Skocz do zawartości
Wizment

Spalona płyta główna, poszukuje nowej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy z doborem nowej płyty głównej ,ponieważ obecna najprawdopodobniej się spaliła. Dokonałem testu zasilacza na innym komputerze (działa), sprawdzałem również włączenie komputera osobno bez ram, bez karty graficznej oraz bez procesora, odpinając również dysk i napęd dvd. Komputer stał w domu przez ponad tydzień nie uruchomiany. Wróciłem i nie reagował zasilanie. Awarie przycisku power również chyba mogę wykluczyć bo dotykałem śrubokrętem pinów odpowiadających za uruchomienie i również nic z tego.

Komputer posiadam z wymiany za Xbox One S (zdjęcie) z wymienioną kartą graficzną na Geforce 1050Ti, zasilaczem Corsair CX450M oraz dołożonym ram 4GB od Kingstona Hyperx.

W PC znajduję się również procesor I7 4790.

Użytkowałem go już chyba około 2 lat i niestety stało się jak stało. Poprzedni właściciel chyba nawet nie zaglądał do środka bo plomba była cała. Dostałem go z monitorem, klawiaturą, myszką i podkładką.

Mniejsza... w jaką płytę główną powinnienem zainwestować? Na pewno patrze przyszłościowo, że chciałbym kiedyś rozbudować na mocniejszą może maszynę? Obecnie chciałbym, żeby nowa płytą główna posiadała wejście M2 by w najbliższych czasie dokupić dysk. Pytanie brzmi również czy obecny procesor zostawić czy go sprzedać i zainwestować w inny wraz ze zmianą płyty głównej. 

Z rzeczy, którę mogę dodać to chętnie również zainwestuje w jakąś nową, normalnych rozmiarów obudowę.

Obecnie budżet wyglądałby 300 zł na nową płytę główną i coś w okolicach 150 zł rozglądałbym się za nową skrzynką. Jeśli procesor bym sprzedał ... nie wiem ile jest warty i w jaki inwestować.

Czy coś w tych pieniądzach znajdę i jeśli tak to co? Z pewnością kości ram domyślam się, że będą na sprzedaż bo są DDR3 a obecnie widzę w sklepach płyty z DDR4. Akurat najmniejszy problem bo sprzedam swoje i wsadzę jakąkolwiek na razie aby móc używać komputera.

Oczywiście nie wymagam odpalania najnowszych gier w ULTRA HIPER 8K i w ogóle. Zagram sobie w League of Legends od czas do czasu. GTA V jakoś śmigało na obecnej konfiguracji i w to również chciałbym pograć na tych niskich czy tam średnich co chodził i coś tam czasem z Epic Games Store pobiorę.


Z góry dziękuję serdecznie za pomoc i współczuje wszystkim, którym spotkało to samo co mnie po średnim dniu taka informacja o PC.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, Wizment napisał:

W PC znajduję się również procesor I7 4790.

Pytanie brzmi również czy obecny procesor zostawić czy go sprzedać i zainwestować w inny wraz ze zmianą płyty głównej. 

Już widzę te tłumy chętnych na ten zabytkowy procesor.  Tylko wystawisz do sprzedaży i już po chwili masz sprzedane... :>

Nie masz wyboru jak chcesz nową płytę to i procesor musi być inny - nowszej generacji, nie piszę, że "nowy", czyli ze sklepu "nófka nie macana".

11 godzin temu, Wizment napisał:

Z rzeczy, którę mogę dodać to chętnie również zainwestuje w jakąś nową, normalnych rozmiarów obudowę.

Obecnie budżet wyglądałby 300 zł na nową płytę główną i coś w okolicach 150 zł rozglądałbym się za nową skrzynką.

300 zł to na płytę + procesor. Za 150 zł skrzynek do wyboru, do koloru.

11 godzin temu, Wizment napisał:

Czy coś w tych pieniądzach znajdę i jeśli tak to co? Z pewnością kości ram domyślam się, że będą na sprzedaż bo są DDR3 a obecnie widzę w sklepach płyty z DDR4. Akurat najmniejszy problem bo sprzedam swoje i wsadzę jakąkolwiek na razie aby móc używać komputera.

Jak nowa płyta to i pamięci DDR4 - to oczywiste. 

Czyli do wymiany masz:

- płyta główna

- procesor

- pamięci

- obudowa.

To na pewno będzie więcej jak 450 zł - nawet używany szrot.

NOWE ze sklepu te elementy to koszt ponad 700 zł - bez obudowy - przy czym wydajność będzie podobna do twojego starego procesora, czyli wystarczy do gier jakie wymieniłeś. 

Zaraz ci fachowcy doradzą lepiej... :glaszcze:

O dysku M2 na razie zapomnij bo go darmo nie dają nawet w Promocji a niczego ci nie poprawi względem tych gier.  :heu:

Po kosztach wychodzi na to, że najlepiej jak...kupisz inną płytę, używaną oczywiście i do twojego starego procesora...i nic poza tym. 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ręki procesor sprzedam za 189 zł w Cexie. Ramy jak wspominałem również zamierzam sprzedać i za dwa kupić jeden pasujący używany. Na ten moment chcę ożywić ten komputer do stanu z przed awarii lecz z możliwością wymiany za rok np na mocniejszy procesor, dołożenie ramu i dokupienie dysku m2. Więc obecnie potrzebuję pomocy z wyborem między Ryzen 3 a jakimś Intelem, którego cena wyniesie te 300-400 zł i do tego płytę główną, która posłuży już dłużej z wejściem na M2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Procesor:        Intel Core i3-10100F = ok. 350 zł

Płyta główna: MSI H410M-A PRO = ok. 290 zł

               albo: Gigabyte H410M H V3  = ok. 290 zł

Pamięć:  Kingston DDR4, 4 GB, 2666MHz, CL19 = ok. 120 zł

Takie są ceny ze sklepów. Razem ok. 760 zł . Wybrałem opcję "najniższa cena", czyli po taniości.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Szpajza napisał:

Procesor:        Intel Core i3-10100F = ok. 350 zł

Płyta główna: MSI H410M-A PRO = ok. 290 zł

               albo: Gigabyte H410M H V3  = ok. 290 zł

Pamięć:  Kingston DDR4, 4 GB, 2666MHz, CL19 = ok. 120 zł

Takie są ceny ze sklepów. Razem ok. 760 zł . Wybrałem opcję "najniższa cena", czyli po taniości.

Czyli polecasz pchać się dalej w Intela? Nie warto przesiadać się na Ryzena? Te płyty będą okej czy lepiej 100 zł drożej? 

Oczywiście bo teraz nie wspominałem o Geforce 1050 Ti. Czy to będzie współgrało ze sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Wizment napisał:

Czyli polecasz pchać się dalej w Intela? Nie warto przesiadać się na Ryzena? Te płyty będą okej czy lepiej 100 zł drożej? 

Oczywiście bo teraz nie wspominałem o Geforce 1050 Ti. Czy to będzie współgrało ze sobą.

Najtańszy RYZEN o podobnej wydajności co ten INTEL Core i3 10100F (wersja bez zintegrowanej grafiki !) to Ryzen 3 3100 i kosztuje 560 zł, czyli sporo drożej i trudno go dzisiaj kupić.

Płyta lepsza to droższa - o 100-150 zł więcej - ale nie jest ci potrzebna.

Tutaj masz KONFIGURATOR i sam wybierz co ci pasuje:

KONFIGURATOR PC

UWAGA ! Nie musisz kupować w tym sklepie, ale ich KONFIGURATOR jest bardzo pomocny w wyborze.

GTX 1050Ti będzie współgrało...z każdą dzisiejszą płytą.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Szpajza napisał:

Najtańszy RYZEN o podobnej wydajności co ten INTEL Core i3 10100F (wersja bez zintegrowanej grafiki !) to Ryzen 3 3100 i kosztuje 560 zł, czyli sporo drożej i trudno go dzisiaj kupić.

Płyta lepsza to droższa - o 100-150 zł więcej - ale nie jest ci potrzebna.

Tutaj masz KONFIGURATOR i sam wybierz co ci pasuje:

KONFIGURATOR PC

UWAGA ! Nie musisz kupować w tym sklepie, ale ich KONFIGURATOR jest bardzo pomocny w wyborze.

GTX 1050Ti będzie współgrało...z każdą dzisiejszą płytą.

Jeśli za rok będę miał możliwość wymiany na Intela I5 albo I7 za tysiąc (nie wiem jakie są ceny) no to dalej płyta główna lepsza nie będzie mi potrzebna? Chcę kupić taką, której nie będę musiał zaraz wymieniać tylko dokupię do niej lepsze ramy, wrzucę dysk m2, wymienię w przyszłości na lepszy procek. Szukam płyty w ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 3.08.2021 o 18:14, Wizment napisał:

Jeśli za rok będę miał możliwość wymiany na Intela I5 albo I7 za tysiąc (nie wiem jakie są ceny) 

Do tej pory używałeś procesora Intel Core i7 4790 który pojawił się na świecie ponad 7 lat temu (!) i dzisiaj to jest już szrot. Ale jakoś go nie wymieniłeś przez 2 lata użytkowania.  :hmm:

I dalej byś go nie wymienił i używał następne sto lat jakby nie nawaliła płyta.  :>

Ta płyta jaką przykładowo podałem, czyli MSI H410M-A PRO obsługuje procesor np. Intel Core i5 10600KF który dzisiaj kosztuje ok. 950 zł. Za rok/dwa będzie kosztował 800 zł i jak jeszcze będzie w sprzedaży to go sobie kupisz do tej płyty.

Intel Core i5 10600KF będzie wtedy prawie 2 razy wydajniejszy jak stary Intel Core i7 4790 którego używałeś do tej pory.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...