Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 16.08.2021 o 20:36, oh,shut up napisał:

Najlepsze jest to, że nastawy takie jak 14-8-16-14-22-36 nie działają ponieważ poprostu nie mogą no ale fajnie wygląda na cyferkach :D
W rzeczywistości to jest coś w stylu 14-14-16-14-30-36 co i tak jest z dupy kaszaniaste i wolniejsze/podobne do zwykłego 14-16-16-16-32-48, które zamiast 1.66v będzie wymagać z 1.5 -1.52  :D

tRAS

W dniu 16.08.2021 o 21:00, Tornado3 napisał:

pokaż mi różnice tych nastawów choćby w Aida lub najlepiej SuperPi bo teoria z tabelki mało kogo interesuje

No i jest dokładnie tak jak pisałem.

Kaszaniaste 14-8-16-14-22-36 1.66v na ramie = 56,4 ns

0VacWk5.png

Zgodne ze sztuką 14-16-16-16-36  1.56v na ramie ( na 50% wystarczy 1.52 ) ze zwiększonym trfc z 126ns do 350 ns oraz TRC z 36 do 94 oraz SCL'ami z 4 na 5 oraz tfaw z 4-6-16 na 6-11-42

57,7 ns - wystarczy zmniejszyść trfcs na 126ns/150ns i trc na 52 oraz zacieśnić pozstałe timingi i normalny, zgodny z tabelkami nastaw na 50% będzie szybszy a na 100%% nie będzie wymagał tyle prądu.

Można się rozejść ale najpierw trzeba zacytować dziarsona, który sam się zaorał "Naprawde to jest forum bajko pisarzy :D "

UNMD8QX.png

Edytowane przez oh,shut up

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko ze kolego te twoje nastawy to Cl1 tak że  4 min po Aidzie bluscreen walczę z tm5 żeby zaczął działać. O wtedy będę wiedzial dlaczego tak a nie inaczej. 

Pomijam fakt że te nastawy normalnie działają a ty twierdziłeś że to niemożliwe. 

A co  do prądu 1.75 42°C 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie działają ponieważ nawet jeśli masz tam wpisane 8-12 itp a te timingi "nie wpisują się w zasadę funkcjonowania pamięci RAM" to kontroler automatycznie podnosi je do pierwszych możliwych wartości nawet pomimo że tabelka z zentimijgs wyświetla wartość 8-6-12 itp

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To dlaczego między 8a14  jest różnica 0.1sek w SPI? 1m nie patrzyłem na 32M to sám jest w Pyprime 10.400 14 10.283 8 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, oh,shut up napisał:

Jak się obudzę to przez chwilę rodzę się na nowo, jestem pełen życia i zamulam dopiero w momencie, w którym uświadomię sobie, że muszę iść do roboty. Może Twój PC ma podobnie?

Tylko że zaraz po uruchomieniu kompa na nowo, też pokazuje gorsze wyniki, dopiero uśpienie i wybudzenie powoduje że wyniki są lepsze :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, oh,shut up napisał:
W dniu 16.08.2021 o 21:00, Tornado3 napisał:

Jeszcze zapodaj SuperPi tak zeby udowodnic tą gigantyczną różnice

Aida i jej test opóznienia to loteria

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Dziarson napisał:

15hXITv.png

Fajnie masz podkoloryzowane nastawy sprzętu w sygnaturze względem real life xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, oh,shut up napisał:

Kaszaniaste 14-8-16-14-22-36 1.66v na ramie = 56,4 ns

0VacWk5.png

Zgodne ze sztuką 14-16-16-16-36  1.56v na ramie ( na 50% wystarczy 1.52 ) ze zwiększonym trfc z 126ns do 350 ns oraz TRC z 36 do 94 oraz SCL'ami z 4 na 5 oraz tfaw z 4-6-16 na 6-11-42

57,7 ns - wystarczy zmniejszyść trfcs na 126ns/150ns i trc na 52 oraz zacieśnić pozstałe timingi i normalny, zgodny z tabelkami nastaw na 50% będzie szybszy a na 100%% nie będzie wymagał tyle prądu.

Można się rozejść ale najpierw trzeba zacytować dziarsona, który sam się zaorał "Naprawde to jest forum bajko pisarzy :D "

UNMD8QX.png

Eeee ale to przeca nie tajemnica, że równo na trcd/trp/tras to lepiej in real life, benche bechami a włączasz grę i możesz zobaczyć w niektórych parkinsona. Testowałem to i działa ale tylko w benchach robi wrażenie. Oczywiście wolałbym nie marnować czasu a doczytać, że do daily to niby można tylko po co xD dużo papu trzeba a zyski dyskusyjne.
Nikt normalny tego nie używa do daily bo jest to nie opłacalne no i to nie koniec tricków. Masz jeszcze tfaw poniżej x4 trrd bo się da czy bandwidth trick z TRDRD i TRWWR na 1 który też się nie przekłada na nic w sumie w grach. W benchach efekty są przy normalnym użytkowaniu no nie koniecznie.  Tak więc wnioski jak najbardziej słuszne. Na tych ustawieniach zobaczysz tylko dość znaczy spadek wydajności CPU pod timespy który też się przełoży na utratę wydajności w grach no ale ram ci się nie wywali nawet jak będzie miał i 80 stopni.
Swoją drogą to co masz będzie wolniejsze niż 3600 CL14-15-15-30 z trfc na 160-170ns dodatkowa przepustowość raczej nie przełoży się na dodatkową wydajność bo coś dziwnie wyglądają czasy oczekiwania kaszy. Nie mniej wszystko się zgadza.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, MarioDee napisał:

Tylko że zaraz po uruchomieniu kompa na nowo, też pokazuje gorsze wyniki, dopiero uśpienie i wybudzenie powoduje że wyniki są lepsze :D

może jakiś proces podczas hibernacji przestaje działać i nie uruchamia się już po wybudzeniu :> :E (taka teoria z palca 😂)

3 minuty temu, Art385 napisał:

Eeee ale to przeca nie tajemnica, że równo na trcd/trp/tras to lepiej in real life, benche bechami a włączasz grę i możesz zobaczyć w niektórych parkinsona

a tras jak osiągnąć równo z dwoma wymienionymi wcześniej timingami 🤣 chyba ze chodzi o ta zasadę tCL + tRCD :>

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
53 minuty temu, Send1N napisał:

może jakiś proces podczas hibernacji przestaje działać i nie uruchamia się już po wybudzeniu :> :E (taka teoria z palca 😂)

a tras jak osiągnąć równo z dwoma wymienionymi wcześniej timingami 🤣 chyba ze chodzi o ta zasadę tCL + tRCD :>

No jasne że chodzi o dodawanie formułka znana wszystkim skrót myślowy. trcd i trp równo potem dodajemy i trc mamy i tu możemy już kombinować czy +1 lub więcej dla stabilizacji czy przycinamy i liczymy na drapane ;) Nie mniej ja się niedawno orzeźbiłem z przegrzewającym się 3733 CL15 i dezintegracją systemu xD Teraz testuje mi się 3x szybciej za pomocą hotboxa ale przy zamkniętej budzie skończyło się na 3600 CL14-15-15-30-46-288 reszta ciasno. Śmiga bez lipy i w sumie jak w piekiełku przetrwają 3 pętle to potem już mogą lecieć i kilka h bez problemów. 

@oh,shut up Czy ty przypadkiem masz to MSI co ma tylko 2 sloty na dimmy? 

Edytowane przez Art385
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Art385 Ja mam 28 a z tcl+trcdrd u mnie wychodzi tras 31, czy 28 może jakieś niepożądane skutki dawać czy po prostu brak przyrostu wydajności na wszystkim poniżej 31 :>

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Send1N napisał:

@Art385 Ja mam 28 a z tcl+trcdrd u mnie wychodzi tras 31, czy 28 może jakieś niepożądane skutki dawać czy po prostu brak przyrostu wydajności na wszystkim poniżej 31 :>

No i luz mi się rozwiązały problemy przypadkowo oglądając najpierw film a potem serial w mpc-hc z ngu w 720p i z upscalingiem 2+2 + downscale z SSIM do 2160p. Jebani*tki się przegrzewał i walił błędami dezintegrując mi system i dane a jak wyłączałem to wszystko luks i ram stabilny, cpu stabilny bo wentyle nawet na 700rpm w full towerze szybciutko zbijały tempy a ja się drapie po głowie dlaczego mój event log wygląda jakby miał zaraz komp wybuchnąć. Koniec końców zarzuciłem mpc@madvr i tm5 i po 7 minutach się zaczęło ;) ustawiłem aż zaczęło śmigać przy hotboxie i wszystko jak remkom odjom. Jak 4x8 GB już jest dość ciężkie do utrzymania tempów bo 2 środkowe są podgrzewane to jeszcze takie 3080 potrafi zagotować je bardzo szybko a ciężko to wyłuskać bo jak nie zaglądasz do event loga albo nie walnie bsod czy nie wywala z gier to żyjesz w błogiej nieświadomości a potem przychodzi zima i lecisz na styk dalej w błogiej nieświadomości xD 

@Send1N nie aktualnie możesz przydziabać ale dużo ciężej ustabilizować jednak tnąc TRAS jak i TRC zgarniasz wydajność. Dlatego wyżej napisałem albo luzujesz albo liczysz na drapane ;) 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Art385 napisał:

jednak tnąc TRAS jak i TRC zgarniasz wydajność. 

No a wyżej pisałeś co innego o tras, przynajmniej tak zabrzmiało 😜 :brow:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Send1N napisał:

No a wyżej pisałeś co innego o tras, przynajmniej tak zabrzmiało 😜 :brow:

Mądrzejsi ode mnie bredzą coś o syncu i balanasie tak akurat te 2 rzeczy można dziabać tylko potem trzeba zapodać naprawdę długi test aby zobaczyć czy nam się pętla ładnie zamyka i gdzieś nam się to nie wysra po 2-3h a dodatkowo często trzeba srogo dowoltować. Jeśli ci się memy nie przegrzewają to można atakować. Ja miałem problem się zmieść z napięciami przy 3600 CL14 a jakbym chciał dziabnąć to nie byłoby mowy. Poza tym ty masz RD na 16 więc tutaj i tak jest już nie równo więc imo można atakować jak coś ugrasz to twoje. 
Ja popełniłem coś takiego. Więcej napięcia dać nie mogę bo overheat a chodzi to tylko z napędami na 20 już 24 wzmacnia za bardzo rtt_park i też overheat. Trochę żal dupę ściska bo ustabilizowałem sobie 3733 CL15 ale nie na lato to ani nie z 3080 

7JJxKwsl.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Art385 napisał:

No jasne że chodzi o dodawanie formułka znana wszystkim skrót myślowy. trcd i trp równo potem dodajemy i trc mamy i tu możemy już kombinować czy +1 lub więcej dla stabilizacji czy przycinamy i liczymy na drapane ;) Nie mniej ja się niedawno orzeźbiłem z przegrzewającym się 3733 CL15 i dezintegracją systemu xD Teraz testuje mi się 3x szybciej za pomocą hotboxa ale przy zamkniętej budzie skończyło się na 3600 CL14-15-15-30-46-288 reszta ciasno. Śmiga bez lipy i w sumie jak w piekiełku przetrwają 3 pętle to potem już mogą lecieć i kilka h bez problemów. 

@oh,shut up Czy ty przypadkiem masz to MSI co ma tylko 2 sloty na dimmy? 

To nastawy Dziarsona, ja je tylko skomentowałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie bez różnicy. Ostatecznie i tak stwierdzam, że na dobrą sprawę można sobie ustawić 3200 CL14 i też będzie elegancko przy DR a działa można powiedzieć wklepane z palca xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe, ze ja mam mniejsze latency przy 3800 CL16 niz wy przy 4000 CL14, napiecie 1.40

750316185_Screenshot(148)-min(2).jpg.fd85a38b7c5db481e1e962cf9d4787da.jpg

Edytowane przez Monn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Art385 napisał:

..Jak 4x8 GB już jest dość ciężkie do utrzymania tempów bo 2 środkowe są podgrzewane...

A ten z lewej to niby dobrze się chłodzi przez piankę na plecach PCB? :) Przy 4 patriotach to co najwyżej ten prawy ma jak Cię mogę warunki ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wsadzilem 140mm wentyl na top obudowy nad RAMem mniej wiecej ktory wieje w dol (do obudowy) i jest git. Wszelkie opinie, ze taka kombinacja powoduje turbulencje i ze "cieple powietrze ma uciekac do gory" to sa bajki, cieple powietrze ma uciekac do tylu.

Edytowane przez Monn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy ddr5 i tak wszyscy kupią wentyle na ram. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N takie nastawy jak w sygnaturze mama normálníe jak syn gra. Mam 10 zapisanych profili w biosie.o do 14-14-14-1t zależy to od biosu. 

@Monnmasz 5900 to jest inny kontroler pamięci i inne MHz.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Minciu napisał:

A ten z lewej to niby dobrze się chłodzi przez piankę na plecach PCB? :) Przy 4 patriotach to co najwyżej ten prawy ma jak Cię mogę warunki ;) 

Okazuje się że żaden nie ma warunków. Chłodzenie g.skilla w sumie gówno daje te małe piździki nie dają dosłownie nic przy 4 modułach bo tam między modułami są milimetry przerwy trzeba by kleić tam jakieś szybko obrotowe 120mm. Ta pianka potrafi co najwyżej elegancko kumulować ciepło jak ci chłodnica dmucha od prawej jak u mnie to spokojnie podczas testu CPU i ten prawy moduł się zagotuje po jakimś czasie. Opcje są dwie luzujesz trrd i tfaw i a jak masz nie fart to i trcdrd żegnasz się z wydajnością albo zjeżdżasz z taktami i kombinujesz z napięciami bo napędy i tak musisz ustawić na 20 aby przekroczyć 1.4v aby w ogóle myśleć o zrobieniu CL14 i zachować niewrażliwość na tempy.  Powiem tak :E 

comment_egfJlVcEQpSN3sYjD54QPwO5seqs1QrE

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Art385 napisał:

Okazuje się że żaden nie ma warunków. Chłodzenie g.skilla w sumie gówno daje te małe piździki nie dają dosłownie nic przy 4 modułach bo tam między modułami są milimetry przerwy trzeba by kleić tam jakieś szybko obrotowe 120mm. Ta pianka potrafi co najwyżej elegancko kumulować ciepło jak ci chłodnica dmucha od prawej jak u mnie to spokojnie podczas testu CPU i ten prawy moduł się zagotuje po jakimś czasie. Opcje są dwie luzujesz trrd i tfaw i a jak masz nie fart to i trcdrd żegnasz się z wydajnością albo zjeżdżasz z taktami i kombinujesz z napięciami bo napędy i tak musisz ustawić na 20 aby przekroczyć 1.4v aby w ogóle myśleć o zrobieniu CL14 i zachować niewrażliwość na tempy.  Powiem tak :E 

comment_egfJlVcEQpSN3sYjD54QPwO5seqs1QrE

Myslales zeby zdjac to chlodzenie? Moze sie okazac ze bez niego (gole kosci) bedzie lepiej niz z nim bo wiecej miejsca bedzie na przewiew.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie da się zdjąć radiatorów z Patriotów. Co najwyżej połówki te od strony kości. Po przeciwnej stronie radiatory z pianką są zabetonowane. Jak będziesz chciał oderwać radiator od pianki to rozwalisz piankę = brak gwarancji. Novi chyba to robił i wrzucał foty. Oczywiście nie chodzi mi o te gdzie pourywał rezystorki albo kondensatorki.

Jak ktoś chce lepiej 32GB to Gskill 2x16GB i 1500-2500zl do zostawienia w sklepie. Tam przynajmniej radiatory będą spełniały jakąś funkcję a nie tylko będą wyglądały. A jak ktoś się uprze w podobnej cenie zmieścić jak wychodzą Patrioty, to kości będą 3200cl14 czyli najgorszy chłam na dziś dzień. I tyle będzie z lepszej konstrukcji jak bin drewniany.

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja w koncu finalnie ogarnęłam te Patrioty bo jak TM5 na profilu 1usmus przechodzily to co jakis czas cos sie wywalilo.

Oczywiscie po 45minutach TM5 @ Ollie pojedyncze bledy.

Zagladam do profilu XMP i wszystko jasne:

image.png.a752642692600e6c4fba8f7405711d56.png

Niestety moje nowe Patrioty przy 4133MHz. z tFAW na 16 nie pójdą i to

przy 1.48V z GDM na ON a wyzej nie bede ich katowal bo to nie ten przewiew w budzie.

Od razu TRRDS na 6 i FAW na 24 i jak reka odjął i to przy 4200MHz. ...

Stare mialy chyba lepsze parametry dla tRRDS/L i tFAW o ile pamiec mnie nie myli .

Ale ktos juz o tym tu chyba pisal.

Dalej sie jednak upieram ze zamienil stryjek siekierke na kijek ...

Stare biale Cruciale przy 3900MHz. na cl.16 wcale az tak gorsze nie byly. Patrzac na wyniki w smarkach i grach.

Gora 4% wiecej wydajnosci z iGPU .... I to przy 4200MHz. vs 3900MHz. Najwazniejsze przy iGPU jest opoznienie do pamieci ....

I tak to widze caly czas. A roznica 55ns vs 58.6ns nie przeklada sie wiecej jak na te 4-5%.

Cos mi sie wydaje ze lepszym interesem bylo by 4x8GB takich Cruciali jak mam albo 2x16GB w DR ale tu ciezko o cos sensownego w dobrej cenie. Bo wiekszosc tanich to jednak SR.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi