Skocz do zawartości
Shizon1878

Zestaw do pracy bez fajerwerków 1500-2000zł bez dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Proszę o pomoc w wymianie PC, bo mój aktualny już nie daje rady... Co chwilę się zawiesza, wysypuje blue screen, zwykła przeglądarka już wydaje się za mocnym wyzwaniem... Codziennie wyrzuca brak odpowiedzi itd.

Wszak ma już ok 15 lat i co jakiś czas było coś tam dokładane, więc jakikolwiek nowy sprzęt mi pomoże. W sumie do obsługi przeglądarek, Office'a, oglądania meczów na live stream albo filmów. Obecnie posiadam takie coś przedpotopowego:

- MOBO - gigabyte ga-g31m-es2l

- Grafika - Radek HD4850

- procek - dual core E5200

- dyski - WD 320GB HDD i SSDPR-CX400-512 GB, więc te dwa zostają

- zasilacz z tego co pamiętam to Chieftec 450W

Więc tak w temacie potrzebuję nowy zestaw oprócz dysków do 2k maks, bo lepszy mi niepotrzebny.

Dzięki wielkie za pomoc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało RAMu.

 

i5-11400 899zł https://www.ceneo.pl/104787896

MSI B560M Pro 370zł https://www.ceneo.pl/105221703

Crucial Ballistix 3200CL16 310zł https://www.amazon.de/dp/B083TRRT16/?language=pl_PL

SilentiumPC VT2 TG 190zł https://www.ceneo.pl/99709322

SilentiumPC Fera 5 112zł https://www.ceneo.pl/106022545

Dyski i zasilacz zostają stare.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kalderon napisał:

Trochę mało RAMu.

 

i5-11400 899zł https://www.ceneo.pl/104787896

MSI B560M Pro 370zł https://www.ceneo.pl/105221703

Crucial Ballistix 3200CL16 310zł https://www.amazon.de/dp/B083TRRT16/?language=pl_PL

SilentiumPC VT2 TG 190zł https://www.ceneo.pl/99709322

SilentiumPC Fera 5 112zł https://www.ceneo.pl/106022545

Dyski i zasilacz zostają stare.

Dzięki wielkie, tylko jeszcze sprawdzę, czy to faktycznie Chieftec jest. Jechać na zintegrowanej grafice i za jakiś czas cos tam dołożyć, czy przekładać Radka? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, wydajność podobna. Jak sterowniki Intela się nie będą sypać to zostań przy integrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, super, to na przyszłość jaką kartę byś proponował? Do grania mam konsolę, więc niewiadomo czego nie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zamierzasz grać to zostań przy integrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Przyglądałem się tej płycie głównej. W specyfikacji widzę, że może być 6 portów Sata III, a na płycie widzę tylko 2 w prawym dolnym rogu. Czy je trzeba jakoś samemu dołączyć? Mam do podłączenia jeszcze nagrywarkę DVD, więc stąd pytanie.

Co do gier, to kiedyś grywałem w FPSy. Więc, jaką kartę trzeba by później dołożyć, żeby np. CSGO poszło? Bo na moim Radku nie szło... Dałoby radę np. odpalić na tym sprzęcie COD MW 4?

Jakiś we wrześniu będę składać,  więc wolę się wcześniej dowiedzieć.

Dzięki wielkie za pomoc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na boku są 4 porty sata pod kątem 90 stopni.

Co do karty to zależy od budżetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O matko, to chodziło oczywiście o Black Ops 4?  co do budżetu, to ciężko powiedzieć. Chodzi o to, żeby grało bez przycięć, lagów itd. Na znośnych dla oczy opcjach. Nie wiem, 1000-1500zł? Czytałem nie raz, że teraz ogólnie są duże problemy z dostępnością, przez co ceny poszły w górę, więc mogę też później poczekać na lepszy czas.

Przypatrywałem się karcie i nie mogłem zobaczyć tych portów ?‍♂️

 

Edytowane przez Shizon1878

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poczekać, obecnie tyle kosztuje używana GTX1060 6GB. Nówka GTX1660 (15-20% szybsza karta niż 1060) to wydatek rzędu 1700zł zamiast 900-1000. Możesz też szukać używek 1650 Super lub 1660.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam problem z obudową. Jak zamontować tam dyski i napęd DVD? Muszę oddzielnie kupić stelaż, ramki i sanki do ich montażu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napędu optycznego tam nie zamontujesz, obudowa nie wspiera montażu napędów 5,25". 
Jeśli chodzi o dyski, to TUTAJ masz jasno opisane gdzie, oraz jak możesz je zamontować. Nie ma potrzeby dokupowania dodatkowych elementów
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź, to jak mam zainstalować system? Zamierzam kupić oryginał + pakiet Office. Muszę zrobić bootowalny pendrive? Albo zostaje wyprowadzić kable od zasilacza na zewnątrz obudowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Złożyłem już ten zestaw, w 100%. Mam teraz problem... Przy włączaniu PC pokazuje mi się komunikat "CPU Fan error, please check". Wszystko podłączyłem jak należy... No początku zasilanie do proca miałem tylko pod 4-pin, bo taki w zasilaczu miałem, a na płycie jest 8-pin. Zamontowałem przejściówkę z molexów i już mam na 8-pin. 

Do tego instalowałem Speedfana, Everesta, żeby sprawdzić wentylatory, no i te programy w ogóle mi ich nie pokazują... Widać je tylko w biosie jako CPU fan i System fan.

Do chłodzenia jest Fera 5 podłączony do CPU_fan1 na płycie. On ma rozgałęziacz, ale do niego nic nie podłączałem.

W ogóle w obudowie oprócz CPU fan mam 8 wiatraków. Działa 6. Nie działają 2 z przodu - dolny i środkowy. Najpierw podpinałem je pod rozgałęziacz przedniego, górnego wiatraka i nic, a teraz podłączyłem bezpośrednio pod przejściówki z molexa zasilacza i dalej nic... Czy one ruszą jak będzie trzeba, czy w ogóle nie będę działać?

Speedfan.jpg

wiatraki.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Shizon1878 napisał:

Najpierw podpinałem je pod rozgałęziacz przedniego, górnego wiatraka i nic, a teraz podłączyłem bezpośrednio pod przejściówki z molexa zasilacza i dalej nic

Jak nie chodzą pod molexem, to może wentyle po prostu uwalone? Na jakiej płycie tam się skończyło? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie procesora może lecieć przez wtyczkę 4pin.
Fera ma gniazdo na drugi wentylator jeśli byś dokupił do chłodzenia CPU i zamontował z tyłu. Na screenie widać, że CPU fan się kręci.
Oczywiście podpiąłeś wentylator z Fery w miejsce CPU_Fan czy jakoś podobnie?
Może zajrzyj do biosu jak tam to wygląda a nie sugeruj się speedfanami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Caps napisał:

Jak nie chodzą pod molexem, to może wentyle po prostu uwalone? Na jakiej płycie tam się skończyło? 

Byłoby przykro... Jeden z nich, tzn. ten środkowy był dołączony z obudową, a resztę dokupiłem w dwóch 3-pakach. Płytka to MSI B560M Pro.

Spróbuję się jeszcze pobawić, zamienić miejscami, czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, krzyss_ napisał:

Zasilanie procesora może lecieć przez wtyczkę 4pin.
Fera ma gniazdo na drugi wentylator jeśli byś dokupił do chłodzenia CPU i zamontował z tyłu. Na screenie widać, że CPU fan się kręci.
Oczywiście podpiąłeś wentylator z Fery w miejsce CPU_Fan czy jakoś podobnie?
Może zajrzyj do biosu jak tam to wygląda a nie sugeruj się speedfanami.

Właśnie ten drugi screen jest z Biosu i tak oczywiście wiatrak z radiatora na procesorze podpiąłem do CPU_FAN1. Do Sys_fan mam właśnie jeden z wentylatorów obudowy, do którego przez rozgałęziacze podpięte są inne. Szkoda w ogóle, że jest tylko jedno gniazdo Sys_fan... Nawet w moim stary Gigabycie były 2...

Dziś włączyłem komputer i już komunikat się nie pokazał.

20211012_211320.jpg

EDIT:

Cholera.. Resetowałem komputer, żeby wgrać nowego Biosa i znowu się pokazał ten komunikat...

Edytowane przez Shizon1878

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Fera czasem nie ma trybu pasywnego? W momencie wywalania komunikatu wentylator się kręci?

 

Info ze strony SilentiumPC 

Cytat

Fan stop - opcjonalny tryb półpasywny

Wentylatory Fluctus 120 PWM zatrzymują się przy niskim poziomie sygnału sterującego i mają funkcję automatycznego startu. Ustawiając odpowiednio krzywą prędkości wentylatora można stworzyć ultra cichy, półpasywny system chłodzenia.

 

Edytowane przez krzyss_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tego, to ja już nie wiem, znajdę to gdzieś w manualu? Ale tak, wentylator załącza się w momencie uruchomienia komputera i kręci się w momencie pojawienia się tego komunikatu...

Dziwna to sprawa.. Żeby chociaż wywalił jakiś kod błędu... A tu nic.

W ogóle takie ustawienie to gdzieś w Biosie jest? Nigdzie nie zauważyłem czegoś podobnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem do Biosa i tam trochę potestowałem i można tam zmienić sterowanie wiatrakiem z PWM na DC np. i jak zmieniłem wiatrak CPU na DC to się zatrzymał.

Oprócz tego jest tryb SMART dla wiatraka gdzie jest krzywa temperatury i obrotów i tryb bez SMART.

Przy smarcie obroty trzymają się ok 500-600, natomiast jak wyłączę SMART to wtedy wiatrak zaczyna wchodzić na wyższe obroty nawet do ponad 1900... 

Nie zapisywałem ustawień, bo wiatrak wtedy nieźle daje, ale ciekawe, czy przy trybie bez smarta wywalałby ten komunikat...

MSI_SnapShot_00.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu widać, że bez Smart mode idą obroty w górę na tym procku, no i ja widzę po prostu, że on szybciej się kręci...

MSI_SnapShot_01.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Noszę się z zamiarem zakupu karty graficznej do tego zestawu, który dzięki Waszej szanownej pomocy udało mi się złożyć 🙂

 

Kolega pisał wcześniej, że przy moim zasilaczu dobrą opcją byłby GTX 1660, teraz kiedy przeglądam różne karty, to widzę, że ceny kilku, które mogłyby być interesujące, są zbliżone.

I teraz pytanie, czy postawić na tego gtxa, czy zmieniać zasilacz na 650W i wybrać Radeona 6600xt, czy może RTX 3060 Ti?

Ceny są zbliżone, najtańszy chyba wyszedłby RX 6600xt. Z kolei wydajnościowo i technologicznie lepszy byłby RTX...

Czy w ogóle te dwie kolejne karty poszły by pod moją płytę i zmieściłyby się do obudowy?

Bardzo proszę o Waszą pomoc 🙂

Dzięki serdeczne i pozdrawiam🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...