Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Roberto78 napisał:

yhy

 

Ty jestes Panem swojego komputera, ja nie wiem na ile te wyniki sa stabilne u ciebie itp. Pomimo 1 rzedu podobnego wiele rzeczy mam ustawione inaczej ;)

Pozno juz, czas spac. Dobranoc!

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Ty jestes Panem swojego komputera, ja nie wiem na ile te wyniki sa stabilne u ciebie itp. Pomimo 1 rzedu podobnego wiele rzeczy mam ustawione inaczej ;)

Pozno juz, czas spac. Dobranoc!

Faktem jest, że wyniki CPU w tabelce masz lepsze :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, jurekk napisał:

To jest wiedza znana przynajmneij od poł roku na polskich forach it

 

225 i płasko vs 270

A ciepłym moczem mozna oleć bo to nie poziom dx11 i radeona gdzie np ludzie kupowali vege za 3.5k i ryzena 1700 za 1.5 i mieli w asasin origins alexandira o 50 procent mniej fps ale od 40 fps

Jedynie mozna to zanotować ze takie zjawisko istnieje i problemu przynajmniej na razie nie ma

Tylko my robimy test cpu a nie GPU,  zaraz wrzucę z 3070 i Radeona test na 10700k, tylko muszę w backupie znaleźć ss.

Jak widać na załączonych obrazkach, karta amd nie daje nagle boosta fps w tym benchmarku, fps jest taki na jaki procesor pozwala w danych ustawieniach ;) . 

1b4c241a512e5ba3gen.jpg

635b70c13c4fbff8.jpg

2ae938f075388693.jpg

1927f610a0fb58d9.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że  nastawy ramu dają boosta ?

Grzebałem w ramie  i przesadziłem  po resecie z ciekawości odpaliłem na takich nastawach wsio na auto  tylko ustawiłem 3800MHz

c624ba8e99a3.png

Najlepszy wynik jaki udało mi się zrobić :E  CPU 4.825GHz

Nie wiem jak    Phoenixsuple   miał ustawionego proca i jakie chachmęty w sterownikach zrobił ( zmiana pewnej opcji też daje kopa ?)

Ale jego wynik dla mnie jest chyba nieosiągalny :E

 

a2f667b29add.png

 

ZenTimings_Screenshot.png

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpływ też ma optymalizacja + czystość systemu . U mnie optymalizacja jest zerowa, wgrany windows i wszystkie te jego usługi działają w tle itp, jedynie hpet wyłączyłem w menadzerze urządzeń. Ram mam tak ustawiony, pozostaje jeszcze doszlifować cady. Płyta ożyła po reflashach , zaczynając od biosu z przed prawie roku, kończąc na najnowszym. Wstaje od strzała , więc teraz mogę zoptymalizować opory itp, wcześniej nie było wiadome czy po wejściu do biosu, płyta wstanie ... Nastaw z forum ocuk , okolice 52-51.8ns powinienem na nim ukręcać jak wszystko jest optymalnie ustawione. 

d320e507a5e8506b.jpg

35a17adf9dc9d244gen.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Roberto78 napisał:

Faktem jest, że  nastawy ramu dają boosta ?

Grzebałem w ramie  i przesadziłem  po resecie z ciekawości odpaliłem na takich nastawach wsio na auto  tylko ustawiłem 3800MHz

 

Najlepszy wynik jaki udało mi się zrobić :E  CPU 4.825GHz

Nie wiem jak    Phoenixsuple   miał ustawionego proca i jakie chachmęty w sterownikach zrobił ( zmiana pewnej opcji też daje kopa ?)

Ale jego wynik dla mnie jest chyba nieosiągalny :E

249fps na 5800x wypluwalem w fullhd najniższe, ale z ramem 3933mhz cl16 :E . Z fclk1900 osiągnąłem max chyba 240fps, ale to może świadczyć o tym, że mój system nie jest zoptymalizowany :). 4.8ghz albo 4.85ghz miałem na procku ustawione robiąc powyżej 240fps 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Roberto78 napisał:

Faktem jest, że  nastawy ramu dają boosta ?

Grzebałem w ramie  i przesadziłem  po resecie z ciekawości odpaliłem na takich nastawach wsio na auto  tylko ustawiłem 3800MHz

 

Najlepszy wynik jaki udało mi się zrobić :E  CPU 4.825GHz

Nie wiem jak    Phoenixsuple   miał ustawionego proca i jakie chachmęty w sterownikach zrobił ( zmiana pewnej opcji też daje kopa ?)

Ale jego wynik dla mnie jest chyba nieosiągalny :E

Nie ma tu zadnych magicznych optymalizacji, pierwszy test na pelnej wersji zrobilem na 4.7gHz, drugi test na demo 4.75Ghz, byc moze wlaczenie SAM ma tu jakies znaczenie bo mam go wlaczonego, Ty masz za to Resize Bar czyli odpowiednik na vidia, ktore tez mozesz wlaczyc lub masz juz wlaczone.

Pamieci ustawione standardowo jak zawsze, a jesli mowisz o jakis sztuczkach w sterach toi nic takiego miejsca nie ma bo ja wgrywam czysty sterownik bez panelu no i nigdy sie w jakies oszustwa bym nie bawil.

 

 

6 minut temu, novi napisał:

249fps na 5800x wypluwalem w fullhd najniższe, ale z ramem 3933mhz cl16 :E . Z fclk1900 osiągnąłem max chyba 240fps, ale to może świadczyć o tym, że mój system nie jest zoptymalizowany :). 4.8ghz albo 4.85ghz miałem na procku ustawione robiąc powyżej 240fps 

Mam wlaczony SAM wiec moze to dawac kilka fps. Co do systemu mam zwykly czysty system, kilka gier i progrmow testowych. Zadnych cudow :D

Windows aktualizowany codziennie.

@novi jesli juz chcemy porownywac to wrzuc test 1280x720 rozdzialki, zeby bylo adekwatne porownanie bo ja mam za wolne gpu zeby dawac 1080p.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dostępna jakąś gra z fajnym benchmarkiem na ea Play ? Bo mam abonament , więc mogę coś pobrać . 

Co do sotra, mogę wrzucać w 720p benchmarki, ale niestety z innych prockow niż 5900x i 5800x to nie będę miał takich benchmarków. Cr1 gdm off daje ciut więcej fps niż 2t , ale niestety , ustabilizowanie 2x16 czy tam 4x8gb na 1t gdm off to jest hardcorowo ciężki temat . 

Wczoraj zamówiłem b550 unify i teraz nie wiem czy zmieniać Asusa na unify ... Która płyta jest ogólnie lepsza według was ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze Unify!

Co do wynikow w TR to spoko wystarczy na obecnym AMD, skoro kazdy z nas ma tu Zen3 to bedzie co porownywac.

Ea gry nie przypominam sobie jakiegos benchmarka.

gdybys kupil np na 7dni game pass lub za 4zl jest chyba na 1-3msc dla nowych uzytkownikow jak nie mialem to mielibysmy Forze Horizon 4, Gears 5. Tam sa ideolo benchmarki, szczegolnie Forza.

https://lowcygier.pl/subskrypcje/xbox-game-pass-ultimate-na-4-miesiace-za-1823-zl-dla-nowych-uzytkownikow/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forze Horizon 4 jest demko  z działającym    benchem ?  w Microsoft Store

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W promocji ten unify wyjdzie mnie na czysto 900zł (zwrot kasy ze sklepu + cena zakupu była niższa niż 1300zł) . Po ożenieniu Asusa wyjdzie mnie dopłaty 0zl, bo za asusa jeszcze mam cashbacka w drodze na konto bankowe ? . Chciałem unify X , ale by mnie wyszła 1150zł około, a dopłacać 250zł, żeby mieć mniej o 2 sloty ramu, to trochę głupio :E . Ooo, Game passa zaraz kupię, bo w sumie ostatnio miałem chęć pograć w forze :P . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Roberto78 napisał:

Forze Horizon 4 jest demko  z działającym    benchem ?  w Microsoft Store

Jest ale bardzo stary build i nie ma sensu na nim testowac kiedy mozna gejpasa kupic za 4zl :D Ten build wyszedl jeszcze przed pelna wersja czyli ponad 3lata temu.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, novi napisał:

249fps na 5800x wypluwalem w fullhd najniższe, ale z ramem 3933mhz cl16 :E . Z fclk1900 osiągnąłem max chyba 240fps, ale to może świadczyć o tym, że mój system nie jest zoptymalizowany :). 4.8ghz albo 4.85ghz miałem na procku ustawione robiąc powyżej 240fps 

 

To u mnie ewidentnie jest coś nie teges dodam tylko, że przy odpalaniu dema wywala mi błąd sterownika GPU  czasami zaskakuje za 2-3 razem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Roberto78 napisał:

 

To u mnie ewidentnie jest coś nie teges dodam tylko, że przy odpalaniu dema wywala mi błąd sterownika GPU  czasami zaskakuje za 2-3 razem

Napraw grę może, albo masz przekręconą kartę, u mnie wywalało sterownik przy starcie gry, jak zapiąłem za wysokie zegary ? . Teraz na chill testuję, 2400mhz z uv :P . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos ma Dual Rank lub 4 moduly pamieci to sie upewnijcie ze macie wlaczone BGS (Bank Group Swap).

U mnie przez przypadek sobie wyłączyłem i -8% mniej wydajnosci na iGPU .... To samo AIDA..

A mialem sie dalej nie bawic pamieciami a tu 18-18-20-18-40-600 na 4066MHz. i 1.4V wskoczylo :-).

16-16-20(moze 18)-16 wymaga 1.45V wiec sobie darowalem bo nie zmienia mi az tak bardzo wydajnosci.

iGPU na 2300MHz. przy 1.25V na SOC i elegancko. Forza 4 55.5fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do dual rank bgs oba mają być włączone? Mam wyłączone oczywiście BGS, BGS alt włączone. Idę sprawdzić :P 

Przy zwykłych ryzenach bgs oba on ucina ciut wydajność , bgs off i bgs alt on daje najlepszą wydajność według testu w grze :P . 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, novi napisał:

Napraw grę może, albo masz przekręconą kartę, u mnie wywalało sterownik przy starcie gry, jak zapiąłem za wysokie zegary ? . Teraz na chill testuję, 2400mhz z uv :P . 

 

Testowałem też na stock zresztą na co dzień mam  nie podkręconą  nie ma takiej potrzeby w 1080p 60Hz :E  W większości gier chodzi na pół gwizdka  łykając ''mało'' prądu bo power limit ma 240W

Screen Shot 09-19-21 at 10.12 AM.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to masz coś mocno nie hallo , może spróbuj inną wersję sterownika ? 

Pobieram forze :P 

Subskrypcja wygasa w dniu

17 stycznia 2022
Jaka gra z game passa ma jeszcze dobry bench, poza forzą ;) ? 
 
Edytowane przez novi
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grayman_1 napisał:

Jak ktos ma Dual Rank lub 4 moduly pamieci to sie upewnijcie ze macie wlaczone BGS (Bank Group Swap).

Ale BGS czy BGS alt? bo ja zawsze mam ALT włączone :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, novi napisał:

Hmm, to masz coś mocno nie hallo , może spróbuj inną wersję sterownika ? 

Pobieram forze :P 

Subskrypcja wygasa w dniu

17 stycznia 2022
Jaka gra z game passa ma jeszcze dobry bench, poza forzą ;) ? 
 

Gears 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130gb do benchmarku to trochę za dużo :P . 

Są jeszcze sztuczki na wyjście z fclk powyżej 1900mhz. 

Otóż na niektórych płytach w amd cbs/pbs jest opcja clkreq , włączenie jej podnosi stabilność fclk . Dodatkowo CPU VDDP (nie cldo!) , zejście z tym napięciem na okolice 0.88v, podbija stabilność FCLK ! 

Na asusie, ani jedna ani druga opcja nie jest dostępna, ale jest modowany bios wrzucony na hwboot forum, jak ktoś się nie boi wrzucać takiego biosu to może na asusie sobie odblokować wysokie fclk! 

B550 unify podobno ma clkreq odblokowany, ale za to nie ma cpu vddp, zaś x570 tomahawk podobno ma obie opcje odkryte... 

Jak ktoś się chce grubiej pobawić to biosy pod msi modowane są tu : Bios Mods – Dysk Google

Podmianki biosu robicie na swoją odpowiedzialność, szansa na uwalenie płyty jest spora. Żeby nie było, że ktoś ucegli płytę i będzie miał do mnie prestensje, że wrzuciłem linka :E

Dobra, kto benchmarkuje forze ? 720p niskie ?

 

Ja już mam bencha, ale jeszcze hpet wyłączę przez cmd i zobaczę :P 

3d876058839562c0.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

You Win! :D

Jestem jeszcze ciekaw czy limituje juz procesor czy gpu, porownam wynik na nowych Zenkach jak wyjda bo wtedy wleci 12 jajek.

1OnRVgw.png

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda z dema  ale chyba coś z moim kompem jest nie tak :E  Mam włączony   Resize BAR  jak kiedyś sprawdzałem obniża u mnie wydajność w tym benchu 

Podobny FPS mam na niskich w 1080p  256FPS

 

a27521dc0708.png

 

edit

Resize BAR off :E 

Ewidentnie coś blokuje procesor (wydajność)  może chipset X570  ( podobno niezbyt udany ?)

Zmieniałem mobo bez reinstalacji systemu ale to chyba nie to jest przyczyną

 

105cf25cc582.png

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjdzie b550 unify to powalczę jeszcze o fclk1933 lub więcej . Powinno się udać przy 2x16 i cl15 dzięki opcji clkreq . Mogę powiedzieć tyle, że fclk 1966mhz na 5800x dawało sporego boosta, nawet na cl16 i 2x8gb :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

Wrzuciłem sobie modowany BIOS (A nawet 2 bo testowałem wersje A83 i A81 :szczerbaty:) na Tomahawka i włączenie CLKREQ nie pomogło. CPU VDDP nie znalazłem, ale jest takie coś jak APU VDDP i obniżenie tego napięcia w okolice 0.88-0.9v też nie pomaga.

QpOzm7B.png

 

U mnie 3866 MHz pluje WHEA tylko pod obciążeniem, na przykład pod OCCT Large, więc w tym wypadku najprędzej powinno się coś poprawić ale nic z tego. No i mam proca co 3800 MHz robi na SOC 1.0v i VDDG CCD/IOD 0.9v, więc ma spory zapas napięciowy :-P.

Spróbuję jeszcze podbić 1.8v bo też słyszałem że może pomóc ustabilizować FCLK.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...