Skocz do zawartości
Asag

Dołożenie RAMu DDR3, 1600 vs 2400.

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mam i5 4690k + GF 970GTX + 2x4GB RAM DDR3 2400 MHz. Jest to już stary komputer ale obecnie bardzo mało gram (praktycznie tylko Path of Exile i czasem WoW jak resubne) więc nie widzę sensu wymiany na nowszy bo praktycznie musiałbym wszystko kupić (przestarzała płyta do wymiany więc i procek i GPU).

Problem w tym że od pewnego czasu mam FPS spike w PoE zwłaszcza jak pojawia się nowy pack i zaczynam używać skilli. Parę osób powiedziało mi że przejście z 8GB na 16GB RAM robi dużą różnicę w tej grze.

Problem w tym że ja mam DDR3 i ciężko znaleźć 2x8GB 2400 w rozsądnej cenie. Większość bardziej dostępnych cenowo jest 1600MHz a nie będę inwestował 500+ w stary komputer. Czy będzie bardzo duża różnica pomiędzy 1600 a 2400? Czy samo zwiększenie RAMU do 16 da na tyle duży efekt że i tak warto pomimo obniżenia taktowania? 

Zastanawiałem się jeszcze czy nie dokupić po prostu 2x4GB 2400MHz ale nie udało mi się znaleźć identycznych kości i nie wiem czy pomimo takiej samej pojemności i taktowania nie będzie z nimi jakichś problemów.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh lipa, zajrzałem do środka komputera i okazało się że jeden slot pamięci jest zablokowany przez radiator procesora więc pozostaje mi jedynie kupić 2x8GB ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyłączę się do tematu.

Mam kompa na płycie Z97 i7-4790K i 32 GB RAM 1600 MHz. Chcę złożyć drugi komputer z ewentualnym wykorzystaniem tych RAMów, a ponieważ platforma ma duże możliwości, więc zastanawiałem się czy kupić 2x8 GB 2400 MHz (są dostępne za 400-500 zł). Kupowanie 32 GB tych pamięci to już chyba za duży wydatek na stary sprzęt i dlatego zastanawiam sie czy zyskam na przesiadce z 32GB 1600 MHz na 16 GB 2400 MHz. ?

Ramy wykorzystywane są do amatorskiego montażu wideo, nie gram w gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.08.2021 o 15:30, Asag napisał:

Obecnie mam i5 4690k + GF 970GTX + 2x4GB RAM DDR3 2400 MHz. Jest to już stary komputer ale obecnie bardzo mało gram (praktycznie tylko Path of Exile i czasem WoW jak resubne) więc nie widzę sensu wymiany na nowszy bo praktycznie musiałbym wszystko kupić (przestarzała płyta do wymiany więc i procek i GPU).

Problem w tym że od pewnego czasu mam FPS spike w PoE zwłaszcza jak pojawia się nowy pack i zaczynam używać skilli. Parę osób powiedziało mi że przejście z 8GB na 16GB RAM robi dużą różnicę w tej grze.

Problem w tym że ja mam DDR3 i ciężko znaleźć 2x8GB 2400 w rozsądnej cenie. Większość bardziej dostępnych cenowo jest 1600MHz a nie będę inwestował 500+ w stary komputer. Czy będzie bardzo duża różnica pomiędzy 1600 a 2400? Czy samo zwiększenie RAMU do 16 da na tyle duży efekt że i tak warto pomimo obniżenia taktowania? 

Zastanawiałem się jeszcze czy nie dokupić po prostu 2x4GB 2400MHz ale nie udało mi się znaleźć identycznych kości i nie wiem czy pomimo takiej samej pojemności i taktowania nie będzie z nimi jakichś problemów.  

 

 

Musiałbyś sprawdzić  czy rzeczywiście  8GB to za mało  do tej gry  bo może coś innego nie wyrabia np procesor.

Odpal grę   i naciśnij lewy CTRL lewy Shift  ESC     lub lewe CTRL  ALT  Delete

wyskoczy Menadżer zadań w zakładce pamięć  sprawdź ile jest wolnej  (dostępnej)  pamięci  bo może okazać się, że  ramu nie brakuje

W dniu 11.01.2022 o 09:35, marekzer napisał:

Witam. Przyłączę się do tematu.

Mam kompa na płycie Z97 i7-4790K i 32 GB RAM 1600 MHz. Chcę złożyć drugi komputer z ewentualnym wykorzystaniem tych RAMów, a ponieważ platforma ma duże możliwości, więc zastanawiałem się czy kupić 2x8 GB 2400 MHz (są dostępne za 400-500 zł). Kupowanie 32 GB tych pamięci to już chyba za duży wydatek na stary sprzęt i dlatego zastanawiam sie czy zyskam na przesiadce z 32GB 1600 MHz na 16 GB 2400 MHz. ?

Ramy wykorzystywane są do amatorskiego montażu wideo, nie gram w gry.

 

Do montażu wideo raczej lepiej jest mieć więcej ramu  wolniejszego  niż mniej szybszego    :]

Z tego co wiem to 32GB :E  to takie minimum do tego typu zadań

Edytowane przez Roberto78
  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.01.2022 o 22:51, Roberto78 napisał:

 

Musiałbyś sprawdzić  czy rzeczywiście  8GB to za mało  do tej gry  bo może coś innego nie wyrabia np procesor.

Odpal grę   i naciśnij lewy CTRL lewy Shift  ESC     lub lewe CTRL  ALT  Delete

wyskoczy Menadżer zadań w zakładce pamięć  sprawdź ile jest wolnej  (dostępnej)  pamięci  bo morze okazać się, że  ramu nie brakuje

 

RAMu brakowało bo oprócz samej gry w tle jeszcze chodzi sporo apek jak chrome, Path of Building, Exilence itp. Po zamontowaniu 16GB od razu widać różnicę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Asag napisał:

RAMu brakowało bo oprócz samej gry w tle jeszcze chodzi sporo apek jak chrome, Path of Building, Exilence itp. Po zamontowaniu 16GB od razu widać różnicę. 

 

Fakt 8 GB  to trochę mało ...

Ja nie mam nic szczególnego odpalonego w tle i ponad 5 GB jest zajęte w  windows11.

Mam trochę gier na różnych platformach  GOG / Rockstar / Ubisoft /Epic / Steam  gdyby odpalić wszystkie jednocześnie  to łącznie z przeglądarką  ponad 7GB jest zajęte

 

edit

Wszystkie odpalone w tle  programy wpływają na wydajność np w grach. Więc lepiej  zamykać zbędne programy szczególnie na słabszym sprzęcie

 

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...