Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, Minciu napisał:

Ja mam Gigabyte ale jakoś nie zauważyłem aby był lepszy od MSI XD

Może mam za niski model b550?

Boś Ty nie maksujesz swojego kompa, stąd nie wiesz ? . Z ciekawości zobacze czy na asusie wystartuje xmp. W sumie 5800x całkiem inaczej działał na b550-a niż 5900x, z 5900x płyta miała dziwne skoki napięć ... 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Minciu napisał:

Ja mam Gigabyte ale jakoś nie zauważyłem aby był lepszy od MSI XD

Może mam za niski model b550?

No póki działa to działa. Nie Minciu? Wtedy nie ma różnicy czy to tani asrock, tani gb, tani msi, czy asus. W tym wypadku jakiś plus mogę dać tej płycie, że nie pociągneła nic ze sobą i nie musiałem nagle składać 3800x i x370. No i życzę ci aby cię takie coś nigdy nie dotknęło bo diagnostyka czegoś co jest tylko w jakimś stopniu niesprawne jest przesrane. No i tak zupełnie przypadkowo jednak siedzisz na masterze xD tańsze nie spełniały wymagań?

5 minut temu, oh,shut up napisał:

Czy to przypadkiem nie jest wina wgrania nieoficjalnego biosu dedykowanego dla Windows 11?

A40 AGESA 1.1.0.0 patch C oficjalny bios wydany w momencie gdy nikt nawet nie słyszał o W11. Zrobiłem już przegląd za pomocą bios flashbacka i na tym aktualnie bootuje i mogę wejść do windy bez bsod na def ustawieniach vrm i ramu. 
Na nowszych muszę startować na 1 kości w slocie B2 ustawić timingi swoje a potem dokładać kość i dopiero startuje mało tego pojawia się angielski w biosie aczkolwiek objawy wtedy mam takie same jak od kilku miesięcy stabilny nie stabilny. Coś ewidentnie zdycha i wygląda jakby to było zasilanie bo wystarczy mu 30minut @ 100% w czymś takim jak cinebench i po ponownym uruchomieniu już nie zrobisz pętli a robił wiele. Natomiast póki mu nie dasz renderowania to chill działa. Swoją drogą możesz mi dać linkę do tego nieoficjalnego biosa na tym etapie mam już podkładkę że coś jest nie halo i serwis raczej sprawdzi płytę a nie przepakuje z adnotacją sprawna i elo. Może nie oficjalny bios robił ktoś bardziej komponenty niż MSI i zatrybi? xD
 

31 minut temu, novi napisał:

Boś Ty nie maksujesz swojego kompa, stąd nie wiesz ? . Z ciekawości zobacze czy na asusie wystartuje xmp

Novi jakby wszystko było git to na tomahawku powinny startować aż sprawdziłem i te kości są w QVL 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art385

U ciebie też tak wolno podnoszą się obroty wentyli? nie mówię o auto i nie namawiam cię do pobierania argus monitora którego używam :E ale jak np w biosie przestawisz na sztywno wentyl na 100% to te obroty się tak wolno podnoszą co 50rpm? możesz to sprawdzić? bo u mnie 5x wolniej niż na b450 tomahawk przy obecnej płytce :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Send1N napisał:

@Art385

U ciebie też tak wolno podnoszą się obroty wentyli? nie mówię o auto i nie namawiam cię do pobierania argus monitora którego używam :ORAZ ale jak np w biosie przestawisz na sztywno wentyl na 100% to te obroty się tak wolno podnoszą co 50rpm? możesz to sprawdzić? bo u mnie 5x wolniej niż na b450 tomahawk przy obecnej płytce :P 

Tak samo mam nie muszę sprawdzać ustawiałem od wczoraj wentyle co najmniej parę razy. Na którymś biosie jakiś geniusz wpadł na pomysł aby w ogóle nie startowały a potem tłumaczyli pokrętnie jaki to super pomysł ale już w następnym biosie śladu po nim nie było ? eh najgorsze jest to że jak wklepie swoje ustawienia dam PBO i ustawienia faworyzujące ST zamiast ST to na CL15 3800 z trfc na 304 wyciskam 53.5ns w aidzie więc jak działa to osiągi płyta ma co najmniej w pytę 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Art385 napisał:

Novi jakby wszystko było git to na tomahawku powinny startować aż sprawdziłem i te kości są w QVL 

Nie chcę wprowadzać w błąd, ale na moim asusie jeśli się nie mylę, nie ma na liście QVL Tych tridendtZ , a działają od strzała na xmp. Wszystko totalnie auto po resecie biosu :

dc65e5726437625d.jpg

ASUS System Product Name - Geekbench Browser

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, novi napisał:

Nie chcę wprowadzać w błąd, ale na moim asusie jeśli się nie mylę, nie ma na liście QVL Tych tridendtZ , a działają od strzała na xmp :

dc65e5726437625d.jpg

To teraz wejdź do biosu i podejrzyj profil XMP tylko się nie zdziw się jak zobaczysz TRC 52 trrd 4-9. Magia wyobraź sobie że siedzę obecnie na identycznych timingach tylko trdwr i twrrrd MSI ustawia na 9/2 trfc na 631 i niżej procodt dobiera bo na 36.9 a napędy na 20-20-20-20 ale to są te bezpieczne ustawienia z mem try it a nie xmp 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz lookne. 

W sotr 223fps na koniec testu vs 252fps na 4.8/4.75ghz + 3733mhz cl15 , a zyski są tylko z oc ramu według mnie. Z ciekawości zobaczę na auto w sotr jak boostuję ryzen bo nawet nie wiem ... 10% po oc ramu dużo i nie dużo :E . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% zastanówmy się czy to mało jak mnie pamięć nie myli to były takie czasy, że na tyle w porywach można było liczyć po przejściu na nową platformę a nie ram kręcąc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, tfaw mam niższy niż xmp, widać płyta ingeruje w profil ? . A reszta jak piszesz, wyżej 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powstaje pytanie jak te pamięci się na QVL znalazły, kto to testował i jak pamięci dedykowane zenowi dostają zamiast całkiem niezłego XMP jakieś luźne popłuczyny? Przecież TRC 85 na 3600 MHz to jest katastrofa xD takiej wyjni to chyba nie ma na e-die nawet 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nikt nic nie testowal, builzoid kiedys mowil, ze teraz zestawow 2xDIMM sie wlasciwie nie testuje bo nie ma na to kasy. Jedynie zestawy 4xDIMM przechodza dobre testy.

Najlepszy jest Crucial wedlug ktorego wszystko ze wszystkim jest kompatybilne. Wchodze na strone pamieci https://www.crucial.com/memory/eol_ddr4/blm2k8g51c19u4b/CT18963196 wpisuje swoja plyte glowna i dostaje 

This part is 100% compatible with ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI)

Ta jasne już widze jak mi pojdzie 5100mhz na pamieciach :E

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ja nie mówię o labie producenta modułów bo ci to wiedzą co robią a o labie producenta płyty a ci aktualnie coś tam testują. Sprawdzasz masz QVL liczysz na xmp G.skilla bo widziałeś reckę a ono wbrew pozorom jest całkiem wydajne a płyta bootuje ci na ustawieniach e-die i jak nie wiesz co i jak w timingi to właśnie przepłaciłeś jakieś drugie tyle za praktycznie tę samą wydajność :ORAZ A potem jest ja tam nie widzę zbytniej różnicy z b-die czy bez : rotfl: 
Co do kompatybilności micronów to one są wybitnie lekkie mam jeszcze 4x8 na pierwszych aesach i taichi bootowała z nimi do 4200 CL16 a płyta ma obsługę ram do 3200 max w trybie OC na nowszych agesach można było przeszczepić info z x470 czyli 3400 albo 3466 ale technologicznie pod względem możliwości sekcja pamięci to skansen w porównaniu do najgorszego x570/b550. 

Pozostaje czekać do jutra i liczyć, że będzie ok potem przeżyć serwis MSI a historie nie napawają optymizmem i można sprzedać z czystym sumieniem, choć można było oczywiście pogonić komuś na nieświadomce i zachwalać jaki cudowny kawał sprzętu a zmieniam bo wymiana płyt głównych to moje hobby xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kup płyte Asusa, najlepiej Dark Hero i wyjdzie ci taniej niz te pamieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Monn napisał:

Kup płyte Asusa, najlepiej Dark Hero i wyjdzie ci taniej niz te pamieci.

Jakby to się nie kamuflowało to myślisz, że bym nie wolał? Tutaj wszystko działa do czasu obciążania sekcji do limitów CPU potem widzisz jak leci frequency global limit do 550MHz a on nie spada tak nisko nawet na auto pod obciążeniem i po restarcie już nie masz stabilności. Postoi sobie parę np. noc i działa do czasu aż coś przez kilkanaście minut będzie obciążało CPU w 100% lub trzymasz go w hibernacji. Mam przez to zamiast Dark Hero tonę pamięci xD i bieda wersje aorus mastera b550 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Art385 napisał:

Poszedłem za radą wallca

jak wy go wyczuwacie?To ten wallec z najlepszym  amorkiem na świecie??

2 godziny temu, novi napisał:

W sotr 223fps na koniec testu vs 252fps na 4.8/4.75ghz + 3733mhz cl15

gra dx12.Główne boosty to wiele rdzeni oraz ram ale jako test cpu mocno pod kreska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, novi napisał:

Zaraz lookne. 

W sotr 223fps na koniec testu vs 252fps na 4.8/4.75ghz + 3733mhz cl15 , a zyski są tylko z oc ramu według mnie. Z ciekawości zobaczę na auto w sotr jak boostuję ryzen bo nawet nie wiem ... 10% po oc ramu dużo i nie dużo :E . 

 

Mnie w tym benchu  na najniższych detalach wychodzi jakieś  14%  XMP 3200 CL14    190 FPS  vs OC ramu 3800 CL14   217 FPS

Nawet na najwyższych jest różnica ~4%  152 FPS (XMP) vs 158 FPS (OC)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cisnę na wersji demo, gdzie niedawno miała braki w wyniku FPS względem do wersji pełnej . 5800x z fclk 1966mhz i ramem 3933mhz cl16 2x8gb 4.8ghz allcore wykręcał okolice 240fps  ?

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że jeszcze spróbuje flashować w górę biosy i zobaczę co będzie. Tak jak agesa 1.1.0.0 próbuje użyć profilu XMP niestety nieskutecznie. Mycha działa. Wrzuciłem 1.2.0.0 mycha tak ścierwi i zawiesza się, że się nie da windy używać ten już nawet nie próbuje uruchamiać xmp tylko to co ma w try it. Teraz agesa 1.2.0.2 mycha nie ścierwi chyba na nim do jutra przeżyje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czemu poprostu nie wgrasz najnowszego biosu tylko kombinujesz jak kon pod gore?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Art385 napisał:

No póki działa to działa. Nie Minciu? Wtedy nie ma różnicy czy to tani asrock, tani gb, tani msi, czy asus. W tym wypadku jakiś plus mogę dać tej płycie, że nie pociągneła nic ze sobą i nie musiałem nagle składać 3800x i x370. No i życzę ci aby cię takie coś nigdy nie dotknęło bo diagnostyka czegoś co jest tylko w jakimś stopniu niesprawne jest przesrane. No i tak zupełnie przypadkowo jednak siedzisz na masterze xD tańsze nie spełniały wymagań?

Mojego poprzedniego GB a dokładniej Vision z590 reanimowalem całą noc od narodzin. Niestety dwa CPU i worek ramu nie pomogły. Ani z dedykowanym GPU ani z igpu. Nie pomogły backflasche. Poszło na zwrot razem z i7 11g.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgraj najnowsze 1.2.0.4.

Zdarzylo mi sie ze bios sie nie ladowal mimo tego ze Winda byla w pelni stabilna ale to po OC pamieci wlasnie .... 

Jedziesz na starych biosach ktore wlasnie mialy problemy z urzadzeniami USB wiec nie ma co sie dziwic...

I nie przesadzajmy tez z tymi plytami od MSI to jest niski midle range ... Przynajmniej robia normalne chlodzenie VRM i calkie w porzadku plyty uATX a na tym mi zalezy. 

 

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Monn napisał:

Czemu poprostu nie wgrasz najnowszego biosu tylko kombinujesz jak kon pod gore?

A co by robił całe tygodnie? Tak przynajmniej ma zajęcie XD

Godzinę temu, jurekk napisał:

jak wy go wyczuwacie?To ten wallec z najlepszym  amorkiem na świecie??

On czego nie dotknie to wszystko ocieka boskością. Ma po prostu złote ręce Midasa XD

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Roberto78 napisał:

Mnie w tym benchu  na najniższych detalach wychodzi jakieś  14%  XMP 3200 CL14    190 FPS  vs OC ramu 3800 CL14   217 FPS

 

Godzinę temu, novi napisał:

Ja cisnę na wersji demo, gdzie niedawno miała braki w wyniku FPS względem do wersji pełnej . 5800x z fclk 1966mhz i ramem 3933mhz cl16 2x8gb 4.8ghz allcore wykręcał okolice 240fps  ?

u mnie 226

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wydajność nie narzekam . Hydra wylicza nowe nastawy, identyczne jak kiedyś . Ale vdroop jakiś z tyłka, 2-2.6% na allcore , wcześniej z vdroop 0.5% wyliczało co do MHz to samo ... Zmieniłem blok wodny i tempy spadły o dyszkę albo lepiej , więc dlatego postanowiłem wyliczyć 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...