Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nadszedł już czas na wymianę mojej leciwej platformy. Wymieniam sprzęt pod nowego Bf 2042 i mam dylemat co za pamięci wybrać. Co do pojemności to 16 GB raczej powinno jeszcze starczyć na jakiś czas.

Waham się miedzy tymi dwoma modelami Gskill lub Patriot. Do tego dojdzie Ryzen 5600X ewentualnie 5800X ale jeszcze czekam na oficjalne wymagania a nie zamkniętej Bety.

Dzięki za wszystkie sugestię zarówno co do pamięci jak i procka.

Edytowane przez gaca18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kalderon napisał:

oba zestawy zrobią 3800CL14

O ile IMC/IF na to pozwoli ;) nie jeden juz planował nawet 4000mhz na  ryzenie a kończyło  się 3733 :thumb:

Patrioty 4400 beda ciut lepsze do oc, i nie przepłacaj https://proline.pl/pamiec-patriot-viper-steel-ddr4-16gb-2x8gb-4400mhz-cl19-pvs416g440c9k-p7113569

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciut lepsze czyli ile? Zrobią 4000CL14 zamiast 3900CL14? 3800 CL14 powinny zrobić oba, nie ma po co przepłacać.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum chyba nikomu nie udało się zrobić stabilnego 4000 na ryzenach, więc nastawiaj się raczej na 3800CL14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kalderon napisał:

Ciut lepsze czyli ile? Zrobią 4000CL14 zamiast 3900CL14? 3800 CL14 powinny zrobić oba, nie ma po co przepłacać.

3800 cl14 nie robią moje old sztuki 4000cl19 nawet jak fclk rozepnę :) . A to sztuki co całkiem szybko zjechały z taśmy produkcyjnej 0xxxx liczby ;) . 4400cl19 powinny ogarnąć z palcem w nosie 3800cl14, ale nie wiem jak w najnowszych binach jest. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, kalderon napisał:

Ciut lepsze czyli ile? Zrobią 4000CL14 zamiast 3900CL14? 3800 CL14 powinny zrobić oba, nie ma po co przepłacać.

chodzi o timingi a nie o mhz... novi już ci wyjaśnił.

nie patrz na jakieś wykresiki z yt czy google grafika 1.55v to nawet mi testu nie przechodziło na 2x8 bo się od temp wykładały ;)

 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze roznica cenowa pomiedzy 4400 a 4000 to na ta chwile jakies 30zl .... (nawet mniej jak ktos wie jak obniczyc cene na amazonie z kuponem ze swinki) ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze była dzisiaj świetna promka na Ryśka 5800x w x-komie ale się nie załapałem. Bym miał jeden dylemat z głowy?

Najwyżej wpadnie 5600x myślę że też ogarnie BF2042. 

Co do pamięci to osiągi po OC będą zbliżone. Na dziś różnica w cenie to ok 200zł między pamięciami z pierwszego postu. Nie robi mi to jakieś wielkiej różnicy,  a nie ukrywam że wizualnie bardziej podobają mi się Gskille no i mają RGB ale to nie jest dla mnie najważniejsze. 

Edit. A hipotetycznie jeśli byści mieli do wyboru oba zestawy w tej samej cenie co byście wzięli? 

Edytowane przez gaca18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj juz bo vipery 4400 mozesz miec za trochu powyzje 500zl:

https://www.amazon.de/-/pl/dp/B07KXLFDL6/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=viper+steel+4400&qid=1628511451&sr=8-1

Jak jeszcze zrobisz to:

https://www.pepper.pl/promocje/kupon-8-eur-na-amazonde-za-zakup-karty-podarunkowej-80-eur-417849

To cie wyjdzie okolo 495zl za ciut lepszy sort B-die a napewno lepszy niz te przebrane G-Skille.

G-Skill za dobre B-die to sobie niezle liczy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.08.2021 o 20:19, kalderon napisał:

Ciut lepsze czyli ile? Zrobią 4000CL14 zamiast 3900CL14? 3800 CL14 powinny zrobić oba, nie ma po co przepłacać.

Może zrobią 3800cl14, ale raczej nie. Może 3800cl15 a może 3800cl16.

4400 powinny zrobić 3800cl14 lub jak będzie pech 3800cl15. 

W dniu 8.08.2021 o 16:09, gaca18 napisał:

Witam,

Nadszedł już czas na wymianę mojej leciwej platformy. Wymieniam sprzęt pod nowego Bf 2042 i mam dylemat co za pamięci wybrać. Co do pojemności to 16 GB raczej powinno jeszcze starczyć na jakiś czas.

Waham się miedzy tymi dwoma modelami Gskill lub Patriot. Do tego dojdzie Ryzen 5600X ewentualnie 5800X ale jeszcze czekam na oficjalne wymagania a nie zamkniętej Bety.

Dzięki za wszystkie sugestię zarówno co do pamięci jak i procka.

Weź sobie dwa kity tego: https://allegro.pl/oferta/pamiec-adata-xpg-d60g-rgb-ddr4-16gbkit-4133mhzcl19-10919539870

za 1000zl będziesz miał 32GB które znacznie żwawiej działa niż 16GB ciśnięte w opór. 32GB nawet na micronach dogonią wydajnością 16GB na bdie. 32gb bdie nawet ze średnim binem będzie lepsze niż najlepsze bdie 16GB.

Te Adaty z linku to Bdie ale chwalone często za fajny bin. Więc może wygrasz coś w loterii ;)  A jak nie, to 32GB i tak poleci na 3800cl16 w najgorszym wypadku, ale dalej będzie lepiej jak z 16GB 3800cl14. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.08.2021 o 14:25, grayman_1 napisał:

Nie kombinuj juz bo vipery 4400 mozesz miec za trochu powyzje 500zl:

https://www.amazon.de/-/pl/dp/B07KXLFDL6/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=viper+steel+4400&qid=1628511451&sr=8-1

Jak jeszcze zrobisz to:

https://www.pepper.pl/promocje/kupon-8-eur-na-amazonde-za-zakup-karty-podarunkowej-80-eur-417849

To cie wyjdzie okolo 495zl za ciut lepszy sort B-die a napewno lepszy niz te przebrane G-Skille.

G-Skill za dobre B-die to sobie niezle liczy.

Też dobra opcja i też brałbym 4 moduły ;)  Jeżeli punktem wyjścia są linki z piewszego postu gdzie 16GB miało wyjść ponad 800zl.

Tutaj są dobre bdie od gskilla, ale tanio nie jest: https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-neo-ddr4-16-gb-4000mhz-cl14-f4-4000c14d-16gtzn-8584530/

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Minciu napisał:

Może zrobią 3800cl14, ale raczej nie. Może 3800cl15 a może 3800cl16.

Wrzuciłem test gdzie zrobiły 3900CL14. Różnica między zestawami 4000 i 4400 po OC to ok. 100MHz przy tych samych timingach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale to i tak jest losowanie, gdzie z bazy wychodzisz z gorszym losem. 

I te wyniki raczej nie powtórzysz na Ryzenie 5000 ;) A nawet na 100% bym powiedział.

 

Po pierwsze te wykresy są jedynie poglądowe, co mniej więcej się trafiło w różnych kościach i jakie są różnice sztuka do sztuki. Toomcugowi wyszło 100Mhz róznicy na słabszym binie. Biorąc udział w losowaniu nikt nie da Ci gwarancji że będziesz też miał taką samą różnicę 100Mhz. Może być 200 a może być NIC. A może jedynie wystarczy podbić nieco wyżej napięci np o 0,025V. To jest losowanie, ale słabsze kości to gwarancja słabszego kuponu i gorszej wygranej ;) 

Wracając jeszcze do 3900cl14. No niestety ale na Patriotach tego nie zrobisz. Bardzo dobre sztuki patków wbijają się w ścianę na 3800cl14. I to jest ich absolutny maks. A nawet jeśli ktoś gdzieś trafił na takie co poleca 3900cl14 to prawdopodobnie wygrał w totka ;) I to będzie ewenement. 

Tak więc skoro najlepsze patki robią maks 3800cl14 ( to już ustaliliśmy ), to ile zrobi słabszy bin ? Eureka, 3733cl14.. zazwyczaj tyle robią wszytkie moduły bdie co na pudełku w sklepie mają 4000+. Ale i tak to nie jest wcale gwarantowane. Możesz trafić takie bdie, które utkną na 3600cl15 i nic z tym nie zrobisz.  ( Pozdrawiam swoje gskille Triendz 3600cl15-15-15 co właśnie fabrycznie Gskill sprzedał je ukręcone pod korek, 3600CL14 już nie siadało ).

 

Zwróć uwagę na procedurę testową:

 

Cytat

Próby podkręcania polegały na znalezieniu maksymalnego stabilnego zegara, przy różnych ustawieniach timingów (opóźnień). W ich trakcie moduły były zasilane napięciem z zakresu 1,35-1,55 V oraz miały zapewniony nawiew. Dla kości, które nie cierpią na zjawisko negatywnego skalowania z woltażem, tj. Hynix DJR, MJR i Samsung B-Die, aplikowałem maksymalną wartość, a dla pozostałych szukałem optymalnych ustawień. Do sprawdzania stabilności służyły gry wchodzące w skład procedury oraz aplikacja LinX. Celem weryfikacji osiągów po OC, wszystkie moduły pracowały z częstotliwością 4000 MHz i możliwie agresywnymi timingami, zaś dla tych, które przy dopuszczalnych kombinacjach opóźnień nie mogły uzyskać takiego taktowania, przewidziana była niższa wartość - 3800 MHz.

Czyli po pierwsze, kości nie były nękane np w TM5 aby potwierdzić stabilność. Więc to takie Game on Test Time Stable ? W skrócie DUPA STABLE.

Po drugie kości MIAŁY NAWIEW! 

 

Miałem już kilka BDIE i gwarantuje Ci, że mocno przeceniasz ich możliwości. Zauważ, że taki Patriot nie potrafi nawet normalnie osadzić radiator na modułach:

- Blaszka cienka jak z puszki po piwie.
- Taśma klejąca dwustronna do papieru zamiast thermalpady.
- Taśma klejąca nie pokrywa nawet całych kostek bdie a jedynie ich 1/3 powierzchni.
- Radiatory odklejają się i odstają nawet w fabrycznie nowych kościach, jak se nie dociśniesz to radiator nawet nie dotyka kości.
- Po przeciwnej stronie modułów, backplate jest sklejony na taśmę piankową 5mm chyba, która absolutnie nie przewodzi ani mili wata ciepła. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie przyjechaly Patrioty z Amazona i widze ze jak narazie kupa ....

4000 cl.16 2T z GMD-OFF przy 1.48V na 4650G. Nie mialem czasu na wieksze ogarnianie ale trochu smiesznie bo wyniki co prawda lepsze niz na Crucialach 3900 cl.16 2T z GDM-ON ale w tych wystarczalo mi do tego 1.41V ....

Wyglada ze bin coraz gorszy ... To jest wersja 4400 ....

Moze lepiej po prostu 4 x Crucial 3600 i na APU moze wyjsc nawet lepiej niz 2x8GB B-die ....

Edit:

Chyba przecienilem te pamieci musi byc GDM na ON wtedy z 1T bez problemu 4133 cl.16 i nawet 1.5V nie trzeba.

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ganiania 2t czy 1t trzeba dać więcej V względem gdm i w 99% przypadków TRCDRD oczko wyżej, sprawdzałeś? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh zobacze walka ze stabilnoscia calej platformy jest.

Wyszlo ze teraz CPU jest niestabilne przy 4225Mhz na 1.26V z OCCT i AVX2 , a oczywiscie na 4.2GHz. wszystko dziala ....

Jakis czas temu bylo wszystko ok. Pewnie niestety temperatury zrobily swoje ....

Ostatnio przechodzilem na bete od MSI i jak zwykle sa jakies jaja. Nie moge wbic 2T tak naprawde caly czas jade na 1T .... Po prostu wpisanie 2T w biosie nic nie daje ... Ehhh MSI ... sam sie prosilem z ta beta .... Na Crucialach dzialalo o co tu chodzi ? .... Jade teraz na 1.48V.

TM5 Ollie 1.5h bez problemu na 4133MHz cl.16 z GDM na On i 1T (bo 2T nie wchodzi ....).

Podbijam czestotliwosc do 4200 bez  ruszania czegokolwiek i oczywiscie bledy czego sie spodiewalem ....

Czas dostepu spadl calkiem porzadnie bo z 58.7ns do 55.5ns i do tego transfery przebily 60k. Smarki i gry tez delikatnie do gory. Myslez ze docelowo 53ns sa do zrobienia co jest mega jak na Zen2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz coś wycisnąć z integry to 2x16 albo 4x8 najlepiej brać. 

Proorownanie cruciala i bdie podając tylko zegar i CL do tego chowając się za napięcie daje fałszywy obraz.

Daj na BDie i Cruciale 1.55V i sprawdź co wyciągniesz z uwzględnienie TRFC. Hmmm... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zrobiles ze nagle bez gdm zlapales stabilnosc? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AddrCmdSetup na 56 .... Przy 4200 u mnie standard czyli cold booty na drugi dzien komputer nie wstanie ...

image.png.f711f5cf88e14cc792174b468b008ba4.png

Edytowane przez grayman_1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bo 2t nie wchodziło, teraz czaje bo zdziwiło mnie jak zrobiłeś opóźnienie dla 1t i działa a 2t nie działało na 0-0-0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ale smieszne ze dziala caly dzien a na nastepny dzien rano na zimno nie wstaje.

Popatrze dzis wieczorem i rano znowu sprawdze ...

Juz to kiedys mialem przy Crucialach.Dzialo sie tylko powyzej 4200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dla mnie traktowanie NATO jako jednej wielkiej struktury która rzuci sie na przeciwnika jest bez sensu. Nie wiadomo kto i na ile pomoże. Sąsiedzi zwłaszcza ci więksi. Bo Finlandia to tylko 5 mln ludzi i długa granica z Rosją. Najbardziej mnie przeraża to jak USA pomaga a raczej nie pomaga Ukrainie. Ale ktoś niedawno tłumaczył, że USA nie ma żadnych zobowiązań wobec Ukrainy. Nie chce mi się tego drążyć na ile prawda na ile dobra mina do złej gry.
    • Wystarczy popatrzeć na grubość radiatora tej karty i 5 rurek cieplnych. To musiało się sprawdzić. No i trafiłeś na dobrze poskręcany egzemplarz sądząc po świetnym odczycie hotspot do gpu. Tam jest zaledwie 10stC różnicy, co się rzadko zdarza.
    • Znane i utrwalone są liczne prorosyjskie zajścia i wypowiedzi polityków konforuskich dotyczące Ukrainy. Wezwania do jej rozbioru, otwarta śłużalczość do putinka itd. Nie widzisz tego, Twoja sprawa ale nie obrażaj ludzi za to, że widzą i słyszą. Jesteś zwlennikiem środowiska, które jednoznacznie odrzuca zachodnie rozwiązania a akceptuje wschodnie vel ruskie. Nie trzeba przeprowadzać jakiegoś szczególnie złożonego dowodu, że to środowisko głęboko wchodzi ruskim bez wazeliny. A Polska może pójść albo na Zachód, albo na Wschód i tyle. Próbujesz robić z siebie ofiarę, że stygmatyzuje się za głosowanie. Bzdura. Za głosowanie nikt nikogo nie strofuje tylko za to co wnosi z tym głosem. Masz sobie babo placek - konforusi są w Sejmie i konsekwentnie się kompromitują (np. zgłaszając projekt dot. kwoty wolnej), względnie wzniecają wojenki szurskie lub antyaborcyjne. Na Lewicę może ktoś głosować twierdząc np. że jest bardzo potrzebny szeroki program mieszkalnictwa nazwijmy to społecznego, a niekoniecznie ten ktoś zgadza się ze skrajnym feminizmem. No ale jak ktoś uważa, że kobieta powinna samodzielnie wg emocji chwili decydować o tym czy została zgwałcona, to dla mnie ten ktoś jest oszołomem. Lewica jest obecnie traktowana jako trędowaty a potrzebny koalicji. A to z tego powodu, że jak już kto inny napisał - konforusi nie mogli być brani pod uwagę jako wspierający obecny rząd. Oni są na nie, bo nie. Oba środowiska same się marginalizują i jedyne co im pozostało to te 6-9% twardego elektoratu.
    • Za fałszowanie dokumentów, składali lewe podpisy na wielu dokumentach. 
    • No niemożliwe. Chociaż raz na 10 lat UE wprowadza coś dobrego. Szkoda, że w zamian wprowadzą 99 innych obostrzeń i zakazów  Jeszcze kilka lat i tak padniemy, bo ekoterror, regulacje wykończą europejski przemysł, a ceny prądu zabiją klasę średnią (ale to temat na inny dzień xd). Wystarczy policzyć po ile jest np. paliwo w USA (około $0.90 za LITR, a w Niemczech prawie 1.8 euro XD - u nas zresztą też prawie tyle) Co do tematu, to mało gram. Głównie muzyka, przeglądanie neta, youtube. Są na IOSa przeglądarki z wbudowanym adblockem? Jak to działa? Wiem, że niby nic ale dla mnie jedna z najważniejszych rzeczy w telefonie... 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...