Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętaj pamięci dają kopa jeżeli lecisz na limicie CPU.

Jeżeli grasz i praktycznie zawsze wąskim gardłem jest GPU to kupowanie lepszych pamięci nie ma żadnego sensu. To samo tyczy się ślęczenia nad ustawieniami pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, sideband napisał:

Pamiętaj pamięci dają kopa jeżeli lecisz na limicie CPU.

Jeżeli grasz i praktycznie zawsze wąskim gardłem jest GPU to kupowanie lepszych pamięci nie ma żadnego sensu. To samo tyczy się ślęczenia nad ustawieniami pamięci.

W sumie wiem, że tak jest i przed zakupem tych pamięci powstrzymuje mnie brak możliwości kupienia RTX 3080 w zaplanowanym rok temu budżecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja testuje teraz nowe pamieci, ustawy jak na screenie dzialaja na v1.38 czyli chyba niezle, troche potrwa zanim cos innego potestuje bo mi sie nie chce juz grzebac z tym wszystkim. Temperatury w TM5 mimo v1.38 podchodza pod 50c. Pamieci kupione za 1400zl w sklepie Gigaserwer, polecam sklep bo paczka przyszla bardzo szybko i zajebiscie zapakowane bylo, ceny nizsze niz proshop. Data produkcji to wrzesien 2021, czyli prosto z fabryki.

 Snipaste_2021-09-27_19-30-17.thumb.png.0296364894a96215b9656970c638f742.png

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Art385 Panie kierowniku od terminacji co tu poprawic? Bo mi dobija do 53c na v1.50

04b5ff9e333070f3.png

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Monn napisał:

@Art385 Panie kierowniku od terminacji co tu poprawic? Bo mi dobija do 53c na v1.50

04b5ff9e333070f3.png

Nie wiem jakie napięcia i nie wiem jakie VTT. Na początek zapnij TCKE. Spróbuj moich nastawów na asusie powinny wstać. Timingi może nie wyglądają ale robią robotę również poza aidą. Jak coś to przy 1.55v z biosa mam VTT ustawione na 770mv 

NBtpMKjl.png

QCCl4E9l.png

zdyxPklh.png 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ok sam sobie rozkminilem, dobre pamieci, polecam - Krzysztof Krawczyk. tRFC od kopa poszlo na 264, tak losowo wklepalem w sumie (jako 44*6). Temperatury wytrzymuja bez problemu.

2c79abea406ee8be.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujniki temp pamięci masz to ci bozia zabrała VDIMM v i vtt v ?:glaszcze: coś za coś ? 

A tak serio to ciekawe od czego to zależy czy program nie ogarnia info z każdej mobo :> mi na b450 tomahaw też nie pokazywał ZT tych wartości a na obecnej płycie już pokazuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Send1N napisał:

Czujniki temp pamięci masz to ci bozia zabrała VDIMM v i vtt v ?:glaszcze: coś za coś ? 

A tak serio to ciekawe od czego to zależy czy program nie ogarnia info z każdej mobo :> mi na b450 tomahaw też nie pokazywał ZT tych wartości a na obecnej płycie już pokazuje.

Bo ta płyta głowna jest zj****, Buildzoid ostatnio robil o niej film, stwierdzil ze tylko płyty Biostar sa chyba gorsze, ze to jest smiech ze takie padło branduja jako Strix. Ale co zrobie jak nic nie zrobie teraz, nie chce mi sie zmieniac płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, oh,shut up napisał:

Twtrs na 4

Trrdl na 6

Scl na 4 lub 2 jeżeli 3 nie zbootuja z powyższym.

Tak to miód malina. Zyskałeś z 2fps w 720p?

Kompletnie nic mi to nie dalo w temacie fps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Monn napisał:

Ok sam sobie rozkminilem, dobre pamieci, polecam - Krzysztof Krawczyk. tRFC od kopa poszlo na 264, tak losowo wklepalem w sumie (jako 44*6). Temperatury wytrzymuja bez problemu.

2c79abea406ee8be.png

 

Puść mu ante u mnie też 1usmus latał a jak docisnąłem wszystkie linie pcie i zacząłem orać tak po 1h zobaczyłem bsod. Widzisz jednak się da schłodzić 1.5v ba nawet nie ma żadnego problemu jeszcze możesz urwać tempy i to pod antą. Napięcie to tylko napięcie, jest bardzo pomocne przy niskich timingach ale wcale nie musi się przekładać na temperaturę jak nie ma grubego natężenia. W standardzie płyty dają ostre nastawy zasilania zapewnia to bardzo dobrą stabilność na xmp ale przekłada się na temperaturę. Dlatego też jak nie wyłączysz optymalizacji SPD o ile w ogóle będzie taka opcja na płycie to xmp jest zoptymalizowane na tych timingach które powodują podatność modułów na temperatury w zależności od płyty i testów producenta gdzie ten wie kiedy płyta obsra się na miętowo obrywa TRC lub w ogóle z xmp zostają tylko alfy.   
Swoją drogą to prawda, że na strixach B-550 nie można regulować w dół VTT jest tylko 1:2 z ramem lub więcej? Trochę lipa bo reszta biosa wygląda bardzo sensownie jeśli chodzi o funkcje    

1 godzinę temu, Monn napisał:

Kompletnie nic mi to nie dalo w temacie fps

No nie da jak zluzujesz bardziej SCL to pewnie jeszcze kopia śmignie w góre. Generalnie nie jesteś w żadnym wypadku ograniczony przepustowością i pewne rzeczy można zluzować bez konsekwencji ba może się okazać, że luźniejsze timingi nie tylko dają bardzo dobrą powtarzalność nawet w aida benchu a czasem okazują się zwyczajnie szybsze 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Art385 napisał:

 Napięcie to tylko napięcie, jest bardzo pomocne przy niskich timingach ale wcale nie musi się przekładać na temperaturę jak nie ma grubego natężenia.

Za natężenie prądu do modułów odpowiadają te 3 nastawy z początkiem RRT tylko i wyłącznie czy jeszcze któraś opcja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Send1N napisał:

Za natężenie prądu do modułów odpowiadają te 3 nastawy z początkiem RRT tylko i wyłącznie czy jeszcze któraś opcja?

RTT Park, Nom to też modyfikator ale głownie interesuje cię park 1=240Ohm najmocniejsze. Do tego dochodzi kolejny modyfikator CAD a mianowicie clkdrvstr 20ohm najlżejszy im wyżej tym bardziej wzmacniasz. Do ostrych timingów tak naprawdę potrzeba ci tylko tyle natężenia aby nie było problemów ze stabilnością zasilania reszta to samo napięcie. Co gorsza mocniejsze "napędy" dają często złudzenie stabilności ale jak ram np. osiągnie równowagę temperaturową może się okazać że jesteś w dupie. To samo się dzieje jak wydłużysz poszczególne testy gdzie z dociśniętym zasileniem przetrwasz powiedzmy 30 sekund testu ale zwiększ ten czas x5 i znowu jesteś w dupie. Kwestia co jest dla ciebie "stable enough" aczkolwiek przeoranie antą ma to do siebie, że to jest wystarczająco stabilne nawet po 3 pętlach co najczęściej przekłada się na zaskakująco niesamowite wyniki na timingach które nie koniecznie na to wskazują ;) Aha dodatkowo możesz ciąć temperaturę TCKE ale jak źle dobierzesz TCKE do CAD i taktowania to znajdziesz się w krainie bólu :E ale zdecydowanie warto
Bawcie się ja już ramu nie kręcę jeszcze tylko dopracowuje PBO na niższym clock override aby poprawić stabilność zegara w MT i po zejściu z +75MHz do +25MHz aby w tym CPU-Z bench w ST było te 672-673 pkt udało mi się ogarnąć całkiem spoko wyniki w Time Spy CPu test jest kapkę lepiej niż na +75 a nawet nie podnosiłem rpm na chłodnicy bo może by 13300 pękło 
https://www.3dmark.com/spy/23160540  

Edytowane przez Art385
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
58 minut temu, Art385 napisał:

Puść mu ante u mnie też 1usmus latał a jak docisnąłem wszystkie linie pcie i zacząłem orać tak po 1h zobaczyłem bsod. 

Nom juz zauwazylem, jak 1usmus mi przechodzil 6h bez problemu, a wlaczylem Modern Warfare na godzine i sie wykrzaczylo (temperatury 45c w czasie gry, czyli to czysta niestabilnosc pamieci). Dla mnie wazne ze pamieci ktore mam obecnie maja naprawde potencjal, moge sie nie nimi bawic przez nastepny rok, nic na sile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, oh,shut up napisał:

Opanujcie się

kaman godzine po założeniu konta i 3 postach wiedzieliśmy?

A ja se zmieniam 3080 na 6900xt.Troszku ciekawsze jak ram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, oh,shut up napisał:

Jaki rok jak za 2 msc są DDR 5?

Poczekam na AMD Zen 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Art385 napisał:


Bawcie się ja już ramu nie kręcę jeszcze tylko dopracowuje PBO na niższym clock override aby poprawić stabilność zegara w MT i po zejściu z +75MHz do +25MHz aby w tym CPU-Z bench w ST było te 672-673 pkt udało mi się ogarnąć całkiem spoko wyniki w Time Spy CPu test jest kapkę lepiej niż na +75 

Ja teraz siedzę na tej najnowszej agesie 1.2.0.4 no i ogólnie na innej płycie, ale wczoraj sobie z ciekawości jeszcze potestowałem pbo i co zauważyłem to to że jak zapewniłem mu te same nastawy i warunki co na b450 tomahawk z 1.2.0.2 to i w ST i w MT boostuje o 50mhz niżej :) niż wcześniej w dodatku napięcia też zapodaje niższe bo dając takie curve -30 negative allcore mam ledwo ponad 1.2v w cinebenchu r23 na allcore gdzie na tomie miałem wtedy okolice 1.25v przy -30 allcore także albo agesa pogorszyła boosty albo sama płyta xD 

BTW, a RTTWR ? bo nic nie padło na jego temat ? :> 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Send1N napisał:

Ja teraz siedzę na tej najnowszej agesie 1.2.0.4 no i ogólnie na innej płycie, ale wczoraj sobie z ciekawości jeszcze potestowałem pbo i co zauważyłem to to że jak zapewniłem mu te same nastawy i warunki co na b450 tomahawk z 1.2.0.2 to i w ST i w MT boostuje o 50mhz niżej :) niż wcześniej w dodatku napięcia też zapodaje niższe bo dając takie curve -30 negative allcore mam ledwo ponad 1.2v w cinebenchu r23 na allcore gdzie na tomie miałem wtedy okolice 1.25v przy -30 allcore także albo agesa pogorszyła boosty albo sama płyta xD 

BTW, a RTTWR ? bo nic nie padło na jego temat ? :> 

To ma związek z data eye z tego co tam kiedyś poczytałem generalnie ogarnia sygnał. W praktyce zmiana może ci np. opóźnić pojawienie się niestabilności o kilkanaście minut albo przyśpieszyć. W praktyce zmiana tego nigdy nic mi nie dała najwyżej musiałem dłużej czekać na errora i często dostawałem jeszcze nowe w bonusie. OFF lub RZQ/3 w zależności jaki mobas nie sprawia mi problemów w skrócie jest neutralne. 
Nie rób negative all core -30 bo jesteś od razu niestabilny a przy okazji rdzenie są chronicznie niedowoltowane będziesz gubił wątki albo SMT będzie miało dziwne takty pod mocniejszym obciążeniem. Aktualnie na tej agesie powinieneś mieć wyższe boosty bo MSI po raz kolejny podbiło napięcia przy używaniu clock overide aby zminimalizować to jak gówniano działa PBO w tandemie z super hiper oszczędzaczami energii CPPC i windowsem na nie małej części CPU które mają jajka które potrafią wysoko boostować ale aktualnie potrzeba im do tego praktycznie całego zażądanego napięcia i źle znoszą wahlowanie tym że przy zmianach obciążenia xD jak dodasz do tego Curve Op i aktualnie postanowisz to dogłębnie przetestować to się zaczyna bajabongo xD No ale nikt nie każe im włącząć na auto PBO a samo Precission boost + te dobrodziejstwa wszystkie od AMD działają idealnie. No ale dzięki temu Zen3 rozwalił intela w recenzjach więc było warto xD w praktyce można ganiać dość niestabilny sprzęt i jedyną konsekwencją będzie nierówna wydajność bo automat będzie wachlował zegarem aby zachować stabilność ;) tudzież nam po 2 tygodniach jak nam zabootuje PC z bardzo niskiem current core videm to zobaczymy bsod przy starcie systemu co czasem się kończy reinstalką a bywa też tak że po dłuższym czasie ujżymy komunikat że bios jest "corrupted" i trzeba przywracać ;)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tylko testowo/podglądowo wbiłem -30 allcore i okazało się właśnie po 50mhz niżej w MT i ST to samo z napięciem jest jednak niższe niż na starej płycie z 1.2.0.2 przy takim ustawieniu, ale już wróciłem do manual oc, może sie tym jeszcze pobawię jak mnie najdzie znowu :E 

BTW,  dzięki za info ogólnie wyżej ;) :group_h:

A jeszcze jedno, zauważyłem że ustawianie limitu PTT już nie działa a wiem że kiedyś sobie ograniczałem to np na 105w aby trzymało się okolicy 75c np w cinebenchu na dość wysokim napięciu, teraz jak zapnę limit przykładowo na 100w to i tak leci ile mu pasuje powyżej tego czyli np na 1.3v powyżej 110w i już lecę ciągle na 80-82c

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem jak wam to -30 dziala, u mnie max -11 i to nie na wszystkich jajkach, wszystko nizej niestabilne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Monn napisał:

Nie wiem jak wam to -30 dziala, u mnie max -11 i to nie na wszystkich jajkach, wszystko nizej niestabilne

Bo nie działa to nie możliwe chyba że na platynie a tych jest nie wiem 1% wszystkich ?. Znaczy zabootujesz podbije ci to zegar all core obniży napięcie a co za tym idzie obniży temperatury ale pary stopni mniej dowiezie cię tylko do pewnego momentu. U mnie działa dla override +0 i +25 6 jajek -23 i 2 jajka -10. Katowane Core cycler na 2 wątkach i wszystkich FFT więc 1 test ponad 20 minut i dużo cięższy niż na 1 wątku a że schłodzenie tego nie stanowi problemu to nie muszę biadować na 1 wątku i potem nie musze się zastanawiać czy SMT będzie działało równie stabilnie i nie będzie sypać błędami lub sypać błędami a przy okazji wysypywać rdzeń. Oczywiście wszystko kwestia implementacji PBO na danej płycie i podejścia jak chcesz osiągnąć oczekiwane rezultaty ale szczerze -30 nie ma prawa działać chyba, że jedziesz na boxowym chłodzeniu i max zegar zasadniczo kontrolują wysokie temperatury pracy. Jeśli chłodzenie nie stanowi limitu to wtedy zaczynają się schody. 
 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi działało -30 allcore na tomahawku jak dawałem +25mhz na pbo :E miałem najlepszy allcore wtedy, ale na b550 a pro z 1.2.0.4 by to nie przeszło bo za niskie napięcia daje.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Send1N napisał:

mi działało -30 allcore na tomahawku jak dawałem +25mhz na pbo :E miałem najlepszy allcore wtedy, ale na b550 a pro z 1.2.0.4 by to nie przeszło bo za niskie napięcia daje.

Działało a jest stabilne to dwie różne rzeczy. Działa to u mnie 4.8 GHz na manualu na 1.35v i można nawet sobie na lajcie grać ale ze stabilnością to nie ma nic wspólnego xD 
Jak ci za niskie napięcie podaje i masz do max vidu dostępnego dla 5600x jeszcze miejsce to daj 2.0v na vdd cpu i daj mu globalnie offset + 12-24mv ewentualnie podbij offset zegara na +50 aby zbić vid potem dopracuj curve i za zaoszczędzone waty daj scalar na x2 jak dobrze ogarniesz to będziesz miał chłodniej i w cine będziesz robił 4.6+ w zależności czy tempy pójdą ponad 80 stopni. Niestety DF nie wyłączysz ale możesz wyłączyć package c6 po przez ustawienie zasilania w idle na typical power.    

Edytowane przez Art385
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BF5 chodził cbr23 przechodził caly test zapętlony, nie mowie że wchodziłem do windy i grałem w pasjansa :D ale tam pompowało całkiem inne napięcia, tak ogólnie to nie testuje takich ciężkich wypalarek jak ty bo u mnie OCCT przechodzi tylko na 4.4ghz z 1.2v powyżej tego jest już za ciepło i od tempow się wywala, na tych 1.2v 4.4 jest po 82c :E a cinebench r23 ma wtedy max 66-67c i nic się nie zmieniło po zmianie płyty, pasty i idealnego montażu blokopompki ;) ta sama sytuacja czyli odwrotnie niż u innych :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Send1N napisał:

BF5 chodził cbr23 przechodził caly test zapętlony, nie mowie że wchodziłem do windy i grałem w pasjansa :D ale tam pompowało całkiem inne napięcia, tak ogólnie to nie testuje takich ciężkich wypalarek jak ty bo u mnie OCCT przechodzi tylko na 4.4ghz z 1.2v powyżej tego jest już za ciepło i od tempow się wywala, na tych 1.2v 4.4 jest po 82c :E a cinebench r23 ma wtedy max 66-67c i nic się nie zmieniło po zmianie płyty, pasty i idealnego montażu blokopompki ;) ta sama sytuacja czyli odwrotnie niż u innych :E 

Ja na auto nie testuje wypalarek tylko poszczególne jajka pod prime95 SSE na pełne próbie dla próbki "huge" czyli tam od 8.92k do 32k czy jakoś tak a to nie rzeźbi CPU. Jak to jest stabilne to nie ma siły aby allcore nawet pod wypalarą był niestabilny bo zegar jest mniejszy w zależności od rdzenia o 150-200 MHz  

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...