Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Wu70 napisał:

Zgadza się. Nie wiem co za napięcie może je zagiąć :D i w sumie fajnie wyglądają w oknie.

Pewnie na ddr5 będę je przekładał chyba że macie już coś fajniejszego? Bo dawno nie byłem w temacie

Niestety, poza nimi, jedyna alternatywa to oskalpowac ocz reaper x , potem przepaść i dopiero jakieś kamizelki od clc można pakować xd 

25 minut temu, Monn napisał:

Wszyscy sie myliliscie, chodzilo tylko o za niskie napiecie. Podbilem do 1.53v i wszystko dziala bez bledow jak narazie.

Napięcie to pierwsza rzecz, która się podbija jak nie ma stabilności ? . Ale nie jest źle . Ciekawe czy u mnie zabangla 3733cl14 na 2x16gb 1t ?.

@Art385 Pamiętasz jak na patriotach i SCL 2 Nie miałem stabilności na msi na 3733cl16 nawet ? Scl2 nie udało mi się na tym ramie zrobić, nawet na asusie, teraz z głupoty puściłem tm5 bo wczytałem stary profil oc ram co testowałem na ciasnych subach, i te tridentZ co myślałem że są gorszym binem, robią scl2 na 1.47v z biosu, co na asusie pod windowsem będzie jakieś 1.455-1.46v :o . Tm5 bez błędów uwinął się w 28.45min z 10 cyklami :E . 

3fa6d14ef46f414e.jpg

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ok porobilem testy i wydaje mi sie ze z tym, ze 56-0-0 jest takie złe to sciema. Porobilem kilka testów, za kazdym razem 56-0-0 wychodzilo na rowni z 0-0-0, lepiej niz T2 i GDM On T1. Tutaj kilka screenów, wariacje są przez to ze windows tam cos mieli w tle ciagle i roznie to bywa wiadomo:

CL16 GDM On T1 dla porownania https://imgur.com/a/1uHdSAc

GDM off 2T 0-0-0 https://imgur.com/a/sZ5ZVWF

GDM on 1T 0-0-0 https://imgur.com/a/yzX2abQ

GDM off 1T 0-0-0 https://imgur.com/a/3VNaZLp

GDM off 1T 56-0-0 https://imgur.com/a/Wx7YUsv

Roznice miedzy 0-0-0 i 56-0-0 wygladaja na czysty blad pomiarowy. GDM on 1T wypada na rowni z GDM off 2T co by sie zgadzalo bo wiele testów branżowych juz o tym pisało, ze tak naprawde przy dobrych timingach nie ma miedzy nimi roznicy.

Jedyna roznica jaka ja widze, to z jakiegos powodu 56-0-0 wymaga u mnie o wiele mniej pradu.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, novi napisał:

Niestety, poza nimi, jedyna alternatywa to oskalpowac ocz reaper x , potem przepaść i dopiero jakieś kamizelki od clc można pakować xd 

Napięcie to pierwsza rzecz, która się podbija jak nie ma stabilności ? . Ale nie jest źle . Ciekawe czy u mnie zabangla 3733cl14 na 2x16gb 1t ?.

@Art385 Pamiętasz jak na patriotach i SCL 2 Nie miałem stabilności na msi na 3733cl16 nawet ? Scl2 nie udało mi się na tym ramie zrobić, nawet na asusie, teraz z głupoty puściłem tm5 bo wczytałem stary profil oc ram co testowałem na ciasnych subach, i te tridentZ co myślałem że są gorszym binem, robią scl2 na 1.47v z biosu, co na asusie pod windowsem będzie jakieś 1.455-1.46v :o . Tm5 bez błędów uwinął się w 28.45min z 10 cyklami :E . 

3fa6d14ef46f414e.jpg

 

No widzisz :) MI CPU osrał zbroje dobrałem ustawienia time spy CPU wypluł 13100 na 4575 i skończyła się stabilność xD Teraz 4550 xD Na gwałt potrzebuje nowego CPU co daje radę benchować 30 minut bez lipy CB23 albo będę musiał przejść na auto a wtedy całość lata na 2 rdzeniach które co chwila wbijają 75 stopni xD No ale ST w geekbenchu wtedy grubo ponad 1700 pkt więc coś za coś. Żeby zobaczyć max tych tridentów to chyba będę musiał benchować na 4.5 GHz aby mieć zapas 

Godzinę temu, Monn napisał:

Wszyscy sie myliliscie, chodzilo tylko o za niskie napiecie. Podbilem do 1.53v i wszystko dziala bez bledow jak narazie.

Snipaste_2021-09-11_21-06-54-min.thumb.png.43b6063163c7d70292fb17ab3b5655f3.png

No nie mamy twojego kompa aby zobaczyć co będzie śmigać można tylko podsuwać schematy które mogą nie muszą działać bo cpu/mobo/moduły/agesa. No ale jednak dało radę? 1T GD OFF? A chciałeś już zabierać zabawki i iść do domu. Widzę zmiany w RTT i dałeś na bogato CLKDRVSTR wzmacniając RTT_Park. Jak się nie zagotują to widzę już po liczniku SSE z poprawką na 5900x że będzie to chodzić i to szybko 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Art385 napisał:

No ale jednak dało radę? 1T GD OFF? A chciałeś już zabierać zabawki i iść do domu. Widzę zmiany w RTT i dałeś na bogato CLKDRVSTR wzmacniając RTT_Park. Jak się nie zagotują to widzę już po liczniku SSE z poprawką na 5900x że będzie to chodzić i to szybko 

No wszystko sie naprawilo jak zmienilem ten CLKDRVSTR na 60, ponizej sypie bledami. To jest bezpieczne ustawienie? Zwieksza temperature? Teraz ustawienie jak ze screenshota dziala mi bez bledów na 1.42v. Takze juz nie bede grzebal wiecej.

ZenTimings_Screenshotfgfg.png.b32b14ef76bdf460a9c9c0f9e0dc6046.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Walec, mówiłeś że Twój ram 3600cl16-16-16 32GB kosztują 800zl i tyle są warte, to kiego kija odsprzedałeś je Noviemu za 1000zl ?  :) Oj Ty Ty urwisie jeden, to warte są 800 czy więcej? :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpisałeś że 800zl i ze dwa dni sie kłóciłeś o to :P 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Monn napisał:

No wszystko sie naprawilo jak zmienilem ten CLKDRVSTR na 60, ponizej sypie bledami. To jest bezpieczne ustawienie? Zwieksza temperature? Teraz ustawienie jak ze screenshota dziala mi bez bledów na 1.42v. Takze juz nie bede grzebal wiecej.

ZenTimings_Screenshotfgfg.png.b32b14ef76bdf460a9c9c0f9e0dc6046.png

Do 1.55v jest luz z parkiem na 5 na PCB A2 nie będzie lipy jakby park było na 1 to już mniej bezpiecznie ;) Na patriotach zwiększa temperaturę w razie co przy tym napięciu park na 6 też będzie działać przy tak silny clkdrvstr a blaszki na patriotach będą miały łatwiejsze zadanie. Znowu jak chodzą pod testami to w budzie masz optymalne warunki o ciepło z grafy nie musisz się martwić będzie śmigać. IMC też nie ubijesz bo 2v na ram raczej nie będziesz dawał. IMO możesz używać.  
Testujcie różne nastawy to potem mamy dużą pulę ewentualnych schematów do aplikacji i mamy mały forumowy "dram kalkulator" z którego każdy coś dobierze pod konkretne moduły i resztę sprzętu a nie że nie ufam ;) Jak coś nikt mi nie płaci aby wyprowadzić cię w pole z OC :P Za to zawsze chętnie za free przyjmę konfig do przetestowania :D

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W budzie mam wentylatory arctic f140 bionix, na froncie. Wczoraj dla picu podczas tm5 odchyliłem front panel o 5cm na dole, i temperatura wszystkiego, ale głównie ramu zaczęła spadać :E . Wychodzi na to, że wentylatory "F" nie nadają się do zaciagania powietrza przez filtry/mesh w budzie. 

43db75610d19e261.jpg (1680×945) (fotosik.pl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Art385 napisał:

Nie wstukujcie tego AddrCMDsetup na 56 bo tracicie wydajność. To są tak duże lejce, że pozwalają chodzić na 1T bez GD dual rankom a wy to na single ranki zapinacie. 

GDM musi być włączone, bo inaczej nie wstaje. Nie widzę różnicy po zmianie 56 > 0. Teraz sprawdzałem na napięciu 1,5V i godzina w TM5 bez błędów. Co to jest BGS? Coś jeszcze można zoptymalizować czy już szukać najniższego stabilnego napięcia?

6c5a7426a558e49b.png

  10 godzin temu, Monn napisał:

No wszystko sie naprawilo jak zmienilem ten CLKDRVSTR na 60

O co chodzi z tymi rezystancjami?

Edytowane przez KonradRak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Monn napisał:

No wszystko sie naprawilo jak zmienilem ten CLKDRVSTR na 60

O co chodzi z tymi rezystancjami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten SOC 1,375V jest wyłącznie aby ustabilizować podkręcone iGPU do 2400MHz. Na iGPU posżło 1,4V :D. Mogę to obniżyć ale po to kupiłem dobre chłodzenie aby miało co robić. iGPU w smarkach ma 40"C. CPU podczas renderowania max 73"C (8x4600MHz trzyma równo). RAM obniżyłem na 1,45V bo jest stabilnie i już nic z tych pamięci nie wycisnę.

Zestaw wymaksowany. Brakuje tylko do pełni szczęścia 2x16GB Dual Rank 4600cl18 1:1. No ale to raczej nierealne ze wzgledu na mobo B550 i brak odpowiednio szybkich pamięci na rynku.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kurła jak ja nienawidze jak na cały test 5h tylko jeden blad wyskakuje.

""It will error out if if CAD_BUS is not optimal,
will error out of tRFC is too low,
mostly errors out only after time
Suspect vDIMM to be +/- 1 step too high/low, 
tFAW be awkward value, or tRAS needing +1"

Snipaste_2021-09-12_13-23-52.png.94c93b56d5bbea508822298b7cb00244.png

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, oh,shut up napisał:

Czyli nie boisz się degradacji?

Wywalone mam na to. Jest gwarancja a za 3 lata przesiądę się na kolejne generacje APU DDR5 64GB, bo pewnie mniej nie będzie się opłacało kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, oh,shut up napisał:

Po co tak mocno testujesz? Tm5 10cykli usumu i git a nie szukanie problemu na siłę. Takim testem to i xmp się wysypie

No wlasnie nie jest to prawda, jak mialem CL16 Gdm On T1 to puszczalem TM5 na całą noc i bylo 0 błędow. Tutaj poprostu to Gdm Off T1 turbo trudno ustabilizować, nie wiem czy to jest warte zachodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden blad po 5 godzinach to sie moze i zdarzyc i na nie podkreconych ....

Chcesz miec zero bledow to kup pamieci z ECC .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.09.2021 o 15:59, Ocho napisał:

nosz kurw... polowałem na to i znowu wyprzedane XD

to jeszcze w puszkę sprayu czarnego czy tam innego koloru się trzeba zaopatrzyć do nich chyba ze chcesz mieć zardzewiały lok w budzie xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.09.2021 o 14:58, KonradRak napisał:

 

5ba2564665a34d83.png

gdm z 56-0-0  ? ładnie chciałeś niestabilność przypudrować xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Monn napisał:

Kurła jak ja nienawidze jak na cały test 5h tylko jeden blad wyskakuje.

""It will error out if if CAD_BUS is not optimal,
will error out of tRFC is too low,
mostly errors out only after time
Suspect vDIMM to be +/- 1 step too high/low, 
tFAW be awkward value, or tRAS needing +1"

Snipaste_2021-09-12_13-23-52.png.94c93b56d5bbea508822298b7cb00244.png

Oby to był brak 10mv bo TRFC jest najgorsze do wysupłania bo najczęściej przez to wyskakują wcześniej inne błędy bo się kółko nie zamyka na czas i można zachodzić w głowę bo raz będzie to np. 7 pętla a raz 20 a jak przestrzeliliśmy trfc o dosłownie włos to i dalej i wtedy mamy właśnie coś takiego. Najlepiej zacznij od zluzowania do bezpiecznego 160ns i retest przejdzie to już wiesz i się nie męczysz. Jednak jeśli to CAD to wtedy spróbuj 60-20-24-24 ale zacznij od trfc bo zmiana CAD może ci namieszać i zamiast jednego będziesz miał kilka.
Jak coś szybciej się łuska błędy na 1usmus jak mu dasz w ini 1000% na test. Na 2x8 to będzie chyba 30 minut na pętle a nawet dłużej bo nie pamiętam czy dawałem 500% czy 1000% bo na 32GB to i tak potwornie długo. Potem sobie można zapuścić long run czy się wszystko zamyka nie zależnie od czasu i na koniec HCI memtest i wsio gotowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

to jeszcze w puszkę sprayu czarnego czy tam innego koloru się trzeba zaopatrzyć do nich chyba ze chcesz mieć zardzewiały lok w budzie xD

jak już to anoda, ale raczej nie bo podoba mi się taka surowa miedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Istnieja pamieci z koscmi 2x 16Gb B-die single rank? Chcialbym takie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar kostek Bdie ogranicza do 8GB SR, 16GB DR ( + teoretyczne 32GB QR ).

Następcą Bdie pod większe pojemności miało być A-Die i tutaj miałbyś SR na 16GB, DR na 32GB i teoretyczne 64GB na QR.

Tylko że tych Adie to chyba jest nie ma prawie nic ;) 

 

https://www.purepc.pl/pamieci-ddr4-samsung-a-die-specyfikacja-pierwszych-modulow

https://ithardware.pl/aktualnosci/pierwsze_moduly_pamieci_a_die_od_samsunga_zwiastuja_niskie_ceny-10165.html

https://www.dobreprogramy.pl/b-die-odchodza-na-emeryture-samsung-konczy-produkcje-legendarnych-pamieci,6628566356523137a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Monn napisał:

Istnieja pamieci z koscmi 2x 16Gb B-die single rank? Chcialbym takie

a tak z ciekawości to dlaczego ? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Send1N napisał:

gdm z 56-0-0  ? ładnie chciałeś niestabilność przypudrować xD

GDM musi być włączone bo się wywala. Teraz jest 0-0-0. Ustawiłem jak kazaliście. TM5 przez godzinę 0 błędów. Napięcie 1,45V.

Tak się zastanawiam nad problemem ustawienia G.Skil z 4000cl16>4200. Wydaje mi się, ze na Asus Tuf B550 jest stały problem z Dual Rank 2x16. Wg specyfikacji producenta dla bezpieczeństwa wpisali kompatybilność wyłacznie 3600MHz z 2x16GB z GSkill na b-die! Single Patrioty 2x8 nie wstają poluzowane na 4600. Więc to chyba moja płyta ogranicza ram.

Wydaje mi się, że single 2x16, np:

Crucial Ballistix Max 32GB (2x16GB) 4400MHz CL19 (BLM2K16G44C19U4B) powinny ruszyć na tej płycie. Gdybym miał pewnosć, że pójdą na 4600cl19 (FCLK 2300MHz)to nawet bym je kupił za 2000zł. Ktoś testował może G.Skil 2x16GB DR 4400/4600 na dowolnej płycie B550?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo GDM 0-0-0 rozumiem ale to co tam zrobiłeś to tak jak art pisał działało jak 3T :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ogolnie wam powiem, ze to GDM off 1t 0-0-0 to nie jest warte nic. Potrafi byc 5h stabilne zero problemów a potem nagle zaczac walic bledami, przypuszczam ze kazdy co tu pisze (nie tylko tutaj, jest wiele takich "stabilnych" konfigow tez na overclocking.net) zrobil test przez 1h i mu dziala ma wlasnie taka "stabilnosc". Za to przy GDM on, GDM off 56-0-0 chodzi 10h i zero blędów.

10 godzin temu, Send1N napisał:

a tak z ciekawości to dlaczego ? :E 

Bo mi sie wydaje, ze to jest mniej kosci to sie beda mniej nagrzewac (single rank to sa nowsze kosci o wiekszej gestosci). Moje Gskille Dual Ranki sie grzeją kosmicznie nawet przy 1.45v, normalnie kilka minut i 55c temperatura, w dotyku goraca jak diabli. Ogolnie ciezko sie podkreca te Dual Ranki a sam przyrost z podkrecania Single Rank jest wiekszy niz posiadanie Dual Ranka (wiem bo testowalem w weekend w grach, najlepszy do tego jest benchmark Tomb Raidera ktory pokazuje CPU frames osobno od GPU frames)

Czytalem bardzo dobre opinie o tych nowych binach Crucial Ballistix Max, ale sa drogie straszliwie. Kupie sobie na urodziny :E

9 godzin temu, KonradRak napisał:

GDM musi być włączone bo się wywala. Teraz jest 0-0-0. Ustawiłem jak kazaliście. TM5 przez godzinę 0 błędów. Napięcie 1,45V.

Tak się zastanawiam nad problemem ustawienia G.Skil z 4000cl16>4200. Wydaje mi się, ze na Asus Tuf B550 jest stały problem z Dual Rank 2x16. Wg specyfikacji producenta dla bezpieczeństwa wpisali kompatybilność wyłacznie 3600MHz z 2x16GB z GSkill na b-die! Single Patrioty 2x8 nie wstają poluzowane na 4600. Więc to chyba moja płyta ogranicza ram.

Wydaje mi się, że single 2x16, np:

Crucial Ballistix Max 32GB (2x16GB) 4400MHz CL19 (BLM2K16G44C19U4B) powinny ruszyć na tej płycie. Gdybym miał pewnosć, że pójdą na 4600cl19 (FCLK 2300MHz)to nawet bym je kupił za 2000zł. Ktoś testował może G.Skil 2x16GB DR 4400/4600 na dowolnej płycie B550?

Pogooglaj ustawienie VDDP dla CPU (to nie jest to samo co CLDO VDDP), podobno zmiana tego napiecia umozliwa osiagniecie wiekszych czestotliwosci RAM przez plyte glowna.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...