Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.09.2021 o 21:54, Art385 napisał:

zdyxPklh.png

Siadłem dzisiaj do grzebania przy tym zasilaniu/napędach pisałeś że głównie rttpark robi robotę i wysarczy dać niższy + clkdrvstr na minimum czyli 20 i pamięci są chłodniejsze i takie 1.55v robi taką temp jak powiedzmy 1.4v, patrzę na tego screena a tu u ciebie RZQ/2 :E u mnie w biosie to 120ohm czyli wyższe niż standardowe RZQ5(48ohm) druga sprawa że wszystko poniżej 48ohm czyli 40 lub 34 nie odpala pc i wskakuje wtedy automat RZQ/6 (80ohm) jak to w końcu działa skoro 240ohm jest najmocniejszy a ty dałeś tam drugi co do mocy xD 

Ogólnie to już widzę że przy 4x8 nie wystrugam nic więcej z tego co mam obecnie od dluzszego czasu ale z ciekawości już pytam bo nawe na 1.52v przy 14-15-14 gdm on pluje błędami po paru sekundach jak jeszcze są chłodne.

EDIT. Dobra już czaje do 2 modułów DR są całkiem inne zasilania, nawet stary kalkulator proponuje RZQ1 240ohm :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej kwestia płyty i agesy ale tak zasilania się trochę różnią. Kurde po przesiadce na W11 nawet winda może grać role RTT z większym dzielnikiem jest stabilniejsze od tego z mniejszym ostatecznie wychodzi na to samo ale w odmianie do W10 na W11 dam RZQ1 to posypie się 3 razy szybciej jak coś nie gra niż RZQ2 albo 3 :boink:  Z resztą po migracji zlałem temat całkowicie puściłem sobie TRFC na 200ns suby dużo ostrzejsze niż auto ale jak na b-die to raczej luzik do tego 3800 CL16-16-16-36 na 1.35v. Proc bez override czyli do 4.85 poszła korekta na CO tu co ciekawe mogłem dać na gorszych rdzeniach większy offset za to na lepszych musiałem uciąć i mogę z tym żyć. W razie potrzeby mam nastukane kilkanaście przetestowanych profili gdyby zaszła potrzeba łatania optymalizacji super szybką pamięcią. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz juz wiem czemu wstawiacie te testy cpu na dx12 na radeonie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art385

Też siedzę już na W11 wgrałem nawet na czysto bez nakładania :E najlepszy stabilny nastaw u mnie to ten. Jak tylko ruszę rttpark czy rttnom na niższe wartości, to ram nie przechodzi treningu nawe ;) albo czasem odpali ale automatycznie ustawi je "oczko wyżej" niż tutaj na screenie czyli rttnom 40ohm i rttpark 80ohm, więc z zasilania za cholerę nie zejdę ;) Próbowałem jeszcze cl14 odpaliłem do tego gdm i trcdrd nawet na 17 i do 1 minuty testu miałem tyle errorów że już wiedziałem że nie ma szans tego ogarnąć, płaskich 15 też nie da rady choćbym nie wiadomo jak luzował i voltował z otwartym oknem (a bylo -3 w nocy ?) więc to musi zostać i tak jest ok, pobawię się jeszcze cpu od nowa bo na manualu kibel (mam 4575mhz przy 1.26v a 4.6 nie jest stabilne nawet przy 1.3v) tylko na b450 tomahawk lepiej to działało niż tutaj z tego co zdążyłem zauważyć jeśli chodzi o pbo + CO, poczekam tylko aż ogarną wydajność ryzena na w11 za nim tego dotknę znowu, na razie lepiej niech zostanie manual :E 

403f76e2241d0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poczekaj z kombinowaniem bo się wreszcie przyglądają CPPC. U mnie na manualu akcja wyglądała tak, że jak test schodził pomiędzy pętlami z obciążenia to już natychmiast winda jumała napięcie rdzeniom z dalekim indeksem wydajności i zbijała taktowania i przerzucała na wypasione natomiast jak się rozpoczynał kolejny cykl to te mniej szczęśliwe rdzenie wchodziły na zegary ale bez potrzebnego im napięcia więc albo było rzucanie errorami w occt albo crash w cb20. U mnie jest jeszcze dodatkowo przekichane bo drugi najszybszy rdzeń wysoko boostuje ale bardzo słabo toleruje zmiany napięcia. 
Temat nie będzie dotyczył wszystkich ale dotyka całkiem sporo osób w zależności od sztuki CPU bo jak bez PBO jest wszystko cacy a nawet z PBO tak już z PBO + CO bywa różnie i CPU najczęściej przestrzela swoje możliwości a jak dojdą do tego bajery od oszczędzania energii i boostów i przekazywania obciążenia to ze stabilnością bywa różnie i nawet uruchomienie czegoś w tle automatycznie przez system w nieodpowiednim momencie może ci posypać tester. Część rzeczy działa też na manualu i chyba są zaszyte na twardo w zen3 aby kogoś nie poniosło ale też często psują człowiekowi imprezę zanim robi się gorąco. U mnie różnica między możliwością wyłączenia zbędnego syfu na "wrażliwym" cpu i brakiem tej możliwości to ~100MHz. Jak ktoś koniecznie musi manual mieć to całkiem sporo w moim przypadku wsio bez różnicy ale na auto aktualnie też mogę popchnąć wyższe stabilniejsze zegary z wyłączonym syfem a pobór w spoczynku rośnie mi raptem o 2,5-3W tak więc ciężko znaleźć mi powód aby w ogóle cokolwiek z tych super systemów włączać już pominę, że przez dłuższy czas zachodziłem w głowę dlaczego raz jest git a raz nie i jest to całkowicie losowe. Teraz wiem dlaczego i przy takich akcjach grubych które wypływają do szerokiej publiki to się czuje tak xD 

4gol6i.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie super te radiatory ;) nie wiedziałem że alphacool ma w ofercie takie nawet ?

Pytanie czy to coś dało :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są radiatory z zestawu do chłodzenia wodnego pamięci, na razie bez założonego bloku na radiatory pamięci mają 36stopni ustawione na 4000 15 15 15 1.5v

Edytowane przez Raven d(-_-)b
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do grania w 1080p(CPU: 5800x), lepiej kupić Crucial Ballistix 3600MHz CL16, i spróbować amatorskiego OC, czy kupić Patriot Viper Steel 4400MHz CL19 na stocku? 

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na patriotach osiągniesz lepsze timingi tylko musisz je ustawić niżej, cruciale mają ten plus że XMP zadziała a na patriotach nie bo ryzen nie ogarnie takiego taktowania chyba że asynchronicznie :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...