Skocz do zawartości
gaca18

Co wybrać 4400MHz, CL19 vs 3600MHz, CL16 ?

Rekomendowane odpowiedzi

A jak wyniki  dla iGPU ?

Moze w watku dla APU jakies rezultaty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Send1N napisał:

Coś zaczyna się dziać po tygodniowym grzebaniu i spędzaniu gooogdzin na testach 4x8 3733 płasko 15-15-15 na 3800mhz i to normalnie nadal na zwykłej b450

Napięcie 1.42v już sporo tu nie zmienie bo albo się przegrzeją jedna od drugiej albo nie starczy napięcia na ciaśniejsze nastawy ale sam fakt że 1900/3800 przeszło w końcu testy mnie cieszy :E 

716290cc1dad9.png

 

Czyzby wplyw chlodniejszej pogody ? ;-) ....

Znowu sa po taniosci na Amazonie a mam juz 2 moduly .....

Nie ... Raczej sie juz nie skusze .... To jest jakies wariactwo zeby to w koncu ustabilizowac .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie bo ja testuje tak żeby było im w miarę ciepło jak w warunkach ze tak powiem zbliżonych do tych podczas gry gdzie karta podgrzewa atmosferę xD test leci z wyłączonymi wentylami całkowicie w budzie i zamkniętych drzwiach od pokoju a ze jest malutki to sie robi sauna wtedy :E po prostu timingi dobrze dobrane i zgrane sporo od Art385 podpatrzyłem i dzięki temu sam mniej życia straciłem chociaż i tak dużo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze jeszcze wroce do Viperow ;-)  Narazie spowrotem podobaja mi sie Cruciale 1.41V chlodno i super stabilnie ... A wydajnosc niewiele mniejsza.

Jak przyjda nowe  Cruciale 2x16GB to sie zobaczy co z Viperami :-)  A noz widelec jakims niewytlumaczlnym zbiegiem okolicznosci przyjda DR ....?

Z drugiej strony 4 x 8GB jeszcze ciezej ... Ehhh. Za to co wydalem i mam to bym kupil porzadne 32GB G.Skilli w DR ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, grayman_1 napisał:

Czyzby wplyw chlodniejszej pogody ? ;-) ....

Znowu sa po taniosci na Amazonie a mam juz 2 moduly .....

Nie ... Raczej sie juz nie skusze .... To jest jakies wariactwo zeby to w koncu ustabilizowac .....

Nie moduły będą działać stabilnie w piekarniku. Co prawda na nowym buildzie z insiders preview musiałem podbić vdgg na 1.05v jak u Send1n ale oprócz tego to jest pancerne prawdopodobnie na chillu można ciąć jeszcze trfc. Na tych timingach moduły śmigają ale IMC już po dupie dostaje i trzeba troszeczkę potweakować pod swój egzemplarz  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajne 2x16 DR to najlepsza opcja problemem 4x8 jest największym to że są tak blisko siebie że robi się zbyt ciepło na śmiesznym napięciu jak na b-die ale są bardziej januszerskie, mając wcześniej zestaw 2x8 dokupiłem drugi 4400cl19 za 480zł.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, grayman_1 napisał:

 ....

?

Z drugiej strony 4 x 8GB jeszcze ciezej ... Ehhh. Za to co wydalem i mam to bym kupil porzadne 32GB G.Skilli w DR ?

 

Pisałem już, że jak ktoś chce szaleć z DDR4 to 1500-2500 zależy jak się trafi i mamy 3800cl14 lub 4000cl14 lub ewentualnie 4133 chyba cl16 też mogą być ciekawe. Cenowo wyżej stoją niż 3600cl16 i raczej nie bez powodu. Po prostu selekcję za nas robi Gskill. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

Pisałem już, że jak ktoś chce szaleć z DDR4 to 1500-2500 zależy jak się trafi i mamy 3800cl14 lub 4000cl14 lub ewentualnie 4133 chyba cl16 też mogą być ciekawe. Cenowo wyżej stoją niż 3600cl16 i raczej nie bez powodu. Po prostu selekcję za nas robi Gskill. 

Tak po prawdzie to na 4 modułach to najgorzej IMC obłaskawić. Trzeba woltować vddg i w ogóle procodt ciągnąć w górę, a potem orać kilka razy TM5 na dużej liczbie pętli i sprawdzać czy się liczniki nie wiesza. Ja już wiem, że min. to 1.05v dla vddg. Teraz zastanawiam się jak wygląda TRRD_L bo ten timinig chyba aktywuje przy dual rankach drugą stronę ale przy 4x8 nie ma drugiej strony więc tak naprawdę ganiamy tylko TRRD_S co daje nam 4-4. Teraz pytanie czy jednak TRRD_L działa inaczej bo mogę źle ogarniać czy właśnie w ten sposób a jeśli tak to trzeba by sprawdzić czy na veermerze da radę ganiać TRRD_S na 6 lub 5 z TFAW na 16 bo w razie co to da sporą porcję stabilności co mogło by pozwolić przepchnąć coś w stylu 3800 CL14-16-16. Testował z was ktoś coś takiego?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zbyt skomplikowałeś i wyszło jak zawsze naukowo :D 99% osób nie rozkminia teorii danego timingu i jak to działa tylko wklepuje coś z kalkulatora lub od kogoś i sprawdza stabilność xD 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Minciu napisał:

Pisałem już, że jak ktoś chce szaleć z DDR4 to 1500-2500 zależy jak się trafi i mamy 3800cl14 lub 4000cl14 lub ewentualnie 4133 chyba cl16 też mogą być ciekawe. Cenowo wyżej stoją niż 3600cl16 i raczej nie bez powodu. Po prostu selekcję za nas robi Gskill. 

Dokladnie prawie 700zl za 2x16GB Cruciali , 490zl za Patrioty 4400 + 2 x 8GB Cruciali 3000 cl.15 ?

Jak tak dalej bede "kolekcjonowal" to wyjdzie prawie ze cena Royalow 4400 cl.17 1.5V (1600zl za 2x16GB) tylko ze one wygladaja naprawde obciachowo ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś złowiłem trochę Bidajów :E . Napiszę co i jak się da na poszczególnych ogarnąć (fclk na 1200 wrzucę).

Kupiłem TridentZ 4000mhz 18.19.19 1.35v z 2017 roku i kupiłem też Adata D60G 4133 cl19 1.4v (podobno adata pakuję top bin do tego ramu) . Mam jeszcze patrioty 4133mhz cl19 2x8gb i mam nadzieję, że 4000mhz cl19 2x8gb (jeden moduł w naprawie aktualnie, nie wiem czy będzie działał). Zostanie 4x8gb najlepszych z danego modelu :E . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałem co chcesz zrobić :E chcesz obsadzić 4 banki różnymi modułami ? xD adata + gskill + parioty :> haha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no zostawię z jednego gatunku ? . Az tak hardcorowo nie będę cisnął żeby zrobić mieszaninę modułów ?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedziesz w stanie wrzucic tu raporty z Thaiphoona ale w ns ?

To juz sporo powie co siedzi np. w Adacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, grayman_1 napisał:

Bedziesz w stanie wrzucic tu raporty z Thaiphoona ale w ns ?

To juz sporo powie co siedzi np. w Adacie.

Jak najbardziej :) . Tylko mi warto się przypomnieć , bo może mi z głowy wypaść :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te Adaty maja chociaz radiator ?. Na zdjeciach wyglada jak plastic fantastic z cienka blaszka z czegos tam ...

Wrocilem do Patriotow i widze ze im nizej z napieciem tym lepiej ... Buhaha ... 1.43V stabilniejsze od 1.48V . Badziewne chlodzenie Patriotow daje o sobie znac .... Mam je narazie na 4000MHz. cl16-16-16-32-1T GDM-ON i niskich pozostalych timingach (fast z Ryzen Calculatora).

Zachowuja sie zupelnie jak Cruciale i E-die .... Gdzie granica stabilnosci u mnie na ciasnych timingach jest 1.43V ...

A mam wrazenie ze chlodzenie Cruciali jest solidniej przymocowane ... Zreszta ta pianka w Patriotach z zalozona blaszka to totalna porazka ... Jakby odczepic przod dac tam porzadny thermalpad i zlozyc za pomoca metalowych klipsow to moze by cos z tego bylo .... Tak to straszna tandeta zejezdrza ...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie przeniosłem się z wątku Ryzen APU. Mam Ryzen 5700G i Patriot 4400 CL19. Przed urlopem długo testowałem zestaw i wydawał mi się stabilny lecz TM5 sypie błędami. Niezależnie czy dam napięcie 1,45 czy 1,5V. Przy okazji okazało się, ze te 16GB ram blokując dla iGPU 4GB dla mnie jest na granicy potrzeb i rozważam zmienę pamięci na 32GB ale szukam dual rank. Na początek, czy da się to jakoś ustalizizować?

Casami mam 4 błędy przez godzinę testowania, pierwszy pojawia się po 15min. Czasami już po minucie wywala pierwszy błąd i dochodzi do 8.

1480171097_ZenTimmings4400cl18.thumb.jpg.53be6e0575bbefb41ce146e90b80e720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grayman_1 napisał:

Czy te Adaty maja chociaz radiator ?. Na zdjeciach wyglada jak plastic fantastic z cienka blaszka z czegos tam ...

Wrocilem do Patriotow i widze ze im nizej z napieciem tym lepiej ... Buhaha ... 1.43V stabilniejsze od 1.48V . Badziewne chlodzenie Patriotow daje o sobie znac .... Mam je narazie na 4000MHz. cl16-16-16-32-1T GDM-ON i niskich pozostalych timingach (fast z Ryzen Calculatora).

Zachowuja sie zupelnie jak Cruciale i E-die .... Gdzie granica stabilnosci u mnie na ciasnych timingach jest 1.43V ...

A mam wrazenie ze chlodzenie Cruciali jest solidniej przymocowane ... Zreszta ta pianka w Patriotach z zalozona blaszka to totalna porazka ... Jakby odczepic przod dac tam porzadny thermalpad i zlozyc za pomoca metalowych klipsow to moze by cos z tego bylo .... Tak to straszna tandeta zejezdrza ...

W testach tym adatą pakowali po 1.55v i nie sypały się, ale na zdjęciu widać że większość powierzchni na tych modułach to RGB ... Wymiana taśmy termoprzewodzacej w patriotach to minuta roboty, radiator od strony kości, palcami zlazi, tylko nie ukrusz kondensatora :E . Z drugą częścią radiatora jest troszkę więcej zabawy, bo trzyma się na taśmie dwustronnej. Sama zmiana taśmy termo powinna trochę poprawić, ale taśma to chyba 0.2mm , musiałbym zmierzyć.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grayman_1 napisał:

Wrocilem do Patriotow i widze ze im nizej z napieciem tym lepiej ... Buhaha ... 1.43V stabilniejsze od 1.48V . Badziewne chlodzenie Patriotow daje o sobie znac .... Mam je narazie na 4000MHz. cl16-16-16-32-1T GDM-ON i niskich pozostalych timingach (fast z Ryzen Calculatora).

Zachowuja sie zupelnie jak Cruciale i E-die .... Gdzie granica stabilnosci u mnie na ciasnych timingach jest 1.43V ...

A mam wrazenie ze chlodzenie Cruciali jest solidniej przymocowane ... Zreszta ta pianka w Patriotach z zalozona blaszka to totalna porazka ... Jakby odczepic przod dac tam porzadny thermalpad i zlozyc za pomoca metalowych klipsow to moze by cos z tego bylo .... Tak to straszna tandeta zejezdrza ...

Tez to zaobserwowałem u siebie powyżej 1.45v już ciężko się robi przy 4x8 a do 1.45 udało się ogarnąc nawet 3800 po długim czasie i tak jak mowisz chłodzenie jest wymyślone fatalnie.. pianka i taśma która nie pokrywa nawet całych kości :/ 

3 minuty temu, novi napisał:

Wymiana taśmy termoprzewodzacej w patriotach to minuta roboty, radiator od strony kości, palcami zlazi, tylko nie ukrusz kondensatora :E . Z drugą częścią radiatora jest troszkę więcej zabawy, bo trzyma się na taśmie dwustronnej. Sama zmiana taśmy termo powinna trochę poprawić, ale taśma to chyba 0.2mm , musiałbym zmierzyć.  

Czyli jak to jest przymocowane? od strony kości jest klasyczny termopad bez kleju a tam gdzie pianka jest jakaś taśma dwustronna czy termopad z klejem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Send1N napisał:

Czyli jak to jest przymocowane? od strony kości jest klasyczny termopad bez kleju a tam gdzie pianka jest jakaś taśma dwustronna czy termopad z klejem?

U góry trzyma się na tym czarnym plastiku, a na dole jest taśma termoprzewodzaca, a nie termopad ? . Odginasz od góry modułu część radiatora , żeby odchylił się od czarnego plastiku i ciągniesz od góry,dołu do siebie . 0 filozofii ? . Wiem, mam stalowe palce, to dlatego palcami ściągam radiatory z patriotów :E.

8df6bad5e564b502.jpg

 

fb4efd3c8be6006e.jpg

Edytowane przez novi
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest taśma to wymiana jest bez sensu bo według specyfikacji takie cieńkie mają po 1w/mk jakby był cienki termopad to by wsadził jakiegoś gelida 0.5mm chyba że chodzi tylko o to aby całe kości pokryć bo fabrycznie nie są :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko takich rzeczy nie powinno się robić na zimno ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sideband napisał:

Tylko takich rzeczy nie powinno się robić na zimno ?

Zapomniałem o najważniejszym, najlepiej suszarka do włosów podgrzewać moduły przy skalpie. Bardzo słuszna uwaga . 

Wracając do patriotów, ja bym je oskalpował i założył kamizelki chociażby freezemod pod blok wodny , zrobią konkretna robotę i już nie trzeba będzie się martwić, czy jak będzie 5* ciepłej w pokoju to ram będzie się wywalał. Ale ta część z taśma dwustronna ciężko się odkleja... Najlepiej karta bankomatowa ściąć przy samym radiatorze , a później namaczać ipa i wcierać pozostałości taśmy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzales jaka grubość ma ta taśma od strony kości? :E 

Jeszcze raz to wyjaśnij, od strony kości jes taśma termo a z drugiej strony jest też taśma tylko zwykła taka mocna piankowa ? :D 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Send1N napisał:

A sprawdzales jaka grubość ma ta taśma od strony kości? :E 

Idę po suwmiarkę i zaraz sprawdzę .

Gdzieś ja zapodziałem ... Na moje oko 0.5mm ta taśma ma . Będzie przyrząd to podam dokładnie 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...