planujesz kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Właśnie ciekawi mnie czy jakby próbować OC-nąć ten RAM na powiedzmy 3600, albo trochę niżej, czy miałoby to szanse działać? Pewnie nie.

2. Panowie się orientują, czy wszystkie płyty na B 560 mają obsługę prędkości RAM tylko do 3200 Mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie oficjalnie wszystko powyżej 3200 jest OC, profil XMP to tez jest OC tylko fabrycznie zapisane przez producenta Ramu, takie ramy 3600 cl 16 po włączeniu profilu XMP w Biosie powinny śmigać od kopa, ręcznie można próbować je ustawić wyżej i/lub z mniejszymi timingami, ale tu już jest więcej zabawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli w sopecyfikacji płyty masz prędkość RAM-ów max 3200, jak powyżej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji dla 10 generacji to jest max 2933 w ogóle więc wszystko powyżej oficjalnie i tak jest OC.

 

Cytat
  • 11th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5 processors:
    Support for DDR4 5333(O.C.) / DDR4 5133(O.C.) / DDR4 5000(O.C.) / 4933(O.C.) / 4800(O.C.) / 4700(O.C.) / 4600(O.C.) / 4500(O.C.) / 4400(O.C.) / 4300(O.C.) / 4266(O.C.) / 4133(O.C.) / 4000(O.C.) / 3866(O.C.) / 3800(O.C.) / 3733(O.C.) / 3666(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C.) / 3400(O.C.) / 3333(O.C.) / 3300(O.C.) / 3200 / 3000 / 2933 / 2800 / 2666 / 2400 / 2133 MHz
  • 10th Generation Intel® Core™ i9/i7 processors:
    Support for DDR4 2933/2666/2400/2133 MHz memory modules

 

Edytowane przez wrobel_krk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, grzegorz1981 napisał:

Jak procek planujesz kupić?

i5 10400f

10 godzin temu, wrobel_krk napisał:

W specyfikacji dla 10 generacji to jest max 2933 w ogóle więc wszystko powyżej oficjalnie i tak jest OC.

 

 

Jestem w stanie dopłacić do i5 11400f, jak wtedy by wyglądała sytuacja?

Jeśli jednak zostanę przy i5 10400f to jaki ram i płytę najbezpieczniej kupić, aby ładnie śmigało i żebym w przyszłości nie musiał się już o to martwić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial Ballistix 3600 Mhz. Co do płyty mogę tylko polecić to co sam mam- Z490 MSI A-PRO (chyba że chcesz coś na lepszym kodeku dżwiękowym).  Jakbyś miał kiedyś Intela z K w nazwie to będzie można go ocnąć na tej płycie.

UWAGA:  przy tandemie I5 11 gen. + Z 490 potrzebna będzie aktualka biosu i podobno bywa tak, że Biosy bywają skopane.  Do 10 gen. jest ok.

Edytowane przez Flik
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.08.2021 o 22:19, Flik napisał:

Crucial Ballistix 3600 Mhz. Co do płyty mogę tylko polecić to co sam mam- Z490 MSI A-PRO (chyba że chcesz coś na lepszym kodeku dżwiękowym).  Jakbyś miał kiedyś Intela z K w nazwie to będzie można go ocnąć na tej płycie.

Płyte wezme inną bo nie będę raczej nigdy chciał podkręcać procka. Jeśli nie będę miał włączonego profilu xmp to ram będzie chodził na ograniczonym taktowaniu przez płyte czy przez procesor? (slyszałem, że tylko płyta moze ograniczać ram)

W dniu 2.08.2021 o 22:19, Flik napisał:

UWAGA:  przy tandemie I5 11 gen. + Z 490 potrzebna będzie aktualka biosu i podobno bywa tak, że Biosy bywają skopane.  Do 10 gen. jest ok.

Wiesz jak to wygląda na innych płytach? też bedzie potrzebna aktualka? jak tak to to wymaga jakichś większych umiejętności informatycznych? bo chyba jednak zdecyduje się na i5 11th, ale nie chce mieć żadnych problemow 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak nie będzie OC to weź coś na B 560. Aktualka do 11 generacji nie będzie wymagana .

Jak nie będziesz miał włączonego XMP to RAM będzie działał z prędkością 2133 Mhz (lub chyba 2400 to różnie może być). W obu wypadkach ograniczy to prędkość procesora.

Czemu nie chcesz włączyć XMP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Flik napisał:

Czemu nie chcesz włączyć XMP?

podkręcę, tylko z ciekawości chciałem wiedzieć jak by to wyglądało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...