Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Minciu napisał:

extreme1@anta777 szkoda czasu na inne jak chcesz coś ostrzejszego na daily. Mam tą samą topo na swojej płycie co ty w masterze i to po prawdzie samo kręci ale też przez to trudniej wykryć błędy. Oczywiście puszczasz go jak masz już timingi i chcesz je przeorać bez litości. W razie jak ci test odpadnie i masz czas to nanoś poprawki na ciepło i puszczaj drugi wtedy kości szybko łapią temperaturę i bardzo szybko rzuca błędami jak są problemy z timingami/zasilaniem lub tempami i można w godzinę sprawdzić kilkanaście konfigów. 
Swoją drogą drogą zescreenował byś bios kiedyś w masterze i wrzucił na jakiegoś hosta, bo chciałbym zobaczyć czy są jakieś ekstra opcje w porównaniu do Apro czy tylko kwestia VRM głównie chodzi mi o tweakera bo dalej to praktycznie czysty soft AMD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

screeny biosu tam gdzieś z okolic OC pytasz?

Wiesz że one lubią się zmianiać jak co ;) Zmieniasz bios i czasem coś nowego się pojawi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Minciu napisał:

screeny biosu tam gdzieś z okolic OC pytasz?

Wiesz że one lubią się zmianiać jak co ;) Zmieniasz bios i czasem coś nowego się pojawi.

Ważne żeby te co są nie znikały. Bios jest przekozak jak w asrocku tylko jeszcze bardziej p*opieprzony ale ma to co potrzebowałem. Błogosławiony gigabyte bios team

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Art385 jesteś chyba druga osoba łącznie ze mną , co twierdzi że Gigabyte ma najbardziej zagmatwany bios 😛

Dziś wyczyszcze ciut windowsa bo mam bsody od jakiegoś sterownika na unify , ale nic nie odinstalowywałem po przesiadce na inną płytę, więc muszę to zrobić 😛

ale dla Beki ustawiłem 1t gdm off, płyta startuje od kopa :o .  Na asusie miałem boot failure jak z 2x16gb próbowałem 1t gdm off ustawić . Tu normalnie z tyłka opory ustawione itp i startuje 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo Unify to jest topka, swietna jest jeszcze ta na dwa banki ram.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Chciałem unify x, ale z fclk nie ma żadnej przewagi względem zwykłej. A tu mam ją za 900zl, x za  1150zł bym mógł mieć . 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
53 minuty temu, novi napisał:

A tu mam ją za 900zl, x za  1150zł bym mógł mieć . 

Dla tego piszczy jak GPU. I dla tego brałem GB Master

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gigabyte nie chciałem, chociaż miałem opcje b550 mastera w tej samej kasie . 

Unify podobno każda piszczy w mniejszym czy większym stopniu . Na razie zweryfikowałem, że podczas ruszania myszka nie piszczy , a to już sukces 😛

w obciążeniu to mi nie robi, tym bardziej w sztucznym (benchmarki) . Podczas gry to i tak siedzę w słuchawkach, i wentylatory jakieś rpm kręcą , więc nie będzie to dokuczliwe . 

Ale zobaczymy, bo może przy dłuższym użytkowaniu wyjdzie że w przeglądarce też piszczy, to nie będzie miło 😛

• Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Send1N napisał:

Na b550 nie mam też opcji channel delay bo szukałem, skąd mam wiedzieć czy mam ok czynie ok? :P 

Ponawiam pytanie ;) + interesuj mie BGS vs BGS alt teraz przy 4x8 czy 2x16 względem 2x8 która opcja daje lepszy rezultat realnie :> 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
44 minuty temu, Send1N napisał:

Ponawiam pytanie ;) + interesuj mie BGS vs BGS alt teraz przy 4x8 czy 2x16 względem 2x8 która opcja daje lepszy rezultat realnie :> 

Nie zawracaj sobie tym glowy, korzystaj tak jak to robiles dotychczas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
59 minut temu, Send1N napisał:

sam sprawdź leniuchu  :P . Ja tam teraz wyczysciłem system i cisnę 1t :E 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1T bez GD mode? :) Unify? :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a jak ;) . To już jest top, mimo że sekcja siura wali pod obciążeniem :E . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przy 4x8 to by bylo raczej niemożliwe 1T bez gdm czy 56-0-0 jak leci stabilnie na 3800mhz to szacun.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj dostrzegłem jeden malutki problem . Spam whea logger 18. Dziś zweryfikowałem, nie ważne czy dam xmp, 2t , 1t , procesor auto , mam ten spam . W dodatku wyniki wydajności potężnie Kuleja . Wrzucam najnowszy bios z agesa 1.2.0.4 , jeśli nie naprawi problemu to płyta na zwrot pojedzie . Pobawiłem się llc i sekcja przestała ćwierkać, a bynajmniej ćwierka tak cicho że z metra tego nie słychać . Nowy windows na innym dysku też daje to whea i słabe wyniki wydajności 😜 . W sotr 226fps vs 254, coś jest grubo nie hallo . Terminacje i opory klepałem już z 10-15x różne od różnych użytkowników . Napięcia od fclk też i w górę i w dół ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
4 minuty temu, novi napisał:

Wczoraj dostrzegłem jeden malutki problem . Spam whea logger 18. Dziś zweryfikowałem, nie ważne czy dam xmp, 2t , 1t , procesor auto , mam ten spam . W dodatku wyniki wydajności potężnie Kuleja . Wrzucam najnowszy bios z agesa 1.2.0.4 , jeśli nie naprawi problemu to płyta na zwrot pojedzie . Pobawiłem się llc i sekcja przestała ćwierkać, a bynajmniej ćwierka tak cicho że z metra tego nie słychać . Nowy windows na innym dysku też daje to whea i słabe wyniki wydajności 😜 . W sotr 226fps vs 254, coś jest grubo nie hallo . Terminacje i opory klepałem już z 10-15x różne od różnych użytkowników . Napięcia od fclk też i w górę i w dół ...

Ale jak to? Kolejna jedna z lepszych plyt w twoich rekach okazala sie bublem?? :rotfl:

Ten bios 1.2.0.4 to oficjalny czy skitrany od kogos??

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wrzuciłem 1.2.0.3c z strony msi , i na nim mam te whea id 18, na tym co przyszła biosie nie sprawdzałem tego, ale mogę się cofnąć w podglądzie zdarzeń do pierwszego uruchomienia chyba . Teraz wrzucę 1.2.0.4 i zobaczę . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Spam WHEA - malutki problem :wiggle: Procesor masz za slaby i tyle. I tak ciul z tym wszystkim jak zaraz sie okaze ze nowe procki Intela i5-i7 robia lepsze wyniki w grach przy pamieciach DDR5 2200mhz CL38 (takie byly screeny do tej pory i wydajnosc byla kosmos) niz podkrecony Zen3 5900x + droga płyta + Gskille 4000mhz CL14

Edytowane przez Monn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 22.09.2021 o 09:47, novi napisał:

Ja rozumiem że ktoś nastawia ram i CPU w dwa dni i dla niego to nie problem. Ale jak ktoś te dwa dni nastawia sprzęt regularnie co 2tygodnie bo coś wymienia to zaczynam się gubić.

Ale do tego jak ktoś trzepie wszystkie dostępne biosy od starego do nowego szukając różnic byle na koniec napluć na sprzęt i za każdym biosem i sprzętem marnować te dwa dni po naście razy to już nie wiem co o tym myśleć XD

Chyba głupszego zajęcia nie można sobie znaleźć?

Wszystko po to żeby w benchu SOTR albo FORZA albo w innym zrobić kilka pkt więcej? 

Jeszcze jakby to miało przełożenie na wyniki w grach. Ale nie ma bo nie ma czasu grać. Więc w jakim celu grzebać? 

XD 

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
13 minut temu, Monn napisał:

Spam WHEA - malutki problem :wiggle: Procesor masz za slaby i tyle. Ciul z tymi wszystkimi jak zaraz sie okaze ze nowe procki Intela i5-i7 robia lepsze wyniki w grach przy pamieciach DDR5 2200mhz CL38 (takie byly screeny do tej pory i wydajnosc byla kosmos) niz podkrecony Zen3 5900x + droga płyta + Gskille 4000mhz CL14

DDR5 zaczynaja sie od 4800Mhz obecnie. Dual chanel pokazuje polowe taktowania w programach. To ,ze nowa generacja bedzie szybsza od poprzedniej to chyba ameryki nie odkryles :rotfl: Na tym to polega ;)

8 minut temu, Minciu napisał:

Ja rozumiem że ktoś nastawia ram i CPU w dwa dni i dla niego to nie problem. Ale jak ktoś te dwa dni nastawia sprzęt regularnie co 2tygodnie bo coś wymienia to zaczynam się gubić.

Ale do tego jak ktoś trzepie wszystkie dostępne biosy od starego do nowego szukając różnic byle na koniec napluć na sprzęt i za każdym biosem i sprzętem marnować te dwa dni po naście razy to już nie wiem co o tym myśleć XD

Chyba głupszego zajęcia nie można sobie znaleźć?

Wszystko po to żeby w benchu SOTR albo FORZA albo w innym zrobić kilka pkt więcej? 

Jeszcze jakby to miało przełożenie na wyniki w grach. Ale nie ma bo nie ma czasu grać. Więc w jakim celu grzebać? 

XD 

Mnie tez to przerasta co tu sie wyprawa, swoj sprzet ustawilem juz dawno i do bios nie mam zamiaru wchodzic, nawet nie mam zamiaru nowych bios wgrywac az do nowych cpu bo po co?? :D

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Elo ustabilizowałem to CL14-14-14-32. Powiem wam tak najszybszy sposób to... odtaktować procesor  ~4.6 all core i nie ma w sumie większych problemów, 4.5 to już w ogóle. Dajesz 4.8 podczas testów + trafiasz z napięciami SOC i jest bajabongo i albo trzymasz ram poniżej 50 stopni non stop albo zniszczą cię test nr.2 bo właśnie twoje peak transfery na liczniku SSE wywaliło poza skale a co gorsza średni transfer jest sporo wyższy więc ram dostaje po tyłku. Trzeba więc urzeźbić luźniejsze timingi przestawić trfc na inny dzielnik, zjechać z RTT i ustawić napędy i dać 1.55v (jest nawet chłodniej niż na zasilaniu full auto CL16 i 1.38v) i boom ram stabilny z cpu lecącym non stop między 4.8 do 4.825GHz. Roszady na timingach a raczej próba zminimalizowania liczby błędów na 1.53v przełożyły się na zamknięcie anty 10 minut szybciej :) Jak coś mam poscreenowane ale jak znowu zacznę słuchać coś o full auto to mnie krew zaleje xD 

4 godziny temu, novi napisał:

Wrzuciłem 1.2.0.3c z strony msi , i na nim mam te whea id 18, na tym co przyszła biosie nie sprawdzałem tego, ale mogę się cofnąć w podglądzie zdarzeń do pierwszego uruchomienia chyba . Teraz wrzucę 1.2.0.4 i zobaczę . 

Novi 18 to już jest sraka. 19 jako ostrzeżenie to prawdopodobnie jak się wydajność mocno zgadza może być błędne raportowanie windy wszak swego czasu w X370 miałem w biosie dla zen2 wyłącznik raportowania whea a u niektórych producentów był włączony na stałe i ukryty właśnie z tego powodu ;) 

Jak coś jest dobrze dobiłem na nowszym driverze NV do wydajności starego na dużo ciaśniejszych timingach :) Tydzień na chill testach na GB i na padlinie wyciskam w ST wydajność 11900k a w MT to wiadomo że zen3 szybszy więc akurat to nie było problemem. Można zamknąć biosa ustawić fast boot i więcej tam nie zaglądać xD

ApYSPOah.jpg

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Art385 napisał:

Powiem wam tak najszybszy sposób to... odtaktować procesor  ~4.6 all core i nie ma w sumie większych problemów, 4.5 to już w ogóle. Dajesz 4.8 podczas testów

przeczytaj czy ma sens to co napisałeś :E i się zdecyduj xD 

Zapodaj screena, zawsze miło popatrzeć ;) rozumiem że taki nastaw na 4x8 nie miałby szans ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Send1N napisał:

przeczytaj czy ma sens to co napisałeś :E i się zdecyduj xD 

Ma jeśli nie widzisz związku między taktami a wydajnością to zupełnie nic mnie to nie obchodzi. Natomiast jeśli nie rozumiesz "nie ma większych problemów" to co ja na to poradzę?  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A nie napisałeś czasem aby odktować cpu na 4.5 a za chwile dajesz 4.8 + trafiasz z napięciami soc ? :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Send1N napisał:

A nie napisałeś czasem aby odktować cpu na 4.5 a za chwile dajesz 4.8 + trafiasz z napięciami soc ? :P 

Powiedz mi po co mi ram stabilny jak procesor ma tylko 4.5 GHz? Kiedy w grach mam 4.7-4.8 najbiedniej 4.65 jak walne o edc ale to chwilowo? Atakujesz stałą najwyższą wartość pod testem a TM5 trzyma procesor non stop na ponad 4.8 więc stabilizujesz na max clocku 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi