Skocz do zawartości
robszm02087

Bardzo wysokie temp. na I9-10850K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o pomoc w sprawie temp. na procku. Pacjent nie kręcony z odblokowanym mnożnikiem. Przy włączonym Intel Turbo Boost podczas odpalenia gry dochodzi już do 90 st. Od momentu złożenia wszystko było ok z czasem temp. stopniowo wzrastały. Miałem zainstalowane Dragon Center i ten program sam mi podbijał napięcia, musiałem w biosie wyłączyć ITB bo tak jak wspomniałem wcześniej temp dochodziła do 90. Próbowałem blokować mnożnik na 3,6 ghz ale nawet przy tym w Cyberpunk  temp. dochodzi do 80 st. Usunąłem Dragon Center, zainstalowałem na nowo win10, bios aktualny, wiatraki i chłodnica działają. Nie znam się dlatego proszę może ktoś wie co może być przyczyną. Wrzucam zdj z ustawień bios i odczyty z hwmonitor.

1.png.9110dc01b9c4339477c89c008f4f90f7.png

1. Po włączeniu CP z włączonym Intel Turbo Boost. Ustawienia gry: RTX wył , FPS ust. na 72. Tekstury wysokie, tłum średni, i reszta z ultra zjechana na wysokie.

2.PNG.538e97b4234f55d518d59fb911ea043a.PNG

3.PNG.e72f3313f540237c53e3f31dbd9c0615.PNG

2. Odczyt z HW Monitor po wyłączeniu gry.

Sprzęt to mpg z490 gaming plus, i9-10850k, rtx 3070, ram ddr4 3600 cl16, chłodzenie wodne msi mag liquid 240r, 3 wentyle na przodzie wtłaczające, aio na górze i jeden wentyl na tyle.

reszta zdjęć w komentarzu.

 

4.png.145edb50ec7e3e91ed83fd4262ed694f.png

3. po wyłączeniu w biosie ITB i włączeniu CP po chwili 70 st.i rośnie tak do 80 st.

 

5.PNG.1fb77bc3723fa94a7e07bc606c5812ec.PNG

4. po wyłączeniu gry

ustawienia bios

6.jpg.238e57fe9c0365c323704a7b8df87a28.jpg

 

7.jpg.f2ea08b705a9c6ab7377b57c42138b68.jpg

8.jpg.d6831d6514c7cac9e71e2beacabe4f2f.jpg

9.jpg.53dea3d676ed10527c19d9e38f553a35.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzenia:

  • Mocowanie blokopompy, czy siedzi równo i jest dokręcona;
  • Rodzaj i sposób nałożenia pasty termoprzewodzącej. Ewentualnie do wymiany;
  • Poprawa/zmiana krzywych wentylatorów + praca pompy na wyższych obrotach;

Jednakże najbardziej prawdopodobne to za duże napięcie na procesorze. Jeżeli masz ustawione w "AUTO" to na bank dostaje za dużo jeść. Masz jakiegoś kolegę, który umie pracować nad OC CPU? Dla mnie pierwsze dwa kroki to napięcie w adaptive z offsetem na - oraz LLC na niższy poziom. Np. u mnie 10700kf brał sobie prawie pod 1.47v - 1.5v przy Vcore w AUTO przy 8x5GHz. Po "tuningu" mam dalej 8x5GHz ale przy napięciu 1.328v.

A tak poza tym to generalnie jest bardzo HOT procesor :)

Edytowane przez andriejek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, darek21 napisał:

150 wat w grach a do tego niskie fps.Podejrzewam ze duzo v na cpu

Możliwe ponieważ wszystko jest ustawione na auto a ja nie wiem jakie powinny być optymalne bo się po prostu nie znam. Kupiłem właśnie taki procek bo ma dużo rdzeni i żeby nie kręcić. 

 

Godzinę temu, andriejek69 napisał:

Do sprawdzenia:

  • Mocowanie blokopompy, czy siedzi równo i jest dokręcona;
  • Rodzaj i sposób nałożenia pasty termoprzewodzącej. Ewentualnie do wymiany;
  • Poprawa/zmiana krzywych wentylatorów + praca pompy na wyższych obrotach;

Jednakże najbardziej prawdopodobne to za duże napięcie na procesorze. Jeżeli masz ustawione w "AUTO" to na bank dostaje za dużo jeść. Masz jakiegoś kolegę, który umie pracować nad OC CPU? Dla mnie pierwsze dwa kroki to napięcie w adaptive z offsetem na - oraz LLC na niższy poziom. Np. u mnie 10700kf brał sobie prawie pod 1.47v - 1.5v przy Vcore w AUTO przy 8x5GHz. Po "tuningu" mam dalej 8x5GHz ale przy napięciu 1.328v.

A tak poza tym to generalnie jest bardzo HOT procesor :)

Pastr już 3 razy wymieniałem od czasu złożenia. Zawsze rozsmarowywalem łopatką a ostatnim razem poprostu zrobiłem gluta na środku. Jutro przyjeżdża nowa z xkomu to będę zakładał i nowy wentyl na tył z 120 na 140mm. Blokopompe zawsze skręcam do momentu aż mam duży opór i śruby na krzyż. Wentyle i pompa w biose ustawione przy 70 st. już wchodzą na maks. obroty. 

Z tego co kojarzę nie znam nikogo osobiście co się umie w OC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poradzę ci tak:

  1. Zrób przygotowanie, tj. zainstaluj najnowsze HWinfo (https://www.hwinfo.com/) i OCCT (https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjI6Nrw07fyAhVQhf0HHWvWB1IQFnoECBYQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.instalki.pl%2Fprogramy%2Fdownload%2FWindows%2Ftestowanie_i_diagnostyka%2FOCCT_Perestroika.html&usg=AOvVaw04wPVIQtXwcyYlKACPkBK9)
  2. Poinstaluj i poszukaj sobie w HWinfo parametr: "Vcore", najczęściej jest w sekcji płyty głównej;
  3. Na początek nie kombinujmy z LLC. Do tego dojdziemy jak napięcia będą nadal za wysokie;
  4. Wejdź do BIOS i ustaw "Core Voltage Mode" na tryb "adaptive". Jako napięcie procesora wpisz na start np. 1.2v, a offset daj na "-" i 0.1v. Uruchom kompa i zobacz jakie napięcia wyświetli ci w HWinfo na "Vcore". Wszystko co jest poniżej 1.4v na tą chwilę będzie ok;
  5. Jeżeli będzie "Vcore" powyżej 1.4v to ponownie zapraszam do BIOS i zadaj np. 1.19v. Jeśli będzie ok to zrób OCCT i zobacz do jakich napięć dojdziesz.
  6. Ustaw sobie w BIOS wszystkie rdzenie w "sync all cores" i daj np. 4,8GHz (więcej i tak ci nie potrzeba). Ponownie sprawdź napięcie. Jeśli będzie poniżej 1.4v to powtarzaj procedurę tj. zmniejszaj sobie w BIOS napięcie kolejno na 1.18v, 1.17 itd. itd. (generalnie MOBO i tak ci podbije napięcie większe niż to co masz). Jak z Vcore w BIOS trafisz na pkt., że nie możesz zejść niżej to daj znać na jakim napięciu ci to stabilnie pracuje.

Całość powyżej traktuj jako poradę. Jeśli nie czujesz się na siłach to nie baw się w to bo zawsze istnieje ryzyko, że możesz uszkodzić CPU. Poniżej linki jak to wygląda na gigabyte z490

https://imgur.com/a/8sDZomF

 

U mnie jak widzisz w BIOS jest Vcore na 1.150v i offset na - 0.240v. W praktyce w HWinfo na OCCT mam 1.328v na 8x5GHz.

Edytowane przez andriejek69
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.08.2021 o 17:39, samsung70 napisał:

hej autorze, 

i jak tam sytuacja sie rozwinęła? sporo osób podało kilka opcji rozwiązanie problemu i ciekaw jestem czy coś wybrałeś

ja osobiście obstawiam, że hardwarowy problem, jak ktoś wspomniał wyżej może chłodzenie nie dociska odpowiednio do procesora, albo drugie z auto daje Ci za duże napięcie, 

Jedyne jakie mam zastrzeżenie, ze user @andriejek69 wyżej proponuje dać napięcie Vcore 1.9V? jestem na 8700k i od tamtej pory nie zagłębiałem się w podkręcanie kolejnych generacji i związane z tym zagadnienia, ale 1.9V Vcore wydaje się być killerem :)

trochę minęło od jego ostatniego posta- mam nadzieję, że to nie przez te zalecenia 8:E

pozdrawiam 

Hej,

Dzięki za wyłapanie błędu, zjadło "1", a napięcie 1.9 to faktycznie byłby killer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego tematu, podepnę się tu :)

Procesor i7 10700KF + AIO MSI 240R, płyta MSI Z490 gaming plus. Ustawienia w BIOS stockowe, jedynie wyłączyłem Turbo enhanced mode. Próbowałem na all core dawać na sztywno mnożnik 49 oraz różne ustawienia z neta. Cały czas w cinebench czy prime95 temp podczas testu dochodzi do 100stopni. Podczas normalnego użytkowania ok 40st, podczas gry np w Valhallę ok 70 stopni po godz grania. Pasta wcześniej była kryonaut - rozsmarowanie szpatułką, wczoraj nałożona na nowo 2 paski ale BQ dc-1. Obudowa przewiewna pure base 500dx, 2 wentylatory BQ 140 z przodu, 1 wentylator bq 120 z tyłu. Chłodnica zamontowana u góry, wydmuch na zewnątrz, wentki od środka dmuchają przez chłodnicę.

Podczas testu jak na screenie. Napięcie waha się w okolicy 1.24V

Nie wiem co moge z tym więcej zrobić, czy cos źle w BIOS czy jednak to chłodzenie rady nie daje.

601bc7b4b53bb097f70f45cceab7ebbbf8520912
4f4c5a8e943ff6b7fbf29236de716cd72cac800a
c368ccb7fe6a257772ccf1ba531f2751ba2e7c6f
048f9eb85d035f25076117853a1f337f2f28f31c

 

cpu temp.jpg

Edytowane przez Jackq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podczas testów prime95  czy cinebench może się zdarzyć ze temperatury idą ponad 90. Wtedy z CPU wyciskane są ostatnie soki, a procek ciągnie ponad 200W. Ważne, że w normalnym użytkowaniu kompa temperatury są, jak tu piszesz, pulpit 40 st czy gra procesorowa tj Valhalla, gdzie 70 stopni jest jak najbardziej ok. Jeżeli płyta główna ma zdjęte limity mocy na CPU to da mu tyle ile zarząda procek. Ja osobiście mam założony kaganiec na 160 w na longa i 200 w na shorta, 50 sekund. I tempy są  dużo poniżej 90 przy prime95.

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak napisałeś czyli dałem ograniczenie mocy no i lipa, nadal 100% podczas testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

sorki za odświeżenie tematu ale mam dokładnie identyczny problem jak @robszm02087.

 @robszm02087 czy udało Ci się znaleźć oficjalne rozwiązanie problemu? 

W moim przypadku i9 10850k chodzi na stockowych ustawieniach. Od pewnego czasu zauważyłem, że temperatury procesora spokojnie dobijają do 100 stopni w trakcie gamingu oraz renderowania (podczas stresu za pomocą prime95 czy cinebench-a dla all core 100 stopni pojawia się już po niespełna 4sek i nie spada). 

Chłodzenie to MSI MAG Core Liquid 360R 3x120mm  (nie polecam).  Pasta termoprzewodząca wymieniana, pompa siedzi jak powinna (pracuje ze stałą prędkością 4k rpm). 

Zrzut z odczytów po zakończeniu gry w Forza 5:

1627812488_zrzutpozakonczeniugry(1).thumb.png.14e64c11dfbbe48c83fb2d2e41c2dbfc.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zuru999 u mnie skończyło się to reklamacją liquid core i dziś właśnie otrzymałem nowe chłodzenie od msi, troszkę inny model ale nowy i droższy :D Tak, że montuje i testuję.

Niestety w tych coolerach wychodzi na to, że pompy padają jak muchy albo układy są zapowietrzone. Na reddicie sporo o tym jest. Moje chłodzenie wytrzymało 10mcy potem już w spoczynku miałem 60-70stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jackq napisał:

@zuru999 u mnie skończyło się to reklamacją liquid core i dziś właśnie otrzymałem nowe chłodzenie od msi, troszkę inny model ale nowy i droższy :D Tak, że montuje i testuję.

Niestety w tych coolerach wychodzi na to, że pompy padają jak muchy albo układy są zapowietrzone. Na reddicie sporo o tym jest. Moje chłodzenie wytrzymało 10mcy potem już w spoczynku miałem 60-70stopni.

W sumie zawsze mnie zastanawiało zamiast się bawić w AiO które często robi problemy czemu nie zamontujesz sobie bezproblemowego chłodzenia powietrznego? Wszystkie CPU poza 12900k powietrzne ogarnia a montuje się raz i spokój. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego wychodzi, że cooler od msi to padaka. Ja na starym dobrym mugenie rev b nie mam problemu z temperaturami napięcie 1.28 llc 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.11.2021 o 18:32, Mark1991 napisał:

W sumie zawsze mnie zastanawiało zamiast się bawić w AiO które często robi problemy czemu nie zamontujesz sobie bezproblemowego chłodzenia powietrznego? Wszystkie CPU poza 12900k powietrzne ogarnia a montuje się raz i spokój. 

Przez wiele lat używałem chłodzeń powietrznych. Bardzo zadowolony byłem z BQ dark różne modele. W końcu założyłem AIO i jak można zauważyć lipa bo padło dosyć szybko. Liczę, że nowy model C240, który przysłano mi z MSI będzie lepiej wykonany. Po wysyłce AiO na reklamacje i montażu towera zauważyłem wzrost temp w środku obudowy jak i na karcie graficznej, różnica 2-3 stopni co przy kopaniu ETH ma znaczenie ;) Dlatego wraca AIO...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.11.2021 o 15:50, Jackq napisał:

@zuru999 u mnie skończyło się to reklamacją liquid core i dziś właśnie otrzymałem nowe chłodzenie od msi, troszkę inny model ale nowy i droższy :D Tak, że montuje i testuję.

Niestety w tych coolerach wychodzi na to, że pompy padają jak muchy albo układy są zapowietrzone. Na reddicie sporo o tym jest. Moje chłodzenie wytrzymało 10mcy potem już w spoczynku miałem 60-70stopni.

Dzięki za odpowiedź.

Udało mi się właśnie znaleźć sporo informacji na reddicie oraz naszym forum odnośnie AIO MSI. Wygląda na to, że jest jak mówisz. 

Pompa zamontowana jest w najwyższej części AIO (top chłodnicy), po jakimś czasie powietrze pojawia się w układzie i przez pompę jest transportowane do bloku. Brak liquidu powoduje znaczny wzrost temperatury. 

Wysłałem chłodzenie na gwarancję (już drugi raz). Ciekawe czy podobnie jak Ty dostanę nowszy model? W przeciwnym wypadku będę szukał jakiejś alternatywy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...