Skocz do zawartości
oldpcet

Połączenie dwóch budynków

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

W jaki sposób mogę połączyć dwa moje budynki oddalone od siebie o ok. 110-120m, przewodu 100m niestety ale mi nie starcza. Czy są jakieś wzmacniacze sygnału? Nie bardzo gdzie mam dać na tej trasie switch, czy są jakieś wzmacniacze sygnału odporne na warunki atmosferyczne ? Bo ogólnie myślałem od siebie puścić ze switcha poe przewód i po drodze dać jakiś wzmacniacz POE, a w drugim budynku wstawić EdgeRouter https://allegro.pl/oferta/router-ubiquiti-edgerouter-er-x-5xrj45-gigabit-10754920732

Ktoś ma jakieś doświadczenie z takim połączeniem i mógłby się podzielić?:D

Ogólnie  jeśli nie ma takiej opcji lub byłoby to lepsze rozwiązanie to w ostateczności jakbym się uparł to może bym jakoś dał radę się zmieścić w 100m i dać switch w rogu drugiego budynku a stamtąd już do szafki rack.

Edytowane przez oldpcet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli budynki się widzą, to kup dwie sztuki Nanostation.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może połączenie przez światłowód ?

Kupujesz dwa adaptery ethernet <-> gniazdo SFP (zasilane przez POE) https://www.cyberbajt.pl/produkt/6644/media-konwerter-mikrotik-zewnetrzny-sfp-na-rj45.html
Do nich wsadzasz przykładowo taki moduł SFP https://www.cyberbajt.pl/produkt/6241/modul-sfp-mikrotik-125g-sm-20km-1310nm-ddm-lc-.html
Dokupujesz 2 światłowody do przeciągnięcia między budynkami, przykładowo coś takiego: https://www.cdr.pl/p5512,kabel-swiatlowodowy-patchcord-sc-apc-sc-apc-drop-120m-g-657a2.html
Do tego 2 adaptery tego typu https://www.cdr.pl/p2326,opton-adapter-sc-apc-sm-duplex.html + 2 końcówki do podłączenia do SFP bezpośrednio https://www.cdr.pl/p2307,patchcord-swiatlowodowy-sc-apc-lc-upc-sm-duplex-0-5m-g652-d.html
Jeśli to ma wisieć w powietrzu, to przydałoby się kupić też słup betonowy x3 https://www.olx.pl/d/oferta/slup-oswietleniowy-betonowy-przylacza-energetyczne-CID628-IDoAxpm.html
Razem wychodzi około 800zł (za elektronikę i światłowody) + 750zł (za słupy) + robocizna. Całość będzie odporna na działanie warunków atmosferycznych, a jakbyś chciał kiedyś zmodernizować połączenie do 10G albo 100G, to światłowód jak najbardziej będzie dobrą bazą żeby to zrobić.

Mała rada, zaleca się żeby kabla światłowodowego wisiało w powietrzu nie więcej niż 30m, ale jak dobry kabel kupisz to można nawet i 150m powiesić. Tutaj można o tym poczytać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bezprzewodowo niestety odpada, ale tak na przyszłość mógłbyś podać o jakie nanostation dokładnie chodzi? Mimo, że raczej nie skorzystam to chciałbym zagłębić się w temacie :P

W dniu 1.08.2021 o 22:23, Mistral85 napisał:

A może połączenie przez światłowód ?

1) To moja pierwsza styczność ze światłowodem, a w zasadzie druga bo jedyne z czym miałem styczność to z mikrorurką (którą kupiłem i będę kładł na przyszłość od szafki rack do puszki), ale wracając do tematu...
Ze słupów zrezygnuje, rozumiem, że miałeś na myśli 30m powietrzem tzn. mogę puścić nawet 120m powietrzem, ale co 30m powinien być jakiś słup/drzewo aby to na czymś wisiało ? To miałeś na myśli?
Chciałbym wykorzystać około 90-100m przypinając dość gęsto do drzew - po drodze mam tyle drzew, że stawianie słupa mija się z celem, dla usztywnienia przypiąłbym to do linki stalowej jeśli to nie stanowiłoby problemu. A reszte bym albo wkopał w ziemie, albo... albo puścił do budynku dalej powietrzem.

2) Rozumiem, że są jakieś standardy, ale mógłbyś wyjaśnić czemu aż tyle różnych złącz? Zakładam ze bezpośrednio z modułu SFP mam złącze LC, a w przewodzie 120m mam złącze SC/APC stąd po prostu trzeba stosować te konwertery?

3) Jak to jest z tymi światłowodwami? Ktoś mnie kiedyś nastraszył, że jest ryzyko uszkodzenia wzroku gdy się światłowód przerwie - to mity/bajki/bzdury czy jak to z tym właściwie jest?

4) Czy mógłbyś zerknąć na schemat do podłączenia czy dobrze rozrysowałem te połączenia czy coś nie tak oznaczyłem / połączyłem? I czy fizycznie w ogóle jest możliwość żebym coś źle wpiął?

Ehh... nie mogę wstawić obrazka - podaje link: https://zapodaj.net/2eb97ba4b9964.jpg.html

5) Czemu przewód kupuje SC/APC 120m jednomodowy-pojedynczy, a patchcord 0,5m kupuje SC/APC duplex? Wtedy co jedno gniazdo na tym adapterze pozostanie puste? Czy coś pokręciłem totalnie? Na tym adapterze też widzę przy obudowie takie blaszki, mają one jakieś specjalne zastosowanie?

6) Jak ogólnie byś proponował to zrobić - jestem w trakcie stawiania drugiego budynku (dom w stanie surowym zamkniętym), i na ten moment miałem zamiar zrobić puszkę na zewnątrz budynku z przewodem UTP (tak zapobiegawczo wyciągniętym od szafki rack do puszki). W tym przypadku akurat przydałoby mi się właśnie do zasilania "Konwerter światłowodowy MikroTik RBFTC11" przez POE. No i wszystko bym zamocował na zewnątrz, czy to dobry pomysł? Czy lepiej wewnątrz przy szafce rack?

Jakbyś mógł odnieść się do każdego z tych 6 punktów/pytań byłoby super.

Edytowane przez oldpcet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, oldpcet napisał:

Bezprzewodowo niestety odpada, ale tak na przyszłość mógłbyś podać o jakie nanostation dokładnie chodzi? Mimo, że raczej nie skorzystam to chciałbym zagłębić się w temacie :P

Takie, na jakie pozwala budżet. Obecnie dostępna jest wersja 5, ale można poszukać starszych używek na Allegro jeżeli jedynym wymogiem ma być połączenie 2 lokacji i okazjonalna wymiana plików:
https://eu.store.ui.com/collections/operator-airmax-and-ltu
Lub też można skorzystać z droższych ale wydajniejszych rozwiązań typu AirFiber.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1) Tak, właśnie to miałem na myśli, kabel nie może wisieć w powietrzu więcej niż 30m. Co do drzew, to jest dobry pomysł, ale bierz pod uwagę, że drzewa rosną i potrafią wchłonąć taką linkę i cokolwiek na niej jest powieszone - tutaj sugeruję poradzić się kogoś bardziej światłego w tym temacie, bo nie wiem jak to rozwiązać sensownie (może wystarczy tylko raz na jakiś czas kontrola zamocowania). Pod ziemią też można zakopać, ale wtedy trzeba by jakiś peszel dokupić żeby ochraniał sam kabel.

2) Obecnie mamy powszechnie używane kilka rodzajów złącz światłowodowych LC oraz SC, każde z nich może mieć dwa rodzaje szlifów końcówek PC i APC, co daje w sumie 4 rodzaje popularnych końcówek kabli. Na przełącznicach/patch panelach używa się przeważnie większych portów czyli SC/PC oraz SC/APC. Natomiast do końcowych urządzeń (szczególnie sieciowych) dość często są przyłączane te małe LC/PC oraz LC/APC. Trzeba po prostu odpowiednio dobrać końcówi żeby wszystko sprawnie działało.

3) Jak będziesz patrzył w światłowód bezpośrednio podłączony do urządzenia z drugiej strony to możesz sobie uszkodzić wzrok. Światło w światłowodzie nie jest widzialne dla ludzkiego oka, a mimo to może uszkodzić receptory. Trzeba po prostu bardzo uważać, żeby nie patrzeć w światłowód - po to są między innymi te czarne zaślepki, żeby nie było ryzyka że z jednej strony coś podłączysz, a z drugiej Ci w oko zaświeci. Można kupić specjalne okulary chroniące przed światłem laserowym, ale moim skromnym zdaniem nie opłaca się gdy tylko jeden raz montujesz wszystko

4) Dobrze kombinujesz. Obrazek jest ok, tylko tych kabli 120m potrzeba 2 sztuki

5) Pomiędzy budynkami potrzeba dwóch kabli 120m

6) Na twoim miejscu zrobiłbym to tak: Na sam początek po prostu podłącz wszystko w jednym miejscu i zobacz czy działa (jak nie działa, to po prostu odsyłasz sprzęt). Potem w ścianie każdego budynku wiercisz odpowiednio dużą dziurę (lub dwie dziury, żeby dwa kable się zmieściły). Przypinasz końcówkę kabla 120m do jakiegoś sztywnego druta/kabla taśmą i przeciągasz przez dziurę, końcówkę kabla dobrze zalep taśmą, żeby się nie uszkodziła podczas przeciągania, ale uważaj żeby samej końcówki światłowodu (gdzie świeci laser) nie dotykać/zalepiać, bo możesz uszkodzić (raczej mała szansa ale jednak jest). Między innymi dlatego też do tego typu końcówek są często dołączane takie małe zaślepki ochronne (czasami są nieco większe na całe złącze, a czasami tylko na samą żyłę światłowodową) - z taką zaślepką nie powinno być problemu z uszkozeniem końcówki. Zaraz po drugiej stronie ściany podłączasz to do adaptera SC/APC duplex. Możesz też rozważyć uzycie puszki abonenckiej, którą ładnie można na ścianie zamontować. Jak będziesz miał szczęście, to może nawet ten adapter SC/APC będzie się dało ładnie wsadzić. Resztę dziury zalepiasz pianką izolacyjną (nie podam teraz nazwy, bo nie znam się aż tak dobrze na budowlance).
Od puszki ciągniesz krótszy kabel światłowodowy do szafy rack (musisz wtedy dobrać odpowiednią długość krótszego kabla światłowodowego), gdzie podłączasz cały sprzęt. Dlaczego tak a nie inaczej ? Są dwa powody - na zewnątrz budynku nie masz żadnej elektroniki, więc i ryzyko że piorun strzeli i Ci wszystko popali jest znikome. Poza tym moim skromnym zdaniem jeśli masz miejsce w szafie rack, to lepiej jest tam wszystko upchać, żeby mieć całość sprzętu pod kontrolą w jednym miejscu - w razie problemów to łatwiej jest przepinać kable i testować różne kombinacje w jednym miejscu, niż latać z miejsca na miejsce.

W szafie możesz też rozważyć użycie patch panelu pustego ze złączami keystone  + dodanie złącza dla światłowodu + adapterów tylko potrzebne mogą być wtedy dodatkowe kable (ale za to łatwiej zarządzać/przepinać je potem w szafie na wyeksponowanym panelu niż sięgać ręką między szczelinami do zapchanej szafy).

I jeszcze jedna rzecz, światłowodu nie można zginać pod ostrymi kątami, zawsze staraj się żeby jakiś minimalny łuk był, a nie ostre zgięcie 90 stopni, bo wtedy instnieje ryzyko uszkodzenia kabla.

Edytowane przez Mistral85
Dodanie ostatniego akapitu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1)

Czyli ogólnie z twojego opisu wynika, że:

- 2 przewody 120m daje za ścianą wewnątrz budynku gdzie montuje puszkę i wkładam tam adapter SC/APC duplex

- od tego adaptera SC/APC duplex daje krótki patchcord światłowodowy ze złączami SC/APC-LC/UPC do szafy rack

A może lepiej od razu pociągnąć koło szafy rack ten 120m? i tam to wszystko umieścić np. obok szafy w puszce? A ten krótki patchcord to dać max 1m? Bo pomiędzy ścianą a szafką uwzględniając wysokość pomieszczenia to dzieli mnie jakieś 5-7m :P Chociaż twój opis ma sens gdyby jeden z przewodów 120m się w jakiś sposób uszkodził, wtedy prościej go zmienić.

- w szafie rack mam dwa adaptery ethernet <-> gniazdo SFP (zasilane przez POE) z modułem SFP i do niego sobie podłączam zgodnie ze schematem i przewodem ETHERNET podłączam się pod swój switch

W dniu 4.08.2021 o 10:48, Mistral85 napisał:

W szafie możesz też rozważyć użycie patch panelu pustego ze złączami keystone  + dodanie złącza dla światłowodu + adapterów tylko potrzebne mogą być wtedy dodatkowe kable (ale za to łatwiej zarządzać/przepinać je potem w szafie na wyeksponowanym panelu niż sięgać ręką między szczelinami do zapchanej szafy).

No i teraz chodzi mi o kwestie bezpieczeństwa - nie bardzo rozumiem jaka jest zaleta aby na to złącze LC/APC robić miejsce w patchpanelu gdy to idzie  do tego gniazda SFP? Chodzi mi to ze skoro jest ryzyko uszkodzenia wzroku patrząc w światłowód a jak sobie coś takiego zamontuje w patchpanelu i będe miał włożony w to przewód światłowodowy to nic się złego nie stanie, ale jak wyjmę to powinienem mieć włożyć zaślepkę. Zatem gdybym go wyjmował musiałbym pamiętać o tym, by zarówno w pierwszym jak i w drugim budynku wyłączyć zasilanie przez POE tego adaptera "ethernet <-> gniazdo SFP" ? No bo jak nie będzie zasilania to wiadomo, że nic nie zaświeci. I przy jakimś odłączaniu tego bym musiał tak dla bezpieczeństwa robić?

I skoro to jest takie niebezpieczne dla wzroku to co w przypadku uszkodzenia takiego przewodu, przecież wtedy też może zaświecić.

2) A jak to wygląda w przypadku internetu światłowodowego od dostawcy? oni montują jakąś puszkę i wszystko zapewniają i ja tylko podłączam się przewodem utp do niej? czy też muszę kupować jakieś patchcordy do światłowodu? Bo w budynku nr 1 będą  mi prawdopodobnie w tym/przyszłym roku podłączać światłowód.

Edytowane przez oldpcet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.08.2021 o 09:01, oldpcet napisał:

1)

Czyli ogólnie z twojego opisu wynika, że:

- 2 przewody 120m daje za ścianą wewnątrz budynku gdzie montuje puszkę i wkładam tam adapter SC/APC duplex

- od tego adaptera SC/APC duplex daje krótki patchcord światłowodowy ze złączami SC/APC-LC/UPC do szafy rack

Tak, w ten sposób to powinno zadziałać.

W dniu 7.08.2021 o 09:01, oldpcet napisał:

A może lepiej od razu pociągnąć koło szafy rack ten 120m? i tam to wszystko umieścić np. obok szafy w puszce? A ten krótki patchcord to dać max 1m? Bo pomiędzy ścianą a szafką uwzględniając wysokość pomieszczenia to dzieli mnie jakieś 5-7m :P Chociaż twój opis ma sens gdyby jeden z przewodów 120m się w jakiś sposób uszkodził, wtedy prościej go zmienić.

Można i tak, to zależy tylko od Ciebie jak to chcesz ogarnąć. Kwestia bardziej kosmetyki niż jakieś specjalnej funkcji. Czy puszkę na ścianę przymocujesz, czy do szafy włożysz, to powinno być ok.

 

W dniu 7.08.2021 o 09:01, oldpcet napisał:

No i teraz chodzi mi o kwestie bezpieczeństwa - nie bardzo rozumiem jaka jest zaleta aby na to złącze LC/APC robić miejsce w patchpanelu gdy to idzie  do tego gniazda SFP? Chodzi mi to ze skoro jest ryzyko uszkodzenia wzroku patrząc w światłowód a jak sobie coś takiego zamontuje w patchpanelu i będe miał włożony w to przewód światłowodowy to nic się złego nie stanie, ale jak wyjmę to powinienem mieć włożyć zaślepkę. Zatem gdybym go wyjmował musiałbym pamiętać o tym, by zarówno w pierwszym jak i w drugim budynku wyłączyć zasilanie przez POE tego adaptera "ethernet <-> gniazdo SFP" ? No bo jak nie będzie zasilania to wiadomo, że nic nie zaświeci. I przy jakimś odłączaniu tego bym musiał tak dla bezpieczeństwa robić?

I skoro to jest takie niebezpieczne dla wzroku to co w przypadku uszkodzenia takiego przewodu, przecież wtedy też może zaświecić.

Jak dla mnie to kwestia głównie wygody, łatwiej jest przepinać wszystko na panelu w szafie zamiast chodzić gdzieś do ściany (albo za ścianę). Sam musisz zobaczyć jak to wszystko Ci podpasuje. Nie licząc patch panelu keystone, to reszta tych złączek i adapterów kosztuje grosze - możesz je po prostu zamówić i jak stwierdzisz, że jednak nie chcesz tak zrobić to schowasz do szafy na dno niepotrzebne graty i będą czekały na lepsze czasy.


Co do bezpieczeństwa, to aż tak bardzo bym się tym nie przejmował. Jak zachowasz ostrożność, to nie powinno być problemu (w końcu nikt nie przepina tych kabli patrząc na nie centralnie). Mnie przykładowo się zdarzało po prostu wypiąć kabel światłowodowy z portu, dmuchnąć na niego z góry i wpiąć z powrotem (oczywiście wszystko z zachowaniem należytej uwagi). Najbezpieczniej jednak jest tak jak mówisz wyłączyć zasilanie POE. Natomiast jak gdzieś się uszkodzi kabel, to od razu się o tym dowiesz bo łącze między budynkami padnie całkowicie, albo zacznie bardzo szwankować.

W dniu 7.08.2021 o 09:01, oldpcet napisał:

2) A jak to wygląda w przypadku internetu światłowodowego od dostawcy? oni montują jakąś puszkę i wszystko zapewniają i ja tylko podłączam się przewodem utp do niej? czy też muszę kupować jakieś patchcordy do światłowodu? Bo w budynku nr 1 będą  mi prawdopodobnie w tym/przyszłym roku podłączać światłowód.

Zależy od dostawcy. U mnie jak instalowali to przewiercili się do budynku we wskazanym przeze mnie miejscu, tam właśnie puszkę zostawili ze zwojem kabla (nawet nie zainstalowali jej na ścianie, tylko luzem na podłodze rzucili), kabel dalej szedł do adaptera światłowód <-> ethernet. Koniec końców ten ich 120m kabel do mojej szafki domyślnie doprowadzili, dopiero sam sobie musiałem dokupywać metrowy kabelek i odpowiedni adapter (bo akurat tak mi bardziej pasowało).

Mała uwaga - dostawcy w większości przypadków używają technologi GPON, co oznacza, że tak czy siak jesteś skazany na ich sprzęt/adapter, bo do GPON nie da się łatwo i tanio dokupić modułu SFP. Dla mnie to akurat mały minus, bo wolę mieć swój switch/router w szafie, do którego wepnę moduł SFP niż kilka dyndających luźno pudełek, do których się nawet nie zaloguję. Ze sprzętem dostawcy może być też minus taki, że dostaniesz router (zamiast adaptera), z wymuszoną funkcją NAT i wtedy masz gorszą sytuację jeśli chodzi o hostowanie czegokolwiek z domu (gry online, serwery głosowe, vpn, itd.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...