Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Monn napisał:

Spam WHEA - malutki problem :wiggle: Procesor masz za slaby i tyle. Ciul z tymi wszystkimi jak zaraz sie okaze ze nowe procki Intela i5-i7 robia lepsze wyniki w grach przy pamieciach DDR5 2200mhz CL38 (takie byly screeny do tej pory i wydajnosc byla kosmos) niz podkrecony Zen3 5900x + droga płyta + Gskille 4000mhz CL14

 

DDR5 zaczynaja sie od 4800Mhz obecnie. Dual chanel pokazuje polowe taktowania w programach. To ,ze nowa generacja bedzie szybsza od poprzedniej to chyba ameryki nie odkryles :rotfl: Na tym to polega ;)

8 minut temu, Minciu napisał:

Ja rozumiem że ktoś nastawia ram i CPU w dwa dni i dla niego to nie problem. Ale jak ktoś te dwa dni nastawia sprzęt regularnie co 2tygodnie bo coś wymienia to zaczynam się gubić.

Ale do tego jak ktoś trzepie wszystkie dostępne biosy od starego do nowego szukając różnic byle na koniec napluć na sprzęt i za każdym biosem i sprzętem marnować te dwa dni po naście razy to już nie wiem co o tym myśleć XD

Chyba głupszego zajęcia nie można sobie znaleźć?

Wszystko po to żeby w benchu SOTR albo FORZA albo w innym zrobić kilka pkt więcej? 

 Jeszcze jakby to miało przełożenie na wyniki w grach. Ale nie ma bo nie ma czasu grać. Więc w jakim celu grzebać? 

XD 

Mnie tez to przerasta co tu sie wyprawa, swoj sprzet ustawilem juz dawno i do bios nie mam zamiaru wchodzic, nawet nie mam zamiaru nowych bios wgrywac az do nowych cpu bo po co?? :D

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elo ustabilizowałem to CL14-14-14-32. Powiem wam tak najszybszy sposób to... odtaktować procesor  ~4.6 all core i nie ma w sumie większych problemów, 4.5 to już w ogóle. Dajesz 4.8 podczas testów + trafiasz z napięciami SOC i jest bajabongo i albo trzymasz ram poniżej 50 stopni non stop albo zniszczą cię test nr.2 bo właśnie twoje peak transfery na liczniku SSE wywaliło poza skale a co gorsza średni transfer jest sporo wyższy więc ram dostaje po tyłku. Trzeba więc urzeźbić luźniejsze timingi przestawić trfc na inny dzielnik, zjechać z RTT i ustawić napędy i dać 1.55v (jest nawet chłodniej niż na zasilaniu full auto CL16 i 1.38v) i boom ram stabilny z cpu lecącym non stop między 4.8 do 4.825GHz. Roszady na timingach a raczej próba zminimalizowania liczby błędów na 1.53v przełożyły się na zamknięcie anty 10 minut szybciej :) Jak coś mam poscreenowane ale jak znowu zacznę słuchać coś o full auto to mnie krew zaleje xD 

 

4 godziny temu, novi napisał:

Wrzuciłem 1.2.0.3c z strony msi , i na nim mam te whea id 18, na tym co przyszła biosie nie sprawdzałem tego, ale mogę się cofnąć w podglądzie zdarzeń do pierwszego uruchomienia chyba . Teraz wrzucę 1.2.0.4 i zobaczę . 

Novi 18 to już jest sraka. 19 jako ostrzeżenie to prawdopodobnie jak się wydajność mocno zgadza może być błędne raportowanie windy wszak swego czasu w X370 miałem w biosie dla zen2 wyłącznik raportowania whea a u niektórych producentów był włączony na stałe i ukryty właśnie z tego powodu ;) 

Jak coś jest dobrze dobiłem na nowszym driverze NV do wydajności starego na dużo ciaśniejszych timingach :) Tydzień na chill testach na GB i na padlinie wyciskam w ST wydajność 11900k a w MT to wiadomo że zen3 szybszy więc akurat to nie było problemem. Można zamknąć biosa ustawić fast boot i więcej tam nie zaglądać xD

ApYSPOah.jpg

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Art385 napisał:

Powiem wam tak najszybszy sposób to... odtaktować procesor  ~4.6 all core i nie ma w sumie większych problemów, 4.5 to już w ogóle. Dajesz 4.8 podczas testów

 

przeczytaj czy ma sens to co napisałeś :E i się zdecyduj xD 

Zapodaj screena, zawsze miło popatrzeć ;) rozumiem że taki nastaw na 4x8 nie miałby szans ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Send1N napisał:

przeczytaj czy ma sens to co napisałeś :E i się zdecyduj xD 

Ma jeśli nie widzisz związku między taktami a wydajnością to zupełnie nic mnie to nie obchodzi. Natomiast jeśli nie rozumiesz "nie ma większych problemów" to co ja na to poradzę?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie napisałeś czasem aby odktować cpu na 4.5 a za chwile dajesz 4.8 + trafiasz z napięciami soc ? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Send1N napisał:

A nie napisałeś czasem aby odktować cpu na 4.5 a za chwile dajesz 4.8 + trafiasz z napięciami soc ? :P 

Powiedz mi po co mi ram stabilny jak procesor ma tylko 4.5 GHz? Kiedy w grach mam 4.7-4.8 najbiedniej 4.65 jak walne o edc ale to chwilowo? Atakujesz stałą najwyższą wartość pod testem a TM5 trzyma procesor non stop na ponad 4.8 więc stabilizujesz na max clocku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ty znowu zacząłeś używać PBO :E nie wiedzialem, ostatnio pisałeś sam że to nic nie daje od  +1440p ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art mimo wszystko masz jeszcze kapke starsza wersje niz ja jesli chodzi o gre.

bbzeT2F.png

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Send1N napisał:

A to ty znowu zacząłeś używać PBO :E nie wiedzialem, ostatnio pisałeś sam że to nic nie daje od do +1440p ;) 

Wyobraź sobie, że jest mega chłodne ot nowe możliwości. Czy daje zupełnie nic ale też jakby coś aktualnie chciało wykorzystać 1-2 wątki to będę do przodu a zegar nawet pod cinebenchem nie schodzi poniżej 4.6 więc totalnie wywalone na wszystko mam win-win. A no i zaczęło działać tak jak powinno? Czy ty używałbyś czegoś co ewidentnie nie działa jak powinno? Bo ja nie ale jak działa to już zmienia postać rzeczy i wole mieć dynamiczny zegar niż go nie mieć. W idle mam pobór 28W a pod przeglądarką i youtubem 33-35W 

3 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Art mimo wszystko masz jeszcze kapke starsza wersje niz ja jesli chodzi o gre.

bbzeT2F.png

To jest manualne OC? Ehh gdybym tylko mógł odkręcić EDC na chociaż 200A to bym nie miał uwalonej wydajności L3 do jakichś 680 GB/s jak coś siądzie na wszystkich wątkach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wrzuć tego screena z 3800 14-14-14 ? pochwal sie co tam wystrugałeś ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Art385 napisał:

To jest manualne OC?

Tak manual 4.7Ghz, nie raz pisalem, ze gardze tymi smiesznymi PBO itp. Uznaje jedynie Manual ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Send1N napisał:

To wrzuć tego screena z 3800 14-14-14 ? pochwal sie co tam wystrugałeś ;) 

Masz ale za to że jakieś trololo urządzasz to wyciąłem co najważniejsze 

95ztvGBh.png

  • Haha 1
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem czy 3800 14-14-14 przy v1.55 to jakies osiagniecie. Ja jestem ciekaw jak schlodzisz to v1.55 na pamieci dual rank. Wentyl 2000rpm nad koscmi?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Monn napisał:

Nie wiem czy 3800 14-14-14 przy v1.55 to jakies osiagniecie. Ja jestem ciekaw jak schlodzisz to v1.55 na pamieci dual rank. Wentyl 2000rpm nad koscmi?

Chłodnica chłodnica 1100 rpm wlot 1050 rpm wylot 950 tyle. Przy 2000 rpm nad kościami by 1.51 z biosa starczyło. RTT i napędy są luzowane w praktyce nie wiele ostrzejsze niż 1.38v. Zatkało kakało? xD Samo napięcie nic nie znaczy 

aha zrób i daj 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

DDR5 zaczynaja sie od 4800Mhz obecnie. Dual chanel pokazuje polowe taktowania w programach.

A przypadkiem nie pokazuje połowy, bo to ram DDR - double data rate? Z dual channel to nie ma nic wspólnego. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Fuzz123 napisał:

A przypadkiem nie pokazuje połowy, bo to ram DDR - double data rate? Z dual channel to nie ma nic wspólnego. ?

Tak to mialem na mysli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Art385 napisał:

Masz ale za to że jakieś trololo urządzasz to wyciąłem co najważniejsze 

 

Jakie trolololo;p normalnie zadaje pytania, po prostu ty piszesz zawsze językiem naukowca i 99% ludzi nie kuma o co ci chodzi tak naprawdę :D ale nikt głośno o tym nie mówi, chyba zawadziłeś dzisiaj małym palcem u stopy o nogę jakiegoś mebla xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Send1N napisał:

Jakie trolololo;p normalnie zadaje pytania, po prostu ty piszesz zawsze językiem naukowca i 99% ludzi nie kuma o co ci chodzi tak naprawdę :D ale nikt głośno o tym nie mówi, chyba zawadziłeś dzisiaj małym palcem u stopy o nogę jakiegoś mebla xD 

No ale to nie mój problem przecież nawet jak zacznę tłumaczyć to się pojawi ktoś i zacznie rzucać gównem bo nie wie co z czym i jak ani jak to przełożyć na swój konfig. Zwyczajnie przestało mi się chcieć. Napisałem wyżej co i jak z tym można szybko ustawić. Jednak są tacy co nie wiedzą że jak zapodasz ostre zasilanie które jest ustawiane na auto to kości potrafią dobić do 55 stopni na 1.35v  

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, Art385 napisał:

No ale to nie mój problem przecież nawet jak zacznę tłumaczyć to się pojawi ktoś i zacznie rzucać gównem bo nie wie co z czym i jak ani jak to przełożyć na swój konfig. Zwyczajnie przestało mi się chcieć. Napisałem wyżej co i jak z tym można szybko ustawić. Jednak są tacy co nie wiedzą że jak zapodasz ostre zasilanie które jest ustawiane na auto to kości potrafią dobić do 55 stopni na 1.35v  

No to jestes mistrz, na Viperach ci nic nie szlo, tutaj nagle na GSkillach 3800 14-14-14 stabilne na temperaturach jak v1.35. Powinienes pracowac dla producentow plyt glownych, wgrywac im dobre ustawienia dla RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się z MSI b550 poddałem . Nic nie zyskałem a tylko straciłem względem Asusa. O ile z ramem można fajniej poszaleć, to z procesorem już nie . Mimo niższego vdroopa , procesor potrzebuje wyższego napięcia do takiej samej stabilności. Problem leży w biosie zapewne. Whea18 znikło po aktualizacji biosu . Na asusie używałem tego optymalizatora wydajności pod dany benchmark, widać że to też daje więcej wydajności. Na najnowszym biosie dodatkowo nie idzie ustawić vddg powyżej 1v, ustawiam 1.05v , pod windowsem jest 0.9975v . 

4 minuty temu, Monn napisał:

No to jestes mistrz, na Viperach ci nic nie szlo, tutaj nagle na GSkillach 3800 14-14-14 stabilne na temperaturach jak v1.35. Powinienes pracowac dla producentow plyt glownych, wgrywac im dobre ustawienia dla RAM

4x8 a 2x16 to jest różnica, ramy się gotują jedne od drugich . 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Art385 napisał:

Masz ale za to że jakieś trololo urządzasz to wyciąłem co najważniejsze 

95ztvGBh.png

Novi ostatnio chwalił Twoja robotę.  Więc podejrzewam że nieźle to działa. Ale już nawet nie pamiętam kiedy zacząłeś walkę? Powiedz o czym śnisz po nocach? Bo ja obstawiam, że nawet przed snem w głowie przeglądasz nastawy?

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastawów to mam cały worek. Jak działa? no rewelka zmieniłem kartę na GB i pamięci jeszcze chłodniejsze. Wrzucam niżej test z aktualnie odkręconymi wentylami na AIO imo jak na auto OC to jest git. Co do przeglądania nastawów tak był taki moment bo obwiniałem za to memki a one były tylko pośrednio winne. Po wymianie mobaska w kilka dni ukręciłem powolutku co chciałem i jedyne co sprawdzałem to różnice w grach i 3dm między clock override na 50 i 75 i wsio ryba podobnie  
https://www.3dmark.com/3dm/66504441

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.09.2021 o 19:15, Monn napisał:

No to jestes mistrz, na Viperach ci nic nie szlo, tutaj nagle na GSkillach 3800 14-14-14 stabilne na temperaturach jak v1.35. Powinienes pracowac dla producentow plyt glownych, wgrywac im dobre ustawienia dla RAM

Heh ale na 2x8 to CL14 na viperach to pękło w zeszłym roku xD zwyczajnie na 4x8 nie da rady aby przeszło wszystko co chce a siebie oszukiwać nie będę bo i po co? :E Teraz wstawiłem 3080 GB z okienkiem w backplate i ram nie przekracza 50 stopni w grach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...