Skocz do zawartości
mbie

Zestaw do programowania 8-9k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Niestety jestem zmuszony porzucić laptopa na rzecz dość wydajnego PC (linuks, docker i te sprawy). W związku z tym składam sobie maszynę, która:

- będzie wydajna do programowania (m.in 8 rdzeni/3 GHZ, 64GB ramu i 1 TB na M2, gigabit LAN, wake on lan)

- nie będzie mi służyła jako dodatkowy kaloryfer w pokoju

- pozwoli mi okazjonalnie zagrać w jakieś starocie typu GTA V czy Wiedźmina 3 

Po wstępnym rozeznaniu w temacie wybór padł na taki układ https://proline.pl/konf/f81df2be

- Procesor AMD Ryzen 7 5800X AM4.
- MSI MAG B550 TOMAHAWK AM4.
- Chłodzenie wodne MSI MAG Core Liquid 360R.
- Pamięć Patriot Viper Steel DDR4 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18 PVS464G360C8K.
- Gigabyte GeForce RTX 2060 D6 6GB GDDR6 (GV-N2060D6-6GD 2.0).
- Adata SSD XPG SX8200 PRO 1TB M.2 PCIe NVMe Gen3 ASX8200PNP-1TT-C.
- Obudowa Genesis IRID 505 ARGB.
- Zasilacz Corsair RM850x 850W RMx (CP-9020180-EU).

Podkreślam, że gry do tego zestawu są tutaj dodatkiem, nawet nie wiem czy nie zszedłbym niżej z kartą np. do Gigabyte GeForce GTX 1650 lub cokolwiek do 1000 zł aby tylko uruchomiło jakąś grę :) Obudowę dołożyłem pierwszą lepszą, potrzebuję tak naprawdę przewiewnej i eleganckiej.

Czy taki zestaw ma sens? Może warto wymienić niektóre komponenty (płyta/pamięci) aby lepiej współpracowały z resztą?

Edytowane przez mbie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień dysk na Kingstona KC2500, ADATA kantuje z podzespołami. Zmień obudowę na SilentiumPC RG6V lub drożej - be quiet! 500DX/Corsair 4000D Airflow/275R Airflow.

Komputer złożysz sam czy ma być z jednego sklepu ze składaniem? Co powiesz na 12 rdzeni:

ZePNQiw.jpg

Do tego dowolna karta graficzna w budżecie. Kod rabatowy "G4ME21" oznacza 150zł rabatu na zasilacz, a Asus ma 180zł cashbacku na płytę główną:

https://promotion.asus.com/pl/pl/q2gamingweeks

Czyli razem mamy równe 6000zł, a RTX2060 zaczyna się od 2100zł (możesz kupić oddzielnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4000MT/s to trochę za dużo dla Ryzena, trzeba się będzie bawić z timingami. Co oszczędzasz na CPU to tracisz na RAMie, płycie głównej oraz zasilaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kalderon napisał:

4000MT/s to trochę za dużo dla Ryzena

No jak sobie ogarnie timingi, to będzie luks. Podałem tylko CPU i RAM. Gdyby mógł zakupić osobno, to warto rozważyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Nie sądziłem ze ADATa może robić takie kombinacje z podzespołami. 

Niestety preferowałbym zakup w jednym miejscu (kwestie księgowe, ale upewnię się jutro czy to robi problem z fakturami) Raczej nie będę bawił się w żadne zmiany bazowych ustawień. Zakładałbym ze kupuje zestaw i ma działać tak jak trzeba ;) 

12 rdzeni wydaje się już dużo. 5800x i tak ma zapas do moich potrzeb tak mi sie wydaje. 
 

Czy na tej półce cenowej Ryzeny dalej są lepsze niż Intele? Sercem mi bliżej do AMD ale może warto taki zestaw oprzeć jednak na Intelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mowa o 8/16, to bierz co wyjdzie taniej - 5800X vs i9 10900F

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że dla i9 trzeba zdjąć limity mocy, a wtedy da radę ogrzać halę magazynową.

48 minut temu, mbie napisał:

12 rdzeni wydaje się już dużo.

Za dużo? Jak masz prace lubiącą wątki to jest to 50% więcej wątków niż w 5800X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja programuję i tylko kompilacja naprawdę dużych projektów potrafi obciążyć na maksa na dłużej niż parę minut 3700x, więc spokojnie wystarczy 5800x . Mi częściej brakuje jednego mocniejszego wątku bardziej niż 16 na maksa:) Ale ostatnio więcej pracuje w biurze na 10700f i lepszy jest 3700x ale to różnica może miedzy 5 minut a 4:45 na korzyść amd: w  sumie znalazałem potwierdzenie:

unreal-engine-lighting.png

compiler.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeśli jesteś zdecydowany na 5800X:

L6UxfhU.jpg

Plus karta graficzna.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mbie napisał:

Sercem mi bliżej do AMD ale może warto taki zestaw oprzeć jednak na Intelu?

 

10 godzin temu, Caps napisał:

Jeżeli mowa o 8/16, to bierz co wyjdzie taniej - 5800X vs i9 10900F

Źle napisałem. Jeżeli schodzisz do 8/16 to zastanowić się można nad tańszym i7 10700 na B560. Różnica w cenie pomiędzy CPU to prawie 500 zł. 

Za niecałe 8000 zł masz i7 10700 8/16 + 64 GB DDR4 + RTX 3060 
https://proline.pl/koszyk/2d255df0

12 godzin temu, mbie napisał:

nawet nie wiem czy nie zszedłbym niżej z kartą np. do Gigabyte GeForce GTX 1650 lub cokolwiek do 1000 zł aby tylko uruchomiło jakąś grę

Zastanowiłbym się nad zestawem na iGPU + dołożenie GPU za jakiś czas jak ceny będą spoko albo po prostu jak trafi się coś na allegro. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10700F jest bliższy wydajnością do 5600X niż 5800X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem jeszcze raz Wasze propozycje (oraz opinie innych) i mam już bardziej wyklarowaną sytuację, ale dalej z kilkoma decyzjami do podjęcia. 

Procesor: AMD Ryzen 7 5800X

Dopłata do Ryzena 9 na tę chwilę wydaje się nie uzasadniona do moich potrzeb. Rozwiązania Intela może ciut tańsze, ale na innym procesie technologicznym. Zostaję przy 5800x

Płyta główna: Na pewno Asus, rozważam jeszcze B550 vs X570 - nowsza wersja wydaje się bardziej przyszłościowa w kontekście rozbudowy zestawu. ASUS ROG STRIX B550-F GAMING vs ASUS TUF GAMING X570-PLUS 

Pamięci: G.SKILL 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18 Ripjaws V - nie jestem przekonany czy tutaj ma to znaczenie jakie wybierze się pamięci.  Nie wiem czy mam się sugerować listą QVL dla b550, dla konfiguracji 2x32 3600 wprawdzie są G.SKILL ale nie ma w nich Ripjaws. Oto dostępne ze strony producenta możliwości

G.SKILL  F4-3600C18D-64GTZN 2x 32GB 3600 3600 DS Hynix 18-22-22-42 1.35 1,2,4
G.SKILL  F4-3600C18D-64GTRG 2x 32GB 3600 3600 DS Hynix 18-22-22-42 1.35 1,2,4
G.SKILL  F4-3600C18D-64GTRS 2x 32GB 3600 3600 DS Hynix 18-22-22-42 1.35 1,2,4
G.SKILL  F4-3600C18Q-128GTZR 2x 32GB 3600 3600 DS Hynix 18-22-22-42 1.35 1,2,4

Dysk: WD 1TB M.2 PCIe NVMe Black SN750 Zakładam, że co bym nie wybrał pomiędzy WD, Kingstonem a Samsungiem, i tak będzie dobre.

ZasilaczCorsair RMx 850W 80 Plus Gold Pomiędzy 750 a 850 jest 100 zł różnicy, a wydaje się 850 być bardziej przyszłościowe w kontekście 5-8 lat. Czy może to już jest przesada?

ObudowaPhanteks Eclipse P600S TG Czarna - jest droga i na zamówienie, ale jak ją zobaczyłem to mi się bardzo spodobała. Szczególnie przedni i górny panel, który daje dodatkowe wygłuszenie. A gdy potrzeba przewiewu, można go ściągnąć. Chociaż nie wykluczam, że jak będzie problem z dostępnością to skończy się na SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black 

Chłodzenie: Tutaj mam sporą zagwozdkę. Generalnie chciałem jakieś wodne chłodzenie, bo założyłem że ono będzie najlepsze. Ale czy na pewno tak jest? Czy Arctic Liquid Freezer II 2x140mm będzie wystarczające dla Ryzena? Czy nie ma sensu się bawić w wodne zabawy?

Karta graficzna: O tutaj dylematy, dylematy. Wiem jedno, jak teraz nie zainwestuje grafikę, to tego nie zrobię później. Jak przeglądam x-kom to karty się pojawiają i znikają. Na tę chwilę dostępny jest Palit GeForce RTX 3060 który naciąga mój budżet, ale jestem w stanie na to jeszcze sobie pozwolić)

Dalej celuję w zlecenia złożenia zestawu, aczkolwiek gdy to okaże się niemożliwe np. ze względu na brak pojedynczych elementów w jednym sklepie lub spore oszczędności w przypadku zakupu u różnych dostawców (powiedzmy powyżej 500 zł na całym zestawie) to ogarniemy z kumplem złożenie zestawu samodzielnie.

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, mbie napisał:

Na pewno Asus, rozważam jeszcze B550 vs X570 - nowsza wersja wydaje się bardziej przyszłościowa w kontekście rozbudowy zestawu. ASUS ROG STRIX B550-F GAMING vs ASUS TUF GAMING X570-PLUS 

Wbrew pozorom chipset B550 jest nowszy. X570 jest "wyższy" w hierarchii, ale dopóki nie zamierzasz wkładać dwóch dysków M.2 PCI-E gen. 4 to nie warto dopłacać. A co do płyty to wystarczy nawet Asus B550 TUF Gaming.

7 minut temu, mbie napisał:

Nie wiem czy mam się sugerować listą QVL dla b550, dla konfiguracji 2x32 3600 wprawdzie są G.SKILL ale nie ma w nich Ripjaws

Niespecjalnie, kontroler pamięci jest w procesorze, a producent płyty testował tylko te RAMy które miał w danym momencie pod ręką. Miał Tridenty od G.Skilla, Ripjawsy powinny mieć te same kości.

9 minut temu, mbie napisał:

Zakładam, że co bym nie wybrał pomiędzy WD, Kingstonem a Samsungiem, i tak będzie dobre.

Tak o ile nie jest to Samsung 980 bez "Pro".

9 minut temu, mbie napisał:

Pomiędzy 750 a 850 jest 100 zł różnicy, a wydaje się 850 być bardziej przyszłościowe w kontekście 5-8 lat. Czy może to już jest przesada?

Zależy czy w przyszłości przewidujesz montaż topowej karty graficznej.

10 minut temu, mbie napisał:

Czy Arctic Liquid Freezer II 2x140mm będzie wystarczające dla Ryzena?

Będzie wystarczający.

10 minut temu, mbie napisał:

Jak przeglądam x-kom to karty się pojawiają i znikają.

Przez chwilę był RTX 2060 Super za 2300zł. To karta o tej samej wydajności co 3060.

11 minut temu, mbie napisał:

ze względu na brak pojedynczych elementów w jednym sklepie lub spore oszczędności w przypadku zakupu u różnych dostawców (powiedzmy powyżej 500 zł na całym zestawie) to ogarniemy z kumplem złożenie zestawu samodzielnie.

Morele ma opcję składania bez karty graficznej. Jak zestaw się mniej więcej wyklaruje to odpal ceneo i zobacz ile kosztowały by podzespoły kupowane najtaniej i wszystko będzie jasne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kalderon napisał:

Wbrew pozorom chipset B550 jest nowszy. X570 jest "wyższy" w hierarchii, ale dopóki nie zamierzasz wkładać dwóch dysków M.2 PCI-E gen. 4 to nie warto dopłacać. A co do płyty to wystarczy nawet Asus B550 TUF Gaming.

A to ciekawe. Nie wiedziałem o tym. 

Jeśli chodzi o dwa dyski to być może pojawi mi się kiedyś potrzeba dołożenia jednego 1TB. Ale w sumie tak jak teraz patrzę na różnice pomiędzy płytami, to może warto od razu brać 2TB i włożyć do jednego slotu.

8 minut temu, kalderon napisał:

Tak o ile nie jest to Samsung 980 bez "Pro".

Mógłbyś rozwinąć? Widzę, ze 980 PR jest trochę droższe, ale ma zdecydowanie wyższe wartości zapisu i odczytu.

10 minut temu, kalderon napisał:

Zależy czy w przyszłości przewidujesz montaż topowej karty graficznej

Powiedziałbym nie, ale co będzie za 4-5 lat? Nie wiem. Dzisiejsza topowa karta graficzna za 5 lat będzie... zwykłą kartą (albo przeżytkiem) i będzie kosztowała niewiele.

Na tę chwilę i w takiej perspektywie czasowej nie planuję za dużo zmieniać

18 minut temu, kalderon napisał:

Morele ma opcję składania bez karty graficznej. Jak zestaw się mniej więcej wyklaruje to odpal ceneo i zobacz ile kosztowały by podzespoły kupowane najtaniej i wszystko będzie jasne.

Dzięki za hint, sprawdzę! Idzie uzyskać w morele jakiś rabat na cały zestaw? Widziałem, że dla forumowiczów x-kom daje jakieś rabaty w jednym z wątków. Korzystne te rabaty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mbie napisał:

Jeśli chodzi o dwa dyski to być może pojawi mi się kiedyś potrzeba dołożenia jednego 1TB. Ale w sumie tak jak teraz patrzę na różnice pomiędzy płytami, to może warto od razu brać 2TB i włożyć do jednego slotu.

Do B550 możesz włożyć dwa dyski, chodzi o te najnowsze PCI-E 4 generacji - B550 przyjmuje jeden, X570 dwa. Jeśli chodzi o 2TB - Kingston w świetnej cenie:

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-kingston-skc2500m8-2000g-2048-gb-pci-exp-10685553824

Godzinę temu, mbie napisał:

Mógłbyś rozwinąć? Widzę, ze 980 PR jest trochę droższe, ale ma zdecydowanie wyższe wartości zapisu i odczytu.

Pro jest o połowę droższy i to jest właśnie dysk PCI-E 4. Wersja bez Pro to zwykły dysk PCI-E 3 (jak Kingston KC2500 czy WD SN750) ale wykastrowany - nie ma DRAMu (który poprawia rozkład danych na kościach), a sam kontroler jest budżetowy. Po wyczerpaniu bufora dysk zwalnia do ~300MB/s czyli poniżej dobrego dysku SATA. Dlatego odradzam Samsunga 980 bez "Pro".

Godzinę temu, mbie napisał:

Powiedziałbym nie, ale co będzie za 4-5 lat? Nie wiem. Dzisiejsza topowa karta graficzna za 5 lat będzie... zwykłą kartą (albo przeżytkiem) i będzie kosztowała niewiele.

Podobnie procesor - Intel dopiero zbroi się do prawdziwego wyścigu z AMD i za 5 lat procesory zrobią taki krok do przodu że obecne będą pierdziawkami do internetu.

Godzinę temu, mbie napisał:

Korzystne te rabaty?

X-kom daje chyba ze 100zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zamówiłem w morele - dam znać jak przyjdzie w przyszłym tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...