Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Przeanalizowałem kompatybilności RAM z płytami głównymi i wychodzi jedna zależność. Jeśli producent dopuszcza 2x16 gskill dual rank b-die to jest to max 4000MHz na tych najnowszych mobo. Najczęściej podają max 3600! Natomiast 2x16 single rank np te Cruciale to już bez problemu 4400. Nie znam się ale mam wrażenie, że 2x16GB DR to taki sam problem dla płyty jak 4x8GB SR.

Jak dostanę zwrot kasy za G.Skill to rozważę te Cruciale Balistix MAX 2x16 4400 SR. Na Amazon ok 1700zł, bo w Polsce kosmos cena.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, KonradRak napisał:

Przeanalizowałem kompatybilności RAM z płytami głównymi i wychodzi jedna zależność. Jeśli producent dopuszcza 2x16 gskill dual rank b-die to jest to max 4000MHz na tych najnowszych mobo. Najczęściej podają max 3600! Natomiast 2x16 single rank np te Cruciale to już bez problemu 4400. Nie znam się ale mam wrażenie, że 2x16GB DR to taki sam problem dla płyty jak 4x8GB SR.

Jak dostanę zwrot kasy za G.Skill to rozważę te Cruciale Balistix MAX 2x16 4400 SR. Na Amazon ok 1700zł, bo w Polsce kosmos cena.

Tez mi sie tak wydaje ze 2x16GB DR to jest problem dla płyty. Jak Cruciale kosztuja 1700pln to ja je chyba wezme, nie ma nic lepszego.

Ziom one są sa teraz po 340 euro na amazonie, to jest jakies 1560zl jak dobrze licze. No i kupione.

https://cenowarka.pl/crucial-ballistix-max-dimm-kit-32gb-blm2k16g44c19u4b-a2222365.html

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero za dwa dni je klepnę. Oby tę cenę utrzymali! Tylko nie bardzo wiem jak jest z fakturami na firmę przez Amazon. Przerabiałes taki zakup?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, KonradRak napisał:

Ja dopiero za dwa dni je klepnę. Oby tę cenę utrzymali! Tylko nie bardzo wiem jak jest z fakturami na firmę przez Amazon. Przerabiałes taki zakup?

Raczej cena spadnie niz wzrosnie, ogolnie ceny RAM leca na łeb na szyje. Nie przerabiałem, popatrz na pepper.pl tam sporo osob bralo na fakture z Amazona. A swoja droga, wlasnie popatrzylem na QVL mojej plyty i faktycznie Dual Ranki najszybsze kompatybilne sa wpisane 3600mhz a Single Ranki najszybsze kompatybilne 4800mhz (ofc wszystko Microny)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To za chwilę będzie na forum odwrót od b-die do Micronów ?. Cena 1500zł za 32GB 4400 jest uczciwa w przeciwieństwie do G.Skill.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, KonradRak napisał:

To za chwilę będzie na forum odwrót od b-die do Micronów ?. Cena 1500zł za 32GB 4400 jest uczciwa w przeciwieństwie do G.Skill.

 

No i te Cruciale maja czujnik temperatury i brak RGB. Czyli ideał :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idealna specyfikacja. Brak wsiowych ledow no i to czego najbardziej mi brakowało w G.Skill RipjawsV czyli czujnika.

Ten wykres gdzie znalazłeś, bo zbyt optymistycznie wygląda...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, KonradRak napisał:

Idealna specyfikacja. Brak wsiowych ledow no i to czego najbardziej mi brakowało w G.Skill RipjawsV czyli czujnika.

Ten wykres gdzie znalazłeś, bo zbyt optymistycznie wygląda...?

No jak zawsze ze wszystkimi testami, dopoki sam nie przetestujesz to sie nie dowiesz. Polecam wziac bo ew zwrot na Amazonie jest bajecznie prosty (drukujesz etykiete i zanosisz paczke do Zabki)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, KonradRak napisał:

To za chwilę będzie na forum odwrót od b-die do Micronów ?. Cena 1500zł za 32GB 4400 jest uczciwa w przeciwieństwie do G.Skill.

 

Microny edie przerabiałem już chyba z 2 lata temu ? . 4200mhz cl16 i 4600cl18 testowałem na zen2 z rozpiętym fclk na 1.45v.  Tylko wszystkie microny mają wysokie trfc i trcdrd wyższe niż reszta timingow 19-22 . Wcale się nie zdziwię jak cruciale pójdą wyżej od bdie, bo one tak nie dociskają kontrolera jak bdie :) . I to były ballistix sport lt 3200mhz cl16 , miałem jeszcze ballistix gaming Black 3000mhz cl15, na AMD bez rozpinania fclk szły na 3800mhz 14.20.14.14 1.5v :)

?

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą pójść wyżej ale to nie przełoży się na wydajność.

b-Die mimo wszystko będą lepsze.

Z droższych modułów można rozważyć: F4-4400C17D-32GTZR, F4-4400C17D-32GTZR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, novi napisał:

fclk szły na 3800mhz 14.20.14.14 1.5v

novi ale 10 cykli tm5 z tego co pamiętam już nie ogarnęły bez błędów ;) i zostałeś na cl 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Minciu napisał:

Następcą Bdie pod większe pojemności miało być A-Die i tutaj miałbyś SR na 16GB, DR na 32GB i teoretyczne 64GB na QR.

A-Die to prostu kostki o wyższej gęstości, one w żadnym wypadku nie mają nic wspólnego z B-Die, jeśli chodzi o OC, bo kręcą się słabo. Najlepsze 16 Gb kostki pod OC to Micron Rev. B, ale i tak 2x16 GB na takich chipach jest gorsze od 2x16 nawet na DJR w DR.

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tornado3 napisał:

novi ale 10 cykli tm5 z tego co pamiętam już nie ogarnęły bez błędów ;) i zostałeś na cl 15

Jesteś pewny :)? Przechodziły ale z nadmuchem :)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, novi napisał:

Microny edie przerabiałem już chyba z 2 lata temu ? . 4200mhz cl16 i 4600cl18 testowałem na zen2 z rozpiętym fclk na 1.45v.  Tylko wszystkie microny mają wysokie trfc i trcdrd wyższe niż reszta timingow 19-22 . Wcale się nie zdziwię jak cruciale pójdą wyżej od bdie, bo one tak nie dociskają kontrolera jak bdie :) . I to były ballistix sport lt 3200mhz cl16 , miałem jeszcze ballistix gaming Black 3000mhz cl15, na AMD bez rozpinania fclk szły na 3800mhz 14.20.14.14 1.5v :)

?

I te kosci w tych Baliistixach Max takie są? To nawet moje stare e-die szly 3800 16-17-16-16 1.41v, te pamieci sa gorsze?

No to widze nie da sie tematu przeskoczyc, moje Vipery to juz jest praktycznie max Ddr4

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, tomcug napisał:

A-Die to prostu kostki o wyższej gęstości, one w żadnym wypadku nie mają nic wspólnego z B-Die, jeśli chodzi o OC, bo kręcą się słabo. Najlepsze 16 Gb kostki pod OC to Micron Rev. B, ale i tak 2x16 GB na takich chipach jest gorsze od 2x16 nawet na DJR w DR.

Otóż to ,niektórzy podniecają sie mhz

A duall rank rządzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, oh,shut up napisał:

Nie zapominaj, że dla zdecydowanej większości rynku 3600-3800-4000mhz to jest optymalne maksimum a tyle już da radę polecieć na bdie dr na ciasno gdzie microny będą oferowały zdecydowanie gorsze osiągi.

Wiem, że większość ma klasyczne procki a nie APU i mało kto może ustawić 4000 1:1. Pokazywałem, że te Ripjaws V 2x16 4000cl16 chodzą ciasno ale to jest max dla B550 w dual rank. My ścigamy się na Hz a nie ciasne timingi dlatego chętnie bym sprawdził te Balistix MAX 4400. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nvm

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 10.09.2021 o 13:26, sniper76 napisał:

Wziąłem dla sprawdzenia, czy pójdą 4000 C15 F4-4000C16D-32GTZRA - będą ok to biorę z Proshop ?

 

Daj znac jak bedziesz je mial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i za chwile będziecie robić zwrot bo dojdziecie do wniosku że jednak posiadanie DR jest wydajejsze niż dodatkowe 100-200mhz na SR :E może tak być coś czuję ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Monn napisał:

I te kosci w tych Baliistixach Max takie są? To nawet moje stare e-die szly 3800 16-17-16-16 1.41v, te pamieci sa gorsze?

No to widze nie da sie tematu przeskoczyc, moje Vipery to juz jest praktycznie max Ddr4

Maxy będą mieć bardziej wyselekcjonowane edie , ale to nie znaczy że normalne edie nie zrobią tych 4600cl18 :) . 3600cl16 mają ciut lepsze biny od 3200 i 3000 , na ogół trcdrd można puścić ciut niżej i trfc, w łapkach ich nie miałem to nie wiem jakie taktowania osiągają, ale edie ogólnie słynie z osiągania bardzo wysokich taktowań, ba nawet lepszych niż bdie . Ale i tak będą mieć braki wydajności do bdie. Chyba, że będziemy porównywać 2x8 bdie do 2x16 edie na dual ranku, dual rank sporo nadrobi i wydajnosc będzie bardzo zbliżona mimo gorszych timingow na edie.  

3 godziny temu, Send1N napisał:

i za chwile będziecie robić zwrot bo dojdziecie do wniosku że jednak posiadanie DR jest wydajejsze niż dodatkowe 100-200mhz na SR :E może tak być coś czuję ? 

Te g.skill są 32gb patrząc na model ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Ryskach 1:1 FCLK blokuje korzyści z Hynixow i Micronow.  Pod APU Cruciale mogą być spoko. Pod 10g Intela Hynixy można wycisnąć pod 5GHz. Ale na Intela 11g i zwykłe Ryzeny bdie wypadają najlepiej bo TRFC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, novi napisał:

Te g.skill są 32gb patrząc na model ?

Mi chodziło o to że pojawił się w tym wątku spam nad kolejną alternatywną w postaci cruciali 32gb single rank :E że niby przez to pójdą wyżej z taktowaniem i będzie wydajniej xD 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro Cruciale DR uzyskują podobną wydajność do B-Die SR, to jakim cudem Crucial SR ma być wydajniejszy od Samsunga DR ? :D  Wpierw musi dogonić Cruciala DR, póżniej Samsunda SR, później Samsunga DR. Brakuje tylko garbatych aniołków ;D ewentualnie 4x Cruciala SR, to będzie można gonić chociaż Samsunga 2xSR :) 

Oczywiście pomijam APU :P Tam może może coś da się więcej ugrać.. ale jak ktoś schodzi z 32GB na 16GB aby ugrać trochę MHz, to raczej to słabe przy APU. Bo wydaje mi się, że nie jedna gra realnie zwolni przez ciaśniejszy RAM który jednocześnie robi za VRAM :) 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczegolnie ze jak sie zarerezerwuje 4GB na grafike to zostaje az albo tylko 12GB RAM-u.

To ni jest tak jak w przypadku osobnej grafiki... Moze to i duzo moze i nie ....

Ale przy 32GB moge nawet i dac 8GB na grafike a dalej jest sporo wolnej pamieci.

Zrobile sobie kilka testow wczoraj ile tak naprawde daje zaciesnianie tych timingow na APU i trochu sie usmialem:

Testy byla zrobione na Forza 4.

iGPU ustawione na Auto czyli 1900MHz:

Pamieci z profilu XMP czyli Cruciale DR 3600MHz. 2x16GB i mamy srednie 47 klatek/s

Pamieci ustawione na 4000MHz. 16-19-16-16 1T GDM-ON i reszta na auto 51fps

iGPU podkrecone do 2250MHz. pamieci tak jak wczesniej na 4000MHz. 16-19-16-16 1T GDM-ON i trochu powyzej 53fps.

Na koniec wszystko wyzylowane na max czyli iGPU na 2250MHz. pamieci na 16-19-16-16 2T GDM-OFF i do tego wszystkie pozostale timingi wyzylowane na max .: 55fps ....

Pytanie czy warto az tak bylo walczyc o te 2 klatki .... czyli mniej niz 4%  wydajnosci ...

Nawet ustawienie iGPU na 2250MHz. i pamieci z profilu XMP dalo by te 49-50fps .....

2 tygodnie temu mialem 5600G z 2x8GB Cruciali 3600 single rank i na full auto z profilem XMP w tej grze robil 46fps .... Oczywiscie 5600G bedzie ciut wydajniejszy jesli chodzi o podsystem pamieci na auto wiec mysle ze ronica realna pomiedzy SR a DR w APU przy tej grze w srednim fps to max. 5% ....

Teraz wezmy mega drogie B-die w DR ktore moze i zrobi plaskie 4000MHz. cl.16 i co zyskamy kolejne 5% ? Za 2x tyle kasy ..... 

Mozna tak dodawac i wymienic 4650G na 5700G zeby zyskac 1CU tylko ze za 2x wiecej kasy ..... Zyska sie ciut tez na czasie dostepu do pamieci do tego wyda sie 2x tyle na DR B-Die i to nam da kolejne 5% . Naraz sie okaze ze za 10-12% wiecej wydajnosci zaplacimy 2x tyle kasy albo i wiecej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...