Skocz do zawartości
Grucholek

Podkręcanie Ryzen 7 3700x na B450M Pro4

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

aktualnie mam procesor Ryzen 7 3700x oraz płytę Asrock B450M Pro4.

Po tym jak padła mi poprzednia płyta kupiłem po taniości ww. płytę. Chłodzenie jakie aktualnie posiadam to Fera 5.

Czy jest sens w ogóle podchodzić do OC przy tej płycie? Jeżeli tak to na jakie chłodzenie do 300 zł najlepiej wymienić Fere 5?

W przyszłym tygodniu chciałbym zakupić RTXa 3080 i zależy mi na zwiększeniu wydajności CPU aby jak najbardziej ograniczyć bottlenecka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera 5 to dobre chłodzenie i z zapasem ogarnie tego procka nawet po oc na 1.35v 

Na tej płycie możesz go krecic ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że 1,35V to nie jest bezpieczne napięcie dla 7nm, najlepiej trzymać się poniżej 1,3V i zobaczyć jaki uda się uzyskać stabilny zegar. 3700X z reguły nie miał specjalnego potencjału do OC, a w przypadku Zen 2 zyski w grach z zegarów ponad 4,2GHz są praktycznie żadne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy tym procesorze warto rozważać 3080 Ti czy przy zwykłym 3080 może już być bottleneck? Gram w fsy na monitorze 1440p 144hz a w Rpg na TV 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, kalderon napisał:

Tyle że 1,35V to nie jest bezpieczne napięcie dla 7nm, najlepiej trzymać się poniżej 1,3V

Wyssane z dupy zabobony jak zwykle :lol2:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Grucholek napisał:

A przy tym procesorze warto rozważać 3080 Ti czy przy zwykłym 3080 może już być bottleneck? Gram w fsy na monitorze 1440p 144hz a w Rpg na TV 4k.

Do pelni szczescia, zaden Zen2 sie nie nadaje sie do tak mocnyh gpu, zeby wykorzystac w pelni karte. No ale komfortowo grac sie da ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Grucholek napisał:

A przy tym procesorze warto rozważać 3080 Ti czy przy zwykłym 3080 może już być bottleneck? Gram w fsy na monitorze 1440p 144hz a w Rpg na TV 4k.

Zależy do gier i ich ustawień, w większości przypadków to karta będzie wąskim gardłem, ale ty idziesz w fpsy, a tu Ryzeny 3000 szału nie robiły.

35 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Wyssane z dupy zabobony jak zwykle :lol2:

Żadne zabobony, wielu ludzi uwaliło sobie tak procka.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, kalderon napisał:

Żadne zabobony, wielu ludzi uwaliło sobie tak procka.

Wyjdz z tego ciemnogrodu w koncu ;) 

Masz jakies potwierdzone udokomentowane dane? Czy tylko wyssane z palca teorie, nie poparte w praktyce? Bo to, ze komus gdzies tam 1cpu na iles tysiecy szt sie uszkodzil to nie znaczy, ze od duzego napiecia ale to wlasnie tacy uzytkownicy jak Ty wymyslaja takie bzdury a konkretnych danych brak.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 3600 rok na 1.35v i pozniej 9 miesiecy 3700x na 1.35v i było ok na fortisie 3 ;) oba były sporo chłodniejsze niż 5600x na 1.32v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Send1N napisał:

Ja miałem 3600 rok na 1.35v i pozniej 9 miesiecy 3700x na 1.35v i było ok na fortisie 3 ;) oba były sporo chłodniejsze niż 5600x na 1.32v

Wiesz, najlatwiej zwalic przypadki uszkodzenia cpu na zbyt wysokie napiecie, gdyby tak bylo jak ten bajkopisarz pisze to AMD musialoby tirami wozic uszkodozne cpu na gwarancje :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Masz jakies potwierdzone udokomentowane dane?

Czyli ja muszę przestawić recenzowane badanie naukowe na reprezentatywnej próbie a ty możesz sobie pieprzyć że wysokie napięcie jest ok?

Zdejmij limity, obciąż procesor i zobacz (np. w HWiNFO64) jakie najniższe napięcie zostanie "zapodane" dla procka. Praktycznie zawsze jest to poniżej 1,3V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kalderon napisał:

Czyli ja muszę przestawić recenzowane badanie naukowe na reprezentatywnej próbie a ty możesz sobie pieprzyć że wysokie napięcie jest ok?

Zdejmij limity, obciąż procesor i zobacz (np. w HWiNFO64) jakie najniższe napięcie zostanie "zapodane" dla procka. Praktycznie zawsze jest to poniżej 1,3V.

Nie będę dyskutował z takim ignorantem bo niewiedza bije za bardzo od ciebie, wróć jak twoje głupie tezy będą miały jakieś poparcie w praktyce ;) 

Jeszcze ten twój głupi przykład z auto napięciem, leżę ?

Twoim tokiem rozumienia to moich 5szt Zen, które miałem już dawno powinny być uszkodzone a setki tysiące ludzi powinno zgłaszać uszkodzenia ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod granie można spokojnie trzymać 1.35v, nikt nie pisze o pałowaniu wypalarką/prime na 1.35 bo też niczym by tego schłodzić nie szło (w domowych warunkach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buildzoid zdegradował swojego 3700X trzymając go powyżej 1,3V (i poniżej 1,4V):

https://www.youtube.com/channel/UCrwObTfqv8u1KO7Fgk-FXHQ/community?lb=UgwIDprhUtrJzFuhW0N4AaABCQ

Po resztę zapraszam do Google'a:

https://lmgtfy.app/?q=zen+2+degradation

W zasadzie wszystkie przypadki dotyczą trzymania ponad 1,3V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, kalderon napisał:

Buildzoid zdegradował swojego 3700X trzymając go powyżej 1,3V (i poniżej 1,4V):

https://www.youtube.com/channel/UCrwObTfqv8u1KO7Fgk-FXHQ/community?lb=UgwIDprhUtrJzFuhW0N4AaABCQ

Po resztę zapraszam do Google'a:

https://lmgtfy.app/?q=zen+2+degradation

W zasadzie wszystkie przypadki dotyczą trzymania ponad 1,3V.

A ja miałem 5szt i nie zdegradowalwm. Faktycznie jego jedna sztuka to wyznacznik ?Brni dalej w swoje głupot. 

Przecież to nie jest nigdzie udokumentowane i potwierdzone, ze przez napięcie. To tylko twoje wymysły. Na ilość produkowanych  cpu zawsze znajda się wadliwe sztuki ale to jest promil na który nikt nie zwraca uwagi. 

37 minut temu, Send1N napisał:

Pod granie można spokojnie trzymać 1.35v, nikt nie pisze o pałowaniu wypalarką/prime na 1.35 bo też niczym by tego schłodzić nie szło (w domowych warunkach)

Pod wszystko można trzymać 1.35v. Ważne, żeby zapewnić odp chłodzenie i to wszystko :) 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, kalderon napisał:

 

Zdejmij limity, obciąż procesor i zobacz (np. w HWiNFO64) jakie najniższe napięcie zostanie "zapodane" dla procka. Praktycznie zawsze jest to poniżej 1,3V.

U mnie na auto pod obciążeniem trzyma 1.34-1.35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Pod wszystko można trzymać 1.35v. Ważne, żeby zapewnić odp chłodzenie i to wszystko :) 

Nie, nawet trzymając temperatury pod kontrolą można bardzo łatwo zdegradować procka bo cieniutkie ścieżki w 7nm gorzej tolerują wyższe napięcie. Dlatego wraz z kolejnymi generacjami Ryzenów napięcie uznawane za bezpieczne jest coraz niższe.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Pod wszystko można trzymać 1.35v. Ważne, żeby zapewnić odp chłodzenie i to wszystko :) 

Ciężko będzie schłodzić odpowiednio czymś pod prime na takim gdyby ktoś chciał trzymać :E chyba że ktoś azotem jedzie ale to nie warunki domowe xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.08.2021 o 16:09, kalderon napisał:

Nie, nawet trzymając temperatury pod kontrolą można bardzo łatwo zdegradować procka bo cieniutkie ścieżki w 7nm gorzej tolerują wyższe napięcie. Dlatego wraz z kolejnymi generacjami Ryzenów napięcie uznawane za bezpieczne jest coraz niższe.

Odniosę się do tego aby znowu nie panował strach przed degradozą xD Wszystko się zgadza gorzej znoszą ale bez przesady. Buildzoid swojego kibla który z pudełka nie ogarniał OC na 4.2 i służył za królika przez długi czas i na mobasie asrocka chodził. Potem aktualnie próbował go zakatować z pełną celować i z tego co pamiętam znudziło mu się. Raptem 25mv poszło więc jeszcze by pewnie z rok musiał męczyć aby na auto aktualnie cpu brakowało prundu. Stilt za to zabił chyba 3700x podczas testowania limitów i tolerancji na tempy znaczy p95 FMA3 i ciągłe 95 stopni na grubym wolcie z tego co pamiętam z tamtych czasów. Jedyne na co trzeba patrzeć to tempy w normalnym użytkowaniu nawet nie da rady pociągnąć nawet niebezpiecznej ilości ampów na EDC. Prędzej IO zabijesz trzymając na stock cpu niż rdzenie zdegradujesz na normalnej płycie z sensownym VRM po max OC ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipton testowal tego mobasa w wersja ATX, przy 2700X ;)

obraz.png.ac76fed3342584006cf51d037bda5066.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kibel ale z drugiej strony 3700x już przy 170W ciężko schłodzić AIO 360 więc zemsta VRM za męki mu nie grozi xD No i zen2 naprawdę ciężko zabić, co innego zen3 tego aktualnie da się zajechać ale znowu ten ma tyle dodatkowych zabezpieczeń, że trzeba by działać z konkretnym zamiarem aby coś zdegradować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Art385 napisał:

No kibel ale z drugiej strony 3700x już przy 170W ciężko schłodzić AIO 360 więc zemsta VRM za męki mu nie grozi xD No i zen2 naprawdę ciężko zabić, co innego zen3 tego aktualnie da się zajechać ale znowu ten ma tyle dodatkowych zabezpieczeń, że trzeba by działać z konkretnym zamiarem aby coś zdegradować. 

Jasne ale zmierzam do tego, ze temat obracal sie w OC cpu i degradacji a sam autor ma mobasa raczej pod robienie UV a nie OC. Co do degrdacji to mysle , ze wyrazilem sie jasno a ty dobrze temat wytlumaczyles, moze w koncu amatorszczyzna z YT przejrzy na oczy :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Phoenixsuple napisał:

Jasne ale zmierzam do tego, ze temat obracal sie w OC cpu i degradacji a sam autor ma mobasa raczej pod robienie UV a nie OC. Co do degrdacji to mysle , ze wyrazilem sie jasno a ty dobrze temat wytlumaczyles, moze w koncu amatorszczyzna z YT przejrzy na oczy :szczerbaty:

Ta przejrzy xD Śmieją się z jeleni i liczą wyświetlenia :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...