Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, Send1N napisał:

może jakiś proces podczas hibernacji przestaje działać i nie uruchamia się już po wybudzeniu :> :E (taka teoria z palca ?)

 a tras jak osiągnąć równo z dwoma wymienionymi wcześniej timingami ? chyba ze chodzi o ta zasadę tCL + tRCD :>

No jasne że chodzi o dodawanie formułka znana wszystkim skrót myślowy. trcd i trp równo potem dodajemy i trc mamy i tu możemy już kombinować czy +1 lub więcej dla stabilizacji czy przycinamy i liczymy na drapane ;) Nie mniej ja się niedawno orzeźbiłem z przegrzewającym się 3733 CL15 i dezintegracją systemu xD Teraz testuje mi się 3x szybciej za pomocą hotboxa ale przy zamkniętej budzie skończyło się na 3600 CL14-15-15-30-46-288 reszta ciasno. Śmiga bez lipy i w sumie jak w piekiełku przetrwają 3 pętle to potem już mogą lecieć i kilka h bez problemów. 

@oh,shut up Czy ty przypadkiem masz to MSI co ma tylko 2 sloty na dimmy? 

Edytowane przez Art385
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art385 Ja mam 28 a z tcl+trcdrd u mnie wychodzi tras 31, czy 28 może jakieś niepożądane skutki dawać czy po prostu brak przyrostu wydajności na wszystkim poniżej 31 :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Send1N napisał:

@Art385 Ja mam 28 a z tcl+trcdrd u mnie wychodzi tras 31, czy 28 może jakieś niepożądane skutki dawać czy po prostu brak przyrostu wydajności na wszystkim poniżej 31 :>

No i luz mi się rozwiązały problemy przypadkowo oglądając najpierw film a potem serial w mpc-hc z ngu w 720p i z upscalingiem 2+2 + downscale z SSIM do 2160p. Jebani*tki się przegrzewał i walił błędami dezintegrując mi system i dane a jak wyłączałem to wszystko luks i ram stabilny, cpu stabilny bo wentyle nawet na 700rpm w full towerze szybciutko zbijały tempy a ja się drapie po głowie dlaczego mój event log wygląda jakby miał zaraz komp wybuchnąć. Koniec końców zarzuciłem mpc@madvr i tm5 i po 7 minutach się zaczęło ;) ustawiłem aż zaczęło śmigać przy hotboxie i wszystko jak remkom odjom. Jak 4x8 GB już jest dość ciężkie do utrzymania tempów bo 2 środkowe są podgrzewane to jeszcze takie 3080 potrafi zagotować je bardzo szybko a ciężko to wyłuskać bo jak nie zaglądasz do event loga albo nie walnie bsod czy nie wywala z gier to żyjesz w błogiej nieświadomości a potem przychodzi zima i lecisz na styk dalej w błogiej nieświadomości xD 

@Send1N nie aktualnie możesz przydziabać ale dużo ciężej ustabilizować jednak tnąc TRAS jak i TRC zgarniasz wydajność. Dlatego wyżej napisałem albo luzujesz albo liczysz na drapane ;) 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Art385 napisał:

jednak tnąc TRAS jak i TRC zgarniasz wydajność. 

No a wyżej pisałeś co innego o tras, przynajmniej tak zabrzmiało ? :brow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Send1N napisał:

No a wyżej pisałeś co innego o tras, przynajmniej tak zabrzmiało ? :brow:

Mądrzejsi ode mnie bredzą coś o syncu i balanasie tak akurat te 2 rzeczy można dziabać tylko potem trzeba zapodać naprawdę długi test aby zobaczyć czy nam się pętla ładnie zamyka i gdzieś nam się to nie wysra po 2-3h a dodatkowo często trzeba srogo dowoltować. Jeśli ci się memy nie przegrzewają to można atakować. Ja miałem problem się zmieść z napięciami przy 3600 CL14 a jakbym chciał dziabnąć to nie byłoby mowy. Poza tym ty masz RD na 16 więc tutaj i tak jest już nie równo więc imo można atakować jak coś ugrasz to twoje. 
Ja popełniłem coś takiego. Więcej napięcia dać nie mogę bo overheat a chodzi to tylko z napędami na 20 już 24 wzmacnia za bardzo rtt_park i też overheat. Trochę żal dupę ściska bo ustabilizowałem sobie 3733 CL15 ale nie na lato to ani nie z 3080 

7JJxKwsl.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie bez różnicy. Ostatecznie i tak stwierdzam, że na dobrą sprawę można sobie ustawić 3200 CL14 i też będzie elegancko przy DR a działa można powiedzieć wklepane z palca xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ciekawe, ze ja mam mniejsze latency przy 3800 CL16 niz wy przy 4000 CL14, napiecie 1.40

750316185_Screenshot(148)-min(2).jpg.fd85a38b7c5db481e1e962cf9d4787da.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Art385 napisał:

..Jak 4x8 GB już jest dość ciężkie do utrzymania tempów bo 2 środkowe są podgrzewane...

A ten z lewej to niby dobrze się chłodzi przez piankę na plecach PCB? :) Przy 4 patriotach to co najwyżej ten prawy ma jak Cię mogę warunki ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja wsadzilem 140mm wentyl na top obudowy nad RAMem mniej wiecej ktory wieje w dol (do obudowy) i jest git. Wszelkie opinie, ze taka kombinacja powoduje turbulencje i ze "cieple powietrze ma uciekac do gory" to sa bajki, cieple powietrze ma uciekac do tylu.

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ddr5 i tak wszyscy kupią wentyle na ram. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N takie nastawy jak w sygnaturze mama normálníe jak syn gra. Mam 10 zapisanych profili w biosie.o do 14-14-14-1t zależy to od biosu. 

@Monnmasz 5900 to jest inny kontroler pamięci i inne MHz.

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Minciu napisał:

A ten z lewej to niby dobrze się chłodzi przez piankę na plecach PCB? :) Przy 4 patriotach to co najwyżej ten prawy ma jak Cię mogę warunki ;) 

Okazuje się że żaden nie ma warunków. Chłodzenie g.skilla w sumie gówno daje te małe piździki nie dają dosłownie nic przy 4 modułach bo tam między modułami są milimetry przerwy trzeba by kleić tam jakieś szybko obrotowe 120mm. Ta pianka potrafi co najwyżej elegancko kumulować ciepło jak ci chłodnica dmucha od prawej jak u mnie to spokojnie podczas testu CPU i ten prawy moduł się zagotuje po jakimś czasie. Opcje są dwie luzujesz trrd i tfaw i a jak masz nie fart to i trcdrd żegnasz się z wydajnością albo zjeżdżasz z taktami i kombinujesz z napięciami bo napędy i tak musisz ustawić na 20 aby przekroczyć 1.4v aby w ogóle myśleć o zrobieniu CL14 i zachować niewrażliwość na tempy.  Powiem tak :E 

comment_egfJlVcEQpSN3sYjD54QPwO5seqs1QrE

 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Art385 napisał:

Okazuje się że żaden nie ma warunków. Chłodzenie g.skilla w sumie gówno daje te małe piździki nie dają dosłownie nic przy 4 modułach bo tam między modułami są milimetry przerwy trzeba by kleić tam jakieś szybko obrotowe 120mm. Ta pianka potrafi co najwyżej elegancko kumulować ciepło jak ci chłodnica dmucha od prawej jak u mnie to spokojnie podczas testu CPU i ten prawy moduł się zagotuje po jakimś czasie. Opcje są dwie luzujesz trrd i tfaw i a jak masz nie fart to i trcdrd żegnasz się z wydajnością albo zjeżdżasz z taktami i kombinujesz z napięciami bo napędy i tak musisz ustawić na 20 aby przekroczyć 1.4v aby w ogóle myśleć o zrobieniu CL14 i zachować niewrażliwość na tempy.  Powiem tak :E 

comment_egfJlVcEQpSN3sYjD54QPwO5seqs1QrE

 

Myslales zeby zdjac to chlodzenie? Moze sie okazac ze bez niego (gole kosci) bedzie lepiej niz z nim bo wiecej miejsca bedzie na przewiew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zdjąć radiatorów z Patriotów. Co najwyżej połówki te od strony kości. Po przeciwnej stronie radiatory z pianką są zabetonowane. Jak będziesz chciał oderwać radiator od pianki to rozwalisz piankę = brak gwarancji. Novi chyba to robił i wrzucał foty. Oczywiście nie chodzi mi o te gdzie pourywał rezystorki albo kondensatorki.

Jak ktoś chce lepiej 32GB to Gskill 2x16GB i 1500-2500zl do zostawienia w sklepie. Tam przynajmniej radiatory będą spełniały jakąś funkcję a nie tylko będą wyglądały. A jak ktoś się uprze w podobnej cenie zmieścić jak wychodzą Patrioty, to kości będą 3200cl14 czyli najgorszy chłam na dziś dzień. I tyle będzie z lepszej konstrukcji jak bin drewniany.

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja w koncu finalnie ogarnęłam te Patrioty bo jak TM5 na profilu 1usmus przechodzily to co jakis czas cos sie wywalilo.

Oczywiscie po 45minutach TM5 @ Ollie pojedyncze bledy.

Zagladam do profilu XMP i wszystko jasne:

image.png.a752642692600e6c4fba8f7405711d56.png

Niestety moje nowe Patrioty przy 4133MHz. z tFAW na 16 nie pójdą i to

przy 1.48V z GDM na ON a wyzej nie bede ich katowal bo to nie ten przewiew w budzie.

Od razu TRRDS na 6 i FAW na 24 i jak reka odjął i to przy 4200MHz. ...

Stare mialy chyba lepsze parametry dla tRRDS/L i tFAW o ile pamiec mnie nie myli .

Ale ktos juz o tym tu chyba pisal.

Dalej sie jednak upieram ze zamienil stryjek siekierke na kijek ...

Stare biale Cruciale przy 3900MHz. na cl.16 wcale az tak gorsze nie byly. Patrzac na wyniki w smarkach i grach.

Gora 4% wiecej wydajnosci z iGPU .... I to przy 4200MHz. vs 3900MHz. Najwazniejsze przy iGPU jest opoznienie do pamieci ....

I tak to widze caly czas. A roznica 55ns vs 58.6ns nie przeklada sie wiecej jak na te 4-5%.

Cos mi sie wydaje ze lepszym interesem bylo by 4x8GB takich Cruciali jak mam albo 2x16GB w DR ale tu ciezko o cos sensownego w dobrej cenie. Bo wiekszosc tanich to jednak SR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, grayman_1 napisał:

A ja w koncu finalnie ogarnęłam te Patrioty bo jak TM5 na profilu 1usmus przechodzily to co jakis czas cos sie wywalilo.

Oczywiscie po 45minutach TM5 @ Ollie pojedyncze bledy.

Zagladam do profilu XMP i wszystko jasne:

image.png.a752642692600e6c4fba8f7405711d56.png

Niestety moje nowe Patrioty przy 4133MHz. z tFAW na 16 nie pójdą i to

przy 1.48V z GDM na ON a wyzej nie bede ich katowal bo to nie ten przewiew w budzie.

Od razu TRRDS na 6 i FAW na 24 i jak reka odjął i to przy 4200MHz. ...

Stare mialy chyba lepsze parametry dla tRRDS/L i tFAW o ile pamiec mnie nie myli .

Ale ktos juz o tym tu chyba pisal.

Dalej sie jednak upieram ze zamienil stryjek siekierke na kijek ...

Stare biale Cruciale przy 3900MHz. na cl.16 wcale az tak gorsze nie byly. Patrzac na wyniki w smarkach i grach.

Gora 4% wiecej wydajnosci z iGPU .... I to przy 4200MHz. vs 3900MHz. Najwazniejsze przy iGPU jest opoznienie do pamieci ....

I tak to widze caly czas. A roznica 55ns vs 58.6ns nie przeklada sie wiecej jak na te 4-5%.

Cos mi sie wydaje ze lepszym interesem bylo by 4x8GB takich Cruciali jak mam albo 2x16GB w DR ale tu ciezko o cos sensownego w dobrej cenie. Bo wiekszosc tanich to jednak SR.

No ja mam nadal w szafce stare 4x8GB Cruciale Sport LT, o wieeeele mniej problemowe kosci. Przy ustawianiu na 3800 16-18-16-16 ani razu nie musialem kompa resetowac, doslowanie od kopa poszly na 1.4v i nic sie nie grzeje. Takze z mojej strony te Patrioty to raczej zabawa, pewnie je sprzedam. U mnie Cruciale od kopa robily ~57.5 ns

TM5 na Crucialach tez mi sie o wiele lepiej zachowywal, jak byly bledy to odrazu wyskakiwaly, jak nie bylo na poczatku to i 10 godzin moglo chodzic bez problemu. Na tych Patriotach czasami idzie bez problemu 3-4h i dopiero sie bledy pojawiaja. Strasznie to jest czasochlonne i irytujace.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka a ponizej opoznienia dla Cruciali i to przy 1.35V ...

image.png.61b1226fac5c80e88b5ae798b1ef818d.png

No i dlatego na nich nie bylo problemu z niskim tFaw (16 przy 3900 i 1.41V) czy trrds.

Tak ze Patrioty to nie zadne tam cuda moze wczesniejsze wersje z 2019 roku.

Przy tej cenie to chyba lepiej brac Cruciale 3600.

4X3600 to jakies 779zl. Te Patrioty kupilem nowe za 490zl  ale to 2x8GB.

Sensowne B-die DR 32GB to 1300zl. Reszta ponizej to przeciez w wiekoszosci SR  lub odpady na Hynixach.

 

 

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, oh,shut up napisał:

Po pierwsze to nie lepsze od patków 4400. Co najwyżej poziom patków 4000.

Po drugie to cena z dupy i niedostepne. XD

Sprzedawca zmienił tę ofertę

Widzisz stan z dnia zakupu (czwartek 12 sierpnia, 22:49:35).

ZOBACZ AKTUALNĄ OFERTĘ

https://allegro.pl/oferta/pamiec-do-pc-ddr4-32gb-2x16gb-tridentz-rgb-10951213461

 

 

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Minciu napisał:

Nie da się zdjąć radiatorów z Patriotów. Co najwyżej połówki te od strony kości. Po przeciwnej stronie radiatory z pianką są zabetonowane. Jak będziesz chciał oderwać radiator od pianki to rozwalisz piankę = brak gwarancji. Novi chyba to robił i wrzucał foty. Oczywiście nie chodzi mi o te gdzie pourywał rezystorki albo kondensatorki.

Jak ktoś chce lepiej 32GB to Gskill 2x16GB i 1500-2500zl do zostawienia w sklepie. Tam przynajmniej radiatory będą spełniały jakąś funkcję a nie tylko będą wyglądały. A jak ktoś się uprze w podobnej cenie zmieścić jak wychodzą Patrioty, to kości będą 3200cl14 czyli najgorszy chłam na dziś dzień. I tyle będzie z lepszej konstrukcji jak bin drewniany.

No oczywiście jak się nie jest cebulą jak ja :E to 2x16 GB g.skilla na dobrym binie jest najlepszym wyborem bo nie trzeba rzeźbić w gównie. Nie mniej teraz na 1.2.0.3c możesz na 4x8 używać rezystencji dla 2x16GB co pozwala ganiać ciasne timingi a przy okazji nie powodować, że przy testach procesor jest zarzynany jak świnia z asf i trzeba go stabilizować napięciem. Po ostatecznym ustawieniu memek na 3600 bo nie chce mi się sprawdzać już trfc poniżej 160ns to procesor przy 1000KHz na vrm nagle zaczął robić 4.6 GHz przy 1.288v z biosa co tam daje średnio na test 1h occt extreme 1.284 bo dropi do 1.281v wcześniej 1.325v potrzebował aby przy innej rezystencji dokończyć test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Monn napisał:

No ja mam nadal w szafce stare 4x8GB Cruciale Sport LT, o wieeeele mniej problemowe kosci. Przy ustawianiu na 3800 16-18-16-16 ani razu nie musialem kompa resetowac, doslowanie od kopa poszly na 1.4v i nic sie nie grzeje. Takze z mojej strony te Patrioty to raczej zabawa, pewnie je sprzedam. U mnie Cruciale od kopa robily ~57.5 ns

TM5 na Crucialach tez mi sie o wiele lepiej zachowywal, jak byly bledy to odrazu wyskakiwaly, jak nie bylo na poczatku to i 10 godzin moglo chodzic bez problemu. Na tych Patriotach czasami idzie bez problemu 3-4h i dopiero sie bledy pojawiaja. Strasznie to jest czasochlonne i irytujace.

Rób to co ja wrzuć sobie k-lite codec pack ustaw sobie w mpc na renderer madvr tam ustaw NGU na upscaling chromy i lumy z x2 i x4 na np. na high skręć wentyle obudowy do 700-800rpm. Zassaj sobie jakiś serial w 720p (zakładając że upscalujesz do 4k) odpal gpu powinno wciągać tyle watów co gierka AAA tylko nie zajmując ramu w razie potrzeby pod upscale dorzuć na bogato filtrów i zaznacz poprawianie obrazu co 2x stopnie upscalingu jeśli nie jest zapięte na defie. Następnie odpal sobie TM5 w 3 pętle będziesz już wiedział co i jak. Niestety przez te zasrane radiatory które kumulują ciepło w modułach zamiast je rozpraszać i na tym gorszym binie gdzie w xmp są luźne trrds i trc to jedyne co się dowiesz przy normalnym teście na sucho to czy moduły mają poprawne timingi i czy nie przegrzewają się bez dodatkowych źródeł ciepła. Przejdziesz testy nawet 8-10h a wystarczy ci GPU z TDP250W i po stabilności.  

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Art385 napisał:

Rób to co ja wrzuć sobie k-lite codec pack ustaw sobie w mpc na renderer madvr tam ustaw NGU na upscaling chromy i lumy z x2 i x4 na np. na high skręć wentyle obudowy do 700-800rpm. Zassaj sobie jakiś serial w 720p (zakładając że upscalujesz do 4k) odpal gpu powinno wciągać tyle watów co gierka AAA tylko nie zajmując ramu w razie potrzeby pod upscale dorzuć na bogato filtrów i zaznacz poprawianie obrazu co 2x stopnie upscalingu jeśli nie jest zapięte na defie. Następnie odpal sobie TM5 w 3 pętle będziesz już wiedział co i jak. Niestety przez te zasrane radiatory które kumulują ciepło w modułach zamiast je rozpraszać i na tym gorszym binie gdzie w xmp są luźne trrds i trc to jedyne co się dowiesz przy normalnym teście na sucho to czy moduły mają poprawne timingi i czy nie przegrzewają się bez dodatkowych źródeł ciepła. Przejdziesz testy nawet 8-10h a wystarczy ci GPU z TDP250W i po stabilności.  

Ale dalej czegos nie rozumie, z tego co widze to to chlodzenie w Patriotach po stronie gdzie sa chipy pamięci mozna na 100% sciagnac, a tej drugiej strony nie trzeba bo tam nie ma przeciez kosci? Single rank to kosci po jednej stronie PCB, nie? I jaki wplyw trrds i trc ma na temperature? Im mniejsze trrds/trc tym sie bardziej grzeje? Ja mam GPU wlasnie 250W to sprawdze ten twoj sposob, albo puszcze Fortnite (wciaga 100% GPU nawet w menu glownym jak jest w tle) w tle i wlacze TM5, ale generalnie w normalnym uzytkowaniu do v1.415 nie ma problemu u mnie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Monn napisał:

Ale dalej czegos nie rozumie, z tego co widze to to chlodzenie w Patriotach po stronie gdzie sa chipy pamięci mozna na 100% sciagnac, a tej drugiej strony nie trzeba po tam nie ma kosci? Single rank to kosci po jednej stronie PCB? I jaki wplyw trrds ma na temperature? Im mniejsze tym sie bardziej grzeje?

Można ale ta pianka od drugiej strony trzyma ciepło w PCB i zasadniczo już przy 1.45v można zobaczyć crashe PCB podczas testów i cięższych RTT z WR i wyższych prędkościach. Natomiast jaki ma wpływ niskie TRRD? Przepychasz dużo częściej komendę aktywacji na bankach im niżej tym więcej w związku z czym obciążenie wzrasta na modułach a także na procu i IMC następnie TFAW pozwala na aktywacje operacji w tym samym ranku w tym samym dimmie, dajmy na to że ustawione mamy 16 cykli to klika to znacznie szybciej i dojechany jest zarówno moduł jak i CPU z IMC bo dostaje dużo danych do przerobienia. To tak w uproszczeniu i najlepiej jak potrafię przekazać w przystępny sposób bo generalnie próba tłumaczenia timingów jest jak bredzenie pijanego. 
Teraz wkleję ci jak się przepierdziela na wydajności i pozwala działać modułom przy zachowaniu alf aby się wiara nie zorientowała że jest walona równo - zaznaczam że maksymalne wartości o ile pamiętam to TRRD to 15-15 i tfaw 60
Nowszy bin patriotów 4400@1.45v
@ 2197 MHz    19-19-19-39  (CL-RCD-RP-RAS) / 69-770-572-352-11-10-48  (RC-RFC1-RFC2-RFC4-RRDL-RRDS-FAW) TRRD_S TRRD_L 10-11 i TFAW 48 :) dzięki napięciom jeszcze TRC jest jak na starych 
Teraz profil 2133@1.35v
@ 2132 MHz    19-19-19-39  (CL-RCD-RP-RAS) / 133-747-555-342-11-9-40  (RC-RFC1-RFC2-RFC4-RRDL-RRDS-FAW) TRC 133 tak 133 wydajność jest zamordowana dalej masz TRRD_S i L na 9 10 a tfaw 40 
Te moduły na xmp są łatwe do ganiania 

Teraz stare które wydajnościowo były dobre już na XMP 4400@1.45v
@ 2197 MHz    19-19-19-39  (CL-RCD-RP-RAS) / 69-770-572-352-4-6-27  (RC-RFC1-RFC2-RFC4-RRDL-RRDS-FAW) Odwrócone mają nawet TRRD S 6 a L 4 xD natomiast tfaw 27 
teraz 4266@1.35v
@ 2132 MHz    19-19-19-39  (CL-RCD-RP-RAS) / 68-747-555-342-5-5-26  (RC-RFC1-RFC2-RFC4-RRDL-RRDS-FAW) TRRD S-L 5-5 TFAW 26 TRC nie wyciąga się jak guma od majtek

Oba komplety wyglądają tak samo po alfach ale ten drugi komplet jest dużo wolniejszy na xmp. Jak mu spróbujesz zaciągnąć trrd_s to staje się też wyjątkowo wrażliwy na temperatury stąd dobranie rezystencji w punkt i napięcia jest ważne aby nie mieć problemów. 

Ps. Jest to w jakiś sposób zjadliwe czy brzmi jak bełkot? xD :E

A wiem jak to zobrazować co się dzieje. Puść TM5 na np. TFAW 16 a potem 32 i porównaj czas wykonania pętli zobaczysz czego moduły się bardziej grzeją i są bardziej podatne na niestabilność 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, Art385 napisał:

Ps. Jest to w jakiś sposób zjadliwe czy brzmi jak bełkot? xD :E

A wiem jak to zobrazować co się dzieje. Puść TM5 na np. TFAW 16 a potem 32 i porównaj czas wykonania pętli zobaczysz czego moduły się bardziej grzeją i są bardziej podatne na niestabilność 

Nie no rozumiem wszystko. Myslalem ze te TRRDs to sa ustawiane przez plyte glowna, a nie zapisane nigdzie w profilu pamieci. Jak mam sprawdzic czy mam nowszy czy starszy bin? W ogole wszedzie polecaja te pamieci, a to taka padaka pod wieloma wzgledami, mnie wkurza brak czujnika temperatury.

EDIT:

A ok widze, u mnie w profilu pamieci jest tak:

FREQUENCY CAS RCD RP RAS RC FAW RRDS RRDL
2198 MHz 19 19 19 39 69 48 9 11
2132 MHz 19 19 19 39 133 40 9 10
Manufacturing Date
28-31 / Week 53, 2020
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Monn napisał:

Nie no rozumiem wszystko. Myslalem ze te TRRDs to sa ustawiane przez plyte glowna, a nie zapisane nigdzie w profilu pamieci. Jak mam sprawdzic czy mam nowszy czy starszy bin? W ogole wszedzie polecaja te pamieci, a to taka padaka pod wieloma wzgledami, mnie wkurza brak czujnika temperatury.

To super bo nawet dla mnie to co napisałem brzmi jak bełkot ale znowu jak ma brzmieć coś takiego jak tfaw i aktywacja 4 różnych wierszy w tym samym ranku i jak to przełożyć w przystępny sposób dlaczego może powoduje niestabilność :E.
Co do TRRD jest w xmp i dużo producentów ustawia to strasznie luźno. Natomiast płyta na auto ci w zależności od MT/s będzie popuszczała TRRD i TFAW im wyżej tym luźniej przy 3800 to już najczęściej jest 8-11 lub 8-10 i tfaw 40 lub 42.
Jakbyś chiał sprawdzić bin to najlepiej mieć 2 kity stare i nowe i sobie aidą wyciągnąć xmp dla profili i porównanć. Zobacz sobie jak to wygląda pod aidą jak masz luźne trrds i tfaw to pewnie nowy bin ale wersji 4133 czy tam 4000 nie miałem w rękach to ci nie powiem. 
Brak czujki przeszkadza bardzo i niestety trzeba zwyczajnie tak ustawić aby temperatury nie destabilizowały modułów testując je w bardzo brutalnych warunkach. Ja rzeźbiłem w 31 stopniach temp otoczenia i do 290W ciepła z gpu + około 70-90W w zależności od testu w tm5 od CPU z chłodnicy + skręcone wentyle. Inaczej będziesz miał problem bo po przekroczeniu tempów i w zależności od czynności będą ci rzucać błędami i będzie zawsze coś walić a jak puścisz TM5/HCI/Karhu wybierz sobie to jest cacy. 

Co do polecania to ludzie pamiętają recki gdzie te moduły za 2x8 GB stały za 1.5k zł za 4400MHz kto zawinął potem w dołku cenowym to wygrał w życie xD a nowszych rewizji nikt raczej testował nie będzie. No i tak po prawdzie jak wiesz co robisz to i tak dostajesz jak za kasę wypas deal nawet na tym kibel binie. 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Art385 napisał:

No i tak po prawdzie jak wiesz co robisz to i tak dostajesz jak za kasę wypas deal nawet na tym kibel binie. 

Ja swoje subtimingi docisnalem chyba na max i rozpoczynam testy typu "hotbox" :E Tylko dosyc chlodno jest narazie, jeszcze upaly maja przyjsc.

ZenTimings_Screenshot_2.png

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...